Полезные материалы

Чи є життя після сімдесяти?

Цікава робота, нові знайомства і навіть нова любов, кохання . І все це у віці за 70. Правда, в кіно. Але і в реальному житті все більше пенсіонерів розуміють, що цифри в паспорті - це ще не кінець. Всі бар'єри і обмеження знаходяться, головним чином, в головах. І якщо можна в 100 років літати на параплані, то чому не можна почати нове життя в 70.

"У сорок років життя тільки починається", - знаменита фраза з культового фільму "Москва сльозам не вірить" для 80-х років звучала майже революційно. Передбачалося, що жінкам в цьому віці пора вже думати про онуків і пенсії, а не про пристрої особистому житті.

Заглядати далі, щоб поцікавитися, "чи є життя" після 50-ти (60-ти, 70-ти) ні радянські, ні російські кінематографісти особливо не прагнули. А якщо і були спроби, то виходило так страшно, що краще й не дивитися.

А ось британці не злякалися і зняли дуже позитивне кіно про тих, кому далеко за ... - "Готель" Меріголд ": Кращий з екзотичних". Кілька бадьорих британських пенсіонерів намагаються почати нове життя в Індії. Так далеко від будинку їх занесла не жадоба екзотики і не модна пошесть - дауншифтинг, а елементарна економія.

Жити на одну пенсію, нехай навіть і англійську, в Великобританії занадто дорого. До речі, по ходу фільму з'ясовується, що в Індії це дуже вигідний і перспективний бізнес - відкривати спеціальні готелі-пансіони для літніх, де вони могли б за помірну плату проводити решту життя. Як говорить один з головних героїв: "У світі повно країн, де також не люблять старих, як в Англії".

Читайте також: "Посміхайтеся, панове, посміхайтеся ..."

І з цим не посперечаєшся. А з іншого боку, в світі стає все більше країн, де число літніх жителів починає переважати над кількістю дітей. Наприклад, в Монако частка людей у ​​віці від 65 і старше становить уже 22 відсотки, в Японії - 20, в Італії - 19, Німеччині - 18, Іспанії - 17. Тоді як частка дітей до 15 років в цих країнах не вище 14 відсотків. Загалом, майже за Жванецьким: "молодь, молодь ... Так якщо ми захочемо, ніякої молоді не буде".

З точки зору демографів, населення країни вважається постарілим, якщо частка осіб старше 60 років перевищує сім-вісім відсотків від загальної чисельності. На наших очах в західному світі відбувається зміна одного типу вікової структури суспільства іншим. Росія на цьому тлі поки ще вважається відносно молодою країною, але тільки за рахунок того, що у нас дуже висока смертність, особливо серед чоловіків. Але і в нашій країні ситуація змінюється, і частка літніх людей починає стрімко зростати.

Тривалість життя середнього європейця щороку збільшується на два-три місяці. Так що для багатьох з покоління нинішніх 40-річних цілком реально дожити до 90-100 років. І з цієї постійно зростаючою армією літніх треба щось робити. Всіх до Індії в будь-якому разі не відправиш (московські чиновники у свій час пропонували створити щось на зразок міста-супутника для пенсіонерів).

Читайте також: Історії кохання: зморшки від посмішок

У Данії цією проблемою вже серйозно перейнялися і оголосили новий рік "Європейським роком активного старіння та довголіття". Будуть розроблені спеціальні програми для залучення цієї вікової групи (а в Данії частка осіб старше 65 років становить 17 відсотків) в життя суспільства.

Втім, пенсіонерам зовсім необов'язково чекати, поки держава зверне на них увагу. Мері Хардисон зі штату Юта вирішила відсвяткувати свій день народження польотом на параплані. про цю новини ніхто б ніколи не дізнався, якби не вік молодої парапланеристкою - 101 рік. Причому пенсіонерка вирушила в політ за прикладом свого 75-річного сина, який давно цим захоплюється. В інтерв'ю вона підкреслила, що не відчувала ніякого страху.

Та й справді, чого можна боятися в 101 рік? До речі, у фільмі "Готель" Меріголд "чимало дотепних жартів, в тому числі на тему віку і страху смерті." Ви знаєте, що у вашому віці небезпечно займатися сексом? - "Ну, помре, так помре!" (Це 70-річний Ромео про свою партнерку, яка трохи його молодші).

У кожного свої уявлення, про те, що можна і не можна робити в той чи інший період життя. Фразу - "в нашому віці вже пізно щось починати (міняти)" - часто вимовляють люди, яким порівняно далеко до пенсії: 50-річні і навіть 40-річні.

Пізно чи в 70 років намагатися підкорити музичний Олімп? Думаю, що "Бурановские бабушки", які починали з пісенних посиденьок в місцевому будинку культури та "довиступавшіеся" до Євробачення, нічого подібного не планували. Просто займалися тим, що їм було до душі. І виявилося, що це цікаво не тільки їх знайомим і родичам, але ще дуже багатьом. До речі, європейськи букмекери ставлять бабусь на 2-е місце.

Читайте також: Бабуся не послухалася дочки заради любові

"Ми всі боїмося змін, - говорить героїня Джудіт Денч, чудова в свої" за 70 "начальниця Джеймса Бонда, - а боятися треба не змін, а їх відсутність. Тому що зміни - це і є життя". У фільмі її героїня спочатку дізнається, що після смерті багатого чоловіка їй залишилися одні борги. Потім їде в Індію, щоб не бути тягарем для сина. І врешті-решт знаходить роботу - вперше в житті - і навіть нову любов.

Звичайно, кіно є кіно. Але саме життя іноді буває набагато цікавіше будь-якого фільму. За умови, що це життя яскравої особистості - такий, як Лені Ріфеншталь. Улюблений режисер Гітлера, яка зафіксувала у своїх знаменитих фільмах "Тріумф волі" і "Олімпія" естетику фашизму, після війни, за законом жанру, вона повинна була піти в тінь, а то й на дно. І дійсно, жодному її режисерському проекту більше не дали реалізуватися. У велике кіно Ріфеншталь не повернулася.

Залишитися в сорок з невеликим без роботи і засобів до існування (вона навіть намагалася продавати вино місцевим забігайлівках, але комерція не пішла) - чим не привід провести залишок життя в жорстокої депресії.

Замість цього Льоні їде в Африку, де кілька місяців живе в одному з місцевих племен, примудряється вивчити їхню мову і потоваришувати з аборигенами. Результатом несподіваного захоплення етнографією (зрозуміло, що від безвиході) стають приголомшливої ​​краси і виразності фотознімки. Нехай не відразу, з великими труднощами, але роботи Ріфеншталь потрапляють на сторінки престижних видань. А її фотоальбоми стають сенсацією. У 70 років вона знову переживає всесвітню славу.

Читайте також: Пенсіонери дісталися до римського табору

До речі, саме в цьому віці вона освоює підводне плавання, ніж буде захоплюватися майже до ста років. А письменник і режисер Олександр Стефанович, який потрапив в гості до колеги, буде буквально вражений не тільки її зовнішністю (80-річна господиня літала вгору-вниз по сходах на високих підборах і в короткій спідниці), але і надзвичайною жвавістю і енергією.

Присутність молодого (приблизно в два рази молодший за неї) чоловіка на цьому тлі сприймалося як належне. При цьому чоловік зовсім не був альфонсом (Лені за все своє довге життя стільки разів втрачала всі заощадження, що всерйоз розбагатіти не вийшло). Ні, супутник був в першу чергу справжнім помічником, партнером і повноцінним учасником її маленького творчого підприємства.

У фільмі "Готель" Меріголд, кращий з екзотичних "є ще одна фраза, яку корисно буде запам'ятати всім, незалежно від віку:" Врешті-решт все буде добре. А якщо поки не дуже добре, значить, це ще не кінець ".

Та й справді, чого можна боятися в 101 рік?
Quot; Ви знаєте, що у вашому віці небезпечно займатися сексом?
Пізно чи в 70 років намагатися підкорити музичний Олімп?