Полезные материалы

Американський футбол для чайників. Квотербек - найцінніший гравець (частина 2) - First & Goal

  1. Основи гри на позиції квотербека
  2. стійка
  3. відступ
  4. вкладка
  5. хватка
  6. читання захисту
  7. Призначення розіграшів і їх усна заміна
  8. Математика квотербеком

Читати першу частину голови

Основи гри на позиції квотербека

Гра на позиції квотербека вимагає певних технічних навичок. І хоча тренер може допомогти гравцеві в багатьох областях, навряд чи хоч один тренер здатний навчити гравця кидати м'яч. Якби це було можливо, то все квотербека були б найбільшими розпасовщиків. І якби існував такий тренер, то всі батьки в країні повели б своїх синів до нього, враховуючи скільки мільйонів доларів заробляють квотербека в НФЛ.

Квотербека можна навчити грати під тиском, приймати правильні рішення, налагоджувати взаємозв'язок з приймаючими і передбачати, де і в який момент вони виявляться. Але у квотербека або є вроджений навик кидка, або його немає. Згадайте, скільки хороших квотербеком зі студентського футболу не змогли заграти в НФЛ. Запитай у НФЛ у будь-якого скаута, тренера, генерального менеджера, і тобі дадуть відповідь, що в лізі є лише 10-15 хороших квотербеком. Якби кидка можна було навчити, їх було б набагато більше.

Перерахуємо ті області гри, в яких квотербека можуть додати за допомогою тренерів і фахівців.

стійка

стійка

Гра на найважливішій позиції в американському футболі починається з уміння правильно зайняти становище за центром (тобто, за центральним гравцем в лінії нападу - Прим. Ред.). Квотербек встає в стійку за центром, щоб отримати від нього м'яч. Квотербек має ноги на ширині плечей, згинає ноги в колінах і нахиляється вперед до талії гравця, поки не упреться до нього практично впритул. Потім квотербек максимально широко розгортає пальці, великі пальці при цьому торкаються один одного, і кладе руки під дупу центру. Оскільки не всі центри здатні віддати м'яч прямо в руки квотербеку, розігруючий може трохи опустити руки, щоб в разі чого без проблем прийняти м'яч. Квотербеку не слід вихоплювати м'яч завчасно - це поширена помилка, коли квотербек і центр не зіграні між собою.

відступ

відступ

Відпрацювавши стійку, квотербек вчиться відступати назад (drop back) і вставати в позицію для подальшої передачі м'яча. Перш, ніж розігруючий віддасть пас, він повинен відійти від лінії сутички і отримати вигідну позицію для кидка.

Коли побудова нападу зміщено на лівий край від квотербека-правші, то можна побачити, як він рухається строго заднім ходом, не повертаючи корпус. Це робиться для того, щоб в поле зору квотербека залишалася сторона, на якій лайнбекер може бліцевать (тобто, різко бігти через лінію сутички з метою захопити квотербека). Квотербек завжди повинен побоюватися можливого бліцу, відповідно, він не може дозволити собі повертатися боком на сторону.

Відстань, на яке квотербек відступає в конверті, залежить від того, наскільки далеко від лінії сутички біжить приймає. Якщо приймаючий біжить 5-6 ярдів, а потім розвертається, щоб отримати м'яч, то квотербек робить не більше трьох кроків назад. Як правило, квотербек відступає тим далі, чим довше пасові маршрути його приймають. Наприклад, якщо приймає біжить на 10-12 ярдів вперед, то квотербек робить п'ять кроків назад, щоб відійти на 7 ярдів від лінії сутички.

На стовповому маршруті (post - довга пасів комбінація, під час якої приймає ріже кут в сторону воріт суперника) або на прямому маршруті (streak - довгий пас по прямій вперед) квотербек відступає назад на сім кроків. Якщо квотербек робить кроків більше, ніж того вимагає ситуація, то захист може встигнути розкусити його план і зробити перехоплення.

Будь-який відступ безпосереднім чином зав'язано на розрахунок забігу приймає і його розвороту, а також релізу м'яча і його швидкості. На тренуваннях квотербек працює над кількістю кроків в залежності від маршруту.

вкладка

вкладка

Для квотербека дуже важливо розуміти суть виносної гри і як вона впливає на його кроки від центру. Деякі виносні розіграші на увазі, що квотербек повинен розгорнути праве стегно (якщо він правша) і відразу ж зробити крок назад. Цей технічний прийом називають «крок на шосту годину». Найлегше уявити, як робляться кроки за допомогою годинника. Центр завжди стоїть на дванадцять годин, а прямо за квотербеком - шість годин. Три години - це права сторона від квотербека, а дев'ять годин - ліва.

Наприклад, квотербек-правша робить вкладку біжить по ліву сторони лінії нападу (ця комбінація називається sweep, «знесення») на позначці о п'ятій годині. Якщо комбінація розігрується через праву сторону, то на позначці о сьомій годині.

хватка

Оскільки у квотербеком долоні різних розмірів, то не існує універсальної хватки м'яча. Деякі тренери дотримуються думки, що розігруючий повинен тримати м'яч так, щоб середній палець лягав на верхню білу лінію перед шнурівкою. Інші ж вважають, що середнім і безіменним пальцями треба охоплювати шнурівку.

Великі квотербека могли похвалитися величезними долонями, що дозволяло їм вказівний палець покласти на верхівку м'яча, а середнім, вказівним і мізинцем обхопити середину. Але для більшості квотербеком така схема не підходить - м'яч у них просто вислизає з руки. Так що, кожен квотербек повинен просто знайти той варіант, який більше йому підходить.

читання захисту

Коли квотербек готується до гри, він повинен розглядати різні варіанти розташування захисту на поле і розуміти, чи спрацює проти них його варіант нападу чи ні.

Багатьох квотербеком вчать читати гру фрі-сейфті, тобто страхує захисника, який розташовується далі всіх у поле в лінії секондарі (частина поля позаду лайнбекер, за яку відповідають сейфті і корнербек). Якщо вільний сейфті розташовується на 5-7 ярдів глибше інших ді-беків, то, найімовірніше, сейфті грають зонний захист. Квотербек також розуміє, що захист грає по зонам, якщо корнербек розташовуються в 10 ярдів від лінії сутички. Якщо корнербек знаходяться на лінії сутички і дивляться на які приймають, то вони грають персонально. Для квотербека важливо знати, чи грає захист по зонам або персонально, оскільки від цього залежить, як йому проводити розіграш.

Захист може використовувати від 20 до 30 різних схем пасів прикриття, але в основі їх лежить всього чотири. Більшість команд захисту ставлять в лінію секондарі чотирьох гравців, тому ці прикриття так і називаються: одиночне, подвійне, потрійне або четверний.

Одиночне прикриття (cover one): У цьому прикритті глибше всіх розташований сейфті знаходиться на відстані в 12-14 ярдів углиб поля по центру, два корнербек знаходяться в пресинг прикритті (на лінії сутички лицем до лиця з приймаючими), а стронг-сейфті розташовується в 5 ярдів від тайт-енду. Одиночне прикриття зазвичай є персональним. Проти такого типу прикриття кращого за все працює внесений розіграш.

Проти такого типу прикриття кращого за все працює внесений розіграш

Подвійне прикриття (cover two): У цьому випадку обидва сейфті розташовуються глибоко, в 12-14 ярдів від лінії сутички. Два корнербек залишаються в пресинг прикритті, а два сейфті готуються допомогти корнербек в разі пасів розіграшу або рухаються вперед в разі виносного розіграшу. Проти цього типу прикриття добре працює довгий повернення (deep comeback), перехресний маршрут (crossing route) або поворотний пас (swing pass).

Проти цього типу прикриття добре працює довгий повернення (deep comeback), перехресний маршрут (crossing route) або поворотний пас (swing pass)

Потрійне прикриття (cover three): У цьому прикритті глибоко розташовані три ді-бека. Вільний сейфті тримається на відстані в 12-14 ярдів від лінії сутички, а два корнербек відсуваються від неї ж на 10-12 ярдів. Потрійне прикриття є зонним. Стронг-сейфті знаходиться в 5 ярдів від лінії сутички і працює з тайт-ендом. Це прикриття прекрасно себе показує проти винесення, але вразливе проти сильних пасів команд. При такому прикритті квотербек може кидати короткі паси і обігравати лайнбекер, які розташовуються під прикриттям ді-беків. Деяким лайнбекер буде важко впоратися зі швидкими приймають.

Деяким лайнбекер буде важко впоратися зі швидкими приймають

Четверное прикриття (cover four): Все зрозуміло виходячи з назви. Всі чотири ді-бека розташовуються в 10-12 від лінії сутички по всьому периметру поля. Четверное прикриття добре працює проти пасу, оскільки всі гравці лінії секондарі розуміють, що їм не можна запускати приймають собі за спину. Якщо лінія нападу здатна блокувати фронт захисту (сімох гравців - лінія + лайнбекер), то проти такого прикриття буде працювати винос.

Якщо лінія нападу здатна блокувати фронт захисту (сімох гравців - лінія + лайнбекер), то проти такого прикриття буде працювати винос

Призначення розіграшів і їх усна заміна

Коли команда нападу збирається в Хадлаїв (встає колом), квотербек передає одноклубникам інформацію про призначене тренером розіграші. На словах це звучить як схема, яка коротко пояснює суть завдання для приймаючих, що біжать, лінійних нападу і центру.

Наприклад, квотербек може сказати: «686 Pump F-Stop on two». Перші три цифри (686) означають пасові маршрути, за якими будуть бігти три приймають. Кожна команда пронумеровувати пасові маршрути і патерни, щоб кожне приймаюче розумів, куди йому бігти. При цьому розіграші перший ресивер (Х) біжить «шістку», другий (Y) - «вісімку», а третій (Z) - теж «шістку». «F-Stop» в даному випадку означає пасів маршрут фуллбека. А «two» вказує на порядковий номер при рахунку, коли м'яч повинен бути введений в гру. Іншими словами, центр запровадить м'яч в гру після другої команди.

Більшість команд вводять м'яч в гру після першої, другої або третьої голосової команди, якщо тільки вони не намагаються навмисно змусити суперника зробити порушення. Наприклад, всю гру квотербек отримував м'яч на другий рахунок, а в кінці попросив на третій, щоб хто-небудь з захисту сіпнувся завчасно.

Ставши на лінію сутички і поклавши руки під центру, квотербек командує: «Set» (до цього моменту лінійні встали в стійку). Потім він видає щось на кшталт: «Green 80, Green 80, Hut-Hut». Центр вводить м'яч після другого «Hut». «Green 80» в даному випадку нічого не означає. Хоча іноді квотербек перед введенням м'яча в гру може проінформувати одноклубників про те, що початковий розіграш змінений.

Команди придумують для своїх розіграшів які завгодно позначення: Quick Ace, Scat, Zoom, Buzz ... Ці назви позначають додаткові дії в рамках розіграшу і призначені для втікачів і приймають. Кожна назва щось означає в залежності від типу розіграшу.

Квотербек дано право повідомляти про зміну розіграшу на лінії сутички. Змінений розіграш називають «усним» (audible). Квотербека використовують їх, коли розуміють, що захист добре підготувалася до їх споконвічного розіграшу. Коли розігруючий роздає сигнали, він може сказати «Green 85», і розіграш змінюється на іншу пасів комбінацію. Як правило, квотербек повідомляє одноклубників в Хадлаїв про те, яким може бути усний розіграш в разі чого.

Математика квотербеком

На всіх рівнях футболу квотербеком статистично оцінюють за точністю їх передач, кількості покинутих тачдаунов, кількості покинутих перехоплень і кількістю набраних ярдів. Хоча кількість набраних ярдів не повинно вводити в оману. Наприклад, якщо квотербек кинув м'яч на 8 ярдів після лінії сутички, а потім приймає пробіг після прийому м'яча ще 42 ярда, то квотербек за підсумками точної передачі отримає 50 ярдів в актив. (Існує окремий термін «ярди після прийому», який підраховує лише ті ярди, які приймає набрав вже після того, як зловив м'яч.) Квотербеком також зараховують пасові ярди, коли вони роблять передачі за лінією сутички - наприклад, скрін-пас на біжить, який пробігає 15 ярдів. Ці 15 ярдів вважаються пасів.

Щоб краще зрозуміти, що означають цифри в статистиці квотербека, давайте для прикладу поглянемо на розігруючого «Грін-Бей» Аарона Роджерса в 2009 році. Він відіграв всі 16 матчів регулярного сезону.

Поп. Точність. % Точн. Ярди Я / поп. ТД Пер. Рейтинг 541 350 64.7 4434 8.2 30 7 103.2

Ми бачимо, що Роджерс 541 раз спробував віддати передачу, вийшло це у нього 350 разів, що становило 64.7% точних передач. За підсумками 541 спроби приймають набрали 4,434 ярда, тобто в середньому за спробу вони набирали по 8.2 ярда. Одноклубники Роджерса занесли 30 тачдаунов з його передач, а захист суперника сім раз перехоплювала його передачі.

У текстах і матеріалах ви можете побачити такий відгук про гру квотербека: 22 з 36 на 310 ярдів. Це означає, що він точно віддав 22 передачі з 36 спроб, і за ці 22 передачі набрав 310 ярдів. Провів непоганий матч.

Ну, і в кінці, розповім, як вважається рейтинг квотербека НФЛ, який ще називають пасів рейтингом. Доведеться згадати математику. Хапайте калькулятор і рахуйте:

  1. Треба розділити кількість точних передач на кількість спроб віддати передачу, відняти 0.3, потім розділити на 0.2.
  2. Розділіть пасові ярди на пасові спроби, відніміть 3 і розділіть на 4.
  3. Розділіть тачдаун-паси на пасові спроби і розділіть на 0.05.
  4. Розділіть перехоплення на пасові спроби, відніміть результат з 0.095 і розділіть залишок на 0.04.

Сума в кожному з цих кроків не може перевищувати 2.375 і не може бути негативною. Підсумуйте всі отримані на кожному етапі дані, помножте результат на 100 і поділіть на 6. В результаті у вас вийшов рейтинг квотербека, який в разі Роджерса дорівнює 103.2.

Рейтинг вище 100 вважається дуже хорошим, середній варіант - від 80 до 100, а все що нижче 80 розцінюється як невдалий результат.

Зміст Частина 1: Введення в американський футбол Глава 1: Найбільша американська гра Глава 2: Зустрінемося на грідайроне Глава 3: Правила і обов'язки Частина 2: Вперед, напад! Глава 4: Квотербек - найцінніший гравець в американський футбол Глава 5: пасів гра Глава 6: Зовнішня гра Глава 7: Лінія нападу Глава 8: Розіграші нападу і стратегія гри Частина 3: Сувора захист Глава 9: Велетні з лінії захисту Глава 10: Останній оплот оборони в лінії секондарі Глава 11: Тактика і стратегія гри в захисті Частина 4: Інша команда Глава 12: спецкоманда і майстри ударів по м'ячу Глава 13: Тренери, генменеджеру і інші важливі персони Частина 5: Футбол для всіх Глава 14: квотербек в інвалідних кріслах і інші приголомшливі вболівальники Глава 15: Молодіжні ліги і шкільний футбол Глава 16: студентські й футбол - колиска всього Глава 17: Національна футбольна ліга Глава 18: Фентезі-футбол Частина 6: Списки десяти кращих Глава 19: 10 найбільших захисників всіх часів Глава 20: Більше 10 кращих гравців нападу Глава 21: 10 найкращих тренерів в історії Глава 22: 10 кращих команд в історії Глава 23: 10 найгарячіших студентських протистоянь Частина 7: Словник