Полезные материалы

Шікірі - підготовка до поєдинку

Перед тим, як рикші почнуть власне поєдинок сумо (торікумі), вони проводять цілий ряд підготовчих очисних ритуалів Перед тим, як рикші почнуть власне поєдинок сумо (торікумі), вони проводять цілий ряд підготовчих очисних ритуалів.

Шікірі починається з того, що сумоторі, кожен в своєму кутку, виконують Шико - коротке вправу і, одночасно, ритуал вигнання злих духів. Вони споліскують рот водою, яку їм подають в дерев'яному ковшике, і витирають плечі паперовим рушником. Потім вони беруть зі спеціальної кошики сіль, і, вступаючи на ринг, кидають її перед собою (києм-Дзіро). Рікіші підходять до центру дохе, де встановлені дві білі планки - шікірі-сен, що представляють собою два заглиблених глазурований бруска розміром 6х90 см, встановлених паралельно один одному на відстані 70 см один від одного. Борці сідають навпочіпки, здійснюють чири-чодзу (ляскіт і потирання долонями), можливо, сонкё (короткочасна медитація), впираються кулаками в підлогу біля шікірі-сен і пильно дивляться в очі один одному, чинячи психологічний тиск і намагаючись виграти психологічну перевагу (цей процес називається ніраміай), а також намагаючись вгадати, яку техніку вибере противник для боротьби. І далі виникає момент, вельми незвичайний для західного обивателя. Справа в тому, що для початку поєдинку-торікумі немає ніяких спеціальних команд від рефері-гёдзі, сигналів типу гонга та ін. Торікумі починається тоді, коли обидва Рікіші при обміні поглядами зрозуміють, що противник готовий до першого кидка (Тачі-ай), поєдинок можна починати - це стан називає дзікан травні. Якщо ж один з борців неправильно зрозумів готовність свого суперника і кинувся в бій, то це вважається фальстартом - Матта. За правилами, що діють з 1998 р Рікіші, що допустив два Матта, зараховується поразка. Треба відзначити, що це правило ні разу не було застосовано.

Якщо дзікан травні не досягнуто, то борці встають, направляються в свій кут, повторюють ритуали, описані вище, повертаються в центр дохе для ніраміай. Цей цикл може повторюватися кілька разів, перш ніж почнеться власне боротьба сумо. Раніше Рікіші були обмежені в часі, і шікірі могла тривати годинами. У 1928 році ввели обмеження в часі 10 хвилин. З появою телебачення і початку регулярних телетрансляцій змагань сумо в 1953 році було введено обмеження на тривалість шікірі 4 хвилини для борців групи макуучі , 3 хвилини для дзурё і 2 хвилини для макушіта .

Крім психологічної боротьби, шікірі має важливу функцію фізичної розминки, а також спільно з підбадьорюючими вигуками глядачів сприяє придбанню бойового настрою.

Розкидання солі має релігійне коріння. Сіль для японців є символом чистоти, тому вона, за повір'ями, очищає ринг від усього недоброго, відлякує злих духів. Крім того, сіль відіграє роль антисептика, що оберігає сумоторі від інфекцій, якщо вони пораняться в запалі боротьби. Деякі борці сумо не тільки кидають сіль на дохе, але і посипають (або натирають) сіллю ті частини свого тіла, які вони хотіли б особливо сильно захистити від ран.