Полезные материалы

Дослідження Sports.ru. Бюджети російських футбольних клубів у 2012 році: 1377 мільйонів на всіх

  1. 1. «Зеніт» - $ 280 млн
  2. 2. «Анжи» - $ 180 млн
  3. 3. «Рубін» - $ 145 млн
  4. 4. «Динамо» - $ 125 млн
  5. 5. «Локомотив» - $ 115 млн
  6. 6. «Спартак» - $ 105 млн
  7. 7. ЦСКА - $ 90 млн
  8. 8. «Терек» - $ 70 млн
  9. 9. «Краснодар» - $ 45 млн
  10. 10-11. «Кубань» - $ 40 млн
  11. 10-11. «Крила Рад» - $ 40 млн
  12. 12. «Аланія» - $ 32 млн
  13. 13. «Волга» - $ 31 млн
  14. 14. «Ростов» - $ 30 млн
  15. 15. «Мордовія» - $ 28 млн
  16. 16. «Амкар» - $ 21 млн
Дослідження Sports.ru. Бюджети російських футбольних клубів у 2012 році: 1377 мільйонів на всіх

Суми такого порядку виглядають абстракцією, тому доповнимо їх декількома цифрами для орієнтиру. Якби рейтинг Deloitte топ-30 найбагатших футбольних клубів світу складався за видатками, а не по доходам, в нього увійшли б щонайменше три російські клуби. Якщо винести за дужки «Барселону» і «Реал» з їх галактичних домаганнями і галактичних ж доходами, то бюджет 16 клубів РФПЛ значно перевищує бюджет решти 18 клубів іспанської Примери. Бюджети голландських і португальських клубів більш ніж на третину поступляться нашим, навіть якщо скласти їх всі разом. «Аякс», «Селтік», менхенгладбаська «Боруссія», «Герта» і ще кілька клубів із середньою відвідуваністю в 50 тисяч чоловік на матчі не увійшли б в російському рейтингу бюджетів навіть до трійки, тоді як в Росії в принципі немає команд з відвідуваністю вище 22 тисяч глядачів.

Про те, куди йдуть всі ці гроші, постійні читачі Sports.ru теж добре знають: головним чином це зарплати футболістів і тренерів, які продовжували рости навіть в кризу і не зупиняються зараз (ви ж пам'ятаєте, що на зарплати збанкрутілого «Сатурна» можна було зібрати майже половину зірок серії А ?). Минулорічний рейтинг бюджетів Sports.ru становив напередодні сезону, і хоча більшість цифр за підсумками року підтвердилися, без деяких перекосів не обійшлося: наприклад, бюджет «Анжи» по ходу того сезону виріс більш ніж удвічі. На цей раз ми вирішили дочекатися підсумків літньої трансферної кампанії.

Пояснимо походження цифр. Незважаючи на те, що в рамках поточного року граються половинки двох різних чемпіонатів, ми вирішили не відходити від звичних категорій і привели бюджети клубів на календарний 2012 рік. Оскільки лише пара-трійка російських клубів офіційно називає цифри бюджетів (іноді - занижені), ми зібрали воєдино експертні оцінки і інсайдерські дані. Експерти опитувалися не зовнішні, а з числа фігурантів ринку: співробітники клубів і ліги, гравці, агенти, тренери. Кожна з цифр підтверджена декількома джерелами.

Крім бюджетів і основних власників клубів, в рейтингу наведені дані про вартість поточного складу команди за оцінками transfermarkt.de, середня відвідуваність в поточному сезоні, а також спеціально введений Sports.ru для створення контексту «індекс« Боруссії »- показник співвідношення відвідуваності клубу із середньою відвідуваністю матчів чемпіона Німеччини (вона становить 80 482 глядача за матч). Її доходи, для довідки, рівні 180 мільйонам доларів (витрати - трохи менше).

1. «Зеніт» - $ 280 млн

Власник: «Газпромбанк», «Газпром»
Вартість складу (оцінка transfermarkt): $ 285 млн
Середня відвідуваність: 19, 991 (індекс «Боруссії» - 25%)

«Зеніт» не просто заробляє більше за всіх в Росії, але і готовий розповісти, з чого складається його виручка: «Доходи від стадіону (близько 17 мільйонів), реалізації комерційних прав (19 мільйонів), мерчандайзингу (12 мільйонів) і від участі в єврокубках і продажу телеправ (близько 11 мільйонів) », - це слова комерційного директора клубу Дмитра Манкина. Втім, витрати клубу продовжують рости швидше за доходи, а азартна трансферна кампанія (більше цього літа в Європі витратили тільки шейхи з «Парі Сен-Жермен» ) Не дозволила нікому зазіхнути на лідерство підопічного «Газпрому» клубу в рейтингу бюджетів. Ще 8-10 років тому вся російська прем'єр-ліга витрачала в рік менше, ніж зараз один «Зеніт».

2. «Анжи» - $ 180 млн

Власник: Сулейман Керімов
Вартість складу: $ 164 млн
Середня відвідуваність: 14 745 (18%)

Колосальний розрив між витратами і доходами, переплата за трансфери, виплата істотної «північній надбавки» приїжджають з Європи легіонерам - все це відноситься практично до кожного клубу РФПЛ, включаючи деяких аутсайдерів. Але на тлі «Анжи» останніх півтора років деякі з них відчувають себе цілком навіть економними. Навіть незрозуміло, чим тепер махачкалінський клуб може здивувати, - після запрошення Роберто Карлоса, трансферів Ето'О з «Інтера» і Діарра з «Реала», а також приходу Гуса Хіддінка. Хіба що тим, що в один день із закриттям угоди з «Реалом» клуб Сулеймана Керімова чогось купує в «Амкар» ще й Микиту Бурмістрова.

3. «Рубін» - $ 145 млн

Власник: адміністрація Татарстану
Вартість складу: $ 134 млн
Середня відвідуваність: 15 353 (19%)

«Рубін» вже давно не чемпіон Росії, але продовжує розпоряджатися колосальним бюджетом, причому досить дивно: найкращим придбанням клубу за останні кілька років став Бібарс Натхо (650 тисяч євро), тоді як віддача від багатьох дорогих трансферів, особливо Обафемі Мартінса (9 млн євро ) і Карлоса Едуардо (20 млн євро) виявилася незначною. Казанський футбольний бум теж якось зів'яв, так толком і не розпочавшись.

4. «Динамо» - $ 125 млн

Власник: КК «Динамо»
Вартість складу: $ 113 млн
Середня відвідуваність: 10 104 (13%)

«Динамо» вже котрий рік поспіль помітно збільшує і без того величезний бюджет, але звільнення тренерів, демарші гравців, судомні трансферні кампанії і істерики уболівальників не дозволяють розпорядитися колосальними можливостями. Не так давно звичку кидатися грошима засуджував Юрій Ісаєв, потім те ж саме повторив Сергій Степашин - і ось вже обидва займають в структурі клубу дещо інше положення. Хороша новина в «Динамо» поки одна: перебудова стадіону (теж фантастично дорога) начебто повинна закінчитися в 2015 році.

5. «Локомотив» - $ 115 млн

Власник: РЖД
Вартість складу: $ 137 млн
Середня відвідуваність 14 090 (17%)

У «Локомотив» влітку прийшов тренер, у якого, хочеться вірити, що не буде конфлікту ні з футболом, ні з Ольгою Смородською. Тому традиційно бурхлива трансферна кампанія виглядала трохи менше хаотичною, ніж в минулі роки, а Смородська навіть розповіла , Що за її підсумками у «Локомотива» була зафіксована «чистий прибуток» (нехай це було всього-на-всього особливістю обліку грошей бухгалтерією РЖД). «Локо» платить одну з найбільших тренерських зарплат в прем'єр-лізі, літній посилення обійшлося клубу приблизно в $ 25 мільйонів, а в самому кінці січня відбувся найдорожчий трансфер в історії Черкізово - Романа Павлюченко повернули в Росію за $ 11,5 млн.

На тлі інших клубів РФПЛ «Локомотив» не так погано виглядає в частині отримання доходів від квитків, атрибутики та спонсорства - краще тільки найпопулярніші клуби країни «Спартак» і «Зеніт». Ще один несподіваний джерело доходу - орендна плата «Анжи» за використання Черкізовського стадіону в матчах Ліги Європи; втім, в «Локомотиві» напевно б вважали за краще заробити на єврокубках самостійно.

6. «Спартак» - $ 105 млн

Власник: Леонід Федун
Вартість складу: $ 147 млн
Середня відвідуваність 21 362 (27%)

Леонід Федун продовжує нарощувати бюджет «Спартака» приблизно на рівень «російської футбольної інфляції", не втручаючись в трансферні війни з «Зенітом» і «Анжи». Але вболівальники від нього вже цього майже і не вимагають - бачачи, як розвивається будівництво стадіону і періодично відшукуючи в грі команди зміни на краще. Якщо говорити про власні доходи, то «Спартак», поза всякими сумнівами, за їх обсягом поступається в Росії тільки «Зеніту». Крім того, протягом трьох останніх років це був самий відвідуваний клуб чемпіонату Росії, нехай навіть в містечках на кшталт Сандерленда або Кайзерслаутерна над 22-тисячною спартаківський аудиторією швидше посміялися б.

7. ЦСКА - $ 90 млн

Власник: невідомий
Вартість складу: $ 206 млн
Середня відвідуваність: 14 181 (18%)

У першій половині 2000-х ЦСКА і з куди меншим бюджетом був найбагатшим клубом Росії, а в фанатському побуті утвердилася абревіатура «ГВК». А тепер на тлі марнотратства конкурентів клуб Євгена Гинера славиться в Росії мало не еталоном футбольного бізнесу - принаймні, в тій його складової, що пов'язана з трансферами (з заробітком на аудиторії, рекламі і т.д. у ЦСКА все куди скромніше; іноді здається, що такий заробіток Гінеру і не дуже-то цікавий). Втім, що загострилася конкуренція змусила і президента ЦСКА піти на небувалі витрати: захисник Маріо Фернандес був рекрутувати за рекордні для клубу $ 16,7 млн.

8. «Терек» - $ 70 млн

Власник: адміністрація Чеченської республіки
Вартість складу: $ 37 млн
Середня відвідуваність: 13, 135 (16%)

Торішня спроба помірятися мускулами з сусідами з «Анжі» провалилася. Роман Рамзана Кадирова з Рудому Гуллітом закінчився швидким і глибоким розчаруванням , А передбачуваний благодійник «Терека» Булат Чагаєв зник з клубу так само таємничо, як там з'явився (і, судячи з його швейцарським пригод , Це тільки на краще). Але навіть без Чагаєва у «Терека» цілком достатньо грошей на добротний і досвідчений склад, а легендарні кадировські преміальні (у вигляді автомобілів , пачок готівки і потрійних бонусів ) Роблять цю команду однією з найбільш мотивованих в РФПЛ.

У наших розрахунках бюджету «Терека» подарунки Рамзана Кадрова, до слова, не враховувалися (ніхто не знає масштабу цифр, і в залежності від настрою Кадрова вони напевно можуть бути якими завгодно) - тільки зарплати, трансфери та інші традиційні витрати клубів.

9. «Краснодар» - $ 45 млн

Власник: Сергій Галицький
Вартість складу: $ 49 млн
Середня відвідуваність: 8 765 (11%)

Один з найбільших бізнесменів Росії, які зробили стан поза сировинного бізнесу (Галицький розвиває мережу магазинів «Магніт», чия капіталізація недавно перевищила 16 мільярдів доларів), продовжує будувати під носом у «Кубані» зразковий для Росії приватний футбольний клуб - з базою, академією, стадіоном . У новому сезоні Сергій Галицький, за його власними словами, витратить на академію навіть більше, ніж на професійну команду.

10-11. «Кубань» - $ 40 млн

Власник: Олег Мкртчан ( «Індустріальний Союз Донбасу»)
Вартість складу: $ 41 млн
Середня відвідуваність: 20, 496 (25%)

«Кубань» нарешті розлучилася з репутацією команди-ліфта - в тому числі тому, що з грошима в клубі стало набагато краще. Один з найбільших бізнесменів України Олег Мкртчан завдяки фінансуванню «Кубані» прийшов в краснодарський бізнес, а його родич Сурен Мкртчян з ентузіазмом взявся за розвиток клубу, який перехоплює у «Спартака» звання самого відвідуваного в Росії. Поява сусіда-конкурента в особі «Краснодара» тільки підстьобнуло власників «Кубані»: вони готові підтримувати конкурентоспроможність команди навіть не дивлячись на втрату головної зірки (Траоре) і головного тренера (Петреску).

Трансфер Траоре, до речі, не тільки приніс «Кубані» гроші в цьому році, але може обернутися пристойним бонусом в майбутньому. Івуарійський форвард був проданий в «Анжи» цим за 10 мільйонів євро (12,9 млн доларів) і 50 відсотків прав з різниці від подальшого продажу. Скажімо, якщо наступного літа Траоре продадуть в умовний «Арсенал» або «Ювентус» за умовні 18 млн євро, краснодарський клуб отримає половину від різниці з попереднім трансферів, тобто 4 млн євро.

10-11. «Крила Рад» - $ 40 млн

Власник: адміністрація Самарської області
Вартість складу: $ 24 млн
Середня відвідуваність 14 348 (18%)

Після колапсу дворічної давності бюджет «Крил Рад» знову підріс, і президент Чігенев стверджує, що витрачає кошти в десять разів ефективніше, ніж попереднє керівництво, а також обіцяє зробити все, щоб «Ніколи не боротися за виживання» . Судячи по грі парагвайських новачків Себальоса і Кабальєро, які зробили 9 з 11 самарських голів в цьому сезоні, зарплату в «Крилах» тепер і справді не затримують.

12. «Аланія» - $ 32 млн

Власник: «РусГідро»
Вартість складу: $ 18 млн
Середня відвідуваність: 13, 385 (17%)

Влітку 2012-го «Аланія» підписала угоду з компанією «РусГідро» - зрозуміло, при підтримки першого номера в рейтингу найвпливовіших людей російського футболу (кажуть, Валерій Газзаєв заслужив це самовідданою працею на посаді довіреної особи старого-нового президента). Бюджет «Аланії» поки обчислюється не такими вже й захмарними за російськими мірками цифрами, але Газзаєв-старший вже заявив, що «йти на 12-му місці і погрожувати 11-му - не для нас». «РусГідро» забезпечив «Аланію» не тільки дорогим за місцевими мірками бразильцем (Дієго Маурісіо з «Фламенго» обійшовся клубу в $ 3,6 млн), але і нефутбольні кадрами: щоб навести порядок в клубному офісі, до Владикавказа відряджена група менеджерів з Москви.

13. «Волга» - $ 31 млн

Власник: адміністрація Нижегородської області
Вартість складу: $ 14 млн
Середня відвідуваність: 8 171 (10%)

«Волга» почала сезон з типовим багажем проблем аутсайдера чемпіонату Росії - позови від агентів і колишніх гравців, заборона на реєстрацію футболістів, затримки по зарплатах. Підтверджений регіональною владою цілком значний бюджет довгий час не виконувався. Гаджі Гаджієв сподівається , Що після ліквідації ФК «Нижній Новгород» чиновники усвідомлюють, що в місті залишилася лише одна професійна команда.

14. «Ростов» - $ 30 млн

Власник: адміністрація Ростовської області
Вартість складу: $ 33 млн
Середня відвідуваність 8 947 (11%)

Догляд Юрія Білоуса з футбольного клубу - вірна прикмета того що в нього фінансових проблем . В кінці минулого сезону гравцям підлягає затримували зарплату, але з заміною Білоуса на Шікунова ситуація начебто стабілізувалася. Більш того, цього літа «Ростов» переманив Божовіча, продовжив контракт з Плетікосой, придбав Сінама-Понголь, орендував Бентлі, а за ним, за інформацією Sports.ru, мало не підписав ще одного майже зоряного англійця Джермейна Дженаса, але не встиг провернути угоду в останній день дозаявок. Наявності величезних грошей вся ця активність, втім, не означає. Всі, хто обізнаний про стан справ в ростовському клубі, стверджують, що «Ростов» примудряється викручуватися без особливого зростання бюджету: більшу частину зарплати Бентлі, наприклад, продовжує виплачувати «Тоттенхем».

15. «Мордовія» - $ 28 млн

Власник: адміністрація республіки Мордовія
Вартість складу: $ 19 млн
Середня відвідуваність: 10 424 (13%)

Дебют «Мордовії» в прем'єр-лізі ознаменувався помітним зростанням бюджету - наприклад, в команді з'явилися гравці з зарплатою понад мільйон євро (Алдонін, Дуймович). Втім, за російськими мірками він залишається цілком скромним. Адже це не якась Ліга чемпіонів, де навіть команди з удвічі меншими бюджетами (АПОЕЛ, БАТЕ) примудряються іноді пошуміти.

16. «Амкар» - $ 21 млн

Власник: адміністрація Пермського краю
Вартість складу: $ 21 млн
Середня відвідуваність: 8 720 (11%)

Президент «Амкара» Геннадій Шилов не приховує розмірів клубного бюджету, і звані їм цифри виглядають правдоподібно: рік тому в розпорядженні пермського клубу було 600 млн рублів, зараз - лише трохи більше (та й то завдяки підтримці «Уралкалія», один з власників якого, що характерно - Сулейман Керімов). У прем'єр-лізі з такими грошима не розгуляєшся, зате вдалий старт у новому сезоні дозволяє «Амкару» бути явним лідером чемпіонату за вартістю зароблених очок.