Полезные материалы

Гра на гроші. Всі бюджети команд російської Прем'єр-ліги. Частина IV: від Краснодара до Москви

  1. «Краснодар» (Краснодар)
  2. «Зеніт» (Санкт-Петербург)
  3. ЦСКА (Москва)
  4. «Спартак» (Москва)

Тижневик «Футбол» оцінює бюджети клубів РФПЛ, називає найцінніших гравців і шукає нематеріальні активи, за допомогою яких команди будуть вирішувати свої завдання на сезон.

Тижневик «Футбол» оцінює бюджети клубів РФПЛ, називає найцінніших гравців і шукає нематеріальні активи, за допомогою яких команди будуть вирішувати свої завдання на сезон

«Краснодар» (Краснодар)

Мета на сезон: потрапляння до трійки призерів чемпіонату
Матеріальні активи
Бюджет: 70 млн євро *
Джерело: Сергій Галицький

У Краснодарі непомітно завершилася зміна головної футбольної команди. Замість відмирає «Кубані», яка існує за рахунок подачок з годівниці крайового бюджету, на перший план регіону вийшов «Краснодар», що існує завдяки геніальній роботі Сергія Галицького. Точну цифру бюджету «биків» так ніхто і не назвав. За деякими даними, він коливається в районі 70-80 млн доларів. При цьому Галицький вкладає гроші не тільки в футбольний клуб. У минулому році, наприклад, він побудував чудовий стадіон, на який витратив в цілому близько 20 млрд рублів, і планує вкластися ще більше (Віталій Мутко недавно зазначив, що на краснодарської арені буде використовуватися недешева система відеоповторів). Крім того, підприємець фінансує реконструкцію краснодарського кінотеатру «Аврора», на яку витратить приблизно 600 млн рублів.

Крім того, підприємець фінансує реконструкцію краснодарського кінотеатру «Аврора», на яку витратить приблизно 600 млн рублів

Нематеріальні активи: амбіції Сергія Галицького

Стадіон «Краснодар» - одна з головних визначних пам'яток міста. Фасад Колізею, унікальне кругле табло, яке розтяглося по всій стіні, розумний газон з автоматичним регулюванням температури і кисню, красива майданчик навколо стадіону - все це про нову арену «биків». Не дивно, що за підсумками сезону середня відвідуваність краснодарців збільшилася на 120% і становить близько 23 тисяч глядачів. «Краснодар» користується популярністю навіть у режисерів: недавно Данило Козловський завершив на ньому зйомки нового футбольного фільму. Правда, висока популярність, відмінні оцінки від всіх спортивних журналістів і купа сучасних фішок не допомогли досягти місту головного: Краснодар не увійшов до числа міст, які приймуть ЧС-2018. А віце-прем'єр РФ Віталій Мутко назвав головну причину цього: «Жалю немає. Стадіон побудували шикарний. Але там 38 тисяч місткість, треба було робити 45. Але шкодувати нема про що: з'явилася нова спортивна арена, розкішна Мекка для футболу. Президента запросили, показали. У регіоні є Сочі: потрібно було освоїти цей стадіон, інакше б не адаптували до футболу. Яке місто викинути? Жалю було і більше: Ярославль - центр Золотого кільця. Але потрібно було всього 12 стадіонів ».

Гра на гроші. Всі бюджети команд російської Прем'єр-ліги. Частина I: від Хабаровська до Тули

Частина I: від Хабаровська до Тули

Найдорожчий гравець: Федір Смолов (12 млн євро)

Смолов йде в «Спартак» або в «Зеніт». Смолов ставить ультиматум «Краснодару». Новини про головне форварда країни заповнили стрічки всіх спортивних медіа. Півроку тому Федір в інтерв'ю тижневику «Футбол» говорив, що хоче поїхати в Європу. Але отримав травму, тому чуток про інтерес до нього від західних команд стало менше. Хейтер шукають каверзи в підписці Массімо Каррери на Смолова в інстаграме і в відсутності нападника на презентації нової форми «Краснодара». Решта сподіваються: Федір одужає і вразить Європу своїми голами.

«Зеніт» (Санкт-Петербург)

Мета на сезон: перемога в чемпіонаті
Матеріальні активи
Бюджет: 160 млн євро *
Джерела: структури «Газпрому», власні доходи

Контрольний пакет акцій найбагатшого клубу Росії належать «Газпромбанку». Співпраця з державною енергетичною корпорацією почалося ще в середині 1990-х, коли «Зеніт» з працею вибрався з першого дивізіону, а в грудні 2005 року «Газпром» став одноосібно головним спонсором пітерців. З того моменту клуб виграв чотири чемпіонства, три національні кубки, а головне - Кубок і Суперкубок УЄФА. В даний час бюджет «Зеніта» стабільно тримається на позначці в 160 млн євро, незважаючи на те що останні два сезони команда в Лігу чемпіонів не потрапляла. Також серед міноритарних акціонерів клубу - АТ «Ломо», ТОВ «Оазис плюс», Леноблкомімущество, Комітет майнових відносин Петербурга (КВО), ВАТ «Коровай», ТОВ «Страйк» і навіть Фонд розвитку і підтримки ЗМІ. З 2016-му «Зеніт» уклав контракт з авіакомпанією «Росія» на 1,5 млн євро. Всього у пітерців близько 30 партнерських угод, серед яких - фундаментальний «Газпром» і його АЗС «Газпром нафта». Останні виплатять по партнерській угоді до 2019 року 90 млн євро.

Останні виплатять по партнерській угоді до 2019 року 90 млн євро

Нематеріальні активи: нестандартність мислення Сергія Фурсенко

Головна радість уболівальників «Зеніта» - це повернення Сергія Фурсенко. «Ми повинні виграти три єврокубка за 10 років і побудувати новий великий стадіон» - так наполеонівські плани в 2006 році окреслив президент «Зеніта». Фурсенко незабаром став президентом РФС і пообіцяв, що з ним збірна Росії виграє домашній чемпіонат світу. У «Зеніту» з'явився стадіон, який, як і «Петровський», офіційно належить місту. Вже підраховано, що вартість експлуатації нової арени буде обходитися близько 10 млн євро в рік. Сергій Фурсенко ж з цього сезону повернувся на посаду генерального директора «Зеніта». «Ми хочемо виграти Лігу чемпіонів. Коли це вийде, ми подивимося, але зараз прагнемо до цього », - підняв планку ще вище повернувся президент пітерців. Амбіції старого нового президента і сучасний стадіон - головне «паливо» «Зеніту» в майбутньому сезоні.

Гра на гроші. Всі бюджети команд російської Прем'єр-ліги. Частина II: від Махачкали до Казані

Частина II: від Махачкали до Казані

Найдорожчий гравець: Леандро Паредес (13 млн євро)

Місцеві фанати давно незадоволені тим, що їх клуб перестав вирощувати вихованців. У цьому сезоні керувати «Зенітом» буде Роберто Манчіні. Великі запити на трансфери - риса італійця. Пітерці вже підписали аргентинського хавбека Леандро Паредеса за 23 млн євро. Якщо в Аргентині вихованець «Бока Хуніорс» виступав в ролі boxtobox, то в Італії півзахисник закріпився в статусі опорника, так і не ставши важливим гравцем "Роми". «Філософія футболу Манчіні - класична італійська. Думаю, що я в цю схему вписуються ідеально », - заявив новачок пітерців.

ЦСКА (Москва)

Мета на сезон: перемога в чемпіонаті
Матеріальні активи
Бюджет: 66-68 млн євро *
Джерела: «Россеті», «Аерофлот», «Вертольоти Росії», КРОК, ЕКА

ЦСКА готується провести перший повноцінний сезон під керівництвом нового головного тренера Віктора Гончаренко. Білоруський фахівець, який очолив армійців взимку, впорався зі своїм завданням - вивести команду в Лігу чемпіонів. Тепер на нього чекає нове випробування - повернути москвичам чемпіонський титул. Генеральним спонсором армійців з літа 2013 року є компанія «Россеті» - оператор енергетичних мереж в Росії і одна з найбільших електромережних компаній в світі. Також в числі спонсорів команди значаться провідна російська авіакомпанія «Аерофлот», одна з найбільших ITкомпаній Росії «КРОК» і паливна компанія «ЄКА». «Що стосується фінансування, то наш бюджет не змінюється протягом довгого часу», - заявив після закінчення минулого чемпіонату гендиректор армійців Роман Бабаєв. Отже, бюджет команди в новому сезоні складе близько 75-78 млн доларів. Саме такі цифри озвучував в минулому році президент клубу Євген Гінер.

Саме такі цифри озвучував в минулому році президент клубу Євген Гінер

Нематеріальні активи: Євген Гінер

Ключовою фігурою в складі армійців вже більше 15 років є Євген Гінер. За цей час москвичі завоювали два десятка трофеїв і стабільно кваліфікуються в єврокубки. Завдяки його зв'язкам, авторитету і вмінню вести переговори ЦСКА залишається найстабільнішою і зразковою командою РФПЛ останніх років. У минулому році президент столичного клубу завершив один з головних проектів останніх років - будівництво нового стадіону. ЦСКА поки що не виявляв велику активність на трансферному ринку, хоча ходить багато чуток, що зв'язують клуб з підписанням нових гравців. Варто відзначити догляд Зорана Тошича, який провів в команді сім сезонів. Однак навіть наявні в обоймі армійців гравці здатні вирішувати найвищі завдання, що в останні роки доводив попередній тренер Леонід Слуцький.

Поставити на скачку. Як в Росії створити клубний ТВ

Як в Росії створити клубний ТВ

Найцінніший гравець: Маріо Фернандес (16 млн євро)

Імена ключових виконавців ЦСКА прекрасно відомі всім, хто хоч трохи стежить за РФПЛ: Василь Березуцький, Сергій Ігнашевич, Ігор Акінфєєв, Алан Дзагоєв, Понтус Вернблум. Але найдорожчий гравець команди за версією порталу transfermarkt.de - Маріо Фернандес. Бразильський захисник влітку міг дебютувати в складі збірної Росії, проте йому перешкодила травма. Не виключено, що вже по ходу нового сезону почесне звання у нього зможе відібрати Олександр Головін. Недарма ж з'явилися чутки про інтерес лондонського «Арсеналу» до хавбеку.

«Спартак» (Москва)

Мета на сезон: перемога в чемпіонаті, вихід в плей-оф Ліги чемпіонів
Матеріальні активи
Бюджет: 120 млн євро *
Джерела: «Лукойл», ІФД "КАПІТАЛ»

Громадськість вже щосили глумиться над кількістю спонсорських логотипів на новій формі червоно-білих. Всього на комплекті можна виявити назви 11 компаній, серед яких - холдинг «ІФД Капітал», букмекерська контора Winline і інші. Половина з них тісно пов'язана з генеральним спонсором «Спартака» - нафтовим гігантом «Лукойлом». У 2016 році чистий прибуток компанії впав майже на 30%, але все одно склала майже 3 млрд євро. Глава «Лукойлу» Вагіт Алекперов дав зрозуміти, що фінансування клубу залишиться на колишньому рівні. Втім, за фактом за все грошові вливання в «Спартак» відповідає власник команди - віце-президент «Лукойлу» Леонід Федун. З 2016-му журнал Forbes назвав боса червоно-білих одним з найбільш обговорюваних вітчизняних мільярдерів і поставив його на 22-е місце рейтингу найбагатших людей Росії. За минулий рік Федун не тільки зберіг цю позицію, але і збільшив свої статки з 3,9 до 6,3 млрд доларів. Незважаючи на це, розкидатися грошима він не має наміру: зокрема, основний бонус за виступ в Лізі чемпіонів гравці отримають тільки в разі виходу з групи.

Гра на гроші. Всі бюджети команд російської Прем'єр-ліги. Частина III: від Москви до Грозного

Нематеріальні активи: авторитетні вболівальники у всіх соціальних сферах

Спартаківців легко знайти в будь-якому суспільстві, навіть якщо вони сповідують протилежні погляди. Мабуть, найвпливовіший шанувальник червоно-білих - міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров. Настільки високий пост аж ніяк не заважає йому користуватися смартфоном з спартаківських логотипом на чохлі. Серед опозиційно налаштованої частини населення теж знайдеться багато фанатів «народної команди». Давнім і відданим уболівальником є ​​актор Михайло Єфремов, який прославився не тільки ролями в театрі і кіно, але і читанням саркастичних віршів в проекті «Громадянин поет». За «Спартак» хворіють і музиканти абсолютно різних жанрів: від всесвітньо відомого класичного піаніста Дениса Мацуєва до легенди російського року Валерія Кипелова. Коли мова йде про «Спартак», представники самих різних напрямків і культур готові об'єднатися в спільному пориві, і в цьому головна сила клубу.

Коли мова йде про «Спартак», представники самих різних напрямків і культур готові об'єднатися в спільному пориві, і в цьому головна сила клубу

Найцінніший гравець: Квінсі Промес (20 млн євро)

У чемпіонському сезоні голландець не так сильно виділявся на загальному тлі, як раніше. Однак пов'язано це лише з тим, що вся команда стала грати на порядок краще. Квінсі і раніше швидкий, легкий, чудово працює з м'ячем і постійно тримає в напрузі суперників. Нещодавно Промес заявив, що йому не терпиться зіграти за «Спартак» в Лізі чемпіонів, так що у клубу хороші шанси зберегти головну зірку і підняти його вартість в разі успішного
виступу в єврокубках.

* За версією Щотижневика «Футбол»

Текст: Юрій Алеманнію, Ілля Єгоров, Микита Котов, Антон Муша
Фото: Global Look Press

Яке місто викинути?