Полезные материалы

Рейтинг бюджетів російських клубів: грошей стало ще менше

  1. «Амкар» - $ 13 млн (в минулому сезоні - $ 22 млн)
  2. «Мордовія» - $ 13 млн (в минулому сезоні - $ 25 млн)
  3. «Уфа» - $ 15 млн (в минулому сезоні - $ 16 млн)
  4. «Урал» - $ 15 млн (в минулому сезоні - $ 13 млн)
  5. «Крила Рад» - $ 15 млн
  6. «Кубань» - $ 21 млн (в минулому сезоні - $ 28 млн)
  7. «Анжи» - $ 25 млн
  8. «Ростов» - $ 30 млн (в минулому сезоні - $ 28 млн)
  9. «Терек» - $ 30 млн (в минулому сезоні - $ 40 млн)
  10. «Динамо» - $ 55 млн (в минулому сезоні - $ 160 млн)
  11. «Рубін» - $ 60 млн (в минулому сезоні - $ 70 млн)
  12. «Краснодар» - $ 75 млн (в минулому сезоні - $ 80 млн)
  13. ЦСКА - $ 80 млн (в минулому сезоні - $ 90 млн)
  14. «Локомотив» - $ 90 млн (в минулому сезоні - $ 110 млн)
  15. «Спартак» - $ 120 млн (у минулому сезоні - $ 150 млн)
  16. «Зеніт» - $ 185 млн (у минулому сезоні - $ 220 млн)

Щорічне дослідження Sports.ru.

ru

Головний тренд очевидний: грошей в російському футболі все менше і менше. Якщо сукупний бюджет усіх команд прем'єр-ліги в сезоні-2013/14 становив $ 1,5 млрд, в 2014/15 - $ 1,1 млрд, то в минулому сезоні він до мільярда не дістався - близько $ 850 млн на всіх. Причини очевидні. По-перше, падіння рубля (за рік він подешевшав ще на третину). По-друге, проблеми економіки, які не дозволяють державі (з 16 команд прем'єр-ліги 12 - на госсодержаніі) вкладати в футбол так, як раніше.

При цьому неправильно говорити, що російські клуби бідніють - швидше, вони перестають бути невиправдано багатими. Втім, якщо подивитися на середню відвідуваність команд (вона дуже погана), неважко здогадатися: падати ще є куди. Майже всі російські клуби продовжують тільки витрачати, нічого при цьому не заробляючи.

«Амкар» - $ 13 млн (в минулому сезоні - $ 22 млн)

Власник: адміністрація Пермського краю
Середня відвідуваність 8 019

Найцікавіше в виступі «Амкара» в цьому році не те, що вони без видимих ​​проблем залишилися в прем'єр-лізі (у тренера Гаджі Гаджієва це спритно вдалося ще в минулому сезоні, хоча до команди він приєднався далеко не відразу). Найцікавіше - те, що з одним з найменших бюджетів в прем'єр-лізі «Амкар» зупинився за все в парі кроків від попадання в єврокубки. Півфінальний матч Кубка Росії, після якого до Ліги Європи залишалося зовсім трохи, був програний «Зеніту» лише в серії післяматчевих пенальті.

«Мордовія» - $ 13 млн (в минулому сезоні - $ 25 млн)

Власник: адміністрація Мордовії
Середня відвідуваність: 5 590

«Мордовія» виявилася дуже високо в підсумковій таблиці сезону-2014/15 (8-е місце), але це не врятувало її від розставання з головними спонсорами - в результаті бюджет на сезон був зрізаний майже в два рази. Майже весь чемпіонат команда була прибита на дно, ближче до кінця стало відомо, що гравці протягом багатьох місяців не отримують зарплату. Фінансові питання стали вирішуватися, тільки коли гравці оголосили керівництву бойкот, а на стрічках новин стали з'являтися заголовки: «Футболісти« Мордовії »закрилися в роздягальні і не вийшли на тренування». Клуб очікувано провалився в дивізіон, проте боси республіки вже заявили, що не збираються кидати команду.

До речі, форма «Мордовії» цього сезону - готова ілюстрація для підручника про спонсорство в провінційному футболі.

«Уфа» - $ 15 млн (в минулому сезоні - $ 16 млн)

Власник: адміністрація Башкортостану
Середня відвідуваність 7 059

Бідний клуб, що шумить за допомогою симпатичного самвидав-піару , У другий рік поспіль утримується в прем'єр-лізі. Мало не третина бюджету на наступний сезон вони можуть закрити вже цього літа - якщо продадуть свою головну і єдину зірку. Ще півтора роки тому Олександр Зінченко грав на аматорських турнірах в підмосковних Хімках, а зараз за 4-6 млн євро його хочуть підписати системи багатьох європейських клубів - від «Ман Сіті» до «Боруссії».

Ще півтора роки тому Олександр Зінченко грав на аматорських турнірах в підмосковних Хімках, а зараз за 4-6 млн євро його хочуть підписати системи багатьох європейських клубів - від «Ман Сіті» до «Боруссії»

«Урал» - $ 15 млн (в минулому сезоні - $ 13 млн)

Власник: адміністрація Свердловської області
Середня відвідуваність 5 553

Команда ексцентричного президента Григорія Іванова видала свій кращий сезон в історії (восьме місце), але ніякого ажіотажу в області це не викликало - по відвідуваності «Урал» найгірша команда прем'єр-ліги. Тренерська перезавантаження в команді трапилася ще по ходу сезону (тренер Віктор Гончаренко покинув клуб перед скандальною грою проти «Терека»), на черзі - перезавантаження складу.

«Крила Рад» - $ 15 млн

Власник: адміністрація Самарської області
Середня відвідуваність: 11, 125

Команда з дуже обмеженим бюджетом (найвища зарплата - 350 тисяч євро в рік) і тому дуже середніми футболістами, яка грає в дуже закритий футбол під керівництвом бельгійського тренера. У прем'єр-лізі втрималися. Більше про «Крила Рад» -2015/16 нічого запам'ятовувати не треба.

«Кубань» - $ 21 млн (в минулому сезоні - $ 28 млн)

Власник: адміністрація Краснодарського краю
Середня відвідуваність: 9 464

Як і раніше один з найбільш неуcтроенних клубів Росії. У грудні-2015 пройшла дивовижна новина: «Кубань» тепер приватний клуб, власником 100 відсотків акцій стає Олег Мкртчан - металургійний магнат, давній спонсор команди. Через кілька місяців він же виступив із заявою: «Сьогодні я не в змозі повноцінно фінансувати клуб», - і безоплатності передав свої акції області. «Кубань» весь цей час підписувала немолодих і недешевих футболістів (місячна зарплата Аршавіна, Павлюченко і Селезньова становила не менше 100 тисяч євро на особу), але ніяк не конвертувала ці гроші в результат. Клуб затримував зарплату, зірки сумували, грали погано, а потім і зовсім розривали контракт. Було б досить дивно, якби за підсумками сезону «Кубань" не вирушила в ФНЛ.

«Анжи» - $ 25 млн

Власник: Сулейман Керімов
Середня відвідуваність: 9 977

За мірками ФНЛ, де команда з Дагестану провела сезон 2014/15, у «Анжи» був божевільний склад, за мірками прем'єр-ліги - вельми непоганий. Але навіть з досить дорогими гравцями клуб Сулеймана Керімова майже весь чемпіонат стояв на виліт. Автором головного організаційного інсайда навколо клубу став Нобель Арустамян: в березні він розповів світові, що в разі вильоту на місці «Анжи-Арени», наведеної в порядок тільки кілька років тому, буде побудований аквапарк - боси клубу вважають, що новий стадіон не приносить їм хай щастить. Поки переїзд і нове будівництво доведеться відкласти: ударна кінцівка, яка умістила в собі в тому числі такі історії , Підкинула «Анжи» в перехідні матчі, де вони без проблем обіграли астраханський «Волгарь» і залишилися в прем'єр-лізі ще на сезон.

«Ростов» - $ 30 млн (в минулому сезоні - $ 28 млн)

Власник: адміністрація Ростовської області
Середня відвідуваність: 13, 334

Дещо про пристрій «Ростова» можна почитати тут і тут ; коротко: якби поруч з клубом цього літа не виявилися Іван Саввіді і сім'я Ротенбергов, ніякого ростовського чуда абсолютно точно не сталося б. З грошима, втім, важко і зараз: клуб повинен і футболістам, і співробітникам офісу; з цієї причини Курбан Бердиєв все ще не підтвердив, що залишається працювати на Дону на наступний сезон. Просто нагадаємо: сезон цей «Ростов» повинен почати в Лізі чемпіонів.

«Терек» - $ 30 млн (в минулому сезоні - $ 40 млн)

Власник: адміністрація Чеченської республіки
Середня відвідуваність: 16, 251

Гроші, як і раніше найбільш нецікаве з того, що відбувається в «Тереку», який, як і більш-менш все в Чечні, фінансується з «Фонду Ахмата Кадирова». Про гроші «Терека» відомо, що їх не дуже багато, але вистачає, щоб утримувати команду, яка до останніх турів могла розраховувати на потрапляння в Лігу Європи і періодично відправляти гравців до збірної Росії (Іванов, Лебеденко, Семенов).

«Динамо» - $ 55 млн (в минулому сезоні - $ 160 млн)

Власник: Центральна рада «Динамо»
Середня відвідуваність: 6 335

Саме запаморочливе падіння сезону - і по грошах (бюджет скорочено майже в три рази), і за результатами (вперше в історії «Динамо» вилетіло в нижчий дивізіон). Футбольні інтереси Бориса Ротенберга переїхали разом з сином (в «Ростов»), команду начебто залишили майже всі кращі футболісти, але багато мільйонерів різного ступеня корисності все одно нікуди не поділися (Денисов, Самба, Габулов, Шунін плюс провально Повернувшись в Росію Погребняк отримують від 1,5 до 4 млн євро на рік). Не сама шедро, але найсмішніша трата сезону: укладання партнерського контракту з головним агентом світу Жорже Мендешем (консалт-послуги португальця оцінюють в 300 тисяч євро). Найстрашніший слух: давня дружба «Динамо» зі своїм головним спонсором, банком ВТБ, пішла тріщинами. Якщо слух підтвердиться, можна не сумніватися: виліт в ФНЛ - тільки початок колосальних проблем.

«Рубін» - $ 60 млн (в минулому сезоні - $ 70 млн)

Власник: адміністрація Татарстану
Середня відвідуваність: 11, 871

Досить заможний, що дозволяє собі не найдешевших футболістів клуб завалив початок сезону, прибрав з поста тренера Ріната Білялетдінова, не вгадав із заміною і втратив сезон - соромно 10-е місце. При цьому «Рубін» - найбільш інтригуючий учасник літньої трансферної кампанії. За легендою, президент Татарстану Рустам Мінніханов був настільки вражений атмоcферой осіннього матчу Ліги Європи «Рубін» - «Ліверпуль», що захотів привезти на «Казань Арену» Лігу чемпіонів. Під це на майбутній сезон буде збільшений бюджет, під це з «Малаги» виписаний дуже цікавий тренер Хаві Грасия (річна зарплата - від 3 до 4 млн євро), під це «Рубін» cобірается робити дуже серйозні трансфери вже в найближчі тижні.

«Краснодар» - $ 75 млн (в минулому сезоні - $ 80 млн)

Власник: Сергій Галицький
Середня відвідуваність: 10 939

За порушення фінансової fair play ще минулого літа «Краснодару» винесли попередження: на протязі всього року він міг брати тільки вільних агентів. Вільний не означає безкоштовний: влітку «Краснодар» підписав Федора Смолова (річна зарплата - 1,8 млн євро), плюс продовжив контракти з багатьма лідерами (бонус за перепідписання хорошого гравця - зазвичай не найдешевша практика). Втім, все коштувало того: Смолов став кращим бомбардиром чемпіонату, а «Краснодар» до останнього був у гонитві за Лігою чемпіонів, обмежившись в результаті четвертим місце і черговим попаданням в Лігу Європи.

Так, до відкриття ось це цього стадіону залишилося зовсім ледь ледь .

ЦСКА - $ 80 млн (в минулому сезоні - $ 90 млн)

Власник: Євген Гінер і партнери
Середня відвідуваність: 9 591

ЦСКА добудовує стадіон (відкриття - разом з новим сезоном) і тому категорично економить. У команді який рік грають одні й ті ж футболісти, які домагаються більш-менш одного і того ж результату: чемпіонство в Росії і виліт з Ліги чемпіонів на груповому турнірі. Минулого літа трапився черговий академічний приклад виживання в умовах конкуренції з держмонополіями: з «Роми» за 1 млн євро був узятий в оренду Сейду Думбія, який тут же допоміг армійцям перемогти «Спортінг» і прорватися в групу Ліги чемпіонів, що принесло клубу гарантовані 12 млн євро; через півроку Думбія був відпущений назад. Бюджет вже наступного сезону ЦСКА повинен підживити найбільшою угодою цього літа: «Лестер» вже півроку мріє про форварда Ахмеда Муса і готовий платити за нього 25-30 млн євро.

Бюджет вже наступного сезону ЦСКА повинен підживити найбільшою угодою цього літа: «Лестер» вже півроку мріє про форварда Ахмеда Муса і готовий платити за нього 25-30 млн євро

«Локомотив» - $ 90 млн (в минулому сезоні - $ 110 млн)

Власник: РЖД
Середня відвідуваність: 9 815

Витрати на велику зарплатну відомість були розбавлені найбільшим трансфером цієї зими: Умар Ніассе поїхав в «Евертон» за 13,5 млн фунтів. Ще раз в Черкізово відкорковували шампанське, коли змогли вигнати з команди Мубурака Буссуфа: до цього марокканець з зарплатою під 4 млн євро зіграв всього 1 матч за півроку. В іншому, коли затихла історія з футболкою Дмитра Тарасова в Стамбулі, «Локомотив» закінчив сезон в статусі самого нудного російського топ-клубу - без скандалів, без яскравого футболу, без аншлагів, без нового тренера і без єврокубків на наступний сезон.

«Спартак» - $ 120 млн (у минулому сезоні - $ 150 млн)

Власник: Леонід Федун
Середня відвідуваність: 25 179

У «Спартаку» гряде майже сенсаційне літо - команда ризикує пройти його з тим же тренером, що керував нею в минулому році. Контракт Дмитра Аленичева продовжений - і тому що вдалося пробитися в єврокубки, і тому що не вдалося домовитися з Курбаном Бердиєвим. Найближчі фінансові випробування керівництва: 1. Посилити досить середній склад, 2. Продовжити контракт з Квінсі Промес, з яким поки не виходить домовитися про нову зарплату і за якого більш-менш будь-який англійський клуб готовий платити від 20 млн євро.

Продовжити контракт з Квінсі Промес, з яким поки не виходить   домовитися про нову зарплату   і за якого більш-менш будь-який англійський клуб готовий платити від 20 млн євро

«Зеніт» - $ 185 млн (у минулому сезоні - $ 220 млн)

Власник: «Газпром»
Середня відвідуваність: 16, 813

Минулий сезон дозволив глобально оцінити найнеймовірнішу покупку в історії російського футболу - Халка і Вітцель в вересні-2012. Витрати в 100 млн євро на трансфери і близько 40 млн на зарплату (за чотири роки) конвертувалися в одне чемпіонство і три попадання в плей-офф Ліги чемпіонів (з незмінним вильотом в 1/8 фіналу) - кожен вирішить сам, коштували суперновічкі того чи немає. Втім, до сезону-2015/16 «Зеніт» начебто навчився брати дороге за помірні гроші: влітку в команді опинився Артем Дзюба (як вільний агент), взимку - Олександр Кокорін і Юрій Жирков (невеликий трансфер з «Динамо»).

Втім, до сезону-2015/16 «Зеніт» начебто навчився брати дороге за помірні гроші: влітку в команді опинився Артем Дзюба (як вільний агент), взимку - Олександр Кокорін і Юрій Жирков (невеликий трансфер з «Динамо»)

Бюджет - це витрати клубу, якими вони жили в сезоні-2015/16.

1 долар дорівнює 68 рублям, що близько до середнього курсу долара з серпня-2015 по травень-2016.

Джерело даних - інсайдери російського футбольного ринку (акціонери, менеджери, консультанти клубів прем'єр-ліги), а також оцінка Sports.ru.

фото: Gettyimages.ru / Epsilon; РІА Новини / Віталій Тимків (2,5), Володимир Пісня; globallookpress.com / Dmitry Golubovich / Russian Look (4,7); facebook.com/cskastadium ; fc-zenit.ru / В'ячеслав Євдокимов