Полезные материалы

Видовище на мільярд. Бюджети російських футбольних клубів у 2011 році

  1. 6. ЦСКА - $ 70 млн
Видовище на мільярд. Бюджети російських футбольних клубів у 2011 році

Це багато. Дуже багато. У 8-10 разів більше, ніж російські клуби витрачали в 2000-х (і кілька сумно, звичайно, що активна, стадионная аудиторія чемпіонату Росії з 2001-го року не виросла ). Це значно більше, ніж витрачають зараз 18 клубів іспанської Примери (якщо винести за дужки «Реал» і «Барселону» з їх глобальними амбіціями і доходами) або 17 клубів серії А (якщо виключити з підрахунків «Інтер», «Мілан» і «Ювентус »). Це більше, ніж витрачають на сезон все голландські та португальські клуби найсильніших дивізіонів, взяті разом. Для кого-то, може бути, і стало одкровенням, що на зарплати «Сатурна» можна було б найняти значну частину збірної Італії - і на кілька неіталійських зірок серії А ще залишилося б , Але в російській прем'єр-лізі такими не здивувати; мінімум 8 клубів в 2011-му мають бюджет більше минулорічного сатурновскіе. Загалом, ви можете скільки завгодно єхидствувати на адресу російського футболу, але майте на увазі: в суботу в Махачкалі стартує одне з найдорожчих футбольних видовищ в світі.

Кілька слів про рейтинг. Незважаючи на те, що нинішній чемпіонат Росії триватиме півтора року, ми вирішили не відходити від звичних категорій і привели бюджети клубів на календарний 2011 рік. Оскільки лише 6 російських клубів оперують офіційними цифрами бюджетів (в декількох випадках - заниженими), ми орієнтувалися на експертну оцінку. Експерти опитувалися не зовнішні - а з числа фігурантів ринку: співробітники клубів і ліги, гравці, агенти, тренери. Кожна з цифр підтверджена декількома джерелами, однак варто мати на увазі й те, що для багатьох в Росії бюджет - не догма. Цілий ряд команд - «Зеніт», «Рубін», «Анжи», «Терек», «Краснодар» - може при необхідності (наприклад, в азарті літньої трансферної кампанії) переступити цю планку.

Крім бюджетів і основних власників клубів, в рейтингу наведені дані про вартість поточного складу команди за оцінками transfermarkt.de, середня відвідуваність в сезоні-2010, а також спеціально введений Sports.ru для створення контексту «індекс« Боруссії »- показник співвідношення відвідуваності клубу зі середньою відвідуваністю дортмундської «Боруссії» (вона становить 78 638 глядачів за матч). Бюджет майбутнього чемпіона Німеччини в поточному сезоні, для довідки, становить $ 65 млн (він був би сьомим в Росії), а на трансфери за останні 5 років клуб з Дортмунда витратив трохи більше, ніж «Зеніт», «Рубін» або «Спартак» минулим влітку - $ 71,5 млн.

Власник: «Газпромбанк», «Газпром», «Сибур»
Вартість складу (оцінка transfermarkt): $ 221 млн
Середня відвідуваність: 20, 622 (індекс «Боруссії» - 26%)

У 2008 році «Зеніт» став першим російським клубом, перемахнувшім по бюджету планку в 100 мільйонів доларів - і ця цифра продовжує зростати. Якби знаменитий рейтинг Deloitte складався не по заробленим грошам, а по витраченим, клуб з Петербурга вже давно б в нього входив. Заробляє «Зеніт» поки приблизно вдвічі менше, ніж 20-й клуб з цього списку - але більше за всіх інших в Росії, якщо не тримати в умі доходи від трансферів (в цілому трансферний баланс Росії - різко негативний ). За підрахунками генерального директора клубу Максима Митрофанова - близько 60 мільйонів доларів: «Залежно від сезону ми заробляємо від $ 15 до 20 млн на продажу квитків. Ще $ 10-12 млн - на мерчандайзингу. Ще $ 15-20 млн - на рекламу: Nike, МТС та інші. Ну, і доходи від участі в єврокубках. Це гроші, які УЄФА, продаючи наш комерційний пул, перераховує «Зеніту». Це ще близько $ 10-11 млн. Доходи «Зеніту» від продажу телеправ становлять близько $ 2 млн на рік »(цитата по журналу «Фінанс.» ).

У нинішньому році «Зеніт» розраховує замахнутися не тільки на нові титули, а й на географічну експансію: нова стратегія клубу наказує йому боротися за нових уболівальників у всіх регіонах Росії і заробляти не тільки на місцевому, нехай і унікальному (це найбільше місто Європи з єдиним професійним футбольним клубом) ринку.

Власник: адміністрація Татарстану
Вартість складу: $ 125 млн
Середня відвідуваність: 12, 967 (16%)

До «Зеніта» найбагатшим клубом Росії був «Рубін», і останнім часом (особливо, в момент трансферів Бухарова і Семака) могло здатися, що влада Татарстану і призначені ними спонсори більше не здатні нарощувати витрати на клуб колишніми темпами. Однак річна трансферна кампанія з більш ніж $ 50 млн, витраченими на Бокетті, Мартінса і Едуардо переконала, що за ціною «Рубін» як і раніше не постоїть. Відсутність гучних покупок нинішньою зимою не повинно нікого бентежити: на меншу, ніж на зірок серії А, Курбан Бердиєв не згоден, а до розмови про трансфери ті будуть готові тільки влітку. При цьому для «Рубіна» не складає труднощів оберігати того ж Ансальді від залицянь «Мілана».

Ось з чим у «Рубіна» поки зовсім погано (гірше, ніж у інших лідерів рейтингу), так це з власними заробітками. Крім відрахувань від єврокубків - трохи більше 10 млн доларів на рік - більше розраховувати за великим рахунком нема на що. Квитки і абонементи (від 1200 до 6700 рублів за весь сезон) в Казані значно дешевше, ніж в Петербурзі або Москві. Відвідуваність падає два роки поспіль - на якісь «Леванте», «Осасуну» або «Чезену» ходять більше, не кажучи вже про НАК (Бреда). Про 30 магазинах атрибутики (як у «Зеніта») можна тільки мріяти.

Власник: РЖД
Вартість складу: $ 76 млн
Середня відвідуваність: 13, 280 (17%)

Чутки про поступове згортання фінансування улюбленого дітища керівництва РЖД, активно циркулювали в перші місяці правління Ольги Смородське, сильно перебільшені: грошей в клубі менше не стало. Не випадково «Локомотив» в останні тижні приценивался мало не до півдюжини форвардів з ім'ям і був готовий подвоїти їх німецькі або іспанські зарплати. Судячи з усього, демонстрація трансферної мощі «Локомотива» перенеслася на літо - але воно й на краще. Чемпіонат буде наддовгий, а Красножан встигне за цей час краще придивитися до наявного складу і звикнути до думки, що 10-15 мільйонів доларів може коштувати не тільки вся команда прем'єр-ліги, а й один футболіст.

Власник: Леонід Федун
Вартість складу: $ 122 млн
Середня відвідуваність 21 357 (27%)

Серед частини спартаківських уболівальників Леонід Федун уславився скнарою, антиподом Романа Абрамовича - але це ні що інше, як сила стереотипів і особливості російської футбольної економіки з її нікчемними за європейськими мірками доходами. Федун вже витрачає на «Спартак» більше, ніж доводиться Роману Абрамовичу «доповідати» в бюджет «Челсі» - за власним зізнанням Федуна, це 70 мільйонів доларів на рік . Більш 40 млн було витрачено тільки на літню трансферну кампанію (Макгіді, Пареха, Комбарови - 2шт), і для «Спартака» це не межа.

Якщо говорити про власні доходи, то «Спартак», поза всякими сумнівами, за їх обсягом поступається в Росії тільки «Зеніту». Протягом двох останніх років це найбільш відвідуваний клуб чемпіонату Росії; на лігочемпіонський матч з «Марселем» «Спартак» здатний зібрати більше, ніж ЦСКА - на матч з «МЮ». За обсягами продажів атрибутики і розмірами контрактів зі спонсорами «Спартак» теж відстає лише від пітерців.

Власник: КК «Динамо»
Вартість складу: $ 107 млн
Середня відвідуваність: 7133 (9%)

Президент «Динамо» Юрій Ісаєв півроку тому дав саме хльостке і, може бути, найточніше визначення російському футбольному бізнесу , Піднявши питання про неадекватність нинішнього рівня витрат на футбол чого б то не було. Однак, трохи повисівши в повітрі, питання розчинився сам собою - ніхто розмова не підхопив і не підтримав; майже всі до нового сезону, навпаки, наростили бюджети. Зробило це і «Динамо», незважаючи на чутки про можливий вихід ВТБ з числа спонсорів . Спонсорство російського футболу в чомусь подібно все ж плавання на підводному човні: нікуди не дінешся, навіть якщо дуже хочеться.

6. ЦСКА - $ 70 млн

Власник: невідомий
Вартість складу: $ 178 млн
Середня відвідуваність: 8280 (10%)

На протязі ось вже 3-4 років ЦСКА не потрапляє в топ-3 по бюджету російських футбольних клубів, але завдяки прозорливості власної селекційної служби (і, як вважають багато хто, селекційної служби «Челсі») стабільно має мало не найсильнішим складом. За оцінками transfermarkt.de, яким вірить і сам Євген Гінер, склад ЦСКА більш ніж удвічі дорожче складу того ж «Локо».

Власник: Сулейман Керімов
Вартість складу: $ 43 млн
Середня відвідуваність: 11, 240 (14%)

Коли в «Анжи» приїхав Роберто Карлос, перший чемпіон світу в історії російського клубного футболу, у багатьох трапився розрив шаблону і культурний шок. Це все від непоінформованість: Сулейман Керімов , Новий власник «Анжи», має славу володарем 17-мільярдного (у доларах) стану і міг би дозволити купити собі з десяток «Манчестер Юнайтед» за нинішньої ринкової вартості, не користуючись кредитом - це не якийсь там Малкольм Глейзер. У жодного російського клубу ще не було таких багатих власників (якщо не брати до уваги, звичайно, що Володимир Путін мав рацію, коли недавно проговорився щодо Романа Абрамовича ).

Місце «Анжи» в списку сьогодні ідентично місця Сулеймана Керімова в останньому рейтингу російських мільярдерів , І ніхто не здивується, якщо вони продовжать рости. Причому вже в цьому сезоні. Якщо хочете, можете продовжувати і далі вважати слух про спробу «Анжи» заманити Аршавіна 8-мільйонної зарплатою слухом - ми б, наприклад, вже не стали.

Власник: адміністрація Чеченської республіки
Вартість складу: $ 34 млн
Середня відвідуваність: 8240 (10%)

Все, що відбувається з футболом в Чечні, пов'язують з ім'ям Рамзана Кадирова, і до останнього часу це було чистою правдою. Але з кінця 2010 року всі зростаючу роль в клубі грає Булат Чагаєв, його новий віце-президент, генеральний директор концерну «СовАмеріканТрейд» (ця посада - все, що можна знайти про цю людину в пошукових системах). З ним прийшли нові зв'язки в футбольному світі (ідея запрошення як Муньоса, так і Гулліта належала йому) і нові гроші. Великі гроші. Настільки великі, що навіть звичний до кадировської щедрості Хайдар Алханов описує ситуацію так: «Грошей буде набагато, набагато більше. У «Тереку» з'являться футболісти топ-класу. І ніяких рамок у нас немає - спонсор запевнив, що заради якісного посилення будуть виділені будь-які засоби. Якщо Чагаєв виконає хоча б половину з обіцяного, то ми все одно зробимо «Терек» суперклубом ».

Загалом, фігурує тут сума відображає ситуацію на 11 березня і легко може вирости, якщо Чагаєв виконає половину з обіцяного. І не кажіть, що вас не попереджали.

Власник: Сергій Галицький
Вартість складу: $ 30 млн
Середня відвідуваність: 6526 (8%)

Якби не breaking news з Махачкали і Грозного, безсумнівною сенсацією початку 2011 року могли б стати «Краснодар» і його власник Сергій Галицький , Генеральний директор і основний власник торгової мережі «Магніт», одного з лідерів зростаючого рік від року російського рітейлу. Він теж не рівня Малкольму Глейзеру, хоча міг би купити без кредиту всього 4 «Манчестер Юнайтед» ( «Фінанс.» Оцінює його стан в 6,3 млрд). Але замість цього Галицький вирішив в 2007-му створити свій власний клуб і за три роки довів його до прем'єр-ліги, нехай і піднімаючись в класі не тільки зі спортивного ознакою. Наскільки Галицький прагматичний в бізнесі, настільки ірраціональний, фанатичний в футболі. Цілком ймовірно, що РФПЛ отримає в його особі нітрохи не менш помітного, амбітного і захопленого гравця, ніж той же Гінер.

Власник: Олег Мкртчян ( «Індустріальний Союз Донбасу»)
Вартість складу: $ 29 млн
Середня відвідуваність: 8601 (11%)

Протягом останніх років «Кубань» - один з найбільш стабільно фінансуються клубів за межами Москви, Петербурга та Казані. Втім, показувати при цьому нестабільний футбол краснодарців ця обставина ніколи не заважало.

Власник: адміністрація Нижегородської області
Вартість складу: $ 24 млн
Середня відвідуваність: 4342 (6%)

На тлі команд, перерахованих вище, «Волга», може бути, і не виглядає сенсаційно - але взагалі це клуб з дуже потужною підтримкою місцевої влади. А тепер до них додався ще й «Газпром» . Ні, дивуватися переходу в цей клуб вихованця «Барселони», екс-гравця «Ліона» і «Селтіка» рішуче не варто - резоннее поцікавитися, чому серед новачків іменитих поки так небагато.

Власник: адміністрація Ростовської області
Вартість складу: $ 22 млн
Середня відвідуваність: 11, 400 (14%)

«Ростов» в економічному плані - відносно тиха гавань: ні Заоблочная амбіцій, ні явного безгрошів'я (лише тривалі затримки зарплати в минулому сезоні, що збіглися з провалом в таблиці).

Власник: адміністрація Самарської області
Вартість складу: $ 23 млн
Середня відвідуваність: 13 819 (18%)

«Крила Рад» - єдиний клуб ліги, чий бюджет за три роки помітно знизився , Але в порівнянні з ризиком закриття клубу, ще рік тому цілком серйозним, це не так критично.

Власник: адміністрація Томської області
Вартість складу: $ 18 млн
Середня відвідуваність: 11 920 (15%)

«Томь» ось вже який рік поспіль заявляє бюджет під 30 млн доларів - не набагато менше бюджету якогось «Осера» і навіть трохи більше, ніж є у «Майнца» (бюджет в нинішньому сезоні - $ 27,5 млн), який б'ється за медалі чемпіонату Німеччини і місце в Лізі чемпіонів. Але непоганий за розміром бюджет в Томську часто компенсується нерегулярним його поповненням: здається, футболісти вже звикли, що в якийсь момент гроші скінчаться, зарплату доведеться чекати півроку, підписуючи листи Путіну - але той адже відповість, в кінці кінців.

Власник: адміністрація Пермського краю
Вартість складу: $ 25 млн
Середня відвідуваність: 11, 240 (14%)

Впало з рук Валерія Чупракова прапор підхопив інший пермський бізнесмен Геннадій Шилов. Нехитру економіку «Амкара» він розкриває з зачаровували простодушністю: «Я буду спонсорувати команду особисто. 300 мільйонів рублів - край. 300 - я. Взагалі у нас програма на три роки, щоб не бігати щороку за грошима. У Пермському краї 300 рентабельних підприємств, зберемо з кожного по 500 тисяч - по мільйону ».

Власник: адміністрація Кабардино-Балкарії
Вартість складу: $ 17 млн
Середня відвідуваність: 9647 (12%)

З моменту своєї появи в прем'єр-лізі в 2006 році «Спартак» є неподільним чемпіоном за формулою «окуляри / витрати» і служить німим докором тим, хто вважає, що без 25-30 мільйонів навіть пробувати грати в футбол не стоїть (докір цей, втім, ніхто не чує - мабуть, з огляду на німоти). 15 мільйонів доларів - це, насправді, не такі вже маленькі гроші, «Русенборг» або БАТЕ і з меншими сумами примудрялися гідно виглядати на груповому етапі Ліги чемпіонів. Але за мірками російської прем'єр ліги це дійсно скромно, а якщо Нальчик зуміє втриматися в лізі і без Красножана - і зовсім буде визнано дивом.

Матеріали про футбольний бізнесі читайте в блозі «Гра мільйонів» , Там же заведена запис для запитань-відповідей про даному рейтингу .

Інші матеріали про бюджетах клубів РФПЛ і коментарі експертів читайте в понеділок в журналі «Фінанс» та на сайті finansmag.ru