Полезные материалы

Полторашка для справжніх чоловіків або рейтинги легкоатлетів до 100-річного ювілею ІААФ. Частина двадцять шоста

Біг на 1500 метрів у чоловіків, яким присвячений черговий рейтинг блогу Навколо спорту   , Присутній на Олімпійських іграх з самого заснування і до наших днів і за цей час дана дисципліна встигла обрости видатними спортсменами і легендарними суперництва

Біг на 1500 метрів у чоловіків, яким присвячений черговий рейтинг блогу "Навколо спорту" , Присутній на Олімпійських іграх з самого заснування і до наших днів і за цей час дана дисципліна встигла обрости видатними спортсменами і легендарними суперництва. Мабуть, це сама середня з усіх дистанцій і тому включає в себе різноманітну тактику: від плетіння в кінці пелотону і різкого прискорення на останньому колі до здавна свого темпу з метою вимотати суперника вже в першій частині забігу. Автор просить не судити його суворо, так як він знову не зміг утриматися в рамках типової рейтингової десятки, щоб нікого не забути. Але навіть, якщо хтось і не згадано, то впевнений, що експерти в коментарях всіх згадають.

14 місце. зірка приміщень

Маркус О'Салліван (Ірландія) Маркус О'Салліван (Ірландія)

3 хвилини 33.65 секунди (1992)

Дистанція 1500 м проводиться з самого першого Чемпіонату світу в приміщеннях 1985 року. Сюди рідко доїжджають видатні атлети, однак і тут є свої зірки і цікаві досягнення.

Двічі на п'єдестал Чемпіонатів світу в приміщенні (1 золото і 1 срібло) піднімався українець Іван Гешко. Аналогічне досягнення у бронзового медаліста останньої Олімпіади в Лондоні марокканця Абдалааті Ігуідера. А срібний призер Чемпіонату світу-2009 і перший ефіопський медаліст в цих змаганнях Дерессе Меконій вже двічі стояв на вищому щаблі двох останніх світових форумів у приміщенні. Але найбільших успіхів тут домігся Маркус О'Салліван. Ірландець 4 рази пробивався на Олімпійські ігри відразу на двох дистанціях 1500 і 800 м, але лише один раз дійшов до фіналу (Сеул-1988). Зате О'Саллівану вдалося виграти 3 Зимових чемпіонату світу (1987, 1989, 1993). І це досягнення поки ніхто не повторив. Крім того, він встиг побувати світовим рекордсменом в приміщенні і підготувати, як тренер, срібну медалістку Чемпіонату світу в бігу на 1500 м канадку Кармен Дума-Хуссар. І теж в приміщенні. Маркус більше сотні разів вибігав з 4 хвилин на близькій за значенням до бігу на 1500 м дистанції в 1 милю (1609,344 м) - єдиною Неметричні дисципліни, яка визнається ІААФ.

13 місце. Зірка Чемпіонатів Європи

Зірка Чемпіонатів Європи

Стів Крем (Великобританія) Стів Крем (Великобританія)

3: 29.67 (1985)

Чемпіонат Європи з легкої атлетики один з найстаріших турнірів, який проводиться з 1934 року. За весь цей час тільки двом людям вдалося виграти ці змагання більш ніж один раз. За дві перемоги мають бронзовий медаліст Олімпіади в Пекіні француз Мехді Баала і Стів Крем з Великобританії. «Стріла з м Джерроу» був одним із плеяди блискучих британських бігунів першої половини 1980-х, які в цей період в бігу на 1500 м володіли званнями європейського, світового і олімпійського чемпіона, а також світового рекордсмена. На рахунку Крем - срібло Лос-Анджелеса-1984 і перемога на Чемпіонаті Світу-1983. На піку кар'єри в 1985 році - він встановив світовий рекорд, першим вибігши з 3 хвилин 30 секунд. Цей рекорд досі залишається останньою європейською записом в таблиці кращих світових досягнень, а Крем - першим і єдиним чемпіоном світу, які не є африканцем або вихідцем з Африки. Завдяки своїм іскрометним прискорень на останніх 300-400 метрах і красивою техніці бігу Стів Крем вважається одним з найефектніших атлетів на цій дистанції.

12 місце. Світовий рекордсмен без медалей

Світовий рекордсмен без медалей

Гундер Хегг (Швеція) Гундер Хегг (Швеція)

3: 43.0 (1944)

До кінця 1990-х років світовий рекорд в бігу на 1500 м оновлювався досить часто, але тільки двом спортсменам вдавалося зробити це тричі. Поки весь світ загруз у Другій Світовій війні, шведи штампували світові рекорди. Гундер Хегг три рази переписував таблицю кращих світових досягнень в боротьбі зі своїм співвітчизником Арне Андерссоном Всього ж на його рахунку понад 12 рекордів на різних середніх дистанціях. У 1946 році Хегг завершив кар'єру і не зміг виграти ні Чемпіонату Європи, ні Олімпійських ігор, оскільки під час війни вони просто не проводилися.

11 місце. Світовий рекордсмен з медалями

Світовий рекордсмен з медалями

Стівен Оветт (Великобританія) Стівен Оветт (Великобританія)

3: 30.77 (1983)

Британцеві довелося боротися зі своїми співвітчизниками легендарним Себастьяном Коу і Стівом Крем, а також з американцем Сіднеєм Марі. Проте, Стів Оветт 3 рази вписував своє ім'я в таблицю світових рекордів бігу на 1500 м, вигравши також бронзу Олімпійських ігор в Москві-1980 і золото Чемпіонату Європи в Празі-один тисячі дев'ятсот сімдесят вісім. До Олімпіади в Москві він три роки залишався непереможеним на 1500-метрівці (1978-1980). Є припущення, що одного разу в 1978 році, пробігши дистанцію дві милі з найкращим результатом сезону, він послідовно перевершив світові рекорди в бігу на 1000 м, 1500 м, 1 милю і 2000 м! Але ІААФ не визнає даного результату.

10 місце. Автор переможного дубля

Автор переможного дубля

Асбель Кіпроп (Кенія) Асбель Кіпроп (Кенія)

3: 28.88 (2012)

В історії бігу на 1500 м тільки трьом людям вдавалося зробити переможний дубль на головних змаганнях, вигравши і чемпіонат світу, і Олімпійські ігри. Був близький до цього успіху бахрейнський марокканець Рашид Рамзі, але, вигравши чемпіонат світу-2005, він був дискваліфікований за допінг після перемоги на іграх в Пекіні, а його медаль перейшла до Асбел Кіпроп, який і став одним з тих, кому вдалося зробити переможний дубль . Кенієць почав свій шлях, перемігши на Всеафріканськая іграх-2007, а потім отримав несподівану золоту Олімпійську медаль в Пекіні. Крім того, в його активі титул чемпіона Африки і перемога на Чемпіонаті світу-2011, дворазове володіння найкращим результатом сезону в світі і 5-е місце в списку найшвидших бігунів в історії дисципліни. Однак переможець Діамантової Ліги-2012 і фаворит Лондонської Олімпіади Кіпроп упустив шанс стати другим дворазовим чемпіоном Ігор в бігу на 1500 м. Він прибіг останнім в не швидкому фіналі, де перемогу здобув алжирець Тауфік Махлуфі. Поки ж Асбель Кіпроп зберігає звання наймолодшого олімпійського чемпіона (19 років у 2008 році) і при хорошому розкладі може ще поборотися за успіх в Ріо. Адже навіть великий Ель-Герруж встиг побувати останнім на Олімпіаді.

9 місце. Переможець з олімпійським рекордом

Переможець з олімпійським рекордом

Ной Нген (Кенія) Ной Нген (Кенія)

3: 28.12 (2000)

15 олімпійських чемпіонів вигравали свій забіг, встановивши найвище досягнення ігор. Але, якщо до 1968 року це траплялося досить часто, то після ігор в Мехіко встановити олімпійський рекорд вдалося лише двом: Себастьяну Коу і Ною Нген. Перемігши в Сіднеї-2000, Ной Нген перевершив Коу і став володарем нинішнього олімпійського рекорду, а за місяць до цього кенієць встановив особисте досягнення, яке дозволяє йому значитися 4-м в списку найшвидших бігунів в історії 1500 метрівки. Нген по праву може вважатися грозою авторитетів, адже, крім заочної перемоги над уже давно завершив виступи Коу, в фіналі Сіднея Ной обігнав самого Хішама Ель-Герруж, у якого у свій час підробляв Пейсмейкер і допоміг встановити нинішній світовий рекорд. Крім олімпійського, Нген перевершив і один світовий рекорд Коу - в бігу на 1000 м, і до сих пір володіє цим вищим досягненням. Але доля цього атлета склалася трагічно. Незабаром після Олімпійського тріумфу Нген був відлучений кенійської федерацією від Чемпіонату світу-2001 за те, що тренувався в Англії, а в листопаді цього ж року потрапив в страшну аварію, після якої так і не зміг вийти на свій рівень.

8 місце. Олімпійський чемпіон зі світовим рекордом

Олімпійський чемпіон зі світовим рекордом

Херберт Елліот (Австралія) Херберт Елліот (Австралія)

3: 35.6 (1960)

Всього 4 людини перемагали на Олімпіаді зі світовим рекордом. Двоє з британець Чарльз Беннет і американець Джим Лайтбоді зробили це ще до офіційного визнання світових рекордів ІААФ в 1912 році. Новозеландець Джек Лавлок зумів виграти зі світовим рекордом на останній передвоєнної Олімпіаді-1936 року, але більше великих успіхів не мав, крім рекорду в бігу на милю. Тому найкращим Олімпіоніком-світовим рекордсменом ми визнаємо Херба Еліота, одного з провідних бігунів кінця 1950-х. Австралієць двічі побивав найвище світове досягнення. Другий раз він зробив це на Олімпіаді-1960 Римі, де став чемпіоном. З 1957 по 1961 він не програв жодного забігу на 1500 м і 1 милю. Багато в чому він зобов'язаний цим своєму тренеру Персі Черутти, який змушував Еліота тренуватися до знемоги і викладатися до кінця. Але, щоб уникнути травм при падіннях від втоми, Черутти проводив тренування серед піщаних дюн або на траві, виводячи спортсмена на трек тільки на офіційних змаганнях.

7 місце. Універсал

Універсал

Кіпчого Кейно (Кенія) Кіпчого Кейно (Кенія)

3: 34.91 (1968)

Хто з видатних спортсменів тільки не пробував себе на дистанції 1500 м. Так в списку переможців Чемпіонатів світу в приміщеннях ми знайдемо дворазового олімпійського чемпіона в бігу на довгі дистанції легендарного ефіопа Хайле Гебреселассіє. А якщо ми відкриємо список одноразових олімпіоніків-чемпіонів в бігу на 1500 м, то побачимо:

а) бронзового призера в тенісі і переможця 800-метрівки перших Олімпійських ігор-1 896 австралійця Едвіна Флака;

б) володаря переможного дубля Антверпена-1920 (800 і 1500 м) британця Альберта Хілла;

в) 4-х кратного олімпійського чемпіона 1908-1912 рр. американця Мела Шеппарда;

г) дворазового переможця олімпійської 800-метрівки (1960,1964) легендарного новозеландця Пітера Снелла;

д) дев'ятикратного олімпійського чемпіона і володаря найбільшої кількості олімпійських нагород в історії легкої атлетики (1920,1924,1928) «летючого фіна» Пааво Нурмі, який встиг побувати і світовим рекордсменом у розглянутій дисципліни.

Але найбільшого числа медалей в бігу на 1500 м серед універсалів домігся Кіпчого Кейно. Кенійський першопроходець в бігових дисциплінах був відмінним стайером (срібний медаліст Мехіко-1968 бігу на 5 000 м) і стіпльчезістом (чемпіон Мюнхена-1972). У фіналі бігу на 1500 м Олімпійських ігор в Мехіко Кейно не тільки переміг з олімпійським рекордом, але і обігнав світового рекордсмена американця Джима Райана на 20 м, що до сих пір залишається найбільшим відривом між переможцем і другим місцем в історії дисципліни на Олімпіадах. Через чотири роки в Мюнхені - Кейно підтвердив свій клас, вигравши срібло на цій же дистанції.

6 місце. рекордсмен Європи

рекордсмен Європи

Фермін Качо (Іспанія) Фермін Качо (Іспанія)

3: 28.95 (1997)

У 1990-і-2000-і роки біг на 1500 м остаточно став вотчиною вихідців з Африки, які виграли майже все Олімпіади і все Чемпіонати світу в цій дисципліні. Останнім, хто чинив опір натиску афро-арабських спортсменів був Фермін Качо. Іспанець виграв домашню Олімпіаду в Барселоні-1992 року, але незабаром змушений був піти на другі ролі. Він був другим в Атланті-1996 року, двічі другим на Чемпіонатах світу, другим на домашньому Чемпіонаті світу в приміщеннях. І тільки в Європі йому вдалося взяти золоту і бронзову медалі. Качо досі залишається чинним європейським рекордсменом і 6-м в списку найшвидших бігунів в цій дисципліні. Завдяки своєму потужному фінішу, він, можливо, міг стати і дворазовим олімпійським чемпіоном, якби перед останнім колом в фіналі Олімпіади в Атланте1996 перед ним не впав би суперник, перестрибуючи якого Качо втратив близько 5 метрів і не встиг включитися в фінішний відрізок, програвши ці горезвісні 5 метрів переможцю.

5 місце. Перший одночасний чемпіон двох великих міжнародних турнірів

Перший одночасний чемпіон двох великих міжнародних турнірів

Луїджі Беккай (Італія) Луїджі Беккай (Італія)

3: 49.0 (1933)

Як відомо, Чемпіонати світу стали проводити тільки з 1983 року і до цього спортсмени доводили свою спроможність лише на олімпійських та континентальних форумах. Першим, кому вдалося домогтися подвійного успіху в бігу на 1500 м, був італійський атлет Луїджі Беккай. Він виграв Олімпіаду в Лос-Анджелесі-1932 і перший чемпіонат Європи в Турині-1934 а в 1936 і 1938 рр. завоював і по бронзовій медалі на таких же турнірах. Луїджі ні професійним бігуном. Він працював інспектором в дорожньої комісії у фашистській Італії та перевіряв стан доріг. Користуючись службовим становищем, Беккай під час інспекцій частенько просто намотував кілометри по дорозі замість спеціальних тренувань. Це допомогло йому двічі побити світовий рекорд. Хоча в 1932 і 1936 рр. він на олімпійському п'єдесталі вітав публіку фашистським салютом, Беккай ні затятим прихильником цієї ідеології і перед війною емігрував в США, де і закінчив кар'єру.

4 місце. Володар національних рекордів на різних континентах

Володар національних рекордів на різних континентах

Бернард Лагат (Кенія / США) Бернард Лагат (Кенія / США)

3: 26.34 (2001)

Кенієць за народженням Бернард Лагат володіє 12-ма медалями Чемпіонатів світу та Олімпійських ігор різного ґатунку в різних дисциплінах від 1500 до 5000 м. Він міг би стати кращим, але народився в епоху знаменитого Хішама Ель-Герруж і по-справжньому розкрився вже в зрілому віці . У 2000 році в Сіднеї, Лагат допоміг своєму співвітчизнику Ною Нген виграти золото, а сам став бронзовим призером. Після цього Ель-Герруж як ніби мстився Бернарду. У 2001 марокканець обійшов його на Чемпіонаті світу, залишивши з сріблом, а в 2004 в Афінах в драматичній боротьбі на фінішній прямій Лагат знову отримав тільки срібну медаль, поступившись Ель-Герруж. Обидва спортсмени вибігли останнє коло з 52 секунд! Навіть в списку найшвидших бігунів в історії даної дисципліни Лагат займає лише 2-е місце після марокканця. Але якщо Хішам в 2006 році завершив свою кар'єру, то Бернард, ставши громадянином США, нарешті здобув свої перші перемоги. У 2007 році на Чемпіонаті світу він зробив унікальний для цих змагань дубль, вигравши середню і довгу дистанції: 1500 і 5000 м. У 2009 у віці 34 років Бернард виграв свою останню бронзу Чемпіонатів світу на 1500 м і перекваліфікувався на 3000 м, де в 2012 році став Чемпіоном світу. Завдяки своїй еміграції, Лагат досі володіє національним рекордом у бігу на 1500 м двох країн з різних континентів: Кенії та США.

3 місце. Кращий олімпійський чемпіон

Кращий олімпійський чемпіон

Себастьян Коу (Великобританія) Себастьян Коу (Великобританія)

3: 29.77 (1986)

Лорд Себастьян Ньюболд Коу єдиний в історії бігу на 1500 м дворазовий олімпійський чемпіон. Він показав, що спорт вище політики і домігся свого успіху на двох Олімпіадах, бойкотованих різними світовими системами: соціалістичної і капіталістичної. Перемогу в Лос-Анджелесі-1984 він здобув з олімпійським рекордом, який протримався 16 років, а перемога в Москві-1980 стала найшвидшим фінішем в історії 1500-метрової дистанції. Останні 400 м, Коу пробіг за 52,2 секунди, а останні 100 м за 12,2! У 1979 році він встановив за 41 день відразу 3 світових рекорди на різних дистанціях (800 м, 1500 м, 1 миля). У підсумку він був визнаний «атлетом року» відразу на 800-метрівці і півторакілометровій дистанції, чого поки не вдавалося домогтися нікому. Всього ж він двічі володів найкращим підсумковим результатом сезону в світі і 5 разів входив в двійку найкращих атлетів року в бігу на 1500 м.

2 місце. Перший володар всіх світових титулів

Перший володар всіх світових титулів

Нуреддін Морселі (Алжир) Нуреддін Морселі (Алжир)

3: 27.37 (1995)

Алжирець домінував в бігу на 1500 м на початку-середині 1990-х років. Весь 1991 рік, а також з кінця 1992 року і до середини 1996 го Нуреддин Морселі не стерпів жодної поразки. А в 1990-1995 рр. він 6 разів поспіль був володарем кращого результату сезону в світі. Морселі двічі побивав і світовий рекорд і досі займає 3-е місце в списку найшвидших бігунів на 1500 м. У 1988 році він взяв свою першу і єдину срібну медаль на світовому чемпіонаті для юніорів. Потім були або перемоги, або розчарування, як у Барселоні-1992 року, де він був 7-м або в Сіднеї-2000, де він навіть не потрапив до фіналу. Морселі ні видатним фінішёром і тому міг програти дистанцію, де ставилося низький темп бігу. Проте, він послідовно виграв всі можливі світові титули в бігу на 1500 м. У 1991 році Нуреддін виграв Чемпіонат світу в приміщенні, де встиг побувати і світовим рекордсменом. У цьому ж році, а також в 1993 і 1995 Морселі 3 рази поспіль виграв Чемпіонати світу на відкритому повітрі. Піком же його кар'єри стала перемога на Олімпіаді в Атланті-1996 року. За свої видатні досягнення Нуреддин Морселі двічі визнавався легкоатлетом року (1993, 1994). І бути б йому найкращим в нашому рейтингу, якби в середині 1990-х не запалився ще одна зірка.

1 місце. Рекордсмен за перемогами

Рекордсмен за перемогами

Хішам Ель-Герруж (Марокко) Хішам Ель-Герруж (Марокко)

3: 26.00 (1998)

В середині 1990-х епоха Морселі поступово змінилася епохою Ель-Герруж, яка тривала майже десятиліття (1995-2004). За цей час марокканець домігся безлічі досягнень. Він 8 років поспіль (1996-2003) був володарем кращого результату сезону в світі. У 1998 році Хішам встановив і понині непобитий світовий рекорд. У 1995 Ель-Герруж виграв срібло Чемпіонату світу, а потім перемагав на цих змаганнях 4 рази поспіль (1997, 1999, 2001, 2003). Паралельно він виграв два поспіль зимових Чемпіонату світу (1995, 1997). У 2001, 2002 і 2003 роках Ель-Герруж 3 рази поспіль брав головний приз Золотої Ліги ІААФ. Три рази він визнавався кращим атлетом року (2001, 2002 і 2003) і тричі кращим легкоатлетом світу за версією авторитетного журналу Track and Field News (1999, 2001, 2002). І тільки на Олімпіадах Хішам не надто щастило. У 1996 році він впав і прибіг в фіналі останнім, в 2000-му році став срібним призером, завдяки застосованій проти нього командну тактику кенійців. Але зате в Афінах-2004 Ель-Герруж повторив досягнення легендарного Пааво Нурмі, вигравши золото на середній дистанції 1500 м і на довгій 5000 м. У драматичному фіналі він все на 0,12 секунди випередив срібного призера. Хішам Ель-Герруж поки по праву вважається багатьма експертами кращим атлетом-средневіков всіх часів.