Полезные материалы

Що не пий - козенятком станеш

Про користь і шкоду безалкогольних напоїв   Захоплюючись безалкогольними напоями, люди часто реагують на рекламу і маркетингові заявки: «натуральне», «не містить цукру», «збагачене харчовими волокнами» і т

Про користь і шкоду безалкогольних напоїв

Захоплюючись безалкогольними напоями, люди часто реагують на рекламу і маркетингові заявки: «натуральне», «не містить цукру», «збагачене харчовими волокнами» і т.п. При цьому рідко цікавляться подробицями, найчастіше викладеними на тій же етикетці, але більш дрібним шрифтом, і зовсім не звертають уваги на протиріччя, яких на інший етикетці не менше, ніж в Біблії.

Скільки разів спостерігав ситуацію, коли хтось із знайомих раптом починав піклуватися про здоров'я і це серед іншого виявлялося у відмові від алкоголю. На різних дружніх посиденьках таким людям пляшку пива в руках починала замінювати банку який-небудь коли, а якщо слідом за зануренням в тверезість ці товариші вирішували ще й піклуватися про фігуру - коли лайт. Вигляд у них при цьому бував такий, що в будь-який момент вечірки з особи зчитувалося щось на кшталт: «Так, я відмовляю собі в задоволенні, зате буду здоровим і красивим. До того ж це насправді смачно! »

алкогольні безалкогольні

Найпоширеніше оману про безалкогольних напоях, мабуть, звучить так: «Квас - безалкогольний напій». Ні, звичайно, серед вмісту пляшок, на етикетках яких є слово «квас», чимало і дійсно безалкогольних напоїв. Але ж люди, що піклуються про здоров'я, тяжіють до натурального - і тому частіше вибирають судини з написом: «Квас бродіння». Словосполучення саме по собі безглузде, тому що квас інакше як в результаті бродіння і вийти не може, але в нашу епоху суцільних підробок і розлучених концентратів зрозуміле. «Квас бродіння» - значить, отриманий так, як і належить квасу, - в результаті бродіння. При цьому рідко на якій етикетці уточнюється, якого бродіння. Класичний квас, перш ніж стати готовим напоєм, зазнає два типи бродіння: спиртове і молочнокисле. Багато виробників обмежуються спиртовим. Нічого особливо страшного в цьому немає, крім того, що і смак виходить не такий цікавий, і всяких корисних речовин в кінцевому продукті менше. Зате речовини некорисно - етилового спирту - що в тому, що в іншому до 2%, а то і трохи більше. Бродило ж - чому дивуватися? При цьому на етикетці про вміст алкоголю повідомить вам далеко не кожен виробник. Буває, що спирт згаданий, але це швидше виняток, ніж правило. Чи не знайдете ви згадок алкоголю і на пляшках і пакетах з кефіром і комісіями, а він буває і там - до 4%, між іншим. Пробували випити з ходу літра три-чотири кефіру? Цікавий ефект може бути.

До недавнього часу в Європі вином вважався алкогольний напій, що виготовляється з найскладніших стародавніми технологіями з винограду. Зараз ситуація дещо заплуталася. Вином виробники стали називати напої, виготовлені не тільки з різних фруктів і ягід, але навіть з трав і чагарників.

Вино з салака

До слова, що містяться в квасі вуглеводи засвоюються організмом чи не швидше, ніж білий рафінад, якщо є його в чистому вигляді. Це і добре, і погано. Добре, тому що цукор і близькі до нього вуглеводи - це найпростіші ноотропи, з їх допомогою (тобто і за допомогою квасу) можна швидко поправити «інтелектуальну форму», привести мізки в порядок, якщо ви втомилися або не виспалися. А погано, тому що швидкі вуглеводи - найкоротший шлях до ожиріння, а воно позначається на мізках прямо протилежним чином: чим більше жиру, тим гірше пам'ять і важче думати. Через цих самих швидких вуглеводів (на додачу до спирту в складі) квас навряд чи можна визнати зовсім вже здоровим напоєм.

Прихований цукор і астральний инозитол

Цукор - то, чого намагаються уникати багато намагаються вести здоровий спосіб життя. У газуваннях цукор особливо шкідливий, тому що дуже швидко засвоюється. Тому прихильники ЗСЖ досить легко ловляться на заяви інших виробників безалкогольних напоїв, що їх продукт, мовляв, не містить цукру. При цьому чи не половина цих що не містять цукру напоїв містять те, що в Росії найчастіше вказується як «цукровий колер», а в Європі - як харчова добавка E 150 (з варіаціями, найбільш поширена E 150d; наприклад). Цей самий «колір» не тільки має колір паленого цукру - він з цукру і робиться. І взагалі являє собою не що інше, як карамель, тобто декрісталлізованний цукор. І якщо в «цукровому колере» цукор ще можна запідозрити, то вже в безликому номері з буквою - ну з чого б? А він там є. Тому що цукор, як при простому нагріванні (проста карамель - E 150a), так і при нагріванні з додаванням солей калію і натрію (E 150b, c, d), хоч і дегенерує, розкладаючись на безліч органічних речовин, хоч навіть смак іноді змінює із солодкого на гіркий, все-таки не зникає. Ніхто не поручиться, що в вийшла карамелі не залишилося ні сахарози, ні глюкози. Мальтоза, також присутня в карамелі, не сильно корисніше для наших з вами організмів. Вона, врешті-решт, теж цукор. Крім того, в відтінках, які готуються з використанням їдкого натру і інших лугів і кислот, можуть залишатися якісь частки цих сполук. Так що з продуктом, «не містить цукру», ви можете отримати всередину не тільки цукор, а й, скажімо, їдку луг. Або аміак. Їх там, правда, зовсім мало, але не всі ж обмежують себе однією пляшкою. Особливо в спекотний день. А при регулярному вживанні багато речовини мають властивість накопичуватися.

Ну і якщо щось взагалі згадано на етикетці, хоч цифрою, хоч опудалом, ми з цим розберемося, так? Іноді хочеться в це вірити. Але коли в таблиці харчової цінності напою вказано, скажімо, інозитол, а в списку інгредієнтів про нього ні слова, ні букви, ні цифри немає, це остаточно збиває з пантелику.

Метиловий спирт - отрута

Сумнівається чи хто-небудь в тому, що метанол, деревний спирт, - отрута? У радянські часи бродило з вуст в уста чимало історій про алкоголіків, які здобули на виробництві метилового спирту, що не додержують перед спокусою його покуштувати. А що? Спирт ж! Алкаші ті фольклорні неодмінно як мінімум безповоротно сліпнули, а то і помирали. Тому що метиловий спирт - справді отрута. Вірніше, не він сам, а продукт його метаболізму в людині - формальдегід. Він же метанель. Руйнує зоровий нерв. У великих кількостях - вбиває.

Здавалося б, до чого тут безалкогольні напої і здоровий спосіб життя? А при тому, що багато харчових продуктів, на етикетках яких гордо красується напис, який говорить, що вони не містять цукру, містять його замінники. Зокрема, аспартам. Це такий підсолоджувач, значно, в пару сотень разів, солодше цукру. Дуже дешевий. В силу останнього умови в харчовій промисловості він використовується не тільки тому, що серед любителів ЗСЖ цукор не в моді. Чим же чудовий аспартам? Ну, по-перше, всередині нас він розпадається на аспарагінову кислоту, фенілаланін і - увага! - метанол. Так-так, той самий метанол, який отрута з фольклору про нещасних радянських алкоголіків. Тобто відмовилися ви від етилового спирту і цукру, п'єте легкі лимонади, а в результаті отримуєте дозу набагато більш небезпечної речовини. Дуже, правда, маленьку дозу. Але все одно приємного мало. Фенілаланін, інший метаболіт аспартама, теж не паинька в сенсі участі в людському обміні речовин: у хворих на фенілкетонурію він може викликати важкі ураження нервової системи і, якщо це діти, затримки розумового розвитку, у діабетиків (цукру в напої немає, але світ від цього не прекрасніше, друзі) - ураження сітківки ока. Всіх інших фенілаланін всього лише трохи наблизить до хвороби Альцгеймера. Нічого так здоровий спосіб життя, так?

Кажуть, в Північній Америці найпопулярніший підсолоджувач для лимонадів після власне цукру - кукурудзяний сироп з високим вмістом фруктози. У Латинській Америці і Європі набирає обертів екстракт трави стевії. Поступово і те й інше йде і до нас. Але наскільки та ж стевія нешкідлива? Може, її поки просто погано вивчили?

Бурякова полуниця і вишня з бузини

Окрема пісня - барвники. Велика частина з них цілком натуральні, хоча, якби дехто з споживачів мав уявлення про їх походження, задумалися б, чи залишати улюблені напої в числі улюблених. Найодіозніший в цьому сенсі барвник - кошеніль, вона ж кармін. Видобувають із так званого кошенільних червеца. Ця комаха. Чи розуміють дівчинки, що п'ють вранці свій улюблений йогурт або молочний коктейль, наприклад, що червоний або рожевий він зовсім не через вишні або полуниці, а через ферменту тисяч невинно убієнних жучків? До слова, деякі релігії відносять комах до розряду нечистої їжі. А інші послідовники цих релігій цілком можуть вважати, що вживають абсолютно «чисту» суницю або гранат.

Але бог з ним, з карміном. Чи знаєте ви, що інший «абрикосовий» напій підфарбований морквяним соком, інший «полуничний» - буряковим, а інший трав'яний і зовсім синтетичним хлорофіліном міді? Навіть якщо абрикос, полуниця або заявлена ​​трава справді присутні не тільки в назві, але і в пляшці. Навіщо це робиться? Ну, ймовірно, потім, що одні фрукти, овочі і трави частково або повністю втрачають колір при обробці, інші занадто дорогі, щоб покласти їх у напій досить для його фарбування та ще й залишитися в прибутку при цьому. А покупець більше вірить, що напій полуничний, якщо він рожевий. Його і фарбують - тим, що поустойчівее та дешевше. Тієї ж буряком.

До речі, частини однієї рослини можуть покласти замість іншого не тільки для кольору, а й виключно через ціну або навіть зовсім якихось невідомих міркувань. Так, вишневий сироп може бути приготований переважно з бузини, а гранатовий енергетик - з яблучного соку і соку все тієї ж бузини. І якщо на упаковці крупно написано, що щось «містить натуральний сік», це, швидше за все, правда, але це зовсім не означає, що сік цей - того самого фрукта, що намальований на етикетці.

Харчові гелеобразующіе волокна

Зараз стало модно на всьому підряд вказувати, що воно, мовляв, насичене харчовими волокнами, які корисні і навіть необхідні для організму. Що тут можна сказати, корисні, годі й казати. Але ось тому їх додають, наприклад, в йогурти? Тут є три версії. Перша: так, саме тому. Але її ми відкладемо на потім, а поки розглянемо ще дві. Але спершу запитаємо себе: які саме харчові волокна так люблять виробники йогуртоподібний напоїв? А відповідь така: гуміарабік, він же акацієва смола. Чим же так подобається гуміарабік виробникам? А тим, що він при додаванні в воду перетворюється в гель і сприяє емульгування погано змішуються продуктів. Друге, втім, можна використовувати для змішування будь-яких смачних добавок, але нам цікаво не це, нам цікава здатність ставати гелем. Особливо коли крім «харчових волокон» на упаковці згадані пектин і крохмаль. Виробники просто беруть трошки сухого молока, трошки соку, багато води і шльопають в це все крохмаль, пектин та жахливо корисні - особливо тим, що густіють, - харчові волокна. В результаті напій виходить густуватої і нагадує по консистенції справжні йогурти.

Росія вирішила не відставати від виробників екзотичних вин з острова Балі, з Гаїті, Камбоджі і Таїланду і випустила вино з чаю. Росія вирішила не відставати від виробників екзотичних вин з острова Балі, з Гаїті, Камбоджі і Таїланду і випустила вино з чаю.

Червоне вино «Чай з гранатом»

І, нарешті, третя причина, по якій виробники йогуртів можуть любити харчові волокна, відшукується в маркетинговій політиці цих виробників. Ви помічали, що дуже часто йогурти намагаються представити як такий собі універсальний продукт здорового харчування? Мовляв, і білок в них є, і біфідобактерії, і вітамінами ми їх збагатили, а ось тепер ще й харчові волокна - повний комплект. Витратив четвертак, випив пляшку - і більше можна нічого не їсти взагалі. Продукт відразу стає більш привабливим в очах покупця. А вже що в ньому будь-яка кошеніль і що молочний білок, доданий додатково (ну бо звідки він у воді-то), теж не дуже корисний дорослій людині, це справа десята.

На стовідсотково натуральній основі

Взагалі витонченість формулювань, вигадувати маркетологами виробників і продавців безалкогольних напоїв, захоплює. Наприклад, як вам таке: «Напій на стовідсотково натуральній основі»? Краса ж. Основа - це, в принципі, щось таке, до чого ще потім щось додають. І вона може бути наскільки завгодно натуральної - це нікому не завадить з чистою совістю заглушити її тонною штучних барвників і ароматизаторів.

Або ось ще: «Тільки з натуральних компонентів». Цими натуральними компонентами можуть бути морквяне пюре, весь сік з якого вичавлений і спрямований на якісь більш благородні цілі, і вода з-під крана. Натуральні ж? Не можна сперечатися.

Що ж робити?

Відповіді на це питання немає. Зрозуміло, що кумис і кефір з цільного молока, ймовірно, корисніше, ніж будь-яка солодка газована вода, а газована вода на натуральних настоях корисніше, ніж пекельна суміш з маловивчених хімікатів, але в кефірі може бути спирт, кислота цитрусових соків зведе в могилу язвенника, в газованій воді цукор, молоко загрожує, уявіть, діабетом, чиста вода вимиває з організму потрібні солі, а мінералізована може насичувати непотрібними. Якби існували абсолютно корисні продукти, людина жила б вічно. Так чи інакше, не треба думати, прочитавши цю статтю, що безалкогольні напої гірше спиртних: в спиртних все майже те ж саме плюс власне спирт. Просто, мабуть, корисно цікавитися, що ж саме ми вживаємо, з чого воно зроблене, і приймати з приводу кожного продукту усвідомлені рішення. Просте перевагу цілого класу безалкогольних напоїв алкогольним або, наприклад, йогуртоподібний лимонаду нікого не зробить здоровіше.

Підготував: Сергій Коваль

джерело: http://www.chaskor.ru/

Дата публікації:


Читайте також:

12 серпня 2011, 22:45 - Прийміть запевнення і чекайте відповіді
31 липня 2011, 17:36 - У сигаретах знайшли отруту від зайвої ваги
31 липня 2011, 15:14 - Черговий рекорд Крістофа Леметра (+ відео)
31 липня 2011, 12:59 - Дарина Домрачева: у мене достатньо сил, щоб обігравати Нойнер
31 липня 2011, 12:31 - Телячі ніжності: добре чи погано?
31 липня 2011, 12:04 - ЮРІЙ АЛЬБЕРС: НЕ В КОСМОСІ
31 липня 2011, 11:45 - В'ячеслав Яновський: після нокауту зрозумів - щось роблю не так
31 липня 2011, 11:22 - Фелікс визначилася
31 липня 2011, 11:17 - несподівана Зайцева
31 липня 2011, 10:56 - Нев'янучий ветеран Сергій Макаров
31 липня 2011, 00:55 - БОРОТЬБА ЗА «ЗДОРОВ'Я»
31 липня 2011, 00:43 - Олександра Герасіменя сенсаційно виграла золото чемпіонату світу в плаванні на 100 метрів
29 липня 2011, 1:32 - Методика розвитку швидкісно-силових якостей юних спортсменів
29 липня 2011, 1:20 - Методи поліпшення процесу доставки кисню
29 липня 2011, 00:59 - Як бігати з користю для здоров'я + Відео

Бродило ж - чому дивуватися?
Пробували випити з ходу літра три-чотири кефіру?
І якщо в «цукровому колере» цукор ще можна запідозрити, то вже в безликому номері з буквою - ну з чого б?
Ну і якщо щось взагалі згадано на етикетці, хоч цифрою, хоч опудалом, ми з цим розберемося, так?
А що?
Здавалося б, до чого тут безалкогольні напої і здоровий спосіб життя?
Чим же чудовий аспартам?
Нічого так здоровий спосіб життя, так?
Але наскільки та ж стевія нешкідлива?
Може, її поки просто погано вивчили?