Полезные материалы

5 головних загроз «Формулі-1» в 2016 році

  1. падіння телерейтингів
  2. Результат з Америки
  3. Поганий сиквел з двигунами «Рено»
  4. Біди малих команд
  5. Війна за владу

Відсутність змін, падіння рейтингів, загострення боротьби за владу і інші небезпеки.

Те, що «Формула-1» знаходиться в кризі, зараз очевидно кожному: від впиватися перемогами босів «Мерседеса» до обивателя, що включає телевізор раз в два тижні заради гонки. Провальна політика ФІА, шкурні інтереси топ-команд і непослідовні рішення ФОМ привели провідну гоночну серію світу на край прірви. Справедливості заради, в «Формулі-1» нарешті перестали ховати голову в пісок і почали пошук виходу з ситуації, що склалася - в 2017 році повинен вступити в силу оновлений технічний регламент, покликаний забезпечити якісне видовище і підвищити привабливість гонок. Але до його введення ще цілий сезон, суперечки навколо нього не вщухають, крім того, він не в змозі вирішити всі проблеми, що стоять перед чемпіонатом. У той же час загроз, здатних погіршити ситуацію, більш ніж достатньо.

падіння телерейтингів

падіння телерейтингів

Регламент в 2016 році в порівнянні з минулим сезоном майже не відрізняється, а значить, шансів на істотну зміну розстановки сил в пелотоні небагато. Повторення безальтернативного домінування «Мерседеса» неминуче упустить телерейтинги «Формули-1» ще нижче. Інтерес публіки неухильно падає останні роки і зайвий раз перераховувати об'єктивні причини цього безглуздо. Екклстоуну ж впору ненавидіти парні роки - на додачу до всього влітку 2016- го у Франції пройде чемпіонат Європи з футболу, а в Ріо-де-Жанейро - Олімпійські Ігри. Відразу два великих спортивних подій неминуче відберуть частину аудиторії у «Формули-1» і відсунутий гонки на другий план. Якщо боротьби в чемпіонаті буде не більше, ніж в сезоні-2015 року, то до середини першості інтерес до «Ф-1» впаде нижче плінтуса - телекомпаніям і ФОМ впору кричати «караул».

Результат з Америки

Результат з Америки

З появою «Траси Америк» в Остіні «Формула-1» мала надовго закріпитися в США, але у техаського етапу несподівано виникли проблеми. Проливні дощі, що супроводжували Гран-прі США-2015 року, забезпечили захоплюючу гонку, але також призвели до величезних збитків - постраждала відвідуваність автодрому. Але головне - влада Техасу вирішили скоротити фінансування Гран-прі з 25 млн доларів до 19,5 млн, при цьому в 2015 році витрати на проведення етапу склали 33 млн. Титульний спонсор, здатний забезпечити майбутнє гонки, як і раніше відсутня. Поки під питанням навіть доля Гран-прі 2016 року, не кажучи вже про довгострокові перспективи Остіна. Ймовірно, промоутерам тепер належить судитися з урядом Техасу. Втрачати етап нікому не хочеться, але можливо, іншого виходу не залишиться.

Поганий сиквел з двигунами «Рено»

Поганий сиквел з двигунами «Рено»

Який погрожував покинути «Формулу-1» весь 2015 рік «Ред Булл» у прагненні здобути чемпіонський силовий агрегат ледь зовсім не залишився без моторів. Зрештою австрійська команда все ж отримала всі ті ж двигуни «Рено» під брендом «ТАГ Хоер» і залишилася в чемпіонаті, але добряче втомили моторна сага ризикує повторитися в 2016 році.

По-перше, навряд чи «Рено» навіть з Маріо Ілліеном вдасться швидко здійснити прорив у розвитку силової установки, який дозволить перемагати і заспокоїть розучилася програвати австрійський колектив.

По-друге, сумнівно, що французька компанія пробачила "бикам" критичні пасажі по ходу сезону-2015 і закопала сокиру війни - Мілтон-Кейнс отримав двигуни в останній момент і явно не без тиску Берні, не бажав втрачати відразу дві команди енергетиків. Угода між «Ред Булл» і «Рено» укладено на рік, і його продовження, з огляду на напружені відносини між партнерами, під питанням.

По-третє, альтернативним двигунів, на які так сподівалися в «Ред Булл», з'явитися в «Формулі-1» не судилося - а значить, все-таки доведеться домовлятися з «Рено» або кимось. «Мерседес», «Феррарі» і навіть «Хонда» (під натиском «Макларена») не горять бажанням постачати двигунами команду - можливо, «Ред Булл» знову доведеться подавати оголошення «Алло, ми шукаємо мотори».

Біди малих команд

Біди малих команд

Пришестя «Хааса» ускладнить життя відразу двом колективам «Формули-1». Відносини «Заубера» і «Феррарі» вже не ті, що були кілька років тому, а з появою американців стайня з Хінвіла позбавляється статусу пріоритетного партнера «Феррарі». З чуток, «Заубер» веде переговори з «Хондою» про постачання моторів з 2017 року - можливо, в майбутньому цей союз виявиться виправданим, але поки його перспективи сумнівні.

Нікуди не зникли і фінансові проблеми команди Моніж Кальтенборн. Майбутнє інших обмежених в засобах середняків виглядає світліше: «Форс-Індія» за крок від великого контракту з «Джонні Вокер» і до того ж отримає солідні призові від ФОМ за ударну сезон-2015 року, а «Лотус» зовсім був куплений «Рено», і тепер буде оперувати бюджетом рівня топ-команди. «Заубер» ж, і так змушений підписати двох рента-драйверів, отримав позов від Адріана Сутіла, мабуть, натхненного прикладом Гідо ван дер Гарде. Німець вимагає від Кальтенборн 2,5 млн євро за дострокове розірвання контракту - і, з огляду на недавній прецедент з голландцем, у команди є всі шанси потрапити на гроші, а у Сутіла - купити нове дороге фортепіано.

Однак якщо перспективи «Заубера» виглядають похмурими, але аж ніяк не критичними, то для «Манора» поява «Хааса» може стати контрольним пострілом. ФОМ виплачує призові першим десяти колективам, і висока ймовірність, що одинадцятої і останньою командою за підсумками сезону стане саме «Манор». Немає грошей - немає майбутнього, а тільки лише за рахунок спонсорів довго протягнути в «Ф-1» неможливо. Прямо зараз у команди немає керівника і підтверджених пілотів на майбутній сезон, зате є новий логотип, Ніколас Томбасіс в якості головного фахівця з аеродинаміки і мотори «Мерседес». Але навряд чи цього вистачить, щоб забратися з підвалу пелотону, а значить, перспективи «Манора» в «Формулі-1» під загрозою. Втім, в Банбері до такого стану давно вже повинні звикнути.

Війна за владу

Війна за владу

Те, що сьогодні відбувається з «Формулою-1», не подобається ні ФІА, ні ФОМ, ні командам, проте шлях до виходу з кризи всі зацікавлені сторони бачать по-своєму. Головне протиріччя - кому належить визначати майбутнє чемпіонату. Останні пару років занадто багато влади виявилося в руках у виробників двигунів, в першу чергу - у «Мерседеса» і «Феррарі». Те, що це не просто гучні заяви, найяскравіше продемонструвала сама Скудерія, яка наклала восени «вето» на спроби ФІА і Берні обмежити вартість силових установок. У відповідь на це Федерація почала лобіювати альтернативні двигуни, а потім і зовсім надала особисто Жану Тодту і Берні Екклстоуну особливі повноваження, що дозволяють вносити в регламент «Формули-1» зміни, необхідні для довгострокового розвитку серії.

Очевидно, що ФІА почала наступ на позиції виробників, і перші плоди вже є - на днях виробники погодилися знизити вартість силових установок для клієнтських команд в обмін на гарантії використання турбованих V6 до 2020 року. Тепер ідея альтернативних двигунів, яких настільки сильно побоювалися виробники моторів, начебто усунуто, а ФІА отримала те, що хотіла. «Феррарі» і «Мерседес» ж показали, що здатні йти на компроміс. Однак це всього лише один з питань на порядку денному, рішення ж інших ще тільки належить. В першу чергу, мова йде про зміни в регламенті, які очікуються в сезоні-2017.

Буквально рік тому дизайнери провідних команд розпалили уяву громадськості, вкинувши в інтернет концепти «болідів майбутнього», виглядають настільки «смачно», що хотілося сісти в «Делореан» з фільму «Назад в майбутнє» і опинитися в 2017 році з його приголомшливими гоночними машинами. Крім футуристичного зовнішнього вигляду, було обіцяно істотне збільшення середньої швидкості, потужності моторів і велика технічна свобода для інженерів. Однак останні чутки з паддока невтішні - технічна група виявилася консервативна, і, наприклад, область між дифузором і задніми колесами повинна залишитися незмінною, як і ширина монокока, що не може надихнути «Ред Булл», який покладає великі надії на новий регламент. Проти різких змін виступив «Мерседес» (що зрозуміло) і «Піреллі», де вважають, що машини стануть занадто швидкими і тому небезпечними. Спірними залишаються і ряд інших питань - такі, як, наприклад, повернення дозаправок. Втім, дискусії тривають і остаточних рішень ще не прийнято. Але часу залишається все менше - новий регламент повинен бути сформульований до 1 березня, а Стратегічна група як і раніше зберігає мовчання, що не повідомляючи нічого конкретного. Є ризик, що зміни доведеться відкласти ще на рік.

Крім того, як і раніше гостро стоїть проблема розподілу доходів - і позов, поданий «Форс-Індією» і «Заубером» в антимонопольний комітет Єврокомісії може стати бомбою під сформований спосіб «Формули-1». Нагадаємо, індійська і швейцарська стайні фактично звинуватили власників «Ф-1» фонд CVC в картельній змові з топ-командами, незаконно надають їм привілейовані умови при розподілі призових грошей. У небагатих колективах відверто зневірилися знайти порозуміння з провідними колективами і пішли ва-банк. «Заубер» і «Форс-Індія» сподіваються на статті договору ЄС про заборону використання методів несправедливою конкуренції. Рішення Єврокомісії очікується в лютому-березні - і може як вибити грунт з-під ніг топ-команд, так і ще сильніше зміцнити їхні позиції.

Відсутність згоди у встановленні правил, а також спори про розподіл грошей, прийняття рішень без консультацій з командами і люта боротьба за владу - все це багато в чому нагадує протистояння ФІСА і ФОКА на початку 80-х. Суть тієї конфронтації була трохи іншою, але проблеми «Ф-1» тих років, що стали причиною роздраю, дуже схожі на сучасні. Навряд чи виробники захочуть просто так розлучитися з величезним впливом, яким вони мають у своєму розпорядженні зараз, а конкретно «Мерседес» і «Феррарі» явно виступатимуть проти будь-яких різких змін, здатних поставити під загрозу їхнє домінуюче положення. Риторика і дії ФІА та Екклстоуна не залишають сумнівів, що вони також відступати не мають наміру. У той же час кількість спірних питань і невирішених проблем досягло критичної маси - буде великою удачею, якщо всім сторонам вдасться прийти до розуміння без шкоди для чемпіонату. Однак поки на горизонті маячить силует нового великого конфлікту в «Формулі-1».

Часи протистояння ФІСА і ФОКА не назвеш «золотим часом» для «Формули-1» - в світі автоспорту панувала плутанина, створювалися альтернативні федерації і чемпіонати, неодноразово нависала загроза бойкоту гонок. Та боротьба цілком могла залишити Великий цирк не при справах - але Жан-Марі Балестр і Берні Екклстоун зуміли вчасно схаменутися і піти на компроміси. Чи зуміють урізати амбіції і домовитися нинішні протиборчі сторони? Майбутнє «Формули-1» повністю залежить від цього.

фото: Gettyimages.ru / Lars Baron, Dan Istitene (2-4), Clive Mason

Чи зуміють урізати амбіції і домовитися нинішні протиборчі сторони?