Полезные материалы

Футбольна імперія «Red Bull»

Австрійський виробник енергетичних напоїв вже давно і міцно асоціюється зі спортом. У «червоних биків» є своя команда в «Формулі-1», а також безліч різних подій в мотоспорті, велоспорті і навіть киберспорте. Настільки велике портфоліо є частиною реалізації маркетингової стратегії компанії, однак найчастіше спортивні проекти австрійського виробника напоїв виростають в самостійний і повноцінний бізнес. За останнє десятиліття «Red Bull» активно увійшов у футбольний світ і, судячи з усього, не має наміру зупинятися.

Формувати свою футбольну імперію «Ред Булл» почав одінадцатьлет тому, коли була викуплена «Аустрія» із Зальцбурга. Команда була перейменована в «Ред Булл», а разом з нею нову назву отримала і домашня арена. У клубу з'явилася нова форма, емблема та інші атрибути. За великим рахунком, історія «Аустрії» була знищена, що викликало шквал негативу з боку уболівальників.

Клуб миттєво отримав серйозні інвестиції, які міг витратити на таке посилення складу, яке було не по кишені іншим австрійським клубам. «Ред Булл Зальцбург» зібрав кращих гравців внутрішньої першості і доповнив їх досвідченими зірками мюнхенської «Баварії» Томасом Лінке і Алексом Циклер, які прийшли безкоштовно.

«Ред Булл Зальцбург» зібрав кращих гравців внутрішньої першості і доповнив їх досвідченими зірками мюнхенської «Баварії» Томасом Лінке і Алексом Циклер, які прийшли безкоштовно

За десять років новий клуб витратив на трансфери близько 60 мільйонів фунтів, що дозволило їм сім раз стати чемпіоном Австрії і чотири рази взяти срібло. Спортивний успіх не дозволяє обійти за середньою відвідуваністю віденський «Рапід», проте свої 10 000 глядачів «Ред Булл» стабільно збирає, а після Чемпіонату Європи 2008 року, коли інтерес австрійців до футболу зріс, на матчі команди приходило в середньому більше 15 000 уболівальників.

Завдяки участі в єврокубках іноді «Ред Булл» отримує відчутні призові. Істотний прибуток почали приносити команді і трансфери. Тільки в позаминулому сезоні продажу Саїд Мане в «Саутгемптон» і Кевін Кампль в «Боруссію» принесли приблизно по 10 мільйонів фунтів кожна. Ще 7 мільйонів принесла продаж Алана в «Гуанджоу», за захисника Мартіна Хінтереггера «Аугсбург» заплатив десять мільйонів євро.

Рік по тому після покупки австрійського клубу, «Ред Булл» обзавівся своєю командою в США, викупивши франшизу «Нью-Джерсі МетроСтарс». Команду очікував повний ребрендинг і побудований за 200 мільйонів новий стадіон, на який вона переїхала в 2010 році. В команді з тих пір пограли багато зірок, такі як Тьєрі Анрі, Жуніньо, Хуан Пабло Анхель, Тім Кейхілл, Рафа Маркес, Шон Райт-Філліпс і інші.

В команді з тих пір пограли багато зірок, такі як Тьєрі Анрі, Жуніньо, Хуан Пабло Анхель, Тім Кейхілл, Рафа Маркес, Шон Райт-Філліпс і інші

Спортивних успіхів прихід виробника напоїв команді не приніс, її найвище досягнення - вихід до фіналу кубка MLS в 2008 році, в якому команда поступилася «Коламбус». Зате всерйоз підросла середня відвідуваність домашніх матчів, популярність команди поширюється не тільки на США, та й перспективи у MLS такі, що незабаром ця ліга стане реальним конкурентом європейським топ-чемпіонатів. Клуб серйозно працює на бренд «Ред Булл», гадаю, цією інвестицією в центральному офісі виробника напоїв точно не розчаровані.

У 2009 році «Ред Булл» обзавівся своєю командою і в Німеччині, правда носити назву своїх власників німецький клуб не може через суворі німецьких футбольних регламентів. Команда почала свій шлях з регіональних ліг, їй було обіцяно 100 мільйонів євро інвестицій і поставлена ​​задача виявитися в Бундеслізі за 8-10 років.

Після п'яти сезонів клуб піднявся до другої Бундесліги, де в минулому сезоні виявився п'ятим. У минулому сезоні «РБ Лейпциг» сміливо ступив у Бундеслігу, де став справжньою сенсацією і поки залишається єдиним клубом, який здатний хоч трохи нав'язати конкуренцію «Баварії» за перше місце. До речі, клуб з Лейпцига часто обмінюється гравцями шляхом взаємних оренд зі своїм австрійським братом. Цей факт зовсім не дивує, адже спортивним директором одночасно в обох клубах працює досвідчений Ральф Рангнік.

Цей факт зовсім не дивує, адже спортивним директором одночасно в обох клубах працює досвідчений Ральф Рангнік

Дивовижні спортивні результати «Лейпцига» відображаються і на інших показниках. Домашня арена клубу збирає по 42 000 уболівальників кожен матч, роздратування уболівальників інших команд тільки додає клубу популярності і куражу, кількість спонсорів і партнерів швидко приростає, а за лідера клубу Еміля Форсберг вже готові викласти великі суми гранди АПЛ . Але куди важливіше для бренду то, що ростуть показники основного бізнесу «Ред Булл» - за минулий рік продажі напою в Німеччині виросли на 16%.

Крім названих команд, у «Ред Булл» є проекти зі створення клубів в Бразилії і Гані. В даному випадку мова йде не стільки про рекламу власного бренду, скільки про довгострокові інвестиції саме в спортивну складову. Передбачалася, що обидва клуби стануть майданчиками для пошуку і розвитку молодих талантів, які пізніше будуть використовувати європейські клуби. Експеримент в Гані не вдався і через п'ять років створений там клуб був розформований, а побудований невеликий стадіон і тренувальна база продані «Феєнорду». У Бразилії команда виступає в Серії D і поки мова про її закриття не ведеться.

Чи варто очікувати появи на футбольній карті світу нових команд з ім'ям «Ред Булл»? Ризикну припустити, що на наявні активи в футболі «Ред Булл» не зупиниться. Підхід австрійців до цієї справи заслуговує на велику повагу. Замість типового в таких випадках спонсорування або покупки неймінговие прав на арени, фірма повністю набуває клуби і стадіони. Поки логотипи інших великих корпорацій кочують з футболок одного клубу в інший, «Ред Булл» вибудовує більш міцну і довгострокову асоціацію між своїм брендом і вболівальниками.

Крім того, «Ред Булл» набуває команди в самий відповідний момент. Клуб в Зальцбурзі з'явився напередодні домашнього для австрійців Євро, після якого інтерес до цього спорту виріс. За океаном «Ред Булл» з'явився в акурат до того, як MLS зробив значний крок вперед і змусила всіх зважати на себе.

У минулому році ходили розмови про придбання «Ред Буллом» англійського «Лідса» які підтвердив президент клубу Массімо Челліно. Момент для цього, знову ж таки, був найкращий. З 2016 року набуде чинності новий телевізійний контракт на показ матчів АПЛ, який обіцяє англійським клубам космічні гроші. Купівля багатостраждального клубу з великою армією вболівальників з метою вийти в Прем'єр Лігу зажадала б великих грошових вливань, але в разі рішення спортивної завдання ці інвестиції дуже скоро окупилися б. І нехай недавно стало відомо про те, що 50% «Лідса» придбали італійські інвестори, сам факт переговорів про покупку «Лідса» говорить про далекоглядність і прозорливості керівників «Ред Булла».

Не виключено, що «Ред Булл» кине свої погляди і на Схід, де набирають обертів футбольні чемпіонати в Китаї і Індії. Поява футбольної команди в одному з цих чемпіонатів напевно зміцнило б позиції бренду на величезному азіатському ринку. Складно вгадати, яким буде наступний крок «червоного бика», але можна говорити сміливо - зупинятися він не збирається.

Чи варто очікувати появи на футбольній карті світу нових команд з ім'ям «Ред Булл»?