Полезные материалы

Міста Євро-2012: Харків + ФОТО

Свої герби є у націй, міст, клубів і навіть сімей. Часом розпізнати їх не представляється можливим, але про герб Харкова цього не скажеш. Він обрамлений золотим дубовим листям і блакитними стрічками, зверху - чотири колоса жита і символ атомної енергії, який розташований у відкритій книзі. Центр герба являє собою чотирикутний геральдичний щит, загострений знизу. На зеленому тлі щита зображені перехрещені ріг достатку і золотий кадуцей з срібними крилами (символ бога торгівлі Меркурія), оповитий зміями срібного кольору.

Харків був заснований на злитті річок Лопань, Харків та Уди. Це місто вважається сільськогосподарської столицею північно-східної України. Довгий час Харків був справжнім мотором регіону, виробляючи машинне обладнання у величезних масштабах. Незабаром Дніпропетровськ, Донецьк і Запоріжжя перехопили у Харкова звання головного виробника техніки. Харків, який вважається місцем народження радянських ядерних технологій, став чимось на зразок мозку, який керував будівельними операціями. У цьому місті навчаються понад ста тисяч студентів.

ІСТОРІЯ

Існують докази, що люди жили в цьому регіоні чотири тисячі років тому. Однак другий за величиною місто України був заснований в 1654 році козацькими переселенцями на чолі з Іваном Каркача. Правда, за народною легендою, засновником міста був український Робін Гуд - козак Харько. Він перебував всього в 40 кілометрах від кордону місто незабаром потрапив під вплив Росії. Оскільки Київ став столицею Української Народної Республіки, більшовики зробили Харків столицею Радянської України.

Даний титул Харків носив з 1917 по 1934 рік, за цей час сотні представників української інтелігенції було заарештовано, депортовані або страчені. Далі були голодні часи, двічі місто окупували фашисти. Харків був звільнений 23 серпня 1943 року, до цього часу 70 відсотків міських споруд були зруйновані, загинули десятки тисяч людей. Реконструкція дозволила відновити велику промисловість, і Харків став одним з найбільших науково-промислових центрів СРСР.

Регіон: Харківська область
Населення 1 461 000 чоловік
Площа: 310 км²
Висота: 152 метри над рівнем моря

ПАМ'ЯТКИ

Мабуть, головна визначна пам'ятка Харкова - площа Свободи, яка займає дев'яте місце в списку найбільших площ світу. До площі Свободи примикають Харківський національний університет і державні будівлі на кшталт Держпрому, першого радянського хмарочоса. На момент споруди це була найвища будівля в Європі. Нині тут знаходиться департамент державної промисловості.

Трохи південніше знаходиться Сад імені Тараса Шевченка, в якому розташований знаменитий пам'ятник Тарасу Григоровичу роботи скульптора Матвія Манізера та архітектора Йосипа Лангбарда. Південніше Саду імені Шевченка розташований Покровський собор, а якщо перетнути річку Лопань, ви потрапите до Благовіщенському кафедральному собору, побудованого в неовізантійському стилі. На північ від ви знайдете Центральний ринок, де продаються сувеніри на будь-який смак.

Фан-зона: Площа Свободи

Харківська фан-зона розташована на одній з найбільших міських площ у світі і здатна прийняти 50 тисяч осіб. На цій території розмістяться три гігантські екрани, які будуть працювати з полудня до першої години ночі. Тут в прямому ефірі транслюватимуться всі матчі чемпіонату, а між ними вболівальники зможуть перекусити і втамувати спрагу, перевірити свої навички в різних конкурсах, зіграти в футбол в форматі п'ять на п'ять, відвідати концерти зірок естради та послухати свіжі сети модних діджеїв.

ТРАНСПОРТ

До міста і з міста

Міжнародний аеропорт Харків знаходиться в восьми кілометрах на південь від міста. Звідси щодня літають літаки до Києва, Москви, Відня та Стамбула. З центрального залізничного вокзалу відходять поїзди до Донецька (6,5 годин), Москву (11,5 годин), Київ (від 6 годин) і Львів (20 годин), а також більш повільні потяги до столиці України, які проходять маршрут протягом ночі. За кілометр від вокзалу знаходиться центральна автобусна станція. Автобуси звідси добираються до Києва, за сім годин транзитом через столичний аеропорт Бориспіль.

Відстані до інших приймаючих міст ЄВРО-2012

Донецьк - 315 км
Київ - 480 км
Львів - 1015 км
Варшава - 1250 км
Познань - 1570 км
Гданськ - 1600 км
Вроцлав - 1515 км

усередині міста

Існує безліч видів транспорту, за допомогою яких можна переміщатися по Харкову. У 1975 році тут було побудовано метро - всі три його лінії працюють з 6 ранку до півночі. Кожна поїздка в метро коштує дві гривні. Станції метрополітену тут дуже красиві, багато прикрашені шикарними люстрами і мозаїчними портретами. По Харкову також курсують тролейбуси, трамваї, автобуси і маршрутки.

ФУТБОЛ

Наявність у вищій лізі всього однієї команди, харківського «Металіста», для міста з такою багатими спортивними традиціями досить дивно, хоча свого часу в елітному дивізіоні пограв також «Харків».

Зірковий час «Металіста» припав на 1988 рік, коли харків'яни завоювали Кубок СРСР. За п'ять років до цього вони також вийшли в фінал, але у вирішальному матчі поступилися донецькому «Шахтарю». Донеччани, як і раніше раз по раз випереджають «Металіст» - в п'яти попередніх сезонах харківський клуб незмінно залишався третім, пропускаючи вперед «Шахтар» і київське «Динамо».

Перший футбольний матч, про який збереглися документальні свідчення, пройшов в Харкові 6 травня 1910 року - майже через 16 років після першої гри у Львові. Результат історія не зберегла, проте, як повідомила місцева газета «Південний край», «Перша харківська команда» забила «Другий харківській команді» чотири м'ячі.

На наступний рік пройшов перший чемпіонат міста, кількість учасників якого за 13 років, коли відбувся перший неофіційний чемпіонат СРСР, зросла до вісімдесяти. Команда Харкова з ходу дісталася до фіналу, в якому з рахунком 2: 1 обіграла збірну Ленінграда.

У 1936 році була утворена вища ліга чемпіонату СРСР, проте «Металіст» пробився до еліти тільки в 1960-му. Але першого помітного успіху харківський клуб домігся в 1988 році, коли з рахунком 2: 0 взяв у фіналі Кубка СРСР верх над московським «Торпедо». До слова, в історії цього трофея було всього 14 володарів.

СТАДІОН

Загальна місткість: 38633 місця
Чистий місткість: 35721 місце
Рекордна відвідуваність: 42 000 ( «Металіст» Харків - «Таврія», 23.09.1980)
Проводить домашні матчі: «Металіст» Харків
Дата відкриття: 1926 (знову відкрився в грудні 2009 року)

«Металіст» - одна з найстаріших арен країни. Вона була створена в 1925 році з ініціативи радянського наркома Анастаса Мікояна. У 1927-му з'явилися головні споруди: 2 невеликі трибуни і бігова доріжка, а також футбольне поле. Перший проект арени виконав архітектор Зіновій Перміловській, коли був ще студентом. Проте, об'єкт є дуже цікавим з точки зору стадіонною архітектури.

Після реконструкції об'єкти, які вдалося зберегти, отримали статус культурного пам'ятника. Зокрема, збережені фрагмент фасадної частини східної трибуни від З. Перміловського, вхідний павільйон-ротонда, скульптура дискобола.

Відмінною особливістю оновленого стадіону «Металіст» стала оригінальний дах. Через неможливість спиратися на старі трибуни була розроблена конструкція, яка накриває їх як «павук» з опорами поза чашею стадіону. По-друге, є власна спайдер-камера, яка літає над стадіоном в трьох вимірах. Багатофункціональність - теж перевага арени. Стадіон оснащений біговою доріжкою і може бути акредитований на міжнародні змагання з легкої атлетики. До того ж, Харків - єдине місто-господар Євро, де над стадіоном працювала виключно українська команда.

• Протягом своєї історії стадіон неодноразово реконструювався. Під час останнього поновлення він перетворився в мультифункціональний комплекс, збільшивши напередодні ЄВРО-2012 загальну місткість з 32 000 до 38 633 глядачів.

Під час останнього поновлення він перетворився в мультифункціональний комплекс, збільшивши напередодні ЄВРО-2012 загальну місткість з 32 000 до 38 633 глядачів

• Спочатку стадіон, який був побудований на кошти паровозобудівного заводу (нині ДП «Завод ім. Малишева»), називався «Трактор». Розташувався він на місці колишнього кладовища Святого Духа.

Розташувався він на місці колишнього кладовища Святого Духа

• У 1940 році арена отримала нову назву - «Зеніт», а в 1947-му стала іменуватися «Дзержинець» (на честь першого начальника секретної поліції більшовиків). У період між 1956 і 1976 роками стадіон називався «Авангард», а потім був перейменований в «Металіст».

• Зараз стадіон може похвалитися новим газоном, підігрівом поля, а також двома світлодіодними табло.

• Остання реконструкція арени в Харкові коштувала майже 60 мільйонів євро і фінансувалася державою спільно з власником «Металіста» Олександром Ярославським. В день його 50-річного ювілею, 5 грудня 2009 року, відбулося урочисте відкриття оновленого стадіону.

за матеріалами uefa.com , city-kharkiv.com.ua

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl + Enter.