Полезные материалы

Бізнес на обмежених можливостях: як чиновники інвалідністю торгували

25.07.2016

У справі Арск медсоцекспертов 26 епізодів - за право отримувати пенсію люди платили данину в 60 - 150 тис. Рублів

Справжній конвеєр з продажу статусу інваліда за хабарі організували, за версією слідства, дві співробітниці бюро медико-соціальної експертизи в Арске. Кореспондент «БІЗНЕС Online» побував сьогодні на засіданні Радянського райсуду і з'ясував, що для обвинувачених не було різниці, чи має людина право вважатися інвалідом насправді. Раніше аналогічну аферу розкрили в Черемшане.

У Радянському райсуді Казані розглядається справа щодо екс-робітниць головного бюро медико-соціальної експертизи РТ Оксани Большакової і Раїси Гаскі, які за хабарі оформляли інвалідність У Радянському райсуді Казані розглядається справа щодо екс-робітниць головного бюро медико-соціальної експертизи РТ Оксани Большакової і Раїси Гаскі, які за хабарі оформляли інвалідність

26 ЕПІЗОДІВ зі збитком В 2,5 МЛН. РУБЛІВ

Сьогодні в Радянському районному суді продовжився розгляд справи щодо Оксани Большової - екс-співробітниці ФКУ «Головне бюро медико-соціальної експертизи по РТ», і Раїси Гаске - екс-керівниці бюро №12 цієї структури, підвідомчій Мінпраці РФ. Їх звинувачують у посередництві в передачі хабарів посадовим особам соцекспертізи в обмін на оформлення групи інвалідності. Інвалідністю обвинувачені торгували за 60 - 150 тис. Рублів, заробивши таким способом близько 2,5 млн. Рублів. Кримінальну справу було порушено 26 жовтня 2015 року. Большової пред'явили звинувачення по 3 фактами п. «Б» ч. 3 ст. 291.1 КК РФ ( «Посередництво у хабарництві»), 11 фактів ч. 2 ст. 191.1 КК РФ і 3 фактами ч. 2 ст. 159 КК ФР ( «Шахрайство»). Гаске пред'явлені звинувачення по 9 фактів ч. 3 ст. 159 КК РФ ( «Шахрайство, вчинене особою з використанням свого службового становища»).

За версією слідства, розрахунок обвинувачених будувався на тому, що паперова тяганина і величезна кількість аналізів зупинять бажаючих отримати належну групу інвалідності офіційним шляхом і вони вдадуться до послуг посередників для отримання постійної групи інвалідності. У числі клієнтів підприємливих співробітниць медико-соціальної експертизи зустрічалися і ті, хто намагався отримати пенсію без підстав. Для двох категорій стражденних на горизонті з'являлася медичний реєстратор головного бюро медико-соціальної експертизи по РТ Большова. За свідченнями свідків, вона пропонувала свої послуги по вирішенню питання, заявляючи, що у неї є впливові знайомі в медичному середовищі, яким потрібно заплатити.

Оксана Большова: «Весь Арск на вухах стоїть від цієї справи Оксана Большова: «Весь Арск на вухах стоїть від цієї справи. У нас адже маленьке село, в одному кінці свіснешь, в іншому - почуєш. І так з дому вийти неможливо »

«Большова ПОСТІЙНО мені дзвонив, вимагав грошей»

З'явившись в суді з запізненням, Большова розповіла, що прийшла в зал засідань прямо зі служби швидкої допомоги, оскільки у неї піднявся тиск, а в червні їй зробили операцію на серці. «Тисячу разів я вже пошкодувала про зроблене, - зауважила підсудна, ховаючись від камер столичного НТВ в коридорі суду. - Весь Арск на вухах стоїть від цієї справи. У нас адже маленьке село, в одному кінці свіснешь, в іншому - почуєш. І так з дому вийти неможливо ». Мабуть, тому жінка вирішила активно співпрацювати зі слідством.

Коли суддя запитав у колишнього медичного реєстратора, чому, навіть перебуваючи під слідством, вона не відшкодовує шкоди потерпілим, підсудна відповіла, що всі гроші віддавала Раїсі Гаске. Однак у судді питань до Гаске не виникло, а вона сиділа тихо, намагаючись увагу до себе не привертати, закриваючи обличчя папкою з документами.

Як з'ясувалося, порушення кримінальної справи ініціювала мешканка Арський району Дінара Сухамбердіева, яка в минулому році написала заяву в правоохоронні органи із зазначенням того, що Большова вимагає незаконної винагороди в розмірі 100 тис. Рублів за продовження третьої групи інвалідності. У викладі Сухамбердіевой, ці гроші були потрібні для передачі посадовим особам.

«Коли я збиралася проходити МСЕК (лікарсько-трудова експертна комісія - прим. Ред.) Та в одному з магазинів міста копіювала документи, до мене підійшла Оксана і запропонувала свої послуги в посередництві, щоб результат був позитивним», - розповіла Сухамбердіева. - Потім я пройшла комісію, на якій мені сказали: «Поки їдь додому, документи на розгляді». Большова постійно мені дзвонила, вимагала грошей ». В результаті свідок здалася і гроші передала. Але восени 2015 року поскаржилася главі місцевого ЛТЕК і написала заяву в поліцію.

Перевірка показала, що Большова передавала конверт з грошима Раїсі Гаске, яка довгий час працювала керівником бюро №12 головного бюро медико-соціальної експертизи по РТ. Під час обшуків у Гаскі були вилучені чорнові записи з зазначенням прізвищ громадян і датами оглядів, велика кількість медичних документів громадян, бланків направлень на МСЕ. У Большової виявили кілька конвертів з прізвищем громадян, ідентичних тому конверту, який передала Сухамбердіева. У жінок вилучено велику кількість мобільних телефонів.

У судді питань до Раїси Гаске не виникло, а вона сиділа тихо, намагаючись увагу до себе не привертати, закриваючи обличчя зеленою папкою з документами У судді питань до Раїси Гаске не виникло, а вона сиділа тихо, намагаючись увагу до себе не привертати, закриваючи обличчя зеленою папкою з документами

«ЯКЩО ШТИФТ знімеш, ТОДІ ГРУПУ ДАМО»

Відзначимо, що хабарі за присвоєння інвалідності окупалися максимум за півроку. Пенсія для інвалідів 3-ї групи становить близько 10 тис. Рублів, в рік набігає 120 тис. Рублів, плюс всілякі пільги, починаючи від оплати за послуги ЖКГ, закінчуючи 50-відсотковою знижкою на прописані лікарем ліки.

Втім, є і категорія жертв, які давали хабар від безвиході. «Мені так і так був покладена група інвалідності, але виходить, що за допомогою Оксани я її купив за 60 тисяч рублів», - зізнався в розмові з «БІЗНЕС Online» житель Арск Данис (прізвище потерпілий назвати відмовився). Він у 2012 році потрапив в ДТП, в ногу чоловікові вставили штифт, півтора року він просидів вдома з двома неповнолітніми дітьми на утриманні. Коли він пішов за отриманням інвалідності, Большова заявила, що зібрані документи не підійдуть. Однак, сказала вона, якщо заплатити 60 тис. Рублів, питання можна вирішити. Розшукавши потрібну суму, Данис отримав третю групу інвалідності на рік. Але під час слідства обман розкрився, Гаске повернула йому суму хабара. Цього року Данис звернувся з проханням продовжити цей інвалідності, але, за його словами, йому відмовили в допомозі від держави без огляду з формулюванням «Якщо штифт знімеш, тоді групу дамо, а без штифта ти ходити не зможеш».

На відміну від Большової Гаске активно «погашає» заподіяні незручності потерпілим. Крім Даніса вона повернула 100-тисячний суму хабара Сухамбердіевой, ключовий свідкові, і доплатила зверху 50 тис. За моральну шкоду. Однак пощастило далеко не всім. Одному обманутому з 150 тис. Рублів виплатили тільки 110 тис., А домогосподарці Зульфія Галеева, яка виховує трьох дітей, 150 тис. За третю групу так поки і не повернули.

Суд продовжить допит свідків, в тому числі і з числа керівників двох обвинувачених, в кінці серпня.

ШАХРАЙСТВО З пенсії інвалідам У Черемшанський район

Це не перша кримінальна справа , Порушену стосовно співробітників головного бюро медико-соціальної експертизи Татарстану. У травні 2016 року слідчий комітет РФ по РТ оголосив про завершення розслідування щодо 5 обвинувачених з 42 епізодами шахрайства. Зловмисники, двоє з яких були співробітниками ФКУ «Головне бюро медико-соціальної експертизи по Республіці Татарстан (Татарстан)» при міністерстві праці і соцзахисту РФ, брали у жителів Черемшанскій району з обмеженими можливостями від 30 до 100 тис. Рублів і у відповідь обіцяли оформлену пенсію по інвалідності.

Прокуратура Татарстану 30 квітня затвердила обвинувальний висновок, після чого почався суд. «25 з 42 епізодів справи - це шахрайство, в якому звинувачуються 3 цивільні особи, - розповіла" БІЗНЕС Online "слідчий слідчого комітету РФ по РТ Євгенія Романова. - Вони збирали з громадян з обмеженими можливостями гроші в обмін на пенсію по інвалідності. Обіцяли їм всі документи оформити самостійно, в результаті хворі люди залишилися і без грошей, і без пенсії ». Другої категорії потерпілих пощастило більше - гроші обвинувачені з них взяли і пенсію все-таки оформили.