Полезные материалы

Чим годувати кроликів взимку і влітку, вдома на дачі і в селі (відео)

  1. Як правильно годувати кроликів
  2. соковиті корми
  3. грубі корми
  4. Чим годувати маленького кролика
  5. Схема годування кроликів
  6. Чим годувати кроликів під час відгодівлі
  7. Чим годувати декоративних кроликів
  8. Годування кроликів взимку і влітку

Щоб успішно вирощувати кролів, потрібно забезпечити їм правильне харчування. Різноманітний і збалансований раціон, що містить необхідний кроликам обсяг поживних речовин, вітамінів і мінералів сприятиме їх швидкому зростанню, відмінному здоров'ю і підвищенню плодючості.

Як правильно годувати кроликів

годування кролика

Щоб розрахувати найбільш підходящий раціон, потрібно враховувати вік кроликів, їх розмір і стан. Виходячи з цих факторів і визначається добова потреба того або іншого кролика в поживних речовинах, в протеїні, клітковині, а також в вітамінних добавках до їжі.

Види кормів для кроликів поділяються на групи:

  • Соковиті корми: силос, буряк, морква, турнепс, баштанні, ріпа;
  • Грубі корми: солома, сіно з бобових і злакових культур, гілки хвойних або листяних дерев;
  • Зелені корми: люцерна, подорожник, ревінь, молода кропива, кульбаба та інші польові і лугові трави;
  • Концентровані корми: макуха, кукурудзяне зерно, роздроблене і замоченное в воді, цілісний або подрібнений овес, висівки, а також будь-які комбікорми для домашніх тварин, крім тих, що призначені для птахів.
  • Тваринні корми: риб'ячий жир, сироватка, кісткове борошно, знежирене молоко, пахта.
  • Харчові відходи: засохлий, але ні в якому разі не зацвілий, хліб, макарони, залишки всіляких супів або каш, шкірка картоплі або очищення моркви. Дуже важливо простежити за тим, щоб продукти були свіжими.
  • Добавки, що заповнюють брак в організмі кроликів тих чи інших мінеральних речовин і вітамінів: крейда, кісткове борошно, їдальня сіль.

Годування кроликів буває двох типів - змішане і сухе. При змішаному варіанті кроликам дають густі або рідкі суміші, що складаються з кормів різних груп, а при сухому годуванні використовуються готові комбікорми, в яких вже присутні всі необхідні кроликам поживні речовини і мінерально-вітамінні добавки. Для різних вікових груп тварин застосовуються свої типи комбікормів.

соковиті корми

В осінньо-зимовий період, коли запас зелених кормів добігає кінця, необхідно збільшити в раціоні кроликів кількість соковитих кормів, тобто таких, які містять великий обсяг води - до 80%. Це можуть бути різні баштанні культури, коренеплоди або силос. Такий корм покращує травні процеси, підвищує плідність самців і лактацію у самок, оскільки в ньому мало клітковини і багато вуглеводів, здатних легко засвоюватися в організмі кроликів.

Найпоширеніший корм, який кролики дуже люблять - це морква. У ній міститься величезна кількість вітаміну А, необхідного тваринам взимку. Можна давати кроликам цілі морквини, а іноді можна нарізати шматочками завдовжки в кілька сантиметрів.

Відмінним соковитимкормом служить і картопля. У ньому не так багато вітамінів, але багато крохмалю, який корисний для травлення кроликів. Перед тим як давати тваринам картопля, потрібно його промити, очистити від паростків і відварити. Картопляні очищення теж можна давати кроликам.

Крім морквини, кролики люблять капусту. Вона містить безліч вітамінів і мікроелементів, які сприяють поліпшенню якості шкурки кроликів. Але не можна вводити капусту в раціон тварин великими порціями, оскільки це може призвести до розладів шлунково-кишкового тракту. Вводити капусту рекомендується поступово. Підійде будь-який вид капусти - звичайна, кормова або кольрабі.

Дуже корисна для кроликів кормовий буряк. Вона покращує обмін речовин, зміцнює імунітет і покращує склад крові. Буряк теж необхідно вводити в раціон акуратно, щоб не викликати проблем з кишечником. Можна давати тваринам і бурякове бадилля. А ось столовим буряком годувати кроликів не можна.

Кормової кабачок теж чудовий соковитий корм. Його використовують для виготовлення силосу. Кабачок в раціоні кроликів допоможе легше засвоюватися інших кормів.

Гарбуз, диня, кавун і інші баштанні містять величезну кількість води, що дозволяє використовувати їх як соковиті корми.

Дуже важливий і силос, оскільки він сприяє підвищенню лактації у годуючих самок і прискорює ріст кроленят. Силос - дуже дешевий корм, але володіє корисними якостями і кролики його дуже люблять.

грубі корми

годування кроликів

Це рослинні корми, які не містять вологи, але в яких багато клітковини. Такі корми не тільки покращують травлення, але і створюють у тварин почуття ситості. Грубі корми допомагають кроликам заточувати різці, а це дуже важливо для процесу підготовки їжі до перетравлювання. Грубих кормів має бути близько 30% від загальної кількості їжі.

Як грубих кормів найчастіше використовують сіно, краще лугове. У ньому досить багато вітамінів, білків і мінералів. Заготівлю сіна виробляють до цвітіння рослин або на самому початку цвітіння.

Обов'язково в раціоні кроликів повинен бути присутнім гілковий корм. Для цього з дерев зривають молоді пагони, бажано з листям. Гілки рокитника, вовчих ягід, кісточкових дерев і бузини не годяться для годування кроликів, оскільки в них містяться шкідливі речовини.

Кроликам добре підійде і сінна мука, яка заготовляється з сіна бобових культур.

Основний обсяг раціону кроликів повинен складатися з концентрованих кормів, їх має бути близько 70%. Сюди відносяться зернові і комбікорми. Насіння олійних рослин кроликам можна давати цілком, а якщо це зерна злакових або бобових, слід ретельно їх роздробити і зволожити перед тим, як давати кроликам - так не будуть дратуватися від пилу дихальні шляхи тварин. Зерна різних видів рослин краще змішувати, так вони будуть краще засвоюватися в організмі тварин.

Комбікорми теж часто використовуються для годування цих тварин. Це такі суміші, що містять всі необхідні кроликам поживні речовини, включаючи мікроелементи і вітаміни.

Чим годувати маленького кролика

Раціон кроленят нічим особливо не відрізняється від раціону дорослих особин, крім дотримання обережності при введенні нового виду корму.

У кроленят завжди має бути сіно, найкраще дрібне, не надто запилене і зелене. Соковитими кормами рекомендується починати годувати кроликів з 3-місячного віку, не раніше. Овочі, фрукти та зелень повинні бути свіжими, перед подачею їх потрібно вимити і висушити.

Важливо! Соковитий корм в раціон кроленят вводять поступово, починаючи з маленьких шматочків і уважно спостерігаючи за стан здоров'я тварин. Якщо якийсь фрукт або овоч викликає у кролика пронос або рідкий стілець, краще припинити давати йому цю їжу.

Воду обов'язково потрібно міняти кожен день, наливаючи тільки свіжу і чисту воду. Для кроленят краще використовувати відстояну або кип'ячену воду.

Комбікорм крольчатам необхідно давати по 2 столові ложки вранці і ввечері. Привчивши маленьких кроликів до певного виду їжі, не можна різко переходити на іншу - шлунково-кишкові тракти у них дуже ніжні і легко схильні до всіляких розладів і хвороб. Корм подавати кроликам краще в строго певні години.

У клітці з кроленятами необхідно повісити крейдяний або соляної камінь. Мел вони будуть гризти, а сіль - лизати, якщо у них виникне така потреба.

Схема годування кроликів

кролик

Норми годівлі дуже сильно залежать від пори року і фізіологічного стану тварин.

У звичайному стані влітку самцям і самках на добу потрібно:

  • Зелений корм: 400-500 г.
  • Грубий і концентрований корм: 40-50 м

взимку:

  • Соковитий корм: 150-200 г.
  • Грубий і концентрований: 50-60 м
  • Сіно: 120-150 м

При підготовці до парування, в літній період:

  • Зелений корм: 500-600 г.
  • Грубий і концентрований: 70-80 м

взимку:

  • Соковитий корм: 150-200 г.
  • Грубий і концентрований: 90-100 г.
  • Сіно: 150-200 г.

Сукрольной самці влітку:

  • Зелений корм: 550-700 м
  • Грубий і концентрований: 70-90 м

годування кроликів

взимку:

  • Соковитий корм: 200-250 г.
  • Грубий і концентрований: 100-130 м
  • Сіно: 150-200 г.

Самці в період лактації, в літній час:

  • Зелений корм: 1000-1200 р
  • Грубий і концентрований: 120-150 м

взимку:

  • Соковитий корм: 300-500 г.
  • Грубий і концентрований: 140-160 м
  • Сіно: 200-250 г.

Схема годівлі молодняку ​​у віці від 1 до 3-х місяців повинна бути такою ж, як у самок в лактаційний період.

Чим годувати кроликів під час відгодівлі

Кролик їсть травичку

Відгодівлю часто доводиться на осінньо-зимовий період. Відгодовують зазвичай тих кроликів, яким вже виповнилося хоча б 3 місяці. Тривалість відгодівлі - близько місяця, він ділиться на кілька етапів по 7-10 днів. У цей період кроликів слід годувати 4 рази на добу, а краще організувати систему автокормленія, щоб вони могли отримувати їжу тоді, коли захочуть.

На першому етапі кролик повинен отримувати таку кількість кормів на добу:

  • Якісне сіно: 100 г.
  • Коренеплоди: 100 г.
  • Концентрований корм: 100 г.

На другому етапі:

  • Сіно: 100 г.
  • Пшеничні висівки і варену картоплю: 100 г.
  • Концентрований корм: 100 г.

Третій етап:

  • Грубий корм, що включає гілки дерев - осики, акації, верби, берези, ялівцю: 100 г.
  • Висівки та варену картоплю: 120 м
  • Концентрований корм: 120 м

Щоб у кроликів в період відгодівлі завжди був хороший апетит, воду трохи підсолюють (пів чайної ложки на літр води). У морози можна давати їм підсолений лід. На третьому етапі відгодівлі апетит кроликів можна підвищити спеціями, що додаються до корму - кмином, петрушкою, цукром або кропом. В результаті такого посиленого годування, вага кроликів може підвищитися на 30%.

Чим годувати декоративних кроликів

кролики їдять

У кроликів декоративних порід травна система слабша, ніж у м'ясних, тому і раціон їх повинен теж відрізнятися. Читайте докладно чим годувати домашніх кроликів .

  • Сіно - це основа харчування декоративних кроликів, воно завжди повинне бути присутнім в клітці. Воно повинно бути дуже якісним, свіжим і сухим. Сіно покращує травні процеси в організмі тварини і усуває ймовірність виникнення грудок вовни в шлунку кролика.
  • У теплу пору року їм буде дуже корисна свіжа трава, яку краще збирати в районах, віддалених від автомагістралей і промислових об'єктів.
  • Гранульовані корми, що містять необхідні кролику мінерали і вітаміни. Їх потрібно давати по 2 ст.л. в день.
  • Овочів в раціоні декоративного кролика має бути трохи і давати їх слід дуже обережно, оскільки велика кількість овочів може викликати проблеми з кишечником. Будь-які овочі повинні бути чистими і свіжими. Добре підходять морква, бруква, шпинат, редис, селера і петрушка. А ось капусту і буряк таким породам кроликів краще взагалі не давати.
  • Фрукти можна давати тільки невеликими порціями. Не можна годувати декоративних кроликів борошняними виробами і солодощами.
  • Щоб кролик завжди мав можливість задовольнити спрагу, в його клітці краще поставити поїлку.
  • Категорично заборонено картопля, який призводить до ожиріння декоративних кроликів.

Годування кроликів взимку і влітку

Навесні і влітку кроликам потрібно давати багато зеленого корму. З нього вони будуть отримувати всі необхідні їм поживні речовини, вітаміни і мікроелементи. Корм при цьому повинен бути різноманітним:

  • Трави: лопух, іван-чай, полин, кульбаба, подорожник, конюшина, молочай, осот, молодий ревінь, суріпиця, соняшник.
  • Галузі чагарників і дерев: вільха, яблуня, в'яз, липа, малина і смородина.
  • Бадилля з городу: листя капусти і бурячиння. Давати бадилля кроликам необхідно з обережністю і маленькими порціями, щоб не спровокувати здуття живота.
  • Зернові корми, багаті вуглеводами і білками.

Важливо! У холодну пору року раціон кроликів повинен містити більше калорійної їжі і теплих сумішей. Воду краще давати теплу. Необхідно контролювати, щоб сипучі корми не замерзли в годівницях.

На зиму кролівникові потрібно заготовити велику кількість хорошого сіна і гілок. У зимовий період на заміну свіжої зелені прийдуть соковиті корми.