Полезные материалы

Ручна робота: Як і навіщо набивати кулаки

  1. «ХОЧЕШ ЖИТИ - набивати кулаки ...»
  2. Що таке набивка і навіщо вона потрібна
  3. Як набивати кулаки
  4. КОМЕНТАР ЕКСПЕРТА
  5. Редакція дякує Федерацію косікі карате Росії за допомогу в підготовці цього матеріалу

Хто в дитинстві не набивав кулаки про сиротливо висить в кутку кімнати грушу або паркан у дворі, щоб потім, надихнувшись прикладом майстрів східних бойових мистецтв, незграбним ударом спробувати пробити дерев'яний брусок або розкришити в пил цегла?

Сьогодні навряд чи у когось виникне усвідомлене бажання повторювати той юнацький досвід і ударами перевіряти на міцність навколишні предмети, проте мати міцні кулаки в будь-якому випадку зайвим не буде. Редакція FURFUR вирішила розібратися, як набивати кулаки і навіщо це робити.

Хто в дитинстві не набивав кулаки про сиротливо висить в кутку кімнати грушу або паркан у дворі, щоб потім, надихнувшись прикладом майстрів східних бойових мистецтв, незграбним ударом спробувати пробити дерев'яний брусок або розкришити в пил цегла «ХОЧЕШ ЖИТИ - набивати кулаки ...»

С. Шнуров, «Ленінград»

Що таке набивка і навіщо вона потрібна

Набивка - процес порівняно довгий, своєю церемоній монотонністю нагадує дзен-буддистську процедуру. Якщо до цього додати ще й мазохістські схильність до болю людини, її виробляє, то можна сміливо виділити її як особливу, ні на що не схожу духовну практику. Має вона, правда, цілком прикладну мету - отримати зубодробильний кулак.


По суті, н абівка - це процедурне загартовування ударної поверхні: будь то кулак, гомілку, голова або навіть п'ята, що дозволяє наносити і приймати удари без болю, травм і пошкоджень сполучних тканин організму, які при ударі незаплановано великої сили ризикують перетворитися в кістлявий окорок. Точно так же, як у гітариста при тривалій грі мозолі пальці, а нерви віддаляються на більшу відстань від поверхні, дозволяючи йому не чуствововать біль при грі на жорстких струнах, так і при набиванні поступово трансформується кісткові структури, зміцнюються суглоби і ущільнюється шкіра, зменшуючи больові відчуття при нанесенні удару.

Як набивати кулаки

Тим, хто не хоче витрачати велику кількість «Фастум-гелю» для загоєння неминучих ушкоджень, на перших порах варто практикуватися у всіляких стійках на кулаках. Варіантів тут маса - перш за все, варто поекспериментувати зі стійкою в положенні для віджимання, піднімаючи по черзі руки і ноги або затискаючи в кулаці коротку дерев'яну жердинку. Стояти для початку краще на дерев'яній підлозі, а потім переходити на більш жорсткі поверхні, наприклад, асфальт, якщо ваш тренажерний зал передбачає його наявність. Поступово варто підключати до стійки перекати на кісточках і віджимання на пальцях, а для самих атлетичних підійде стійка на кулаках догори ногами з упором в стіну.

Такі нехитрі в якомусь сенсі вправи насправді дають серйозний первинний результат, формуючи ударну поверхню кулака і зміцнюючи кистьові суглоби і м'язи, які беруть безпосередню в ударі - дельтавидного, грудну і черевний прес.

Вдосталь нарезвівшісь в горизонтальному положенні, можна нарешті (через один-два місяці в залежності від фізичної підготовки) переходити до набивання ударами. Ідеальним в цьому сенсі інструментом представляється макивара, якою користувалися для відпрацювання нокаутуючого удару ще в XVIII столітті апологети східних бойових мистецтв. Тоді вона представляла собою укопану в землю дерев'яну дошку, обв'язану декількома шарами рисової соломи, яку боєць поступово збивав шар за шаром, поки не починав бити по голій деревині. Важливим властивість Маківари є пружність - при ударі її верхній кінець, який бере удар, повинен несильно пружинити.

З тих пір макивара і основні принципи роботи на ній якісно не змінилися. Це як і раніше дуже доступний і ефективний інструмент для набивання ударних поверхонь. Саморобну маківару можна встановити на задньому дворі, вкопавши в землю дерев'яний брус підходящої висоти, закріпивши його в землі цеглою і обмотавши область, по якій будуть наноситися удари, товстої мотузкою.

Трохи більше адаптований і практичний варіант Маківари можна встановити і вдома, прибивши до стіни стопку газет товщиною вісім-дев'ять сантиметрів або телефонний довідник якогось міста-мільйонника. Набиваючи кулаки (60-80 ударів з кожної руки буде достатньо), можна відривати кожен день по одному листку або дозволити їм відвалюватися самим - в результаті до лякаючою по початку поверхні голою дерев'яної стіни ви підійдете без страху і боязкості, з уже підготовленими, намозоленнимі кулаками . Адептам більш автентичних методик тренування, натхненним прикладом китайських ченців з передгір'їв Суншань, можна порадити закріпити на макиваре листя полину - вона сприяє утворенню мозолів, так необхідних для набивання, та до того ж є хорошим антисептиком.


При набиванні конкретно кулака акцент зміщується на кентос, тобто виступають кісточки вказівного і середнього пальців (кісточки безіменного пальця і ​​мізинця беруть участь в ударах в меншій мірі, і посилено набивати їх не варто, оскільки там знаходиться багато нервових закінчень). Набиваючи кулаки, варто обмежувати силу удару - вона не повинна бути стовідсотковою, інакше ви просто травмуєте руки. Все-таки головна мета набивання - формування і загартування ударної поверхні, а не запис на сеанс ортопедичної терапії за підсумками тренувань. Тому 50-60% ударної потужності буде цілком достатньо.

В принципі, такого тандему вправ з віджимань на кулаках і ударних процедур повинно вистачити з головою, щоб в домашніх умовах, без нагляду тренера досягти певного рівня - ясна річ, не в найкоротші терміни. Результат, як це прийнято в спорті, проявиться аж ніяк не через тиждень-місяць - у кісток, на відміну від м'язів, процес деформації йде довше і на навантаження вони реагують повільніше. Систематичність вправ, помножена на завзятість і загартування - і через рік-другий кулаки перетворяться в робочий інструмент, яким можна буде спокійно відбивати м'ясо для біфштексів або формувати акуратні гематоми на тілі та осіб хуліганів.

КОМЕНТАР ЕКСПЕРТА

Родіон баже, майстер спорту з косікі карате

Набиті кулаки бійцю потрібні, тому що це його робочий інструмент - як для будівельника молоток. Набитий кулак дозволяє наносити удар з мінімальними втратами для себе. Якщо робоча поверхня кулака набита (в карате вона називається кентос), то при правильному попаданні вся прогресивна енергія йде в область удару. Якщо додати до цього, що зашкалює адреналін, вийде, що атакуючий практично не відчуває больових відчуттів.

В процесі набивання кулака дуже важлива поступовість, щоб не отримати серйозне пошкодження. Травми будуть в будь-якому випадку, так як мікророзриви сполучних і хрящових тканин завжди присутні, важливо саме не травмувати руку серйозно. Спочатку потрібно почати віджиматися на кулаках - спочатку на м'якій поверхні, поступово переходячи до жорсткої - грубо кажучи, почати на килимі і переходити потім на лінолеум, а потім на паркет. Варіювати способи віджимань на кулаках таким чином, щоб максимально задіяти робочу поверхню, додаючи в віджимання стрибки на кулаках. Завершувати кожен підхід розтиранням робочої поверхні з уявним посилом того, що твій кулак стає сильнішою, асоціюючи його, наприклад, з каменем або металом.

Далі переходимо до ударів по груші (їх є кілька типів - як м'які так і тверді). З правилом поступовості ми вже познайомилися, тому починаємо з м'яким. Тут дуже важливо навчитися фіксувати зап'ясті при ударі. Для цього необхідно буде додати в щоденні вправи з кистьовим еспандером - їх, до речі, теж існує кілька видів, підбираються вони індивідуально.

Коли дійдете до відпрацювання ударів по мішку, набитому піском, можна буде перейти до макиваре або колоді. Дерево по своїй природі має деякими додатковими властивостями, але це тема для окремої розмови. А ще для правильної фіксації зап'ястя необхідно, особливо на перших порах, подумки тримати образ зв'язку (притискання) великим пальцем мізинця, через всі пальці, зібрані в кулак, ніби ви в руці стискаєте, скажімо, запальничку. У кінцевій фазі удару по тому ж самому мішку цей образ повинен бути дуже чітко сформований у вас в голові для досягнення максимальної жорсткості стиснення кулака.

Редакція дякує Федерацію косікі карате Росії за допомогу в підготовці цього матеріалу

Редакція дякує   Федерацію косікі карате Росії   за допомогу в підготовці цього матеріалу