Полезные материалы

«Корисна» фруктоза: зайва вага, подагра, підвищений тиск, атеросклероз, депресії ... Частина # 1

  1. Вовк у фруктовій шкурі Фруктоза має 2 важливих «переваги» перед звичайним цукром: вона в півтора...
  2. Проблема №1 - фруктоза призводить до ожиріння
  3. Проблема № 2 - цироз печінки
  4. Проблема №3 - серцева
  5. Проблема №4 - подагра і камені в нирках
  6. Проблема №5 - перевантаження підшлункової
  7. Проблема №6 - переїдання
  8. Проблема №7 - газовиделітельная
  9. Проблема №8 - депресія і безсоння
  10. Проблема №9 - фруктоза руйнує мозок
  11. Проблема №10 - непереносимість
  12. Джерела інформації та натхнення

Вовк у фруктовій шкурі

Фруктоза має 2 важливих «переваги» перед звичайним цукром: вона в півтора рази солодше і - не викликає збільшення рівня глюкози (цукру) в крові. Останнє і зробило її зручним продуктом для діабетиків. А перше - для харчової промисловості.

Через високу солодощі фруктозою нині нишком підсолоджують дуже багато продуктів. Це - велика частина фруктових соків, знежирені молочні продукти, газованої води, мюслі і швидкі сніданки, «корисні» зернові батончики, хліб і т.п. Підсолоджувати фруктозою просто дешевше, ніж звичайним цукром: вона трохи дорожче, але - куди солодше, і тому її треба класти менше.

Більш висока вартість «дієтичних» і «корисних» фруктозних продуктів - це або рекламний трюк, або - наслідок використання в них інших, більш дорогих, «дієтичних» інгредієнтів.

Однак фруктоза - абсолютно не є продуктом безпечним. І чим більше вчені дізнаються про неї - тим більше з'ясовується, скільки хвороб викликає її неконтрольоване споживання!

Справа тут в тому, що наші людські організми куди краще пристосовані до вживання глюкози, ніж фруктози. І надмірне споживання фруктози викликає, тому, куди більше проблем, ніж вживання глюкози і навіть - звичайного цукру.

Фруктоза, знайома з дитинства

Звичайний цукор - це сахароза. Вона складається з двох з'єднаних разом молекул глюкози і фруктози, які пов'язані нерозривними узами шлюбу до тих пір, поки життя не стає кислим. І цим їх союз, на жаль, дуже нагадує багато людські.

У кислому середовищі сахароза розпадається на глюкозу і фруктозу. Фруктоза розчиняється гірше і тому - випадає в осад (в варення, наприклад) у вигляді кристаликів. Ми називаємо таке варення - зацукрованим і ласуємо їм з дитинства.

Але якщо ви з'їдаєте фруктози більше безпечного рівня, то її солодкість приносить вельми гіркі плоди.

Про допустимому безпечному кількості фруктози ви дізнаєтеся в фіналі, оскільки «у перших рядках цього листа» вам слід гарненько злякатися. Хеппіенда, правда, обіцяно не всім. Отже, ужастики:

Проблема №1 - фруктоза призводить до ожиріння

Глюкоза - вуглевод, для її перетворення в енергію організму не потрібно напружуватися, оскільки клітини нашого тіла вміють безпосередньо використовувати глюкозу, як паливо. Також тіло вміє запасати глюкозу на чорні часи - у вигляді нерозчинного вуглеводу глікогену. Він зберігається в м'язах і печінці. Глюкози в крові зазвичай вистачає ненадовго. Щоб спалити запасений жир і отримати енергію тілу потрібно досить відчутний час. Тому при будь-інтенсивному навантаженні (фізичної або розумової) або - голод організм швидко використовує глюкоген, як швидкий джерело енергії.

Фруктоза ж, є багатоатомним спиртом. Таким же спиртом, як вино-горілчаний етиловий, або, як гліцерин, наприклад. Організм вміє використовувати спирти для отримання енергії. Але - спирт не можна спалити безпосередньо в клітинах і перетворення в спиртів в енергію проходить в основному в печінці.

Організм може перетворити фруктозу і в глюкозу, щоб потім спалити. Але це - хімічно складний і тому - довгий і енерговитратний шлях. Найпростіше організму перетворити фруктозу в жир, запасти його і спалити, коли запаси глікогену вичерпалися. Еволюційно цей варіант для нас наболее простий і економічний, а наші організми, на відміну від нас, завжди шукають легких шляхів.

Тому фруктоза перетворюється в жир. І якщо фруктози - багато, то ми звичайно не встигаємо його спалити. І тоді жир складується на чорні часи.

Де? Саме там, де це найбільш помітно: на стегнах, талії, в животі ... Адже чорні часи, коли вони передчасно наступають, ми зазвичай проводимо в компанії з тортиком. А тортики нонче часто підсолоджують фруктозою. І жир, який колись був фруктозою, залишається на попі і талії форевер, тобто - назавжди. А колишня стройняшка назавжди перетворюється в пампушку, чарівну, але - депресивну.

Для любителів ЗСЖ: якщо ви заїдає депресію солодкими фруктами і особливо - сухофруктами, то описаний вище фінал (в сенсі - триндец) також вельми для вас вірогідний. Про фруктозі у фруктах розповім пізніше!

ВИСНОВОК 1: споживання істотних кількостей фруктози сприяє накопиченню жиру.

Проблема № 2 - цироз печінки

Фруктоза, як всякий багатоатомний спирт (включаючи і той самий етиловий, з вінчика і коньячка) вельми пригружают печінку. Причому, часте надмірне злопотребленіе фруктозою може викликати таку ж жирову дистрофію печінки, як і любов до горілочки. У побуті це «жирове переродження» іменується «цироз печінки» і часто зустрічається у алконавт. При цирозі клітини печінки перероджуються в жир і перестають виконувати свої функції.

А функцій у печінці ой як багато. Вона не тільки спирти перетворює в їжу. Печінка, як ми всі знаємо, очищає організм від шлаків і токсинів. Вона виробляє жовч, без якої неможливо засвоєння жирів. Печінка синтезує білки з амінокислот, запасає деякі амінокислоти, зберігає запаси СУПЕРВАЖНО вітаміну В12 і т.д.

Загалом, ВИСНОВОК 2 зрозумілий: людина без печінки - це людина без майбутнього. А при частому і істотному фруктозоеденіі печінку страждає не менше, ніж при регулярних запої.

Проблема №3 - серцева

У багатостраждальній печінки фруктоза перетворюється у велику кількість "шкідливого холестерину» (ліпопротеїнів низької та дуже низької щільності). Вони ускладнюють перебіг атеросклерозу, викликають відкладення «холестеринових» бляшок на стінках судин, призводять до інфаркту і інсультів.

ВИСНОВОК 3: ті, хто додає фруктозу в фруктові соки та солодощі - вбиває ваше серце!

Проблема №4 - подагра і камені в нирках

Збільшення споживання фруктози призводить до істотного збільшення концентрації в крові сечової кислоти. Тієї ж самої, яка також утворюється і при утилізації надлишкових кількостей білка. Все це разом у багатьох людей може викликати подагру (часто вона проявляється у вигляді потворної і болючою «кісточки» на нозі, рекламою лікування якої забитий весь інтернет) але може руйнувати і будь-які інші суглоби і органи тіла.

Але навіть якщо подагра і не виникає, то надлишок сечової кислоти в крові, що виникає при надлишку фруктози, перевантажує нирки і може викликати утворення ниркових каменів.

ВИСНОВОК 4: якщо ви їсте багато фруктози, то каміння, які ви можете кинути в її виробників, вам не доведеться шукати на узбіччі: вони завжди з вами.

Проблема №5 - перевантаження підшлункової

Хоча сама фруктоза і не збільшує кількість інсуліну в крові (що вважається дуже цінним її властивістю для діабетиків), але надлишок сечової кислоти в крові, який утворюється в тілі при переїдання фруктози, зменшує чутливість клітин організму до інсуліну. А це призводить, як ви розумієте, до маси різних неприємних ефектів (інакше добрий я про інсулін і не заїкався б!).

Чим менше клітини тіла чутливі до інсуліну, тим більше його повинна зробити підшлункова залоза, щоб використовувати глюкозу. А хронічне перевантаження підшлункової не просто чревата діабетом 2го типу.

Крім того: інсулін - це анаболічний гормон, який безпосередньо командує печінки переробляти цукру (і фруктозу) в жир, а жирових клітин - цей жир запасати !!! Чим менше клітини тіла чутливі до інсуліну - тим його в крові більше. І тим більше жиру проводиться і запасається. З усіма наслідками, що випливають з цього неприємними для нашого гардероба і організму, наслідками!

ВИСНОВОК 5: глюкоза спочатку викликає діабет, щоб потім її використовували діабетики!

Проблема №6 - переїдання

Вживання фруктози не підвищує рівня інсуліну в крові. А інсулін виконує функцію індикатора, тобто він показує мозку, що з'їдено вже досить і пора б вже і зупинитися. При відсутності підвищення рівня інсуліну при поїданні, наприклад, халви з фруктозою, виділення гормонів ситості сповільнюється. І ви - переїдає!

Фруктоза також не викликає виділення гормону лептину, що включає в мозку відчуття насичення. І ще й тому їжі з фруктозою, легко переїсти. Це призводить, як ви вже з жахом розумієте, зайвому і дуже зайвої ваги.

ВИСНОВОК 6: чим більше фрукози їж, тим більше їсти хочеться!

Проблема №7 - газовиделітельная

Для надходження фруктози в кров вона повинна вбратися в кишечнику. Для цього в його стінках існують спеціальні транспортні канали і спеціальний переносник фруктози GLUT5. У разі споживання надмірно великої кількості фруктози (неважливо - із фруктів або газованої води) переносники фруктози перевантажуються.

У цьому випадку замість того, щоб всмоктуватися в кров, надлишок фруктози направляється в товстий кишечник. І там, як ви вже розумієте, стає здобиччю вашої мікрофлори. І чи будуть у вас виникати бурління і газоутворення залежить тільки від індивідуального складу вашої мікрофлори. Ну і чим більший об'єм надлишкової фруктози, тим яскравіше і гучніше виражена ця специфічна симптоматика.

ВИСНОВОК 7: їсти багато фруктози перетворюється на міноритарного акціонера «Газпрому».

ВИСНОВОК 7: їсти багато фруктози перетворюється на міноритарного акціонера «Газпрому»

Амінокислота триптофан охоче транспортується в комплексі з фруктозою.

Проблема №8 - депресія і безсоння

Нормальна людина намагається депресію заїсти або запити (щоб не завити).

А заїли фруктозою туга безпосередньо перетворюється не тільки в жир, але і в депресію. Причина в тому, що фруктоза зменшує вироблення антидепрессивного «гормону задоволення» - серотоніну.

Справа в тому, що амінокислота триптофан, наприклад, охоче транспортується в комплексі з фруктозою. Таким чином, якщо в нашому кишечнику з'являється надлишкова кількість фруктози, яка не встигає всмоктатися в кров, а проходить транзитом в товстий кишечник, то разом з цією фруктозою ми втрачаємо триптофан.

Триптофан ж є попередником серотоніну - гормону щастя. З серотоніну організм виробляє мелатонін - гормон сну. Таким ось елегантним і опосередкованим чином надлишкові кількості фруктози стають ще і прямою причиною депресії та безсоння.

Серотонін відповідає не тільки за гарний настрій, він також формує почуття задоволення від насичення. Постійні голод і любов до перекусу між їжею можуть бути побічними ефектами поганий засвоюваності фруктози. Симптомом цього часто є невеликі болі в животі.

ВИСНОВОК 8: фруктоза провокує безсоння і депресії, яку ми безуспішно намагаємося перемогти вечірнім жором.

Проблема №9 - фруктоза руйнує мозок

Нове дослідження, проведене вченими з Каліфорнійського університету, показало, що фруктоза може пошкодити сотням генів в головному мозку. Збої в роботі цих генів пов'язані з багатьма хворобами: від діабету і серцево-судинних захворювань до хвороби Альцгеймера, синдрому дефіциту уваги і гіперактивності.

У щурів, які сиділи на фруктозно дієті, більше 700 генів в гіпоталамусі (основний метаболічний центр мозку) і більше 200 генів в гіпокампі (регулює навчання і пам'ять) були змінені. Ці зміни були викликані саме фруктозою і вони призводять до порушень обміну речовин і до виникнення запалень. Зміни в цих генах можуть спровокувати також хвороба Паркінсона, депресію, біполярні розлади, і інші хвороби мозку.

На щастя, у нас є шанс знизити негативний вплив фруктози. Дослідники також виявили, що наслідки її руйнівного впливу можуть бути компенсовані споживанням докозагексаєнової кислоти омега-3 жирної кислоти. Вона повертає пошкоджені гени в нормальний стан. Так що вживання риб'ячого жиру, багатого докозогексаеновой жирними кислотами, корисно ще й з цієї точки зору (дивись статті про те, як правильно вживати омега-3 тут ).

ВИСНОВОК 9: фруктоза створює серйозну небезпеку для мозку. Можливо, сучасна поширеність захворювань мозку і обміну речовин багато в чому пов'язана з ростом споживання фруктози.

Проблема №10 - непереносимість

Є ще непереносимість фруктози. Вона пов'язана або - з малою кількістю транспортувальника фруктози GLUT5, або - з відсутністю ферментів, які розщеплюють фруктозу в печінці. В цілому кожен третій європеєць має більші чи менші проблеми з цими ферментами. Але повна непереносимість фруктози - найчастіше штука вроджена. У цьому випадку навіть невелика кількість фруктози в їжі стане серйозних проблем з травленням.

У більшості ж випадків фруктоза просто погано засвоюється. І тоді погане самопочуття з'являється тільки при надмірному споживанні фруктози в різних продуктах. Але багато хто навіть не пов'язують звичні неприємні відчуття в животі з фруктозою і віддають перевагу продуктам з нею, вважаючи її більш корисною, ніж глюкоза.

ВИСНОВОК 10: фруктоза шкідлива всім, але деяким - особливо!

Загалом, страшно, аж жуть! Сказане вище безсумнівно введе в депресію будь-кого. Однак, сподіваюся, сказаного повинно вистачити для того, щоб ви не кинулися заїдати цю депресію продуктами, в які фруктозу додають, або - медом і фруктами.

Про них і їх допустимих кількостях ви дізнаєтеся з другій частині цієї залякувальний статті.

Джерела інформації та натхнення

- www.wikipedia.org ;
- www.salkova.ru ;
- www.drkaslow.com ;
- www.medbio.info ;
- www.newsroom.ucla.edu ;
- www.umj.com.ua ;
- www.healthycase.ru ;

Опубліковано в журналі «Рецепти аптечних продажів» №5, 2018 р

Де?