Полезные материалы

Пульс у спортсменів: норма, чому виникають розбіжності

  1. Норма показників у звичайної людини
  2. Як відрізняється пульс спортсменів?
  3. Чому виникають розбіжності?

Брадикардія або уповільнення серцевого ритму - типовий стан для багатьох тренованих людей. Нормальний пульс у спортсменів рідше, ніж у людини, яка не піддає себе регулярним фізичним тренуванням. Це пов'язано з більш потужним і міцним серцем у атлетів і більш здоровими судинами завдяки активному кисневому обміну в них.

Це пов'язано з більш потужним і міцним серцем у атлетів і більш здоровими судинами завдяки активному кисневому обміну в них

Норма показників у звичайної людини

У нормі середні показники пульсу у здорової дорослої людини в спокійному стані складають 60-80 ударів за хвилину. Але відхилення від нормативних показників не завжди вказують на наявність проблем зі здоров'ям, а можуть бути ознакою адаптації серцево-судинної системи до змін у зовнішньому або внутрішньому середовищі. Частота серцебиття коливається протягом дня. Показник відрізняється в різних положеннях. Так, серцеві скорочення в лежачому положенні нижче, ніж в положенні сидячи або стоячи. Тому пульс, ЧСС потрібно вимірювати в один і той же час в однаковому становищі, бажано - в сидячому. Середні показники пульсу для різних вікових категорій розглянуті в таблиці.

Вкажіть свій тиск

Вікові категорії Середні норми пульсу в стані спокою (удари за хвилину) Новонароджені 140 У дітей від 1 року до 2 років 100 8-14 років 80 Дорослі (з 15 років) 72 - жіноча стать 60-80 - чоловіча стать 65-90 Люди похилого віку 65

Як відрізняється пульс спортсменів?

У професійного спортсмена показники здоров'я змінюються в кращу сторону. Найбільшим модифікаціям схильні серце і судини. Особливості серцевого ритму спортсменів різних вікових груп і різних сфер спорту такі:

  1. Для спортсменів, діяльність яких пов'язана з тренуваннями в швидкісно-силових напрямках, властивий високий серцевий ритм. Маленькі цифри фіксуються у займаються формуванням витривалості.
  2. У новачків в спорті спостерігаються досить високі цифри ЧСС. Пульс знижується з віком. У молодих фізкультурників, розвиваючих себе в швидкості і силі, до 15-річного віку фіксуються найвищі показники серцевого ритму (75-80 ударів за хвилину). Після 30-річного віку показник знижується до 45-50 ударів за хвилину.
  3. Пульс при тренуваннях лежачи поніжаеться, стоячи повишаеться.

    У положенні лежачи у атлетів, як і у представників інших професій, пульс знижується приблизно на 10 ударів в порівнянні з положенням стоячи. У жінок, які присвятили себе спорту, серцевий ритм на 7-10 ударів нижче, ніж у чоловіків їх вікової групи.

  4. Якщо у нетренованого людини низький ритм визначають як брадикардія, то у спортсменів 40-50 ударів за хвилину вважаються нормою.
  5. Серце спортсмена при значному навантаженні здатне істотно збільшувати число скорочень, щоб активувати кровообіг в організмі. У натренованих фізкультурників пульс може досягати 200-220 ударів, не завдаючи організму небезпечних наслідків.
  6. При виконанні вправ з вагами пульс прискорюється до 120-135 ударів. Тому важкоатлетам необхідно контролювати дихання при виконанні навантажень.
  7. ЧСС спортсмена, як і будь-якої людини, має індивідуальні особливості, і може залежати від способу життя, характеру харчування і особливостей організму.

Чому виникають розбіжності?

У професійних спортсменів, які тривалий час виконують помірні і великі навантаження, відбуваються зміни серцево-судинної системи. Це призводить до зміни показників пульсу і тиску.

У професійних спринтерів, стаєр, марафонців, плавців на довгі дистанції, представників лижного спорту та інших видів, що потребують величезної витривалості, відбуваються такі зміни з боку серця і судин:

  • серцевий м'яз скорочується з більшою силою;
  • збільшується кількість судин в серце;
  • товщають серцеві стінки;
  • збільшується обсяг порожнин серця;
  • зменшується ЧСС в спокої;
  • збільшується кількість кровоносних судин і поліпшується їх стан;
  • зменшується артеріальний тиск при стані спокою.

При інтенсивних фізичних навантаженнях відбувається активна циркуляція крові. Серце вчиться працювати економніше. Уповільнений робочий ритм серця забезпечує кращий обмін речовин в серцевому м'язі і краще її харчування. У похилому віці низький пульс серед колишніх діячів спорту може спровокувати серйозні наслідки у вигляді ішемічної хвороби, недостатності серцевого ритму та інших патологій. Тому не можна повністю відходити від тривалих інтенсивних навантажень, а все життя вести активну спортивну діяльність.

Вкажіть свій тиск

Чому виникають розбіжності?
Чому виникають розбіжності?