Полезные материалы

тиск газу

  1. Тиск газу в фізиці
  2. Залежність тиску газу від температури
  3. Потрібна допомога в навчанні?

Спробуйте розтягнути повітряну кульку руками. У довжину, в ширину. Прикиньте на вічко або заміряйте відстань, на яке вам вдалося його розтягнути. А тепер надійти кульку.

І порівняйте довжину і ширину надутого кульки з тим відстанню, на яке вам вдавалося його розтягнути. Практично в більшості своїй виявляється, що повітря, звичайнісінький повітря, яким ви дихаєте, впорався значно краще ваших м'язів. Вражаюче, чи не так? Точно так само ми накачуємо камери машин і велосипедів, м'ячі для спортивних ігор, і після якісної накачування ми абсолютно не в змозі стиснути руками повітря всередині камери або м'яча. Чому так відбувається? Чому повітря виявляється набагато сильніше нас, не маючи ні москалів, ні пристосувань для цього? Це явище називається тиск газу і проходиться в сьомому класі на уроках фізики.

Тиск газу в фізиці

Абсолютно всі речовини складаються з найдрібніших, невидимих ​​оку частинок - молекул. Ці молекули знаходяться в безперервному хаотичному русі. І якщо в твердих тілах це лише невелике коливання на одному місці, то в рідинах і газах це рух відбувається в будь-яких напрямках, молекули стикаються один з одним, летять в новому напрямку, знову стикаються і так далі, малюючи немислимі траєкторії і перетинаючи незліченну відстань. Удар при зіткненні однієї молекули дуже і дуже малий, але, як відомо, молекул неймовірне безліч, рухаються вони дуже швидко, а тому дія всіх молекул - це досить значна величина. Тобто, численні удари безладно рухаються молекул і створюють тиск газу на стінки посудини або на вміщене в газ тіло.

Саме тому, коли ми надували повітряну кульку, ми наповнювали його все новими і новими порціями повітря, тобто газу, і, будучи накачувати все в більшій кількості, він створював все більший тиск на стінки кульки, розтягуючи його. А так як з-за хаотичного руху молекули рівномірно розподіляються по всьому об'єму, створюючи рівномірний тиск газу на стінки посудини, то і кулька рівномірно роздувався на всі боки.

Залежність тиску газу від температури

Якщо ж ми зменшуємо обсяг судини при постійній масі і температурі газу, то його тиск на стінки зменшується. Це і зрозуміло, так як при збільшенні обсягу відстань між молекулами стає більше і кількість зіткнень зменшується. Існує також залежність тиску газу від температури. Чим вище температура, тим вище швидкість молекул газу і, відповідно, кількість зіткнень і їх сила збільшується. Тому категорично не можна нагрівати балони зі зрідженим газом, так як від збільшення тиску всередині вони можуть не витримати і вибухнути. Для вимірювання тиску газу існують спеціальні прилади, найвідоміший з яких - це барометр, який дозволяє нам дізнатися величину атмосферного тиску і, виходячи з цих даних, одягатися на вулицю відповідно.

Потрібна допомога в навчанні?


Спробуйте розтягнути повітряну кульку руками

Попередня тема: Способи зменшення й збільшення тиску
Наступна тема: & nbsp & nbsp & nbsp Закон Паскаля: формула і застосування

Вражаюче, чи не так?
Чому так відбувається?
Чому повітря виявляється набагато сильніше нас, не маючи ні москалів, ні пристосувань для цього?
Потрібна допомога в навчанні?