Полезные материалы

Катар-2022. Яким буде наступний чемпіонат світу?

Через кілька днів російський чемпіонат світу стане історією і почнеться відлік часу до наступного головного футбольного свята чотириріччя - ЧС-2022 в Катарі. "СЕ" розповідає, яким він буде.

КОЛИ БУЛО ПРИЙНЯТО РІШЕННЯ

Катар завоював право на проведення ЧС-2022 в той же день, що і Росія - на ЧС-2018: 2 грудень 2010 року. За підсумками голосування членів виконкому ФІФА , Яке пройшло в Цюріху, близькосхідна країна залишила позаду Австралію, Японію, Південну Корею і США. У вирішальному четвертому турі катарська заявка (14 голосів) з великою перевагою випередила американську (8 голосів).

Через кілька днів російський   чемпіонат світу   стане історією і почнеться відлік часу до наступного головного футбольного свята чотириріччя - ЧС-2022 в Катарі

2 грудня 2010 року. Цюріх. Йозеф БЛАТТЕР оголошує Катар країною-організатором ЧС-2022. фото AFP

КОЛИ ВІН ПРОЙДЕ

Як тільки стало відомо ім'я країни-організатора турніру, було висловлено безліч критичних зауважень про неможливість проведення чемпіонату світу в традиційному літньому форматі - з травня по вересень середня температура в Катарі становить 40-45 градусів спеки. У відповідь катарська сторона пообіцяла забезпечити всі арени системами кондиціонування, які дозволять підтримувати температуру в чаші стадіону на рівні 27 градусів тепла. Йозеф Блаттер , Який займав у той час пост президента ФІФА, розглядав варіант з проведенням ЧС-2022 навесні, але в 2014 році генеральний секретар Міжнародної федерації футболу Жером Вальке оголосив, що турнір пройде в осінньо-зимовий період. Пізніше, на виконавчому комітеті ФІФА в Цюріху у вересні 2015 го, були названі точні терміни: з 21 листопада по 18 грудня 2022 року.

МІСТА І СТАДІОНИ

Матчі катарського чемпіонату світу пройдуть в семи містах: Досі, Аль-ВАКР, Аль-Хорі, Аль-Райана, Умм-Салалі, Мадінат-аш-Шамаль і Лусаіле. Спочатку Катар планував реконструювати три і побудувати дев'ять нових арен, однак пізніше було прийнято рішення обмежитися вісьмома стадіонами - таку кількість здається оргкомітету "Катар 2022" оптимальним. Втім, діалог з ФІФА з цього питання все ще ведеться, його підсумки повинні бути підведені після світової першості в Росії.

Близьке розташування арен один до одного - поїздка між двома будь-якими стадіонами, за повідомленнями організаторів, триватиме не більше однієї години, - дозволить уболівальникам відвідувати кілька матчів групового етапу в день. Вже відома подальша доля всіх спортивних об'єктів: частина стадіонів перепрофілюють, а один - повністю розберуть.

"Халіфа" (ДОХА)

Халіфа (ДОХА)

Стадіон "Халіфа" (Доха). фото AFP

На даний момент зданий перший об'єкт - стадіон "Халіфа" в Досі, столиці і найбільшому місті Катару. Арена була побудована в 1976 році, а в травні 2017 го відкрилася після масштабної реконструкції. Місткість "Халіфи" - 40 000 чоловік. Це єдиний стадіон, який після проведення чемпіонату світу залишиться незмінним і буде приймати великі спортивні заходи.

"АЛЬ-БАЙТ" (АЛЬ-ХОР)

АЛЬ-БАЙТ (АЛЬ-ХОР)

Проект стадіону "Аль-Байт" (Аль-Хор). фото AFP

Названий (і стилізований) в честь наметів бедуїнів - кочових народів Перської затоки, - 60-тисячний "Аль-Байт" прийме обидва півфінали ЧС-2022. Після турніру його місткість зменшиться до 32 000, він стане базою футбольного клубу, а звільнену площу займуть торговий центр і готель. Його будівництво триває - глава оргкомітету "Катар 2022" Хасан аль-Тавада днями пообіцяв, що в грудні 2018 го "Аль-Байт" буде введений в експлуатацію.

"АЛЬ-ВАКР" (АЛЬ-ВАКР)

АЛЬ-ВАКР (АЛЬ-ВАКР)

Проект стадіону "Аль-Вакра" (Аль-Вакра). фото AFP

"Аль-Вакра", розрахований на 40 000 чоловік, будується в однойменному портовому місті за проектом британського архітектора іракського походження Захі Хадід, яка померла навесні 2016 року. Кількість місць по завершенні чемпіонату світу зменшиться вдвічі, але арена залишиться важливим культурним центром Аль-ВАКР: поруч повинні з'явитися тенісні корти, баскетбольні майданчики, мечеть і зал весільних церемоній. Так само, як і "Аль-Байт", буде введений в експлуатацію в грудні цього року.

З решти стадіонів три будуть здані до кінця 2019 року, ще два - до кінця 2020-го.

"АЛЬ-Райан" (АЛЬ-Райан)

Проект стадіону "Аль-Райан" (Аль-Райан). фото AFP

40-тисячник "Аль-Райан" зі світловим фасадом, складеним з традиційних для ісламської архітектури геометричних фігур, після ЧС-2022 стане будинком для однойменного клубу, восьмикратного чемпіона Катару, яким керує колишній головний тренер "Спартака" датчанин Мікаель Лаудруп і де грає екс -нападающій "Зеніту" француз Йоан Молло. Місткість арени скоротиться до 22 000, по сусідству з нею з'являться центр водних видів спорту та легкоатлетичний комплекс.

"Фонд Катару" (ДОХА)

Фонд Катару (ДОХА)

Проект стадіону "Фонд Катару" (Доха). фото AFP

Qatar Foundation (Фонд Катару), на території якого зводиться 40-тисячна арена, підтримує розвиток освіти і науки, поруч з ним знаходяться університети. Фасад стадіону, схожий на огранений алмаз, буде яскраво переливатися на сонці, в якому тут не бракує, змінюючи колір. В майбутньому повинен використовуватися університетськими командами, число місць зменшиться до 25 000.

"АЛЬ-ТУМАМА" (ДОХА)

АЛЬ-ТУМАМА (ДОХА)

Проект стадіону "Аль-Тумама" (Доха). фото AFP

Стадіон "Аль-Тумама" на 40 000 місць буде виконаний у вигляді гахфіі - традиційного чоловічого головного убору в мусульманських країнах. Після турніру місткість зменшиться вдвічі, на території арени буде побудований медичний центр ФІФА, а в окрузі зведуть ряд спортивних об'єктів.

"РАС АБУ Абуді" (ДОХА)

РАС АБУ Абуді (ДОХА)

Проект стадіону "Рас Абу Абуд" (Доха).

Для будівництва цього стадіону (40 000 місць), розташованого на березі затоки, використовуються модульні конструкції і справжні транспортувальні контейнери, що створює аналогію з морським портом Дохи. Після чемпіонату арена буде повністю розібрана і реконструйована.

"Луса" (Луса)

Луса (Луса)

Проект стадіону "Луса" (Луса).

Найбільший інтерес викликає стадіон "Луса" (86 250 місць), на якому пройде матч відкриття і фінал ЧС-2022. Справа в тому, що міста Луса в Катарі ще не існує, він будується прямо зараз спеціально для чемпіонату світу в 15 км на північ від Дохи. У місті зможуть проживати 200 тисяч чоловік, а сама арена після турніру буде зменшена до 20-тисячної і стане центром спортивної та соціального життя нового населеного пункту на катарської карті.

БЮДЖЕТ

ЧС-2022 стане найдорожчим в історії. На проведення головного футбольного свята чотириріччя Катар витратить близько 200 мільярдів доларів. Для порівняння, в ПАР-2010 було витрачено 7 мільярдів, в Бразилії 2014 - 14, в Росії-2018 - 11. При цьому спортивна інфраструктура обійдеться організаторам приблизно в 10 мільярдів, інші витрати - це нові магістралі, лінії метро, ​​мережа залізниць , аеропорт і той самий місто Луса.

РОЗВАГИ УБОЛІВАЛЬНИКІВ

Катар - мусульманська країна, з чим пов'язані численні обмеження, на перший погляд, несумісні з таким заходом, як чемпіонат світу з футболу. Наприклад, алкоголем в країні торгують лише кілька магазинів, купувати його можуть тільки іноземці, що працюють в Катарі, по спеціальній карті. Ввезти його в країну також неможливо. Однак представники оргкомітету "Катар-2022" стверджують, що під час проведення турніру в фан-зонах буде організована вільний продаж алкоголю.

Представники делегації "Катар-2022" на презентації проекту в Москві. фото AFP

СКАНДАЛИ НАВКОЛО ЧС

Вибір Катару, як країни-організатора ЧС-2022, з самого початку супроводжувався численними скандалами. Для початку, з'явилися підозри в підкупі чиновників ФІФА під час виборів.

У жовтні 2015 року Йозеф Блаттер, тоді вже відсторонений від керівництва ФІФА, заявив, що право провести чемпіонат світу дісталося Катару завдяки екс-главі УЄФА Мішелю Платіні, незабаром після Блаттера також відстороненого від футбольної діяльності.

- Платіні не став президентом ФІФА, тому що він відповідальний за те, що ЧС-2022 не пройде в США, - цитував Le Monde Блаттера. - Проте він молодий, він на двадцять років молодший за мене, тому ще може очолити організацію. Я завжди сподівався, що чемпіонат світу-2018 пройде в Росії, а через чотири роки світову першість прийме США. Ми б дипломатично могли розіграти цю карту. Але треба сказати, що Платіні після зустрічі в Парижі з президентом Франції Ніколя Саркозі і нинішнім еміром Катару заявив: "Мене попросили проголосувати в інтересах Франції, тому я і мої прихильники не голосуватимемо, враховуючи негласно прийняте рішення підтримати США". Це вразило мене. Я знав, що Катар виграв, перш ніж відкрити конверт із результатами голосування.

Ще одна дуже серйозна проблема - порушення прав людини. Мова про нелюдські умови для будівельників спортивних об'єктів та іншої інфраструктури. За даними британської Guardian, робітник, зайнятий на будівництві стадіону у місті Аль-Вакра, отримує в середньому 8 доларів в день. При роботі з одним вихідним в тиждень (для мусульман це п'ятниця), зарплата за місяць складе трохи більше 200 доларів. Робочий день при цьому повністю збігається зі світловим, а це значить, що працювати найчастіше доводиться в неймовірну спеку під палючим сонцем - влітку денна температура може досягати 50 градусів.

Уже в 2014 році, за оцінками незалежних експертів, через недотримання техніки безпеки при спорудженні спортивних об'єктів в Катарі загинуло понад тисячу осіб. Офіційної статистики роботодавці на цей рахунок, зрозуміло, не ведуть, але очевидно, що нещасні випадки, сонячні і теплові удари, інфекційні хвороби, побутові бійки - все це стало буденністю для катарських будівництв, на яких повним ходом йде підготовка до наступного чемпіонату світу.