Полезные материалы

Що Японія зробила для моди?

Розповідаємо, як Країна висхідного сонця змінила світову моду

Пояси-обі

Традиційним жіночим обі зав'язують кімоно. Шиють його з шовку контрастного до халату кольору і прикрашають візерунками. В розкладеному вигляді пояс досягає 30 сантиметрів у ширину і 4 метрів в довжину, а тому зав'язувати його треба вміти - в ідеалі повинна вийти широка смуга на талії і гігантський декоративний бант на спині. Виглядає він настільки вражаюче, що надихнув не одне покоління західних дизайнерів на експерименти. З останніх прикладів дивіться колекції Litkovskaya , Maison Margiela , Armani Prive , Donna Karan і Jean Gritsfeldt.

З останніх прикладів дивіться колекції   Litkovskaya   ,   Maison Margiela   ,   Armani Prive   , Donna Karan і Jean Gritsfeldt

Кімоно і халати

Загальноприйнятою одягом японців обох статей кілька століть поспіль був халат: чоловіки бідніші носили з брюками його скорочену версію, заможні городяни накидали кілька халатів один поверх іншого, жінки ж брюками не користувалися ніколи - їх єдиною одягом був лише халат-кімоно.

Шилися і чоловічі, і жіночі халати за одним принципом: прямий крій, цільні полотна тканини, зігнуті на плечах, вшиті клини, які опускалися до самого подолу і дозволяли загортати одну полу халата на іншу, а також прямі широкі рукави. Простота і практичність цієї конструкції надихає і зараз: подивіться хоча б на колекції Тома Брауна, Крейга Гріна, Джонатана Андерсона або Лілі Літковської .

Простота і практичність цієї конструкції надихає і зараз: подивіться хоча б на колекції Тома Брауна, Крейга Гріна,   Джонатана Андерсона   або   Лілі   Літковської

Взуття: гета, дзори, таби

Японці не особливо морочилися з взуттям і придумали для себе кілька видів сандалій. Носили вони переважно плоскі сандалі з плетеними підошвою з соломи, конопель та інших трав на шовкових або солом'яних зав'язках. Називалися вони дзори. Городяни носили сандалі-гета - вирізані з цільних шматків дерева, прямокутні, на невисокій колодці. Надягали їх на босу ногу або на спеціальні невисокі полотняні шкарпетки таби. Такі шкарпетки були особливої ​​форми: для великого пальця в них було своє відділення - і це дозволяло легше пов'язувати гети на ногу. За подобою звичайних табі незабаром з'явилися Дзіка-таби - шкарпетки з більш важких, жорстких і тому міцних матеріалів, іноді з прогумованої підошвою, які можна використовувати як повноцінну взуття.

Традиційні Дзіка-таби лягли в основу взуття з першої колекції Мартіна Маржела сезону весна / літо - 1989. Тоді дизайнер взув моделей в шкіряні чоботи з окремим великим пальцем. Кожну пару взуття він спеціально змочив в фарбі перед самим показом, щоб глядачі оцінили незвичайні сліди на білому подіумі.

Кожну пару взуття він спеціально змочив в фарбі перед самим показом, щоб глядачі оцінили незвичайні сліди на білому подіумі

принти

Японська живопис, яка повністю обертається навколо природи, гравюри, які вражають своєю витонченістю, квіткові візерунки на тканинах і каліграфія часто стають відправною точкою для сучасних дизайнерів. Малюнки в японській стилістиці, наприклад, не так давно прикрасили і чоловічу , і жіночу колекції Тома Брауна, а тепер ще й стали головними в нової колекції Valentino .

сувенірні куртки

Після Другої світової війни американські солдати, що служили на військових базах в Японії, прикрашали свої куртки вишивкою з традиційними японськими мотивами і привозили на батьківщину в якості сувенірів. З тих пір такі куртки стали досить популярні як на Заході, так і серед місцевого населення, а цієї весни з'явилися в показах Louis Vuitton, Saint Laurent, Gucci, Dolce & Gabbana і багатьох інших. Детальніше про них читайте в нашому лікбезі .

Детальніше про них читайте в нашому   лікбезі

деконструктівіста

На початку 70-х років два японських дизайнера, які в майбутньому стали легендами, Такада Кензо і Иссей Міяке, спробували підкорити західну модну індустрію, але вдалося їм це не відразу. Нові ідеї і концепції абсолютно не приживалися серед консервативної європейської публіки. Проте Кензо і Міяке впевнено відкрили фірмові магазини в Парижі і продавали в них свій одяг з гуми, заліза, паперу і найрізноманітніших матеріалів "майбутнього".

На початку наступного десятиліття стався "японський прорив": в 1981 році Едзі Ямамото і Рей Кавакубо показали свої колекції в рамках паризького Тижня моди і просто шокували європейців: колекції їх виглядали не те як твір мистецтва, не те як карикатура на європейський одяг. Тоді стиль колекцій японців називали destructuree look, пізніше цей напрям в дизайні одягу отримало назву "деконструктивізм".

Тріумф чорного кольору, безкомпромісна багатошаровість, трансформації одягу, ігри з окремими її фрагментами, спроби поєднати непоєднуване, відмовитися від традицій, від канонів "доброго смаку" - Кавакубо і Ямамото фактично зруйнували традиційні уявлення про форму, функціональності і кордони одягу, розглядаючи її як елемент чистого мистецтва, як об'єкт для експериментів.

Саме завдяки деконструктивізму в сучасній моді майже не існує строгих розмежувань між одягом для дня і для вечора, для відпочинку і для роботи, елементи уніформи проникли в повсякденний одяг , Мотиви спорту - в вечірню. Нарядні тканини - оксамит, парча, атлас, мережива - зайняли своє місце в повсякденному гардеробі, а шкіра, денім, трикотаж і твід злетіли до рівня червоних доріжок.

Нарядні тканини - оксамит, парча, атлас, мережива - зайняли своє місце в повсякденному гардеробі, а шкіра, денім, трикотаж і твід злетіли до рівня червоних доріжок

Технологія живої тканини

Вчені Массачусетського технологічного інституту надихнулися японською кухнею і створили розумну тканину . У чому зв'язок? Одне з традиційних японських страв - зброджені соєві боби натто - готується за допомогою спеціальної бактерії Bacillus subtilis natto (сінна паличка). Вона здатна змінювати свою форму в залежності від температури навколишнього середовища - і вчені вже знають, як застосувати цю властивість в спортивному одязі.

Дивіться також: Що древні єгиптяни зробили для моди?

У чому зв'язок?