Полезные материалы

Масаж верхніх кінцівок: Техніка масажу: вказівки і прийоми


Зміст статті «Масаж верхніх кінцівок»:

Масаж пальців і кисті

Масаж лучезапястного суглоба

масаж передпліччя

Масаж передньої і задньої поверхонь ліктьового суглоба

Масаж плеча і надпліччя

Масаж плечового суглоба

Масаж найважливіших нервових стовбурів верхніх кінцівок

Поверхневі лімфатичні судини покривають верхні кінцівки з усіх боків; лімфатичні вузли розташовані в ліктьовому згині (вище медіального надвиростка), пахвовій ямці, по нижньому краю великого грудного м'яза, в надключичній і підключичної областях. Найбільше їх в пахвовій ямці і ліктьовому згині (див. Рис. Лімфатичні судини, вузли і рух лімфотоку ). Іннервація верхньої кінцівки здійснюється нервами плечового сплетення. Кровопостачання забезпечується підключичними артеріями і венами.

Масаж верхніх кінцівок (масаж рук) здійснюють в такій послідовності: пальці, кисть, променезап'ястковий суглоб, передпліччя, ліктьовий суглоб, плече і надпліччя, плечовий суглоб, нервові стовбури.

Масаж пальців і кисті. Положення пацієнта - сидячи або лежачи. Масаж проводять однією або обома руками. Спочатку виконують погладжування пальців і кисті, потім розтирання кожного пальця окремо.

Застосовують наступні варіанти розтирання: «щипці», утворені великим і вказівним пальцями; колоподібне подушечкою великого пальця (при цьому великий палець розтирає тил, а вказівний - ладонную поверхню пальця); прямолінійне подушечкою великого пальця; концентричне всіма пальцями.

На тильній стороні кисті проводять розтирання міжкісткових проміжків. Тут застосовують розтирання: прямолінійне подушечками чотирьох пальців; колоподібне подушечками чотирьох пальців; прямолінійний і колоподібне подушечками великих пальців; спиралевидное підставою долоні.

Виконуючи всі ці прийоми, масажист вільною рукою підтримує массируемую кисть.

Масаж лучезапястного суглоба. Кисть пацієнта лежить на стегні масажиста або на масажному столі. Спочатку масажують тильну, а потім ладонную поверхню. Таким чином, масаж лучезапястного суглоба проводять в положенні пронації і супінації. В області цього суглоба виконують круговий охоплює погладжування; розтирання за допомогою великих пальців обох рук як на тильній, так і на долонній поверхні; потім знову погладжування до середини передпліччя.

Сила тиску при доторканні і розтиранні на тильній стороні суглоба повинна бути менше, ніж на долонній поверхні, так як суглобова сумка на тильній поверхні лежить безпосередньо під шкірою, на долонній же поверхні вона покрита сухожиллями згиначів зап'ястя і пальців.

Застосовують наступні варіанти розтирання: «щипці», утворені з одного боку великим пальцем, а з іншого - іншими; колоподібне подушечками великих пальців уздовж лучезапястной щілини від ліктьової кістки до променевої, і навпаки; колоподібне подушечками великих пальців; колоподібне подушечками всіх пальців, підставою долоні; спиралевидное підставою долоні.

Ці ж прийоми можна використовувати на долонній поверхні лучезапястного суглоба.

Масаж передпліччя. Лівою рукою масажист фіксує кисть пацієнта в положенні пронації, правою виконує площинне погладжування тильного боку кисті, починаючи від кінчиків пальців. Дійшовши до лучезапястного суглоба, він переходить на охоплює непереривчасте погладжування, продовжуючи його на тильній поверхні передпліччя і закінчуючи на нижній третині плеча. Далі кисть переводять в положення супінації, і в тому ж напрямку проводять на долонній поверхні пальців і кисті площинне погладжування, а на передпліччі - охоплює непереривчасте погладжування.

При массировании м'язів-розгиначів передпліччя масажист лівою рукою фіксує праву кисть масажованого в положенні пронації, а правою виробляє охоплює непереривчасте погладжування; при цьому великий палець ковзає по внутрішньому краю ліктьової кисті, а чотири інших слідують уздовж борозни, що розділяє м'язи-згиначі і м'язи-розгиначі, в напрямку до латерального надмищелку плеча до нижньої третини плеча.

При массировании м'язів-згиначів передпліччя кисті надають положення супінації; рухи виконують у напрямку до медіального надмищелку плечової кістки до нижньої третини плеча. Інші застосовуються прийоми: напівкружними розтирання; поперечне розминання м'язів плеча з променевої та ліктьової сторін; легка вібрація кінчиками пальців і підставою долоні.

Масаж передньої і задньої поверхонь ліктьового суглоба. Його зв'язковий апарат і суглобову сумку масажують з променевої та ліктьової сторін. Найбільш доступна для масажиста суглобова сумка ззаду, де вона розташована по обидва боки ліктьового відростка. Масаж здійснюють в злегка зігнутому положенні суглоба. Проводять поперемінне погладжування то правою, то лівою рукою. При цьому вільною рукою масажист підтримує кисть або передпліччя пацієнта, що перебуває в положенні сидячи або лежачи.

При ексудатах або наявності крововиливів в ліктьовому суглобі в області прикріплення триголовий м'язи спостерігається припухлість овальної або полуовальной форми, часто поширюється по боках від сухожиль триголовий м'язи і по обидва боки ліктьового відростка. На стороні згинання припухлість мало помітна, але добре пальпується.

Основні прийоми масажу - погладжування і розтирання. Проникаючи пальцями глибоко в суглоб, масажист легко доходить до тих частин суглобової сумки, які лежать над вінцевих відростком і внутрішнім краєм суглоба. Використовують також кругові розтирання подушечками великих пальців і подушечками інших пальців; «Щипці», утворені великим пальцем, який перебуває з внутрішньої сторони ліктьового суглоба, і чотирма пальцями, розташованими з зовнішньої його сторони; спиралевидное розтирання тильній поверхні ліктьового суглоба між ліктьовим відростком і плечем; колоподібне розтирання подушечками чотирьох пальців. Закінчують масаж ліктьового суглоба активно-пасивними рухами.

Масаж плеча і надпліччя. Спочатку проводять масаж всіх м'язів плеча із застосуванням охоплює непереривисту погладжування і напівкружного розтирання. Після цього окремо масажують кожну групу м'язів: згиначі, розгиначі і дельтоподібний м'яз.

При масажі дельтоподібного м'язи виконують охоплює непереривчасте погладжування, концентричне розтирання, розминка однієї і двома руками.

Розминка (подвійне кільцеве) м'язів плеча

Після масажу цієї м'язи масажист переходить до надплечью, т. Е. Верхній частині трапецієподібної м'язи і що лежить під нею надостной м'язі лопатки. При цьому пацієнт злегка нахиляє голову і повертає її в ту сторону, на якій масажують м'язи. Масажист стає ззаду.

Використовують наступні варіанти розтирання: колоподібне подушечками чотирьох пальців, підставою долоні, колоподібне фалангами зігнутих пальців.

Після масажу надпліччя окремо масажують м'язи-згиначі (двоголовий, плечова) і розгиначі (триголовий, ліктьова) плеча. Масажуючи м'язи-згиначі, масажист застосовує погладжування, розтирання, розминка. Виконують розминання: ординарне, «щипці», подвійне кільцеве, поздовжнє, поперечне.

Варіанти розтирання: колоподібне фалангами зігнутих пальців однієї або двома руками; колоподібне і спиралевидное підставою долоні; колоподібне і прямолінійний гребенями зігнутих пальців.

Масажуючи триголовий м'яз плеча, її захоплюють великим пальцем, а чотирма іншими ковзають до краю дельтоподібного м'язи до акромиона, де все пальці сходяться. Крім описаних прийомів, використовують напівкружними розтирання, поздовжнє і поперечне розминання в висхідному і низхідному напрямках. Закінчують масаж плеча і надпліччя погладжуванням.

Масаж плечового суглоба. Цей суглоб утворений голівкою плечової кістки і суглобової западиною лопатки. Суглобова капсула, тонка і велика, вільно облягає суглоб. Особливістю плечового суглоба є і те, що через його порожнину проходить сухожилля довгої головки двоголового м'яза плеча. Суглоб цей оточений м'язами, які зростаються з суглобової сумкою і прикріплюються до великого і малому бугоркам плечової кістки.

Масажувати плечовий суглоб найбільш зручно при положенні пацієнта сидячи. Передпліччя при цьому кілька опущено на однойменне стегно масажиста або стіл. Можна використовувати й інше положення: рука заведена за спину, тильною стороною кисть стосується попереку. Щоб краще промасажувати передню частину сумки, масажист стоїть позаду пацієнта. Ще один варіант: рука лежить на протилежному плечі - так зручніше масажувати задню сторону суглобової сумки.

Починають масаж плечового суглоба з м'язів передпліччя. Проводять ординарне погладжування дельтоподібного м'язи і веерообразное всій області суглоба.

Погладжування, розтирання м'язів плеча двома руками

Розтирання виконують наступним чином: масажист кладе руку на область плечового суглоба і робить рухи знизу вгору над голівкою плечової кістки. У такому положенні виконують кругове розтирання, при цьому великий палець упирається в область плечової кістки, решта пальців круговими рухами глибоко входять в зв'язковий апарат по передньому краю суглоба до пахвової ямки. Коли упором служать чотири пальці, великий палець, роблячи обертальні рухи по задній частині суглоба, також рухається в бік пахвовій ямки по краю суглоба.

Суглобову сумку масажують з передньої, задньої і нижньої поверхонь. Застосовують концентричне погладжування і наступні види розтирання: прямолінійне подушечками чотирьох пальців; колоподібне подушечками чотирьох пальців однієї руки і з обтяженням, а також колоподібне погладжування подушечкою великого пальця.

Спочатку ці розтирання поєднують з погладжуванням на передній поверхні (для чого масажист по можливості глибше проникає кінчиками пальців в напрямку до акромиону) і на нижній. Для масажу нижньої частини сумки плечового суглоба випрямлена рука пацієнта повинна лежати долонею вниз на надпліччя масажиста. Подушечками чотирьох пальців останній впирається в область головки плечової кістки, а подушечкою великого пальця проникає в пахвову ямку, поки не намацає головку плечової кістки. Потім починають кругове розтирання з боків пахвовій ямки, не зачіпаючи лімфатичні вузли.

При масажі акроміальноключічного і грудіноключічно суглобів застосовують погладжування і штрихове розтирання.

Масаж найважливіших нервових стовбурів верхніх кінцівок. Їх масажують при попереково-крижовому радикуліті, невритах і ін. Масаж роблять тільки в тих місцях, де нервові стовбури лежать близько до поверхні. При цьому не слід енергійно натискати на них, щоб не викликати неприємних відчуттів.

Нерви верхньої кінцівки і положення кисті при їх ураженні

а - нерви: 1 - променевої, 2 - шкірно-м'язовий, 3 - серединний, 4 - ліктьовий.

б - кисть при ураженні променевого нерва.

в - при ураженні ліктьового нерва.

г - при ураженні серединного нерва.

Променевий нерв доступний для масажу у ліктьового суглоба, між плечової м'язом і супінатором. Виконується вібрація нерва по зовнішній стороні плеча (між середньою і нижньою третинами його).

Розтирання і розминання в місці проходження променевого нерва

Ліктьовий нерв масажують на внутрішній стороні плеча в нижній частині або між медіальний надмищелком плечової кістки і ліктьовим відростком ліктьової кістки (на задній стороні ліктьового суглоба). Виконують вібрацію на злегка зігнутою в ліктьовому суглобі руці.

Розтирання і вібрація в місці проходження ліктьового нерва

Серединний нерв масажують на долонній поверхні.

Розтирання і вібрація в місці проходження серединного нерва

Застосовувані прийоми: непереривиста вібрація кінцем вказівного або великого пальця; поздовжнє і поперечне розтирання чергується з погладжуванням; вібрація нерва на кордоні між середньою і нижньою частинами передпліччя, на долонній його стороні або в верхній частині плеча, по внутрішньому краю двоголового м'яза (в останньому випадку масажист вводить пальці під м'яз і здійснює поперечні або поздовжні вібруючі руху).

<< Назад: Техніка масажу окремих частин тіла

Популярна література з масажу