Полезные материалы

Які каші (крупи) при діабеті можна їсти?

  1. Гречка в раціоні діабетиків
  2. Чи можна діабетикам кукурудзяну кашу?
  3. Вівсяна каша в меню діабетиків
  4. Пшоняна каша при діабеті
  5. Ячна і перлова каші
  6. Рисова каша - сумісна з діабетом?

Людям з діагнозом цукрового діабету 1 або 2 типу необхідно з підвищеною увагою підходити до складання меню, в яке можуть входити різні каші - починаючи гречаної і закінчуючи перлової. Однак деякі крупи здатні підвищити рівень цукру в крові особливо, якщо кашу приготувати неправильно. Які ж з них кращі діабетикам, і як готувати, ви дізнаєтеся далі.

Гречка в раціоні діабетиків

Одним з кращих джерел вуглеводів для хворих на ЦД 1 і 2 типу є гречана каша в зв'язку з наступними її особливостями:

  • Гречка містить вітаміни групи B і P, кальцій, магній, йод, залізо та інші мікроелементи, необхідні для людського організму.
  • Високий вміст клітковини значно знижує глікемічний індекс продукту, що важливо для нормалізації травлення і швидкості засвоєння вуглеводів з самої гречки і продуктів, які вживаються разом з нею.
  • Що міститься в цій крупі рутин благотворно впливає на стан судин, а ліпотропні речовини знижують ризик ожиріння печінки, що особливо важливо при ЦД 2 типу.
  • Завдяки оптимальному макро- і мікроелементному складу гречана каша сприяє підвищенню імунітету, нормалізації кровообігу, виведенню холестерину.

Завдяки оптимальному макро- і мікроелементному складу гречана каша сприяє підвищенню імунітету, нормалізації кровообігу, виведенню холестерину

Безсумнівним достоїнством гречки є те, що на сьогоднішній день не існує ГМО-технологій для її вирощування. Важливо також те, що приготувати її можна зовсім без варіння і навіть без нагрівання до кипіння - якщо на ніч залити гречану крупу теплою водою в термосі, на ранок буде готова каша, користь від якої важко переоцінити.

Що стосується звичайної гречаної каші, то оптимальним для діабетиків є її приготування на воді з помірною кількістю солі, без масла. Додавати в кашу молоко, підсолоджувачі, тваринні жири і інші компоненти потрібно обережно:

  • Хворим на ЦД 1 типу необхідно врахувати збільшення кількості вуглеводів і скорегувати інсулінотерапію.
  • Пацієнтам з інсуліннезалежний діабет важливо дотримати калорійність дієти і врахувати, що гречана каша має середній глікемічний індекс (ГІ = 50).

Час від часу можна балувати себе гречаною кашею з грибами і цибулькою за рецептом з відео:

Як відомо, продукти, що не піддавалися промисловій обробці, набагато корисніше «технологічних», оскільки вони зберігають в незмінному вигляді всі поживні речовини. Так, справжніми ліками для діабетиків є зелена гречка, особливо пророщена.

Проростити зелену гречку нескладно:

  1. Промити крупу проточною холодною водою, скласти в скляну посудину і залити кип'яченою водою кімнатної температури так, щоб вода покривала гречку на 1 см.
  2. Витримати 6 годин, злити воду і промити крупу холодною проточною і потім прохолодною кип'яченою водою.
  3. Знову злити воду, прикрити зерна добре зволоженою марлею, закрити посудину кришкою. Кожні 6 годин (приблизно) необхідно крупу промивати і перемішувати.
  4. Через добу можна вжити в їжу проклюнулися зерна гречки, а зберігати їх потрібно в холодильнику, щодня промиваючи чистою водою.

Пророщену гречку можна їсти самостійно як гарнір, а також додавати в салати, рагу та інші страви.

Чи можна діабетикам кукурудзяну кашу?

Кукурудзяна крупа - не найкращий вибір для хворого на цукровий діабет, оскільки її глікемічний індекс досить високий - 70. Після приготування він виявиться ще вище, а якщо додати в кашу молоко і / або масло, вона стане глікемічний бомбою для діабетика.

Цікаво, що інтернет рясніє статтями про кукурудзу і продуктах з неї як про панацею саме від цукрового діабету. Справа в тому, що волокна, що обволікають качан під верхніми листками, інакше звані рильцями, застосовуються в народній медицині для зниження рівня цукру в крові. Відвар з цього рослинної сировини дійсно благотворно впливає на вуглеводний обмін, проте, даний продукт не має ніякого відношення до кукурудзяну кашу.

Ще одним джерелом міфу про користь кукурудзяної каші для діабетиків є факт утримання в кукурудзяних качанах ксиліту, який використовується в якості замінника цукру для хворих на ЦД. Але початок і зерно - зовсім не одне і те ж.

Отже, кукурудзяна крупа - висококалорійний продукт з високим глікемічним індексом. Він не підходить для людей, які страждають на діабет першого або другого типу.

У дієті діабетика кукурудзяна каша може зустрічатися лише як виняток з правил при відповідній корекції інсулінової або цукрознижувальної терапії.

Вівсяна каша в меню діабетиків

Вівсяна каша - це дійсно унікальний продукт, який підходить для харчування хворих на ЦД 1 і 2 типу з трьох причин:

  • оптимізує роботу травної системи і печінки;
  • нормалізує вуглеводний і ліпідний обмін;
  • благотворно впливає на стан кишкової мікрофлори.

Вищеописані властивості вівсяної крупи обумовлені її мікроелементного складу, в якому є:

  • рослинний аналог людського інсуліну - інулін;
  • корисні вітаміни і мінерали;
  • клітковина, уповільнює всмоктування вуглеводів з травного тракту.

Звичайно ж, найбільш корисна вівсяна каша з цільного зерна, але в продажу ми частіше бачимо вівсяні пластівці. Якщо це не продукт швидкого приготування, а просто розплющене зерно, то практично всі властивості вівсянки в ньому збережені, тому кашу можна готувати і з нього.

Вівсяні каша швидкого приготування має підвищений глікемічний індекс (ГІ = 66)!

Готувати вівсяну кашу для хворого на цукровий діабет бажано на воді. Якщо хочеться саме солодку молочну вівсянку, то молоко, підсолоджувач, горіхи і фрукти краще додавати у вже готову кашу. Природно, треба врахувати додаткові вуглеводи, які потраплять в ваш денний раціон в цьому випадку.

Рецепт вівсяної каші на воді пропонується в наступному відео:

Дуже корисні для будь-якої дієти, діабетичної в тому числі, вівсяні висівки. Це чиста нерозчинна клітковина з наступними властивостями:

  • активізує травлення;
  • сприяє виведенню шлаків і токсинів;
  • значно знижує глікемічний індекс продуктів, з якими вживається.

Вівсяні висівки можна додавати в ту ж кашу і в будь-які інші страви. Однак і цей продукт варто вживати дозовано - в середньому 2 столові ложки в день. Надлишок клітковини перевантажує травну систему і може призвести до збоїв в її роботі.

Пшоняна каша при діабеті

Пшоно відносять до круп з низьким глікемічним індексом (ГІ = 40). Для діабетиків корисно вживати кашу з пшона. Готувати пшоняну кашу краще на воді, без масла і інших добавок. Але при відсутності ускладнень діабету можна готувати кашу на нежирному бульйоні або ж покласти в кашу невеликий шматочок масла.

Примітно, що кашу можна легко приготувати в мультиварці за рецептом з відео:

При гестаційному діабеті пшоняну кашу також рекомендується їсти. Також корисно їсти і інші каші. Гречка підвищує рівень заліза в крові, що особливо важливо при анемії вагітних, а перловка має низький ГІ.

Детальніше про пшоні при діабеті розповість ця стаття: https://diabet.biz/pitanie/produkty/krupy/psheno-pri-saharnom-diabete.html .

Ячна і перлова каші

Перлова каша - це найкраща каша для діабетиків, так як її глікемічний індекс дорівнює 22. Перлова і ячна крупи виробляються з одного і того ж злаку - ячменю. Перловка - це цілісні шліфовані зерна, а ячка - подрібнені. Таким чином, мікроелементний склад цих круп ідентичний, різниця є лише в швидкості засвоєння. Так, перловка, як цільнозерновий крупа, розщеплюється в травному тракті довше, значить, має менший глікемічний індекс і велику дієтичну цінність для діабетиків із захворюванням обох типів.

Перлова каша за рецептом з відео прекрасно підійде на сніданок:

Не поступається за своїми властивостями ячна каша з печерицями та селерою по постномурецептом з наступного відео:

Як і інші грубі крупи, ці похідні ячменю мають оптимальний з точки зору поживної цінності склад і рекордна кількість нерозчинної клітковини, що нормалізує функції шлунково-кишкового тракту. Крім того, ці крупи містять цінні рослинні білки - одна порція каші забезпечує приблизно п'яту частину добової потреби організму в деяких амінокислотах.

Рисова каша - сумісна з діабетом?

Ще зовсім недавно рис вважався прийнятним продуктом для хворих на діабет . Однак у 2012 році були оприлюднені результати досліджень, що показують, що цей поширений злак сприяє накопиченню надлишкової ваги і розвитку ЦД 2 типу. А в зв'язку з загальним поширенням теорії глікемічних індексів, рис і зовсім потрапив в чорний список нездорових продуктів, адже його ГІ становить 60 одиниць, тобто відноситься до підвищених. Йдеться про білому рисі.

Коричневий рис має високий глікемічний індекс (ГІ = 79). Його вживати при діабеті не варто.

Цікаво, що рисова каша швидкого приготування має ще вище глікемічний індекс - 90. А ось рисові висівки дуже корисні і мають низький ГІ - всього 19.

Рис не рекомендується їсти при діабеті, але якщо сильно хочеться, то іноді можна зварити кашу з білого рису (бажано на воді, з невеликою кількістю солі, без молока, фруктів, підсолоджувачів та інших добавок, здатних збільшити ГІ готового блюда). При цьому не забудьте попередньо відкоригувати дозу інсуліну.

При діабеті 2 типу вживати рис рекомендують тільки з дозволу лікаря і під ретельним контролем рівня цукру в крові.

Каші є основним джерелом вуглеводів для хворих на цукровий діабет, вони обов'язково повинні бути присутніми в дієтичному раціоні для забезпечення організму необхідною для повноцінної життєдіяльності енергією. Щоденна порція каш становить 100-150 г. Вибирати крупи для приготування каш потрібно з урахуванням глікемічного індексу, готувати бажано на воді, без молока і цукру.

Чи можна діабетикам кукурудзяну кашу?
Рисова каша - сумісна з діабетом?