Полезные материалы

Які крупи можна їсти при цукровому діабеті 2 типу (список)

  1. Користь чи шкода?
  2. На чому зупинити свій вибір?
  3. Від чого краще відмовитися?

Крупи входять в щоденне меню хворих на цукровий діабет

Крупи входять в щоденне меню хворих на цукровий діабет. Але не всіх їх різновиди можна вживати при даному захворюванні. Зазвичай ендокринологи докладно розповідають пацієнтам, які крупи можна їсти при цукровому діабеті 2 типу або видають для вивчення пам'ятку з цією інформацією.

Але якщо цей момент з якихось причин був упущений, хворому перед введенням в меню будь-якої крупи потрібно уважно вивчити кількість в ній вуглеводів. Правильне харчування при діабеті другого типу - це запорука гарного самопочуття і підтримки цукру в крові на нормальному рівні.

Користь чи шкода?

Один з головних показників, за якими оцінюється користь крупи для хворого на діабет - це глікемічний індекс. Цей показник відображає, як швидко надійшов продукт в організм людини викликає підвищення цукру в крові. У чистої глюкози значення ГІ дорівнює 100 одиницям. При діабеті 2 типу до вживання дозволені тільки ті крупи, які мають низький - до 39 одиниць і середній ГІ - від 40 до 69 одиниць. Чим нижче показник, тим довше продукт буде всмоктуватися, і перетравлюватися, і відповідно, буде менше «навантажувати» підшлункову залозу.

Багато крупи при цукровому діабеті - це корисні джерела вуглеводів, які повільно розщеплюються в організмі людини і не викликають різких коливань рівня цукру.

Каші, зварені на їх основі, насичують організм поживними речовинами, вітамінами, мікро- і макроелементами, завдяки чому людина відчуває енергію і прилив сил. Крупи і овочі складають більшу частину раціону хворого, з них можна готувати по-справжньому смачні страви, вживання в їжу яких супроводжується позитивними емоціями, необхідними для успішного лікування.

Фактори, які потрібно враховувати, обираючи крупи для приготування каш і супів для хворих на цукровий діабет:

  • глікемічний індекс;
  • калорійність;
  • хімічний склад.

Одна і та ж крупа при різному способі приготування може мати різний глікемічний індекс і поживну цінність. Оптимальний спосіб приготування круп для діабетиків - це варіння на воді. Готову страву можна заправити невеликою кількістю вершкового або оливкової олії. Варити крупи на молоці можна тільки зрідка як виняток, за умови підтримки рівня нормального цукру в крові протягом тривалого часу. А якщо пацієнт не має слабкість до молочним кашам, то краще і зовсім виключити їх з раціону.

Чи можуть крупи при цукровому діабеті нашкодити? Так, якщо їх неправильно готувати і вибирати невідповідні калорійні варіанти цих продуктів з високою вуглеводної навантаженням. Вони провокують набір зайвої ваги, можуть стати причиною гіперглікемії і погіршувати стан печінки, викликаючи так званий «жировий гепатоз». Це небезпечний стан, при якому більше 5% від маси печінки заміщається жировою тканиною. Через це у діабетика порушується травлення і зростає ризик цирозу (необоротних змін).

На чому зупинити свій вибір?

Безумовно, при виборі крупи потрібно орієнтуватися не тільки на склад і глікемічний індекс, але і на смакові переваги. Благо, вибирати є з чого, оскільки асортимент дозволених продуктів досить великий. Ось список круп, які вважаються найбільш корисними для хворих на цукровий діабет:

  • гречана;
  • вівсяна;
  • пшеничне;
  • кукурудзяна;
  • перлова;
  • горохова.

У гречці міститься багато заліза, вітамінів різних груп і поживних речовин білкової природи. Вуглеводів в ній небагато, тому вона традиційно вважається однією з найбільш корисних каш при діабеті.

Хворим для приготування каш краще використовувати необсмаженого гречку, адже під дією високих температур руйнується велика частина біологічно цінних сполук.

Вівсянка дозволена діабетикам тільки в цільних зернах, але не в пластівцях і варіантах для швидкого приготування. Зерно з оболонкою має менший глікемічний індекс, ніж шліфовані аналоги і містить велику кількість ферментів, вітамінів і мінеральних речовин.

Пшенична крупа є джерелом пектинів, які виводять шкідливі речовини з організму. Також в ній багато клітковини, необхідної для нормальної перистальтики кишечника. Вуглеводи в складі крупи повільно розщеплюються в крові людини і не провокують набір зайвої маси тіла. Кукурудзяні зерна - джерело вітаміну E і попередника вітаміну A (каротину). Каша на воді з кукурудзи очищає організм від шлаків, токсинів і скупчилися продуктів обміну речовин. Незважаючи на поживність, дане блюдо не підвищує ризик ожиріння і не погіршує показники обміну речовин.

Перлова крупа містить вітаміни всіх груп, ферменти, мікроелементи і амінокислоти. Незамінна амінокислота лізин, що входить до її складу, нормалізує стан шкірних покривів. При цукровому діабеті це особливо важливо, адже тріщини, садна і подряпини заживають довго і важко, і можуть призводити до розвитку інфікованих патологічних процесів. Регулярне вживання перловки також допомагає схуднути і нормалізувати водно-сольовий баланс.

Страви з гороху корисні при цукровому діабеті другого типу, оскільки містять мінімум вуглеводів. Вони насичують організм поживними речовинами без ризику набору зайвої ваги завдяки середньої або низької калорійності (в залежності від способу приготування). У горосі містяться вітаміни, мінерали та корисні білки, які необхідні для повноцінного функціонування м'язової і кісткової систем.

Від чого краще відмовитися?

Деякі крупи не приносять користь діабетикам, а навпаки можуть істотно погіршити їх стан здоров'я. Це пов'язано з високим вмістом вуглеводів в таких продуктах і значною калорійністю. До них відносяться:

  • шліфований рис;
  • вівсянка швидкого приготування;
  • манна крупа.

Вживання в їжу вищеперелічених круп призводить до того, що рівень глюкози в крові різко піднімається. В результаті цього підвищується ризик розвитку ускладнень цукрового діабету. До найважчим з них відносяться ретинопатія, синдром діабетичної стопи, порушення чутливості тканин і т.д. Стан хворого при діабеті другого типу безпосередньо залежить від двох чинників: дотримання дієти і регулярного прийому медикаментів. Якщо знехтувати першим і їсти їжу з високим вмістом вуглеводів, в застосуванні ліків не буде ніякого сенсу.

У манній каші, білому рисі і вівсяних пластівцях майже немає ніяких цінних речовин, ці продукти просто викликають відчуття ситості. Якщо хворому довелося з'їсти подібне блюдо один-два рази, нічого страшного, швидше за все, не відбудеться. Але систематичне вживання таких круп в їжу закінчиться ожирінням і ускладненнями цукрового діабету.

Корисні крупи з низьким і середнім глікемічним індексом - це основа меню хворих на цукровий діабет. За рахунок вживання таких продуктів організм насичується вуглеводами, які необхідні для утворення енергії і повноцінної роботи мозку. При виборі сорту крупи необхідно враховувати її складу і змісту цукрів у ній. При такому підході страви будуть приносити не тільки радість від приємного смаку, але і користь.

Ще можете почитати:


Пшенична каша при діабеті 2 типу

Аделіна Павлова

Користь чи шкода?
На чому зупинити свій вибір?
Від чого краще відмовитися?
Користь чи шкода?
Чи можуть крупи при цукровому діабеті нашкодити?
На чому зупинити свій вибір?
Від чого краще відмовитися?