Полезные материалы

Брюссельська капуста: користь і шкода, калорійність, як правильно їсти

  1. склад
  2. Корисні властивості
  3. Чи можна їсти при схудненні?
  4. Як правильно включати в раціон?
  5. Термічна обробка
  6. Протипоказання і побічна дія

Всі знають про користь брюссельської капусти
Всі знають про користь брюссельської капусти. Але не все її люблять. А тому намагаються знайти який-небудь шкоду. Доведеться розчарувати. У овоча практично немає негативного впливу. Одне суцільне цілющою вплив.

склад

Склад відвареної на пару брюссельської капусти в розрахунку на 1 велику склянку включає в себе:

  • 56 ккал;
  • 4 г рослинної клітковини (це - 16% добової норми);
  • 243% денної дози вітаміну К;
  • 129% вітаміну С;
  • 23% фолатів;
  • 18% марганцю;
  • 16% вітаміну В6;
  • 15% холіну;
  • по 14% вітаміну В1, міді, калію.

До складу також входять:

  • мікроелементи - залізо, кальцій, цинк, магній;
  • вітаміни - В2 і В3, А, пантотенова кислота.

Користь брюссельської капусти для організму визначають не тільки перераховані вище основні вітаміни, мінерали і клітковина, а й ті біологічно активні сполуки, які входять до складу овоча в меншій кількості, але дуже сильно впливають на здоров'я людини. Це - сульфорафан, глюкозинолати, ізотіоціанати, глюкобрассіцін, глюкорафанін, альфа-ліпоєва кислота, зеаксантин і ін.

Корисні властивості

Корисні властивості

  1. Профілактика раку. Антиканцерогенні властивості брюссельської капусти визначають ті ж з'єднання, що і користь брокколі , І інших рослин сімейства хрестоцвіті. Це сульфорафан, инактивирующий фермент гістондезацетілазу (HDAC), який необхідний для росту ракових клітин. Глюкозинолати і ізотіоціанати - антиоксиданти, які довели свою високу антираковую активність. Велике значення має і присутність інших антиоксидантів в продукті, наприклад, вітаміну С.
  2. Здатність запобігати остеопорозу. В одній склянці відвареного овоча міститься 243% добової норми вітаміну К. І це пояснює, чим корисна брюссельська капуста для кісток, адже вітамін К грає ключову роль в процесі кальцифікації кісткової тканини.
  3. Посилення імунітету. Овоч рясніє вітаміном С (близько 130% денної норми міститься в одній склянці). Вітамін С є потужним антиоксидантом і активатором імунних процесів.
  4. Захист від серцево-судинних захворювань. Клітковина, вітамін С та інші антиоксиданти наділяють брюссельську капусти високої антизапальні активністю. Це важливо для профілактики атеросклерозу. Також клітковина допомагає нормалізувати ліпідний профіль крові. Вітамін До попереджає кальцифікацію (затвердіння) судин. Калій, якого теж чимало в цьому овочі, сприяє профілактиці гіпертонії.
  5. Поліпшення роботи шлунково-кишкового тракту. Клітковина посилює перистальтику кишечника і живить корисну мікрофлору. Сульфорафан допомагає запобігти розмноженню хвороботворних бактерій в шлунково-кишковому тракті. Глюкозинолати позитивно впливають на стан внутрішній стінки кишечника.
  6. Збереження зору. У брюссельській капусті присутній вітаміну А, який важливий для очей. Однак значення мають і інші антиоксиданти овоча, а також сульфорафан, які захищають структури очі від пошкодження їх вільними радикалами.
  7. Очищення організму . Глюкозинолати овоча перетворюються в організмі в сполуки, які активізують ферментні системи, відповідальні за детоксикацію. Крім того, в цій капусті багато сірки, яка необхідна для активації так званої «другої фази» детоксикації.
  8. Поліпшення стану шкіри. Продукт багатий на вітамін С, без якого неможливий біосинтез колагену, який відповідає за пружність і підтягнутість шкіри. Також важливі антиоксиданти продукту, які рятують шкірні покриви від згубного впливу на них вільних радикалів і ультрафіолетового випромінювання.
  9. Профілактика і лікування діабету. Антидіабетичний активність брюссельської капусти пояснюється тим, що в ній присутній альфа-ліпоєва кислота - речовина, яка посилює чутливістю клітин організму до інсуліну. Це важливо, як для профілактики цукрового діабету 2-го типу, так і для його лікування.
  10. Підтримка вагітних жінок. Брюссельська капуста корисна при вагітності. І не тільки тому, що вона підсилює імунітет, усуває запори і допомагає уникнути набору зайвої ваги. А й тому, що містить багато фолатів - речовин, які критично важливі для розвитку дитини в утробі матері.

Чи можна їсти при схудненні?

І можна, і потрібно.

Калорійність брюссельської капусти на один стакан відвареного овоча становить всього 56 ккал. Але користь для схуднення пов'язана не тільки з низькою калорійністю. У овоча є набагато більше властивостей, цілющих для тих, хто бажає схуднути.

  • Завдяки присутності альфа-ліпоєвої кислоти, капустка підсилює чутливість клітин організму до інсуліну. Це дуже важливо для зниження ваги, так як саме резистентність до даного гормону є однією з основних причин ожиріння.
  • Велика кількість антиоксидантів дає продукту можливість зменшити вираженість запальних процесів в організмі. Що також важливо для зменшення маси тіла, так як утворення надлишків жирових відкладень пов'язане з уповільненим запальними процесами, зазвичай залишаються непоміченими.
  • Брюссельська капуста корисна для схуднення ще й тим, що містить в собі багато рослинної клітини, яка живить і оздоровлює кишковий біоценоз. А без належного функціонування мікрофлори кишечника стійке зниження ваги неможливо.
  • Клітковина овоча уповільнює переварювання їжі. Це допомагає запобігти різкому зростанню цукру в крові після їжі, що веде до швидкого формування надлишкових жирових відкладень.
  • Оскільки в продукті багато клітковини, він добре насичує. Це дає можливість уникнути шкідливих перекусів, скоротивши загальну кількість калорій, яка споживається протягом дня.

Як правильно включати в раціон?

Чи можна їсти сирий?

Чи можна їсти сирий

Так. Будь-яку капусту, в тому числі і брюссельську, можна їсти сирий. Більш того, на думку деяких фахівців, не просто можна, а потрібно. Так як в сирому овочі набагато більше корисних сполук, які руйнуються при термічній обробці. Це - вітаміни К і С, деякі інші антиоксиданти.

У сирому вигляді брюссельську капусту їдять точно так же, як і білокачанну - шаткують, заправляють маслом. Можна і не шинкувати, а просто розрізати кожен качанчик на 2-4 частини.

Термічна обробка

Добре проварена капуста позбавляється більшості своїх корисних властивостей. Тому для збереження лікувальної активності продукту його треба їсти напівсирим.

Допускається варіння на пару протягом кількох хвилин або швидка обжарка в оливковій, кокосовому або топленому вершковому маслі.

Важливо не забувати, що вітамін К в брюссельській капусті, яким вона і славиться, жиророзчинний. Тому є даний овоч без масла - це позбавляти його основний користі.

Протипоказання і побічна дія

  • Суворим протипоказанням для вживання брюссельської капусти є алергія на неї.
  • Деякий час назад існувала гіпотеза, згідно з якою всі овочі сімейства хрестоцвітих розглядалися як шкідливі для людей, які страждають захворюваннями щитовидної залози. Свіжі наукові дані не підтверджують цю гіпотезу.
  • Оскільки в продукті багато клітковини, після його потужного вживання можуть відзначатися неприємні симптоми з боку шлунково-кишкового тракту: біль, діарея, нудота. Всі ці явища пов'язані з надлишком клітковини. Ніякого справжнього шкоди здоров'ю вони не несуть.

Корисні властивості брюссельської капусти і протипоказання для вживання: висновки

Овоч багатий вітамінами К, С і іншими біологічно активними сполуками, деякі з яких зустрічаються в звичайних продуктах харчування рідко.

Завдяки своєму унікальному складу, капустка допомагає запобігти раку і діабет, захищає шкіру і очі, сприяє профілактиці остеопорозу і серцево-судинних захворювань.

Корисна і для схуднення.

Є брюссельську капусту треба сирої, відвареної в перебігу декількох хвилин на пару або злегка обсмаженої. Обов'язково з жирами, так як без них цілющі з'єднання овочі не будуть засвоєні.

Протипоказанням для вживання є алергія.

Як правильно включати в раціон?
Чи можна їсти при схудненні?
Як правильно включати в раціон?
Чи можна їсти сирий?