Полезные материалы

Чи можна їсти грейпфрут при цукровому діабеті 1 і 2 типу

  1. Користь і склад
  2. Глікемічний індекс і поживна цінність
  3. Грейпфрутовий сік
  4. Протипоказання і особливості безпечного вживання

Грейпфрут - один з найбільш підходящих фруктів для вживання при цукровому діабеті

Грейпфрут - один з найбільш підходящих фруктів для вживання при цукровому діабеті. Приємний і злегка гіркуватий смак подобається багатьом людям, тому вживання грейпфрута приносить не тільки користь, але і радість. Але чи всім хворим його можна їсти?

Зрозуміло, що при першому типі захворювання цей фрукт вживати можна, так як хворий отримує інсулінотерапію. Хороша новина в тому, що низький глікемічний індекс, невисока калорійність і цінний склад дозволяють їсти грейпфрут при діабеті будь-якого типу. Просто в залежності від особливостей перебігу недуги, лікар може порекомендувати різні допустимі кількості його вживання в їжу.

Користь і склад

До складу грейпфрута входять практично всі вітаміни, мінеральні елементи, пектини, флавоноїди, амінокислоти і пігменти. Ефірні масла і органічні кислоти, що входять до складу продукту, не тільки надають йому приємний смак і аромат, але і благотворно впливають на організм людини. У грейпфруті набагато більше вітаміну C, ніж в лимонах, тому його дуже корисно їсти діабетикам зі слабким імунітетом в сезон респіраторних вірусних хвороб. Ароматичні речовини цього фрукта захищають нервову систему від перевтоми і не дають розвинутися депресії.

За допомогою цього продукту можна знизити ризик розвитку цукрового діабету, тому його часто рекомендують їсти для профілактики. Якщо ж людина вже хвора, він допоможе з допомогою нього трохи поліпшити стан здоров'я. Завдяки насиченому хімічним складом вживання в їжу грейпфрута надає на організм така дія:

  • знижується рівень холестерину;
  • активізується обмін речовин;
  • підвищуються захисні сили організму;
  • зміцнюються стінки кровоносних судин;
  • знижується рівень глюкози в крові.

Цінна властивість грейпфрута при діабеті 2 типу - поступова нормалізація чутливості тканин до інсуліну. При цій формі захворювання тканини організму стають нечутливі до нормальних концентрацій даного гормону в крові (виникає інсулінорезистентність). Корисні речовини в складі плодів грейпфрута нормалізують вуглеводний обмін і знижують рівень глюкози в крові. За рахунок цього зводиться до мінімуму ризик розвитку важких ускладнень хвороби.

Всупереч поширеній думці сам по собі грейпфрут не спалює жирові відкладення. Але при регулярному вживанні він дійсно допомагає знизити масу тіла. Відбувається це за рахунок нормалізації обміну речовин і активації системи травлення, оскільки грейпфрутовий сік підвищує кислотність шлунка і прискорює перетравлювання їжі.

Глікемічний індекс і поживна цінність

У процентному співвідношенні 100 г м'якоті грейпфрута містять 89 г води, 8,7 г вуглеводів, приблизно 1,4 г клітковини і до 1 г білків з жирами. Глікемічний індекс фрукта - 29, калорійність - 35 ккал на 100 г. Такі характеристики дозволяють їсти фрукт при діабеті як першого, так і другого типів. Продукт не особливо живильний, тому його використовують просто як перекусів або приємне доповнення до полуденка, другого сніданку. Зате завдяки невеликій кількості вуглеводів в складі, він не викликає різкі коливання рівня глюкози в крові.

Клітковина сприяє повільному розщепленню складних цукрів в організмі людини, в результаті чого обмінні процеси протікають в нормальному ритмі. Грейпфрут корисний для організму діабетика, так як він насичує його вітамінами, мінералами і пектинами. За рахунок цього прискорюються процеси очищення від шлаків і навіть радіонуклідів. Фрукт не підвищує ризик розвитку ожиріння і його вживання не змушує підшлункову залозу виробляти ударні дози інсуліну.

Грейпфрутовий сік

Корисні властивості грейпфрута зберігаються в соку, але мова йде тільки про натуральному продукті. Багато напоїв з прилавком магазинів містять консерванти і хімічні стабілізатори, які зводять нанівець дію всіх біологічно активних речовин. До того ж, часто в нектари та соки додають цукор і підсолоджувачі, тому такі соки чи можна пити при цукровому діабеті.

Грейпфрутовий сік покращує настрій і підвищує життєвий тонус. У ньому є майже всі необхідні організму вітаміни і мінерали. Він непогано втамовує спрагу і покращує апетит, тому його можна пити приблизно за 20 хвилин до їжі (але не натще). Якщо діабетик працює і відчуває часті розумові навантаження, цей напій допоможе йому краще концентрувати увагу і при цьому не перенапружуватися.

Сік можна не тільки пити в чистому вигляді, але і використовувати його для маринування м'яса. Він відмінно замінює шкідливий оцет і дозволяє знизити кількість солі під час приготування страви. Велика кількість солі підвищує ризик гіпертонічної хвороби і проблем з серцем, а оцет подразнює вразливу при діабеті підшлункову залозу. У якій кількості і як часто можна пити сік і їсти свіжий грейпфрут повинен вирішувати лікуючий лікар хворого. Виходячи з типу діабету і наявності супутніх хвороб, фахівець може порекомендувати безпечні дози вживання цього фрукта, щоб від нього людина отримала тільки користь і не нашкодив собі.

Протипоказання і особливості безпечного вживання

Якщо їсти грейпфрут в помірній кількості, враховуючи всі можливі протипоказання і нюанси, він не принесе шкоди діабетикові. Так як фрукт підвищує кислотність, його небажано їсти на голодний шлунок, особливо людям з хронічними захворюваннями органів травлення (навіть в тих випадках, якщо патології супроводжуються зниженою кислотністю).

Протипоказаний грейпфрут і його сік при таких станах:

  • виразкова хвороба і гастрит з підвищеною кислотністю;
  • проблеми з печінкою і жовчним міхуром;
  • алергія на цитрусові;
  • витончення зубної емалі;
  • запальні захворювання нирок і сечового міхура.

Пити грейпфрутовий сік і їсти фрукт в чистому вигляді можна, враховуючи вуглеводне навантаження інших страв раціону. Якщо вживання продукту не викликає ніяких негативних відчуттів і лікар не рекомендує суворо обмежувати його кількість, їсти грейпфрут можна кілька разів на тиждень. До соків з нього не можна додавати цукор і його замінники, а також мед. Сік краще готувати самостійно, розбавляючи його питною водою (фреш занадто концентрований і може подразнювати слизову оболонку шлунка). Грейпфрут при цукровому діабеті 2 типу - це смачне і корисне ласощі, яке допомагає підтримувати низький рівень цукру в крові і відчувати бадьорість, життєвий тонус.

Аделіна Павлова

Але чи всім хворим його можна їсти?