Полезные материалы

Цукрозамінники при діабеті 2 типу: які можна і не можна (великий список)

  1. Користь і шкода цукрозамінника
  2. Типи і огляд замінників цукру
  3. натуральні цукрозамінники
  4. фруктоза
  5. ксиліт
  6. сорбіт
  7. Стевія
  8. штучні солодкі
  9. сахарин
  10. аспартам
  11. цикламат
  12. ацесульфам
  13. маннит
  14. дульцин
  15. Які цукрозамінники можна вживати при діабеті 1 і 2 типу
  16. Відгуки пацієнтів

Щоб підсолодити продукти, хворим на діабет рекомендують використовувати цукрозамінник. Це хімічна сполука, що застосовується замість цукру, який не можна вживати при стійкому порушенні обмінних процесів. На відміну від сахарози даний продукт низькокалорійний, і не підвищує рівень глюкози в організмі. Існує кілька типів цукрозамінників. Який з них вибрати, і не принесе він шкоди діабетикові?

Який з них вибрати, і не принесе він шкоди діабетикові

Користь і шкода цукрозамінника

Збій в діяльності щитовидної залози характерний для СД 1 і 2 типу. В результаті концентрація цукру в крові стрімко підвищується. Цей стан призводить до різних недуг і розладів, тому вкрай важливо стабілізувати баланс речовин в крові потерпілого. Залежно від ступеня тяжкості патології фахівець призначає лікування.

Хворому крім прийому препаратів необхідно строго дотримуватися певної дієти. Раціон діабетика обмежує вживання їжі, що провокує скачки глюкози. Цукровмісні продукти, здоба, солодкі фрукти - все це необхідно виключити з меню.

Щоб урізноманітнити смакові відчуття пацієнта, розроблені цукрозамінники. Вони бувають штучними і натуральними. Хоча натуральні підсолоджувачі відрізняються підвищеною енергетичною цінністю, користі від них для організму більше, ніж від синтетичних. Щоб не завдати собі шкоди і не помилитися з вибором замінника цукру, потрібно проконсультуватися з діабетології. Спеціаліст роз'яснить пацієнтові, які цукрозамінники краще використовувати при діабеті 1 або 2 типу.

Типи і огляд замінників цукру

Щоб впевнено орієнтуватися в подібних добавках, слід розглянути їх позитивні і негативні якості.

Натуральні цукрозамінники володіють такими властивостями:

  • більшість з них висококалорійні, що є негативною стороною при цукровому діабеті 2 типу, так як він часто ускладнюється ожирінням;
  • м'яко впливають на вуглеводний метаболізм;
  • безпечні;
  • забезпечують ідеальний смак продуктів, хоча не володіють такою насолодою, як рафінад.

Штучні солодкі, які створені лабораторним способом, володіють такими якостями:

  • низькокалорійні;
  • не впливають на вуглеводний метаболізм;
  • при збільшенні дозування надають сторонні присмаки їжі;
  • досконально не вивчені, і вважаються відносно небезпечними.

Цукрозамінники випускають в порошкової або таблетованій формі. Їх легко розчиняють в рідині, а потім додають в їжу. У продажу можна знайти діабетичні продукти з цукрозамінників: виробники вказують про це в маркуванні.

натуральні цукрозамінники

Дані добавки виробляють з природної сировини. Вони не містять хімії, легко засвоюються, виводяться природним шляхом, не провокують підвищений викид інсуліну. Кількість таких цукрозамінників в раціоні при цукровому діабеті не повинно бути більше 50 г на добу. Фахівці рекомендують хворим вибирати саме цю групу замінників цукру, незважаючи на підвищену калорійність. Вся справа в тому, що вони не шкодять організму і добре переносяться пацієнтами.

фруктоза

Вважається безпечним цукрозамінником, який добувають з ягід і фруктів. За харчовою цінністю фруктоза порівнянна зі звичайним цукром. Вона відмінно засвоюється організмом і позитивно впливає на печінковий обмін. Але при безконтрольному вживанні здатна вплинути на вміст глюкози. Дозволена при СД 1 і 2 типу. Добова доза - не більш 50 м

ксиліт

Видобувається з горобини і деяких фруктів і ягід. Основною перевагою даної добавки служить уповільнення виведення з'їдених продуктів і формування відчуття насичення, що дуже вигідно при цукровому діабеті. Крім цього підсолоджувач проявляє проносний, жовчогінний, антикетогенну дію. При постійному вживанні провокує харчове розлад, а при передозуванні може стати поштовхом до розвитку холециститу. Ксиліт значиться як добавка Е967 і не підходить людям з 2 типом ЦД.

сорбіт

Досить калорійний продукт, який може посприяти підвищенню маси. З позитивних моментів можна відзначити очищення гепатоцитів від отрут і токсинів, а також виведення зайвої рідини з організму. У списку добавок значиться як Е420. Деякі фахівці вважають, що сорбіт шкідливий при діабеті, так як він негативно відбивається на судинній системі і може збільшити ризик розвитку діабетичної нейропатії .

Стевія

За назвою можна зрозуміти, що цей підсолоджувач виробляють з листя рослини «Стевія». Це найпоширеніша і безпечна харчова добавка серед діабетиків. Вживання стевії дозволяє знизити рівень цукру в організмі. Вона знижує кров'яний тиск, має фунгіцидну, антисептичну, нормалізує обмінні процеси дію. За смаком даний продукт солодше цукру, але не включає калорій, в чому і полягає його незаперечна користь перед усіма замінниками цукру. Випускається в маленьких пігулок і в порошкової формі.

штучні солодкі

Такі добавки не калорійні, не підвищують глюкозу і без проблем виводяться організмом. Але так як вони містять шкідливі хімічні речовини, вживання штучних замінників цукру може сильно нашкодити не тільки організму, підточеним діабетом, а й здоровій людині. У деяких європейських країнах вже давно заборонили випуск синтетичних харчових добавок. Але в пострадянських країнах діабетики досі ними активно користуються.

сахарин

Є першим замінником цукру для хворих на діабет. Йому притаманний металевий присмак, тому часто його комбінують з цикламатом. Добавка порушує флору кишечника, перешкоджає засвоєнню корисних речовин і може підвищити вміст глюкози. У нинішній час сахарин заборонений у багатьох країнах, так як дослідження показали, що систематичне його вживання стає поштовхом для розвитку онкологічних захворювань.

аспартам

Складається з декількох хімічних елементів: аспартату, фенілаланіну, карбинола. При фенілкетонурії в анамнезі дана добавка строго протипоказана. За даними досліджень регулярне вживання аспартама може викликати важкі хвороби, включаючи епілепсію і розлади нервової системи. З побічних ефектів відзначаються головні болі, депресивний стан, порушення сну, збої в роботі ендокринної системи. При систематичному вживанні аспартама у людей з цукровим діабетом можливо негативний вплив на сітківку очей і підвищення глюкози.

цикламат

Підсолоджувач всмоктується організмом досить швидко, але виводиться повільно. Цикламат не такий токсичний як інші синтетичні замінники цукру, але при його вживанні сильно зростає ризик виникнення ниркових патологій.

додатково: Дуже корисна дієта «стіл №5»

- для тих, хто хоче налагодити роботу свого шлунково-кишкового тракту або зробити його профілактику. Читайте, які знадобляться продукти і як правильно її дотримуватися.

ацесульфам

Це улюблена добавка багатьох виробників, які користуються їй при виробництві солодощів, морозива, цукерок. Але в ацесульфамом міститься метиловий спирт, тому його вважають небезпечним для здоров'я. У багатьох розвинених країнах він заборонений.

маннит

Добре розчинний у воді підсолоджувач, який додають в йогурти, десерти, какао-напої та ін. Неушкоджений для зубів, не викликає алергію, глікемічний індекс дорівнює нулю. Тривале та безконтрольне його вживання може викликати діарею, зневоднення, загострення хронічних недуг, підвищення внутрішньочерепного тиску.

дульцин

Швидко всмоктується організмом і повільно виводиться нирками. Часто застосовується в поєднанні з сахарином. У промисловості використовується для підсолоджування напоїв. Дослідження показали, що тривалий прийом дульціна може викликати негативну реакцію з боку нервової системи. Крім цього добавка провокує розвиток раку і цирозу печінки. У багатьох країнах він заборонений.

Які цукрозамінники можна вживати при діабеті 1 і 2 типу

Натуральні цукрозамінникиКоеф-т солодощі від показника сахарозиШтучні солодкіКоеф-т солодощі від показника сахарози

фруктоза 1,73 сахарин 500 мальтоза 0,32 цикламат 50 лактоза 0,16 аспартам 200 стевія 300 маннит 0,5 тауматин 3000 ксиліт 1,2 осладін 3000 дульцин 200 філодульцін 300 монеллін 2000

Коли у пацієнта немає ніяких супутніх хвороб, характерних для цукрового діабету, то йому можна вживати будь-підсолоджувач. Діабетології попереджають, що цукрозамінники не можна використовувати при:

  • захворюваннях печінки;
  • порушення роботи нирок;
  • проблемах з шлунково-кишкового тракту;
  • алергічних проявах;
  • ймовірності розвитку онкологічних хвороб.

Важливо! У період виношування дитини та при грудному вигодовуванні використання штучних замінників цукру категорично заборонено.

Існують комбіновані замінники цукру, що представляють собою суміш двох типів добавок. Вони перевищують солодкість обох складових компонентів і знижують побічні явища один одного. До таких підсолоджувачів відносяться Цуклі і Світ Тайм.

Відгуки пацієнтів

Відгук Анни, 47 років. У мене діабет 2 типу. Користуюся замінником стевіозід, який схвалив ендокринолог. Всі інші добавки (аспартам, ксиліт) мають гіркий смак і мені не подобаються. Вживаю його більше 5-ти років, і ніяких проблем не було.

Відгук Влада, 39 років. Пробував сахарин (він моторошно гірчить), ацесульфат (сильно нудотний смак), цикламат (огидний смак). Віддаю перевагу пити аспартам, якщо він в чистому вигляді. Він не гірчить і не дуже противний. П'ю його вже давно і ніяких негативних ефектів не помітив. А ось від фруктози у мене помітно додається вага.

Відгук Олени, 41 рік. Іноді кидаю Стевію в чай ​​замість цукру. Смак насичений і приємний - набагато краще, ніж у інших цукрозамінників. Рекомендую її всім, так як вона натуральна і не містить хімію.

Застосування штучних замінників цукру ніяк себе не виправдовує, особливо коли мова йде про організм діабетика. Тому бажано звертати увагу на натуральні підсолоджувачі, але при тривалому застосуванні вони можуть викликати алергічну реакцію. Щоб уникнути ускладнень, перед застосуванням будь-якого замінника цукру обов'язково слід проконсультуватися у лікаря.

Який з них вибрати, і не принесе він шкоди діабетикові?