Полезные материалы

ДІАБЕТ. ЕКСПРЕС-АНАЛІЗ НА КОЖЕН ДЕНЬ

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

<

>

У сучасних методах лікування цукрового діабету найважливіша роль відводиться постійного самоконтролю, який допомагає запобігти тяжким наслідкам хвороби, тим самим дозволяючи хворим людям вести активну повноцінне життя. Що ж це таке - самоконтроль? Це ті заходи, завдяки яким хворі самостійно визначають найважливіші для себе показники, а саме: рівень глюкози в крові, сечі, вміст кетонових тіл в сечі і деякі інші.

Для визначення глікемії і глюкозурії хворі можуть використовувати широко відомі тест-смужки і прилади. Слід зазначити, що основним, можна сказати - робочим, елементом в системах "тест-смужка - глюкометр" вважаються тест-смужки, де відбувається реакція нанесеною проби на реагентної зону. Дуже важливо, що результат реакції визначається легко і просто. Досить порівняти забарвлення тест-смужки з колірною шкалою на упаковці або проаналізувати її за допомогою спеціального кишенькового приладу - глюкометра.

Багаторічна практика лікарів і наших фахівців підтверджує, що візуальний метод контролю не менш надійний, ніж здійснюваний за допомогою апаратури (якщо у хворого, який проводить самоконтроль, не втрачено гострота зору і сприйняття кольорів).

Виробляються австралійські, чеські, американські тест-смужки, але всі вони, на думку лікарів і хворих, поступаються вітчизняним: "Глюкохром Д", "Глюкоурі -хром Дв БП" М "," кетоуріі-хром БП "М". Поява останніх в Росії стало можливим завдяки спільному проекту НДІ біологічного приладобудування МОЗ РФ і німецької фірми "Берінгер Маннхайм", яка тепер увійшла до складу компанії "Ф. Хоффманн-л а Рош Лтд.".

Щоб визначити рівень глюкози в крові, досить нанести краплю крові на реагентної зону, 1 хвилину почекати, видалити надлишок крові з тест-поля і ще через 1 хвилину вважати результат візуально або за допомогою глюкометра.

Щоб не помилитися в результаті, потрібно правильно користуватися колірною шкалою. "Глюкохром Д", наприклад, має дві колірних шкали - верхню, що переходила від кремового кольору в зелений відтінок, і нижню - від блакитного до темно-синього. Перед зчитуванням результату реакції тест-смужка порівнюється з колірною шкалою, з відміткою 7 mmol / l - так визначається діапазон концентрації глюкози в крові: якщо колір тест-поля йде вліво від колірного прямоугольнички з позначкою 7 mmol / l, то оцінювати результат слід тільки по блакитний шкалою, а якщо вправо - по верхній зеленій шкалою. Це зазначено в інструкції по використанню тест-смужок, але в більшості випадків інструкцію читають неуважно, тому отримують "приблизні" результати. Слід також знати, що тест-смужки "Глюкоуріхром Дв БП" М "і" Кетоуріхром БП "М" влаштовані інакше. Применя їх, для аналізу використовують метод короткочасного занурення в посудину з сечею з подальшим видаленням надлишку сечі. Зчитування результату проте як і раніше відбувається візуально. Для визначення глікемії хворі можуть оцінювати результати за допомогою тест-смужок "Глюкохром Д" як "на око" (візуально), так і вставивши їх в портативний прилад - глюкометр "Глюкохром М".

В даний час розроблений глюкометр нового покоління "Глюкофот БП" М ", в якому вся процедура аналізу зводиться до нанесення краплі крові на вставлену в прилад тест-смужку" Глюкофотохром БП "М" і зчитування результату з табло. Час аналізу від проколу пальця до отримання результату не більше 30 секунд.

На підприємстві "БІОПРИЛАД" проводяться розробки різних пристроїв, що дозволяють хворим визначати глікемію безболісно і зручно.

А як отримати крапельку крові? Укол спеціальними голками - ланцентамі найменш травматичний. Щоб полегшити процедуру, придумано безліч пристроїв для автоматичного проколу шкіри цими ланцетами. Не секрет, що отримання краплі крові і її нанесення на тест-смужку - найбільш відповідальна частина самоконтролю.

На жаль, у багатьох хворих на діабет спостерігають дуже слабке витікання крові з місця проколу. Не завжди крапелькою цієї крові вдається покрити всі тест-поле. Ось тоді стане в нагоді новинка. Для масажу пальців рук і долонь розроблений кулька загального застосування "Гірка". При стисненні в руці він покращує кровообіг пальців і долоні рук, здійснює функцію еспандера і точкового масажера.

Фахівці ЗАТ "БІОПРИЛАД" проводять навчання і дають рекомендації по використанню засобів самоконтролю всім бажаючим. У сукупності з високою якістю і розумними цінами це забезпечило доступність володіння сучасними методиками кожному хворому на діабет.

Що ж це таке - самоконтроль?
А як отримати крапельку крові?