Полезные материалы

Глікемічний індекс продуктів

Глікемічний індекс продуктів має велике значення в житті не тільки людини з цукровим діабетом, а й простої людини, яка веде здоровий спосіб життя або прагне до схуднення Глікемічний індекс продуктів має велике значення в житті не тільки людини з цукровим діабетом, а й простої людини, яка веде здоровий спосіб життя або прагне до схуднення. Але ж для багатьох досі незрозумілий глікемічний індекс.

Тому я вирішила присвятити цим показником окрему статтю, хоча згадувала в статті "Правильного харчування при цукровому діабеті 2 типу допомагає знизити рівень цукру в крові". Почну з того, що дам визначення самого поняття "глікемічний індекс". Під даним терміном розуміється швидкість розщеплення тих чи інших продуктів, що містять вуглеводи до певної кількості глюкози.

При цьому еталоном вважається швидкість засвоєння самої глюкози, яка приймається за 100 одиниць. Чим більше і швидше відбувається утворення і всмоктування глюкози з вуглеводних продуктів, тим вище цей індекс. Умовно глікемічний індекс позначається ГІ.

У світі ГІ продуктів прийнято розділяти на низький, середній і високий. Продукти з низьким глікемічним індексом "виробляють" глюкозу повільніше, внаслідок чого в крові рівень цукру підвищується також повільно. А продукти з високим ГІ "виробляють" глюкозу набагато швидше, і тому цукор в крові підвищується швидше. Наприклад, хліб грубого помелу буде підвищувати цукор в крові повільніше, ніж білий хліб або здоба. Іншими словами, продукти з низьким ГІ - це складні, повільні вуглеводи, а продукти з високим ГІ - це швидкі, прості вуглеводи.

У здорової людини при попаданні в організм продукту з високим глікемічним індексом йде стрімке виділення інсуліну підшлунковою залозою у відповідь. У людини з цукровим діабетом 2 типу в першу чергу страждає саме цей піковий викид інсуліну, тому після такої їжі у них цукор в крові підвищується. Людині з цукровим діабетом 1 типу потрібно ввести певну дозу інсуліну з деяким запасом, щоб пік всмоктування інсуліну збігся з піком всмоктування продукту з високим ГІ.

На щастя, для людини з 1 типом це зробити неважко. Шляхом багаторазових спроб можна встановити чутливість інсуліну, час, який потрібно для розгортання ефекту, і швидкість всмоктування продукту. Складніша справа у людей з 2 типом, тому що препаратів, які б так само швидко стимулювали б підшлункову залозу, імітуючи пікову секрецію, в арсеналі у ендокринологів немає. Всі препарати, що стимулюють секрецію інсуліну, діють відстрочено, т. Е. Знижують цукор крові, коли він уже піднявся.

Саме тому рекомендується утримуватися від вживання таких продуктів і замінювати їх продуктами з меншим ГІ. Пацієнтам з цукровим діабетом 1 типу також рекомендують утримуватися, але ця рекомендація найчастіше заснована на неможливості пояснити всім і кожному, як саме потрібно компенсувати продукти з високим ГІ. Іншими словами, простіше заборонити, чим пояснити і показати, як це робити.

З одного боку я теж розумію лікарів. Не завжди є час на прийомі, щоб розповісти про всі тонкощі такої компенсації, та й з першого разу не все розуміють. Можливо, доведеться кілька разів пояснити людині, і ще невідомо якої у нього рівень інтелекту, щоб переварити інформацію. Зрештою, кожен пацієнт сам вибирає, як чинити.

Нижче я представляю вам таблицю глікемічних індексів різних продуктів. П про заслання ви можете завантажити файл собі на комп'ютер, потім роздрукувати і повісити на холодильник, щоб весь час було перед очима. А по цьому посиланню таблиця на скачування така ж, як в цій статті. Зверніть увагу, що ГІ одного і того ж продукту може змінюватися в залежності від термічної обробки. Наприклад, морква сира має низький ГІ - всього 35, а варена - вже 75. (У таблиці для скачування більш докладна інформація, але можливі незначні розбіжності). Але це ще не вся стаття, читайте далі після таблиці про роль ГІ для людини без діабету.

Оскільки даний блог читають люди без діабету, інформація про даний індексі і для них є дуже корисною. Особливо це стосується тих, хто бажає схуднути або утримати свою вагу стабільним. Як я вже говорила вище, у відповідь на надлишок глюкози у здорової людини швидко виділяється певна кількість інсуліну, здатне цю глюкозу засвоїти. Чим більше в організм потрапило глюкози в один проміжок часу, тим більший сплеск секреції інсуліну відбувається.

І навпаки, чим плавніше піднімається рівень глюкози, тим плавніше підвищується рівень інсуліну, тим менше потрібно інсуліну, щоб освоїти надійшла партію глюкози. Ви скажіть: "Чим поганий той інсулін, адже врешті-решт у здорової людини він виробляється в адекватній кількості і в підсумку вся глюкоза виявиться на своєму місці, т. Е. В клітинах?".

Так, так воно і відбувається. Але негативний ховається в іншому, а точніше в тимчасовому надмірному підвищенні рівня інсуліну. Справа в тому, що інсулін - це анаболічний гормон. У його функції входить утворення жирових депо з надлишку вуглеводів. А сучасна людина не може похвалитися помірністю в споживанні вуглеводів і неминуче переїдає. Ось і працює інсулін не покладаючи рук, роблячи жирові запаси на чорний день. І чим більше у людини інсуліну, тим більше він зможе запасти жиру.

Інший момент полягає в наступному. Коли людина з'їдає, наприклад, цукерку, то у відповідь викидається хмара інсуліну. Оскільки цей інсулін швидко розправиться з цукеркою, яка, по суті, ніякої живильної навантаження не несе, то його ще достатня кількість курсуватиме в кровоносній руслі, знижуючи рівень глюкози до нижньої межі норми. Цей зайвий інсулін буде не тільки запасати жир, але і підвищувати почуття голоду. Посилення апетиту і відчуття голоду - це теж функції інсуліну за рахунок відносної гіпоглікемії.

У цьому випадку людина починає багато є, прагнучи придушити це почуття, і відходить від столу, тільки коли туго наб'є живіт. Тому дитяча рекомендація не є перед їжею солодкого має під собою наукове пояснення. Звичайно, спочатку апетит зіпсується, але незабаром він повернеться, і вже в кілька разів сильніше.

У підсумку можу сміливо рекомендувати використовувати продукти з середнім і низьким глікемічним індексом, щоб зберегти колишню вагу або скинути пару кілограм.

А на цьому у мене все. Будьте щасливі і їжте тільки правильні продукти і не тільки при цукровому діабеті !

Рекомендую прочитати:

  1. Що потрібно знати про топінамбур кожній людині з цукровим діабетом?

З теплотою і турботою, ендокринолог Лебедєва Діляра Ильгизовна З теплотою і турботою, ендокринолог Лебедєва Діляра Ильгизовна

В клітинах?