Полезные материалы

Лікнеп: кетогенная дієта

  1. Чому дієта стала популярною
  2. Від лікування епілепсії в 1920-му до модного тренду в 2017-м
  3. На даний момент існує кілька варіантів кетогенной дієти:
  4. Продукти, яких слід уникати на кетогенной дієті

М и вирішили розібратися в найбільш обговорюваною і загадкової дієті, а головне - зрозуміти, чи корисний такий спосіб харчування, при якому з'їсти жирну курку гриль на вечерю - те, що доктор прописав.

Кетогенная (кетонові) дієта, кетодіета - це харчування, при якому акцент робиться на скорочення вуглеводів і збільшення споживання жирів і білка. З огласно Authority Nutrition , Більше 20 досліджень довели користь кетогенной дієти для втрати ваги і здоров'я. Її використовують при цукровому діабеті, раку, епілепсії і хвороби Альцгеймера. Усунення вуглеводів переводить організм в метаболічну стан, зване кетозом і при нестачі вуглеводів, основного джерела енергії, організм накидається на жирові запаси. Кетогенная дієта також призводить до зниження рівня цукру та інсуліну в крові. Але деякі експерти в області схуднення і здорового харчування не поспішають погоджуватися з користю такого раціону, насиченого жирами. Проте популярність цієї дієти набирає обертів. Тому, якщо ви бачите в супермаркеті людини, який набирає в продуктовий кошик сало, бекон, ковбасу, три десятка яєць, кокосове масло і пучок зелені, - як би складно не було в це повірити, швидше за все, він на дієті. Кетогенной.

Чому дієта стала популярною

Кетоблогери і їх послідовники звеличують кетоз в якості нової дієтичної філософії і всіляко популяризують даний спосіб харчування. Суть в тому, що т ака дієта змушує організм використовувати жири як основного джерела енергії. Зазвичай вуглеводи, що надходять з їжею, переробляються в глюкозу, яка вкрай важлива для харчування і функціонування мозку. Однак, якщо в раціоні присутній мала кількість вуглеводів, печінка перетворює жир в жирні кислоти і кетонові тіла, особливу форму ацетону. В процесі довгих ланцюгових реакцій організм змушений добувати силу і енергію з вже існуючих жирових відкладень. В результаті людини не відвідує почуття голоду, він починає стрімко худнути, при цьому не втрачаючи м'язову тканину. Звучить настільки заманливо, що хочеться скоріше піти насмажити котлет.

Від лікування епілепсії в 1920-му до модного тренду в 2017-м

Спочатку класична кетонові дієта була розроблена в 20-х роках минулого століття для дітей, які страждають на епілепсію. Вона п одразумевала необхідну кількість білків для росту і регенерації організму і достатню кількість калорій для підтримки нормальної ваги з огляду на зростання і вік дитини. У класичній кетогенной дієті вагове співвідношення жирів до білків з вуглеводами становить 4 до 1 (але при використанні даної дієти для схуднення коефіцієнт зсувається в бік підвищення білків і зменшення жирів). Для цього з раціону виключають високоуглеводние продукти, такі як солодкі фрукти і овочі, хліб, макаронні вироби, крупи і цукор, але в той же час підвищують кількість багатих жирами продуктів, таких як сири і масла. У 1990-х роках науковий інтерес до даної дієті повернувся завдяки голлівудському продюсеру і режисеру Джиму Абрахамсу (відомому за фільмами «Голий пістолет», «Гарячі голови» і «Дуже страшне кіно 4»), чий син успішно справлявся з нападами за допомогою саме цієї дієти. Джим настільки перейнявся результатами кетодіети, що заснував фонд допомоги дітям-епілептикам і їх сім'ям, підтримувати роботу якого на стадії становлення йому активно допомагала Меріл Стріп, яка зіграла у фільмі «Не нашкодь» роль матері маленького хворого.

На даний момент існує кілька варіантів кетогенной дієти:

  • Стандартна кетогенная дієта. Вона має на увазі низький вміст вуглеводів (5%), помірний вміст білка (20%) і високий вміст жирів (75%).
  • Циклічна кетогенная дієта. Цей вид включає в себе періоди вуглеводного навантаження. Наприклад, 5 днів кетогенной дієти і 2 звичайних дня.
  • Цільова кетогенная дієта. Дозволяє додавати вуглеводи під час тренувальних днів.
  • Високобілкова кетогенная дієта. Включає велику кількість білків. Співвідношення макронутриентов: 60% жирів, 35% білків і 5% вуглеводів.

Співвідношення макронутриентов: 60% жирів, 35% білків і 5% вуглеводів

Продукти, яких слід уникати на кетогенной дієті

  • Солодкі продукти: газовані напої, фруктовий сік, коктейлі, торти, морозиво, цукерки та інше.
  • Зернові продукти: пшениця, рис, макаронні вироби, крупи та інше.
  • Фрукти: всі фрукти за винятком невеликих порцій ягід.
  • Бобові: горох, квасоля, сочевиця, горох і інше.
  • Коренеплоди: картопля, батат, морква, пастернак і інше.
  • Продукти з низьким вмістом жиру - ця їжа часто з високим вмістом вуглеводів.
  • Деякі приправи і соуси - вони містять цукор.
  • Шкідливі жири: обмежте споживання перероблених рослинних масел, майонезу.
  • Алкоголь: завдяки вмісту вуглеводів безліч алкогольних напоїв може зашкодити процесу.

Продукти, які можна на кетогенной дієті

  • М'ясо: червоне м'ясо, стейк, шинка, ковбаса, бекон, курка і індичка.
  • Жирна риба: лосось, форель, тунець і макрель.
  • Яйця: ідеально, якщо вони домашні.
  • Масло і вершки.
  • Сир: чеддер, козячий або моцарелла.
  • Горіхи і насіння: мигдаль, волоські горіхи, лляне насіння, насіння гарбуза, насіння Чіа і інші.
  • Масла: оливкова олія, кокосове масло і масло авокадо.
  • Авокадо: цілий авокадо або гуакамоле (закуска з Пюріровать м'якоті авокадо).
  • Низьковуглеводні овочі: зелені листові овочі, помідори, цибуля, перець і інше.
  • Приправи: сіль, перець і різні трави і спеції.

Кетогенная дієта застосовується також спортсменами, що займаються циклічними видами спорту, які вимагають витривалості, такими як марафон, триатлон, велогонки та ін. Дієта дозволяє організму ефективніше спалювати жир як джерело енергії і тим самим допомагає економити запаси глікогену при тривалих навантаженнях. Зрозуміло, не всі аспекти кетонової дієти досліджені досить або досліджені взагалі - зі зрозумілих причин відсутні довготривалі спостереження за адептами високожирову дієти. Також спостерігається велика кількість побічних ефектів, серед яких нездужання, посилення голоду, проблеми зі сном, нудота, шлунково-кишковий дискомфорт і зниження фізичної працездатності. Також до етогенная дієта може змінити водний і мінеральний баланс, тому не буде зайвим додати в раціон деякі мінерали. Наприклад, приймати 3000-4000 мг натрію, 1000 мг калію і 300 мг магнію в день, щоб звести до мінімуму побічні ефекти.

Однак, журнал TIME вже поспішив проголосити нову еру кетогенная харчування і оголосити «кінець всесвітньої війни з жирами». Але все-таки наслідки таких експериментів і наслідування моди можуть бути непоправні для здоров'я, як і будь-яка дієта, тому кращим рішенням буде звернутися до фахівців - дієтологів і нутриціології. Вони зможуть проконсультувати індивідуально, грунтуючись на стані вашого здоров'я і підібрати правильний раціон.