Полезные материалы

Лікувальна дієта №9

  1. призначення дієти
  2. Харчування під час дієти
  3. дієтичне меню
  4. день №1
  5. день №2
  6. день №3
  7. день №4
  8. день №5
  9. день №6
  10. день №7
  11. Дієта №9 для вагітних
  12. підсумки дієти

Основою для якісного життя з діабетом для пацієнтів є дієтотерапія Основою для якісного життя з діабетом для пацієнтів є дієтотерапія. При преддіабетом, цукровому діабеті 2 типу легкого перебігу дієту застосовують як першу лінію лікування разом з фізичними навантаженнями. Для підтримки нормального обміну вуглеводів у хворих з підвищеним цукром в крові використовується дев'ята дієта по Певзнером. Радянський професор-дієтолог склав лікувальний раціон, який використовується діабетології і ендокринологами по сьогоднішній день. Тим, у кого діагностовано (або є підозри) діабет середньої або легкої тяжкості, обов'язково потрібно ознайомитися з правилами лікувального харчування.

призначення дієти

Стіл №9 призначають пацієнтам з цукровим діабетом при додатковому введенні інсуліну (до 30 ОД) або без нього. Дієта №9 призначається людям як з 1-м, так з 2-м типом діабету. За допомогою підібраного харчування у пацієнта в ході лікування нормалізується вуглеводний обмін і підтримується нормальний рівень глюкози .

Стіл №9 дієтологи часто використовують в терапії такого стану, як порушення засвоюваності вуглеводів, а також під час вживання такого раціону легко зрозуміти чутливість пацієнта до призначається інсулінотерапії.

Харчування за Певзнером може застосовуватися для дітей з діабетом, хворих в похилому віці, для годуючих мам і вагітних з гестаційним діабетом. У кожному разі раціон коригується разом з лікуючим лікарем, оскільки при складанні меню повинні враховуватися фізіологічні потреби пацієнта.

В результаті комплексної терапії (медикаменти та стіл №9) у хворого стабілізується обмін речовин: жировий, водно-електролітний, вуглеводний. Нерідко, пацієнти з преддиабетом, діабет 2 типу мають ще й зайва вага, а при дотриманні дієти №9 індекс маси тіла може значно знизитися або навіть стати нормальним. Цей показник дуже важливий для оцінки ефективності проведеної терапії у таких пацієнтів. Однак вдаватися до неї здоровим людям тільки для схуднення не рекомендується.

Харчування під час дієти

Успішний контроль за цукром в крові і зниження до мінімуму ризику специфічних ускладнень діабету можливо тільки за допомогою медикаментозної і дієтотерапії. Радянський вчений розробив необхідний перелік інгредієнтів, які можна вживати при діабеті і ті, які не можна.

В першу чергу Певзнер зазначив, що при діабеті дуже важливо виключити швидкі вуглеводи. Це необхідно, оскільки такі компоненти моментально розщеплюються, насичують організм глюкозою і супроводжуються різким підйомом рівня цукру в крові. Сучасні дієтологи і ендокринологи згодні з цим твердженням, але вносять деякі поправки.

Наприклад, раніше вважалося, що для діабетика небезпечні тільки солодкі продукти Наприклад, раніше вважалося, що для діабетика небезпечні тільки солодкі продукти. У наш час вчені встановили, що для хворого має значення лише те, чи здатні компоненти підвищувати цукор. Білий хліб і картопля , Наприклад, можуть бути небезпечніше звичайного цукру . Солодке, звичайно, теж виключається, але до нього додаються ще деякі категорії.

Необхідно значно скоротити кількість тваринних жирів , рослинні - можна залишити в помірній кількості. норма білка залишається в межах фізіологічної потреби, в добу належить до 110 г, половина з яких повинні бути тваринами.

Основу харчування для діабетиків повинна становити рослинна їжа, особливо овочі і зелень. клітковина , Яка в них міститься, уповільнює процес розщеплення вуглеводів, а значить знижує їх глікемічний індекс. Крім цього, грубі волокна рослинних компонентів практично не перетравлюються, завдяки чому відбувається очищення кишечника і поліпшення його перистальтики. Обмежити потрібно крохмалисті і солодкі сорти овочів і фруктів: інжир , Картопля, буряк , банани , морква .

Для приготування страв повинна використовуватися щадна термічна обробка. Забороняється їсти смажене, зате всі інші види приготування доступні: на пару, на грилі, в духовці, на воді . Для додання смаку страв забороняється додавати в них багато солі (До 5г), яскраві за смаком спеції (каррі, гострий перець, куркуму ), Цукор, мед . Щоб скрасити дієтичне харчування, можна приправляти їжу городньої зеленню, базиліком , Прованськими травами.

Значно знизити при діабеті рекомендовано:

  • кондитерські вироби та домашні десерти з цукром;
  • жирне м'ясо, сало , Ковбасні вироби (крім докторської ковбаси);
  • жирні види риби, солону рибу, ікру;
  • здобну, солодку випічку, листкове тісто ;
  • жирну молочну продукцію, солоне вершкове масло , вершки ;
  • будь-які консерви, копченості;
  • манку , Білий шліфований рис;
  • мариновані та солоні овочі;
  • магазинні соуси, гострі приправи, ненатуральні харчові добавки;
  • цукор;
  • алкоголь, газовані солодкі напої, пакетовані соки.

При покупці продуктів в магазині (сирів, напоїв, докторської ковбаси і ін.) Важливо читати склад. Серед інгредієнтів не повинно бути шкідливих добавок, сахарози , Чистого цукру.

Можна використовувати обмежено: Можна використовувати обмежено:

  • картопля - рекомендується відварювати раз в три-чотири дні, по можливості повністю виключити;
  • мед - дуже рідко можна додати в напої або для приготування страв, домашньої корисної випічки;
  • цільнозернові макаронні вироби - можна їсти рідко, тільки з урахуванням відмови від денної норми хліба ;
  • м'ясні субпродукти: серце, печінку , Нирки (можна іноді вносити в меню строго по вирішенню лікаря);
  • буряк, зелений горошок і морква - можуть входити в салати в відварному вигляді, дозволяється використовувати не більше одного разу на день.

Перераховані продукти можна використовувати періодично, бажано порадитися з лікарем, так як для кожного пацієнта дієта може індивідуально коригуватися.

Продукти, які рекомендується вносити в раціон:

  1. Кисло-солодкі фрукти і ягоди. Бажано використовувати їх в першій половині дня. підходять: груші , грейпфрути , апельсини , зелені яблука та ін.
  2. Овочі та зелень. Рекомендується їсти протягом дня і приготовані овочі, і сирі. Найкраще підійдуть: огірки , кабачки , баклажани , Салатний перець, гарбуз , патисони , селера .
  3. Висівковий хліб, білковий, житній . Допускається з'їсти в день не більше 300 г хліба. Якщо хвороба супроводжується ожирінням, норму мучного потрібно скоротити ще більше (150-200 г).
  4. Пісні види риби і морепродукти, рекомендується відварювати, запікати або готувати на пару. З дозволу лікаря іноді допускаються якісні консерви в томаті.
  5. М'ясо нежирне: телятина , філе свинини без прошарків, курку і індичку , варений мова (Можна холодець), яловичину . За дозволом лікаря вносять смажену курку (після відварювання), докторську ковбасу, субпродукти.
  6. Відварені яйця. Потрібно обмежити жовток, білки дозволяється їсти до 2 шт. на добу в вареному вигляді або на пару.
  7. Молочна продукція низької жирності: сир , Кисломолочні напої, тверді сири (несолоним і нежирні).
  8. Крупи і бобові (крім манки і шліфованого рису).
  9. Овочеві соки, несолодкі фреші, компоти і морси без цукру, чай , слабкий кава З додаванням молока .

добова калорійність повинна встановлюватися лікарем. Вона буде залежати від способу життя хворого, наявності ожиріння або супутніх хвороб. У межах норми потрібно споживати від 1200 ккал до 2300 ккал. Важливо стежити за питним режимом, в день покладається приблизно 1,5 літра чистої рідини.

Дієта №9 при діабеті має однакові правила для дітей, вагітних, з ожирінням або без нього. Для пацієнтів з діабетом 1 типу та хворих з 2 типом, які знаходяться на інсулінотерапії важливо враховувати і вміти рахувати хлібні одиниці. Навчити цього пацієнта повинен лікар-ендокринолог. В іншому ж, для кожної категорії пацієнтів трохи змінюється тільки хімічний склад харчування. Наприклад, в харчування дітей вводять більше овочів і кисло-солодких фруктів, а вагітним належить більше низкожировой молочної продукції та зелені.

дієтичне меню

Режим харчування повинен складатися з 5-6 прийомів їжі, бажано розділити їх на 3 основних трапези і пару перекусів Режим харчування повинен складатися з 5-6 прийомів їжі, бажано розділити їх на 3 основних трапези і пару перекусів. Кількість вуглеводів рекомендують приймати кожен раз в однаковій кількості. В добу належить 300 г повільних вуглеводів.

По можливості краще скласти перше меню на тиждень спільно з дієтологом або лікуючим лікарем. Якщо такої можливості немає, можна просто керуватися списком продуктів і правилами. Рівень цукру, холестерину і тиск потрібно постійно вимірювати. Бажано вести харчовий щоденник, хоча б перший час, щоб точно для себе визначити, які продукти небажані.

Дієтичне меню в разі діабету 1 типу і 2 типу практично не відрізняється. Лікувальна методика передбачає повну збалансованість раціону. Розглянемо меню на тиждень при діагнозі легкої або середньої тяжкості захворювання.

день №1

Сніданок: відвар з ромашки , Порція перлової розсипчастої каші.

Перекус: одна запечена груша або свіже яблуко.

Обід: густий суп з кабачків, цибулі та цвітної капусти , Хліб висівковий.

Перекус: салат зі свіжих овочів, стакан томатного соку .

Вечеря: шматочок запеченої телятини, відварна брокколі з заправкою з лимонного соку .

день №2

Сніданок: діабетичні галети, слабка кава з молоком.

Перекус: сир зниженої жирності, стакан натурального цитрусового соку.

Обід: відварне пшоно , Парові котлети з пісного м'яса, свіжа зелень.

Перекус: зелені яблука, ромашковий чай.

вечеря: короп на пару, стручкова відварна квасоля.

день №3

Сніданок: омлет на пару з 2 білків, салат із селери Сніданок: омлет на пару з 2 білків, салат із селери.

Для салату з селери потрібно змішати половинку очищеного яблука, селеровий стебло з зеленню і кілька свіжих редис . Доповнити все рослинним маслом і лляними насінням , Лимонним соком.

Перекус: печене яблуко, чай із замінником цукру.

Обід: суп з капусти білокачанної і яловичини, житній хліб.

Перекус: кабачкова ікра.

Вечеря: кукурудзяна каша, морська капуста , Сік із зелених яблук.

день №4

Сніданок: пластівці з міксу злаків, шматочки кураги , кава.

Перекус: стакан молока, вівсяне печиво (на заміннику цукру).

Обід: легкий рибний бульйон з перловкою , Тости з висівкового хліба.

перекус: сливи або пара ківі .

Вечеря: гречана каша, морська капуста з шматочками лимона , яблучний сік .

день №5

сніданок: гранола з натуральним йогуртом .

Перекус: салат з фруктів і горіхів.

Обід: курячий суп з овочами і булгуром.

Перекус: сир із зеленню, ромашковий відвар.

Вечеря: тушкована баклажан з томатами, шматочок житнього хліба.

день №6

Сніданок: дієтичний омлет з твердим сиром, відвар шипшини .

Омлет можна приготувати і без проварки. Для цього збиті білки і натертий сир потрібно помістити в звичайний пакет, випустити зайве повітря і помістити його в киплячу воду. Варити омлет потрібно 15-20 хвилин.

Перекус: галети з яблучним соком.

Обід: гречана каша з морепродуктами, помідори .

Перекус: стакан молока, груша.

Вечеря: відварна риба, свіжий селера з огірком, відвар ромашки.

день №7

сніданок:   вівсянка   на воді, шматочки свіжого або сушеного   абрикоса сніданок: вівсянка на воді, шматочки свіжого або сушеного абрикоса .

Перекус: відварене яйце, сік з апельсина .

Обід: печена індичка або курка з салатом зі свіжих овочів.

Перекус: йогурт без добавок з низьким вмістом жиру.

Вечеря: пшоняна каша з морепродуктами або окремо шматочок вареної риби, огірки.

Якщо хвороба не супроводжується зайвою вагою, як правило, це 1 тип, можна збільшити калорійність за рахунок овочів, каш, молочної продукції. Другий тип діабету часто викликаний неправильним харчуванням і супроводжується ожирінням, меню в цьому випадку має бути більш низькокалорійним (до 1300 ккал в день).

Важливо розділяти трапези, щоб поступово витрачати отриману енергію. Незважаючи на обмеженість переліку товарів, в наш час легко можна знайти цікаві рецепти і рекомендації, щоб урізноманітнити харчування.

Дієта №9 для вагітних

При діабеті у вагітних (гестаційний діабет) низкоуглеводная дієта є основним методом лікування. Підвищена потреба в корисних компонентах вимагає особливої ​​уваги до їжі. Меню при вагітності потрібно обов'язково погоджувати з лікарем.

Точний режим харчування і список продуктів залежать від триместру, початкової ваги мами, наявності ускладнень. Якщо у жінки немає ожиріння і ускладнень, дієта і перелік мало чим відрізняються від звичайного столу №9.

Ранок потрібно починати з повноцінного і щільного сніданку, в якому в достатній кількості містяться білки і «повільні» вуглеводи (рослинна їжа і цільнозернові крупи). На перекушування рекомендується вживати молоко, горіхи, кисломолочні продукти, свіжі фрукти. Вуглеводну їжу потрібно ділити на два прийоми на день, підходять ті ж каші (крім манки), бобові, пісне м'ясо і риба, сир.

Молоко і його похідні слід вибирати з низьким вмістом жиру. При виборі продукту важливо звертати увагу на термін зберігання. Якщо молоко «здатне прожити» більше 2 тижнів - це не молоко. Серед молочних продуктів з низьким вмістом жиру більшу частину займають порошкові види, які не несуть ніякої користі для малюка і мами.

За один раз не рекомендується випивати більше однієї чашки молока. Важливо не перестаратися з молочною продукцією, так як це може додатково викликати алергію на лактозу у дитини. Індивідуальну норму молока краще узгодити з лікарем.

Жири також важливі для нормального формування дитини. Тваринний жир не підвищує рівень цукру, але багатий калоріями. Лікарі рекомендують черпати необхідний запас корисних жирів з горіхів, насіння, рослинних масел, авокадо .

Солодке максимально виключається. Під забороною будуть: мед, сухофрукти, випічка, солодкі сирки, шоколад та ін. Крім цього, потрібно обмежити навіть кисло-солодкі фрукти, рекомендується вживати їх не більше 3 разів на день маленькими порціями. З напоїв потрібно додатково прибрати натуральна кава і зелений чай .

Збалансованість в харчуванні дуже важлива для вагітних. Кожен день в раціон повинні входити: пісне м'ясо (або риба), свіжі і приготовані овочі (гасіння - кращий спосіб приготувати овочі), трохи крупи, молочна продукція і хліб (крім білого).

Додатково до дієти можна пити спеціальні комплекси вітамінів для вагітних.

підсумки дієти

Стіл номер 9 застосовується для підтримки нормального рівня глюкози крові пацієнтів з першим і другим типом діабету. Відгуки про дієту з боку пацієнтів і лікарів розходяться. Хворі відзначають, що дотримуватися дієти досить незручно: потрібно часто стежити за рівнем холестерину і цукру, приготування дієтичних страв займає час, а багато продуктів не підходять для такого харчування. Однак, дієта - це ключовий момент в лікуванні діабету, і уникнути її не вдасться.

Повністю вилікувати цю недугу дев'ятий стіл не зможе, але забезпечить пацієнтам нормальне самопочуття і вбереже від прогресування хвороби. Меню організовано так, щоб хворий отримував максимум корисних компонентів і поживних речовин. Сучасні медики не повністю згодні з методикою Певзнера і вносять корективи в раціон своїх пацієнтів. Незважаючи на зміни, внесені новим поколінням лікарів, більшість сучасних дієт при діабеті практично не відрізняються від дев'ятого столу.

Більше свіжої і актуальної інформації про здоров'я на нашому каналі в Telegram. підписуйтесь: https://t.me/foodandhealthru

Автор статті:

Фатєєва Анастасія Олександрівна

Спеціальність: дієтолог, психотерапевт, ендокринолог.

Загальний стаж: 10 років.

Місце роботи: приватна практика, онлайн консультування.

Освіта: ендокринологія-дієтологія, психотерапія.

Підвищення кваліфікації:

  1. Гастроентерологія з ендоскопією.
  2. Еріксоновській самогіпноз.