Полезные материалы

Правильне харчування при діабеті. Профілактика і лікування захворювань

  1. Краще натуральних вітамінів ще нічого не придумали
  2. Правильний вибір в боротьбі із зайвою вагою
  3. Глікемічний індекс
  4. Як вчить вать гликемические індекси углеводсодержащих продуктів
  5. Просто про складні вуглеводи
  6. Глікемічний індекс
  7. додаткові поради

Будь-яка хвороба змінює спосіб життя людини: потрібно прийом ліків, перебудовується режим дня і план харчування

Будь-яка хвороба змінює спосіб життя людини: потрібно прийом ліків, перебудовується режим дня і план харчування. Якщо все робиться правильно, то людина одужує і повертається до звичного способу життя. Але в разі хронічного недуги, коли не виключається виникнення ускладнень, необхідно «пристосуватися» до хвороби.

Цукровий діабет є серйозним порушенням обміну речовин, яке має довічний характер і небезпечно важкими наслідками. Однак поганого перебігу хвороби можна уникнути, якщо розуміти природу захворювання і не нехтувати лікарськими рекомендаціями. Вони в першу чергу стосуються харчування, режиму, фізичних навантажень і регулярного контролю рівня цукру в крові.

Краще натуральних вітамінів ще нічого не придумали

Авітаміноз не обов'язково пов'язаний зі зміною пори року. Іноді сама по собі дієта призводить до зменшення споживання натуральних вітамінів. Тоді наш організм перестає справлятися з повсякденними стресами, настрій неухильно падає, а втома дає про себе знати навіть після восьмигодинного сну.

Нестача вітамінів також згубно позначається на метаболізмі цукру і стані суглобів і нервів. Тому зарубіжні та вітчизняні фахівці радять в першу чергу дотримуватися збалансованого харчування.

Популярність спеціальних полівітамінних комплексів неухильно зростає. Давайте разом розберемося, які вітаміни особливо актуальні при діабеті.

Вітамінні добавки обов'язково потрібні вегетаріанцям, людям похилого віку та тим, хто дотримується суворої низькокалорійної дієти.

Вважається, що вітаміни групи В відповідають в тому числі за перетворення цукру в енергію, що сприяє зниженню вмісту глюкози в клітинах. Також ці вітаміни відповідальні за нормальне функціонування нервових клітин. Раніше навіть спеціально видавали гречку в качетсве додаткового пайка при діабеті, і багато пацієнтів сприймали її як "ліки", а насправді вона просто дуже багата вітамінами B1, В2, В6 і В9.

Увімкніть сир, молоко, яблука, капусту, помідори, бобові, яловичу печінку і рибу в ваш раціон, і нестачі у вітамінах цієї групи також не буде.

У будь-якому випадку завжди необхідна консультація лікаря, оскільки багато вітамінів і продукти можуть викликати алергію.

Правильний вибір в боротьбі із зайвою вагою

Худнути нелегко, не сперечаємося, але якщо ви серйозно візьметеся за справу, результат не змусить себе довго чекати. І це надихає найбільше!

Ви напевно маєте уявлення про те, які продукти і звички стають причинами ваших проблем, а також знаєте, що з себе представляє план харчування. Тому замість того, щоб загострювати свою увагу на тому, що ми їмо, звернемося до дванадцяти рекомендацій, які можуть допомогти вам зробити правильний вибір і побороти апетит. Деякі з них дотримуватися досить просто, деякі - складніше.

Виберіть три ради, які ви почнете дотримуватися сьогодні. Згодом спробуйте і інші. Пам'ятайте - не треба намагатися дотримуватися всіх рекомендацій відразу. Починайте поступово, не перевантажуючи себе. Дайте собі шанс перемогти в боротьбі із зайвими кілограмами.

1. Зважуйте порції. Придбайте недорогі ваги для продуктів і зважуйте кожну порцію їжі. Можливо, ви зробите для себе багато відкриттів, особливо коли будете зважувати, наприклад, пасту або сухі сніданки.

2. Використовуйте правило десяти хвилин. Якщо вам дуже хочеться перекусити що-небудь між прийомами їжі, що не входить в ваш план харчування, або з'їсти те, що не слід, не поспішайте піддатися спокусі. Подумайте і зважте протягом 10 хвилин все «за» і «проти» вашого спокуси. Це може допомогти вам відмовитися від нього або зовсім забути про нього.

3. Враховуйте кожну калорію. Заведіть щоденник харчування, куди будете записувати і відслідковувати все, що потрапляє до вас в рот. Це допоможе вам оцінити кількість споживаних жирів, калорій і різноманітність продуктів у вашому раціоні, щоб зрозуміти, наскільки він збалансований, і при необхідності внести зміни.

4. Розділіть вашу тарілку. Приблизно ¼ тарілки відведіть для вуглеводів, ¼ для білків і ½ для овочів. Ще краще, якщо дані категорії продуктів не будуть стикатися один з одним на тарілці - так на вашій тарілці не опиниться зайвої їжі.

5. Їжте в одному місці. Ніколи не їжте перед телевізором або працюючи за комп'ютером. Коли вашу увагу сфокусовано на чимось ще, крім їжі, ви можете з'їсти набагато більше. Намагайтеся не їсти на бігу, їжте сидячи, ретельно пережовуючи їжу і насолоджуючись кожним шматочком.

6. Складайте список продуктів. Вирушаючи в магазин за продуктами, дотримуйтеся заготовленого списку. Якщо продуктів немає в списку - їх не повинно бути в корзині для покупок. Відсутність спокус будинку підвищує ваші шанси на перемогу.

7. Вибирайте продукти, багаті клітковиною. Овочі, злаки і багато хлібобулочні вироби (зроблені з борошна грубого помелу або з висівками) містять клітковину, яка добре насичує і допомагає не відчувати себе голодним протягом довгого часу.

8. Не облизувати ложку. Доїдаючи, облизуючи і пробуючи їжу під час приготування, ви додаєте зайві калорії в раціон. Намагайтеся контролювати себе, коли готуєте.

9. Жуйте жувальні гумки без цукру. Коли ви перебуваєте в продуктовому магазині або готуєте їжу вдома, жувальна гумка може допомогти вам трохи знизити апетит і не піддатися спокусі з'їсти що-небудь до того, як їжа буде готова.

10. Не доїдайте. Якщо вам поклали занадто велику порцію, коли ви їсте не вдома, не намагайтеся з'їсти все до кінця. Багатьох з нас виховували з дитинства з'їдати все, що вам поклали, але вам варто привчати себе думати не про те, що залишиться на тарілці, а про те, що залишиться у вас на талії та животі.

11. Пийте більше води. Вода взагалі корисна для організму, але також вона може трохи придушити почуття голоду. Більш того, зневоднення може викликати помилкове відчуття голоду, і замість того, щоб пити, ви будете їсти.

12. Вибирайте ситну їжу. Вівсяні пластівці, апельсини і супи - 3 продукту, які наситять вас краще за інших. Згідно з дослідженням університету штату Пенсільванія, люди, що розпочинають свою трапезу з супу, в результаті споживали в середньому на 20% менше калорій. Йдеться, звичайно ж, про супах на бульйоні, а не на вершках.

Часом складно дотримуватися строгих дієт, тому вносьте в своє життя невеликі зміни, які ви зможете дотримуватися завжди, і додавайте нові, коли колишні увійдуть до звички. Обіцяємо, ви неодмінно побачите результат.

Крім щоденника харчування, в якому ви можете записувати все те, що ви їсте, ви також можете завести щоденник пацієнта з цукровим діабетом, який допоможе вам краще контролювати ваш рівень цукру крові. У комбінації з планом харчування і регулярними заняттями фізкультурою це дозволить вам досягти ваших цільових показників глюкози крові і поліпшити самопочуття, незважаючи на діабет.

Глікемічний індекс

Важливе значення для грамотного складання меню має знання різних характеристик продуктів. При цукровому діабеті треба обов'язково зробити правильний вибір водневмісткої компонента їжі, як найбільш значимого по впливу на рівень цукру в крові.

Дослідження показують, що вплив вуглеводів на вміст цукру в крові визначається не тільки їх кількістю, а й якістю (складні або прості): чим більше споживаний обсяг вуглеводів і чим швидше вони засвоюються, тим більше виражений підйом цукру в крові.

У 80-х роках минулого століття почалося активне вивчення глікемічного ефекту їжі, що згодом дозволило ранжувати углеводсодержащие продукти по їх «глікемічним індексом». Розрахунок даного показника досить складний (потрібно визначити площу під глікемічний кривої після вживання певного продукту і порівняти її зі стандартом). У літературі можна зустріти спеціальні таблиці по еквівалентній заміні углеводсодержащих продуктів, де вказані їх глікемічний індекси. Так що тепер є реальна можливість скласти «нізкоглікеміческім» меню.

Як вчить вать гликемические індекси углеводсодержащих продуктів

Щоб вміст цукру в крові протягом дня залишалося стабільним людям з цукровим діабетом рекомендується низкогликемическая дієта. Це означає переважання в харчуванні продуктів з невисоким глікемічним індексом і обмеження (а іноді виняток) продуктів з високим глікемічним індексом.

За стандарт умовно приймають глікемічний індекс глюкози або хліб з білої пшеничної муки дрібного помелу, рівний 100, і по відношенню до цієї цифри вказуються індекси інших углеводсодержащих продуктів.

Чим нижче глікемічний індекс продукту, тим повільніше відбувається підвищення цукру крові після його вживання і тим швидше вміст цукру в крові приходить до вихідному показнику.

На глікемічний індекс впливають кількість харчових волокон в продукті, спосіб кулінарної обробки (варені, смажені або запечені страви), форма подачі продукту (цілісний вигляд, роздрібнена або рідка консистенція), температура продукту (наприклад, у заморожених десертів більш низький глікемічний індекс).

Залежно від глікемічного ефекту продукти діляться на три категорії:

1 продукти з низьким глікемічним індексом: менше 55

2. продукти із середнім глікемічним індексом: від 55 до 70

3. продукти з високим глікемічним індексом: більше 70.

До продуктів з низьким глікемічним індексом відносяться:

  • Хлібобулочні вироби з борошна грубого помелу
  • коричневий рис
  • Гречана крупа
  • Сушена квасоля і сочевиця
  • Класичні вівсяні пластівці (не швидше приготування)
  • Кисломолочні продукти
  • Овочі
  • Яблука і апельсини.

М'ясні продукти та жири не містять великої кількості вуглеводів, і тому для них не встановлюють глікемічний індекс.

Підраховуючи кількість вуглеводів і з огляду на глікемічний індекс продуктів, Ви можете регулювати рівень цукру в крові протягом дня.

Існує так зване «правило великого пальця», яке свідчить: чим вище глікемічний індекс, тим меншу порцію цього продукту Вам потрібно вживати. І навпаки, Ви можете включити в меню більшу кількість продуктів з низьким глікемічним індексом, не побоюючись різкого підвищення рівня цукру в крові.

Найчастіше зупиняйте свій вибір на продуктах з низьким глікемічним індексом і простежте, наскільки це допомагає підтримувати рівень цукру в крові близьким до норми.

Просто про складні вуглеводи

Вуглеводи є чудовим джерелом енергії, що живить мозок, нервову систему і інші органи. Вуглеводи включають в себе цукру, крохмаль і клітковину і бувають двох типів: прості і складні.

Різні види вуглеводів по-різному впливають на рівень глюкози крові. Якщо ви будете знати, які вуглеводи і в якій кількості містяться в їжі, ви зможете більш ефективно контролювати рівень глюкози крові. Дієтологи можуть розповісти вам, які види вуглеводів вам підходять, а які доведеться виключити. Якщо у вас немає можливості проконсультуватися з дієтологом, то дана стаття допоможе вам почати рухатися в правильному напрямку. Не забувайте, що один з кроків для контролю діабету - це вибір продуктів, що входять в ваш раціон.

прості вуглеводи

Ці вуглеводи складаються тільки з одного або двох видів цукрів. Вони швидко розщеплюються в організмі, приводячи до швидкого підвищення рівня глюкози крові, але при цьому так само швидко і споживаються, після чого рівень глюкози крові знижується.

До простих вуглеводів ставляться два основних типи цукрів: натуральні (такі, як в молоці або фруктах) і додані (наприклад, харчовий цукор і цукор, що додається в готові продукти). Іноді важко визначити, які з них містяться в їжі, тому що вони мають безліч назв. Крім добре відомого цукру, коричневого цукру, патоки, меду і цукрової пудри ви можете зустріти на упаковках такі хімічні назви, як сахароза, фруктоза, декстроза, лактоза і мальтоза.

Додані цукру, як правило, не дають організму поживних речовин. Прохолодні напої, печиво і тістечка часто перенасичені ними, тому дуже важливо читати етикетки з вмістом поживних речовин на упаковці. Якщо цукор в списку інгредієнтів займає перше місце, краще відмовитися від покупки.

складні вуглеводи

Ці вуглеводи складаються з трьох або більше цукрів. Організму потрібно більше часу, щоб їх розщепити, тому вони засвоюються і дають енергію протягом більш тривалого періоду. Складні вуглеводи включають крохмалі і клітковину.

Крохмаль - міститься в овочах картоплі, зеленому горошку і кукурудзі, бобових, наприклад, сочевиці, квасолі, лущений горох і нуте, а також в зернових продуктах, таких, гречка, рис, пшениця, вівсянка, перловка, овес, ячмінь і т.д .

Клітковина - це не засвоюваний компонент рослинної їжі, який міститься в фруктах, овочах, цілісних необроблених зернах, горіхах і бобових. Клітковина викликає почуття ситості після прийому їжі і сприяє поліпшенню травлення. Нижче представлений список продуктів, за допомогою якого ви можете збагатити ваш раціон клітковиною:

Бобові, наприклад, ті, про які говорилося вище.

Свіжі фрукти, насіння яких можна їсти, наприклад, яблука і ягоди.

Свіжі овочі, наприклад, різні види салатів, кукурудза, зелень і селеру.

Крупи з цільного зерна. Очищені зернові продукти при обробці втрачають клітковину, вітаміни і мінеральні речовини.

Цільнозерновий хліб (в списку інгредієнтів незбиране зерно повинно займати перше місце).

Горіхи - арахіс, фундук і мигдаль - є хорошими джерелами клітковини і корисного жиру, їх слід їсти в невеликих кількостях через високу калорійність.

Оптимальний джерело клітковини повинен містити не менше 5 грамів клітковини на порцію. Більшість з нас не споживають достатньої кількості клітковини, тому будь-яке збільшення її споживання буде корисним. Якщо ви хочете збільшити споживання клітковини, робіть це поступово, щоб не викликати розлад шлунка.

Не забувайте також пити більше води та інших рідин, що не містять цукор.

Глікемічний індекс

Глікемічний індекс - це показник впливу продуктів харчування на рівень цукру крові. Продукти з високим глікемічним індексом швидко переробляються і засвоюються, в результаті чого викликають значні коливання рівня глюкози крові.

Продукти з низьким глікемічним індексом переробляються і засвоюються повільніше, тим самим викликаючи менш різкі коливання.

Людям з цукровим діабетом краще підходять дієти з низьким глікемічним індексом, так як вони оптимізують рівні глюкози і ліпідів, знижують рівень інсуліну і підвищують чутливість до нього.

Споживання продуктів з низьким глікемічним індексом допоможе вам:

  • Контролювати рівень холестерину
  • контролювати апетит
  • Зменшити ризик розвитку серцевих захворювань
  • Зменшити ризик розвитку діабету другого типу

додаткові поради

Слід зазначити, що дієта з низьким глікемічним індексом - це всього лише один з факторів контролю рівня глюкози крові.

Для того, щоб зробити ваше харчування більш здоровим також слід:

  • приймати їжу в один і той же час
  • вибирати продукти з усіх груп
  • контролювати споживання цукру і солодкого
  • зменшити вміст жирів в їжі
  • вживати продукти з високим вмістом клітковини
  • скоротити споживання солі, алкоголю і кофеїну.

Якщо вам потрібна додаткова інформація, проконсультуйтеся у дієтолога. Не забувайте вимірювати рівень глюкози крові до прийому їжі, а потім через дві години після прийому їжі, щоб дізнатися, як ваш організм реагує на продукти, які ви споживаєте.

Читайте також:

Що таке цукровий діабет?

повернутися