Полезные материалы

Що можна їсти, а що не можна при цукровому діабеті (таблиця): дієта, продукти

  1. Варіанти діабетичного лікувального харчування
  2. Керівництва для складання меню діабетика
  3. Рецепти святкового і звичайного вечерь
  4. Перше, друге і десерт на диабетическом столі

Мета терапевтичних заходів при ендокринній захворюванні полягає в стабілізації порушених процесів обміну

Мета терапевтичних заходів при ендокринній захворюванні полягає в стабілізації порушених процесів обміну. Дотримання принципів дієтотерапії є першорядною справою. Що можна їсти і що не можна при цукровому діабеті? Які загальні дієтичні підходи до продуктів харчування? Що конкретно сьогодні приготувати хворому на вечерю?

Варіанти діабетичного лікувального харчування

Захворювання підшлункової залози пов'язано з розладом обмінних процесів. В основі серйозних порушень лежить не засвоєння клітинами організму вуглеводів, погана утилізація жирів. Причина патології в тому, що орган ендокринної системи частково або повністю відмовляється виконувати фізіологічні функції.

Підшлункова залоза або зовсім не виробляє, або виробляє недостатню кількість інсуліну. При першому варіанті, важкій формі, гормон вводиться ззовні, у вигляді ін'єкцій. Синтезовані препарати різняться за термінами дії. Короткий інсулін робиться «під їжу», перед або під час прийому їжі. Гормон тривалої дії і таблетовані гіпоглікемічні засоби - створюють основу для підтримки в тонусі підшлункову залозу протягом доби.

Розглядати конкретні продукти слід з позиції того, що хворому при цукровому діабеті важливо:

  • мати нормальну масу тіла;
  • зберігати працездатність;
  • попереджати судинні ускладнення.

Для реалізації контролю над хворобою застосовують лікарські засоби, що знижують рівень цукру в крові. Виконання посильних фізичних навантажень допомагає знизити негативний вплив глюкози на кровоносну систему.

Вважається, що, розрахувавши і зробивши адекватну дозування інсуліну, діабетикові з нормальною або низькою масою тіла, можна вживати всі продукти, як здоровій людині. Проте, харчуватися вуглеводною їжею з високим глікемічним індексом (ГІ), більше 50, вони повинні з обережністю, обмеження харчування справедливі для хворих на діабет 1 і 2 типів. Стан хорошої компенсації захворювання протягом кількох годин може помінятися на прямо протилежне.

При легкої і середньої формах захворювання дієтотерапія грає основну роль. Варіант дієти залежить від типу захворювання. Значення глікемічного індексу допомагають орієнтуватися в різноманітті продуктів, визначати які можна їсти, робити їх взаємозамінними.

Інсулінонезалежний пацієнтові, частіше з масою тіла, що перевищує норму, слід рівнятися на показання енергетичної цінності. У його трапези повинні переважати низькокалорійні продукти (овочі, фрукти). Таким хворим не слід використовувати в харчуванні сало, фініки, мед. Для пацієнта з 1 і 2 ступенями ожиріння обмеження носять найсуворіший характер.

Керівництва для складання меню діабетика

Для инсулинонезависимого хворого всі продукти можна поділити на дві великі категорії. В одній знаходяться ті, що дозволяють до вживання, в іншій - забороняють; вказується також кількість дозволеного. При дієтотерапії використовуються таблиці хлібних одиниць (ХО) і глікемічного індексу продуктів.

Головними принципами харчування при діабеті є:

  • часті прийоми їжі;
  • приблизно рівні за з'їденим вуглеводів, оціненим в ХЕ або калоріях;
  • широкий і різноманітний продуктовий асортимент;
  • можливо, заміна цукру ксилітом, сорбітом.

Ендокринне захворювання тягне за собою істотні порушення в інших системах організму. У діабетиків страждають клітини печінки, порушується рН шлункового соку; для поліпшення функцій травних органів, діабетикам рекомендується регулярно вживати ліпотропні продукти (вівсянку, сир, сою).

Хворим не можна їсти смажені страви, міцні м'ясні і рибні бульйони. Добре втамовує голод і продовжує почуття ситості група овочів з низьким глікемічним індексом, менше 15. Сюди відносяться всі види капусти, зелень, огірки, помідори, кабачки. Невеликі кількості деяких продуктів (спецій, алкоголю, копченостей) особливо не впливають на глікемічний рівень, але сприяють порушенню апетиту.

На основі розробленої фахівцями лікувальної дієти, що отримала за класифікацією номер 9, складається безліч варіантів меню на кожен день. Таблиця хлібних одиниць або калорійності служить в допомогу для розрахунку порцій. Добова сума ХЕ або калорій залежить від фізичної активності хворого. Відносна ідеальна маса тіла розраховується за формулою: з росту (в см) віднімається 100.

Зовсім виключити з дієти вуглеводні продукти при цукровому діабеті не можна, щоб уникнути кетоацидозу, заборонено їсти рафіновані речовини (цукор, біле борошно вищого гатунку, манну крупу і страви з їх використанням). Дієтологами названа конкретна дозволена цифра вуглеводів в день - не менше 125 г або половина добового раціону.

Рецепти святкового і звичайного вечерь

Рецепт пропонованого святкової вечері дуже простий. Хлібних одиниць в ньому немає, а калорії в свято іноді можна і не брати до уваги. Доведено, що гарний настрій знижує рівень глікемії.

Технологія приготування полягає в тому, що рибу запікають на вугіллі. Для цього підійде сьомга, лосось, білий амур, сом. Порційні шматки очищеної риби маринуються протягом 4-5 годин.

Маринад збивається в блендері до однорідної маси, його склад:

  • петрушка - 100 г;
  • цибулина - 1 шт. (Велика);
  • часник - 3-4 зубчики;
  • сіль за смаком;
  • біле вино - 1 склянка.

У рецепта є дитячий варіант. Рибу відварити близько 20 хвилин. Акуратно викласти на блюдо, залити соусом і поставити на холод. Використовувати той же соусний склад, тільки вино замінити бульйоном, в якому варилася риба. Заливка виходить красива - яскраво-зеленого кольору від петрушки. У неї можна додати червону смородину, вирізані квіточки з кружечків білка вареного яйця, помаранчевої моркви. Діти зазвичай їдять корисне, кольорове страва з задоволенням.

Наступне блюдо, яке можна сміливо їсти при діабеті - рядове. Без макаронів його подають на вечерю, з вуглеводами - на сніданок або в якості другого на обід. У першій половині дня організм знаходиться в активній фазі, і отримані калорії витратив за призначенням.

Філе яловичини нарізати соломкою і обсмажити на рослинному маслі. Макарони твердих сортів відварити в підсоленій воді і промити під проточною водою. Помідори ріжуться тонкими часточками. Додати листя салату, посолити і присипати товченим часником. Полити олією, побризкати лимонним соком. Змішати в салатнику остиглі м'ясо і макарони з овочами.

  • Яловичина - 300 г; 561 ккал;
  • макарони - 250 г; 840 ккал;
  • листя салату - 150 г; 21 ккал;
  • помідори - 150 г; 28 ккал;
  • часник - 10 г; 11 ккал;
  • сік лимона - 30 г; 9 ккал;
  • рослинне масло - 50 г; 449 ккал.

Просте в приготуванні блюдо, добре збалансовано за білками, жирами та вуглеводами. Воно ділиться на 6 порцій, кожна з яких містить 2,8 ХО або 320 ккал. Доповнить будь-який вечерю, святковий і звичайний, чашка ароматного чаю без цукру.

Перше, друге і десерт на диабетическом столі

Для приготування рідких страв м'ясо використовується нежирне (курка, кролик, яловичина). В овочеві супи можна додавати буряк, баклажани, квасоля, морква, часник. Молочні - готують на знежиреному продукті. Для других страв застосовують різноманітні зернові крупи (гречана, вівсяна, перлова).

На десерт можна їсти грушу (смородину, полуницю). Цілісні фрукти і ягоди мають переваги перед їх соковитими вичавками, компотами. У них повністю збережені мінеральні речовини і вітамінні комплекси.

Вибираючи хлібобулочний виріб, слід свій вибір зупинити на асортименті з висівками, з житнього борошна. Жирні масляні продукти рослинного походження повинні переважати над тваринами, в співвідношенні 3 до 1.

Для хворого відповідь на питання, які продукти можна їсти при цукровому діабеті, а які не можна, повинен межувати з критеріями - скільки є, з чим, коли. Поради лікарів, різні публікації носять загальний рекомендаційний характер. Раціон харчування кожного хворого правильно підбирати індивідуально.

Щоб контролювати зміни в організмі при дієтотерапії, ендокринологи радять своїм пацієнтам вести харчовий щоденник. У ньому вказується час прийому їжі, кількості з'їдених вуглеводів, в ХЕ або ккал. В особливий розділ записуються результати цукру крові.

Промери виконуються за допомогою спеціального приладу (глюкометра), через 2 години після їжі. Тільки емпіричним (досвідченим) шляхом, з урахуванням індивідуальних особливостей організму, при залишилися можливості підшлункової залози, складається дієта при цукровому діабеті, і можна вирішити категорично: що корисно з'їсти, а що не можна.

Ще можете почитати:


Рецепти десертів для діабетиків

Аделіна Павлова

Що можна їсти і що не можна при цукровому діабеті?
Які загальні дієтичні підходи до продуктів харчування?
Що конкретно сьогодні приготувати хворому на вечерю?