Полезные материалы

Солодкий отрута - КАЧЕСТВО.ру

Однією з умов профілактики і лікування діабету у хворих є спеціальне харчування, при якому обмежується споживання жирів і вуглеводів, знижується калорійність їжі Однією з умов профілактики і лікування діабету у хворих є спеціальне харчування, при якому обмежується споживання жирів і вуглеводів, знижується калорійність їжі. Сьогодні багато російських виробники, з огляду на потребу ринку в подібних харчових продуктах, випускають кондитерські вироби без цукру, з використанням цукрозамінників, таких як фруктоза, стевія, сорбіт. При цьому виробники, дотримуючись закон, не заявляють на упаковках, що їх продукція показана діабетикам. Однак деякі магазини в гонитві за прибутком часто підносять ці функціональні продукти як рекомендовані для діабетиків, розміщуючи на окремих полицях кондитерських відділів недостовірну інформацію типу «для діабетиків» або «для діабетичного харчування». Це пряме введення споживачів в оману, яке повинен припиняти Росспоживнагляд.

Десять зразків кондитерських виробів «без цукру» були придбані на таких полицях в супермаркетах і спрямовані для об'єктивної оцінки в акредитовану лабораторію. За підсумками дослідження, рівно половина перевірених зразків була визнана не відповідною вимогам нормативного документа.

З п'яти зразків, які не відповідали Технічному регламенту, можна виділити два, оскільки своєю маркуванням вони вводили споживачів в оману. Перший - зразок цукерки «Мурена в шоколаді» під торговою маркою «фруктози» (виробник - ТОВ «КФ« Покровск », Саратовська область). Інформація на лицьовій стороні упаковки про те, що цукерки «в шоколаді», не відповідала етикетці на зворотній стороні упаковки, де в складі замість «шоколаду» була вказана «кондитерська глазур». Недобросовісну маркування застосувала і кондитерська фабрика «Нева» (Ленінградська область). На лицьовій стороні упаковки зефіру ванільного «ДіYes» було крупно написано, що він «в шоколадній глазурі», а на етикетці зі зворотного боку упаковки дрібним шрифтом - «в кондитерській».

Решта три зразка також не відповідали Технічному регламенту щодо маркування. Так, на упаковці халви «Царська» (ТОВ «Азовська кондитерська фабрика» (м Азов) була відсутня дата пакування, а дата виготовлення читається з працею, оскільки нанесена на текст, який до того ж невеликий. На сушках на сорбите «Здорівка» ( ТОВ «Лакомка СПб», Санкт-Петербург) була відсутня попереджувальний напис: «Містить підсолоджувач. При надмірному вживанні може надавати послаблюючу дію». А на упаковці «Печиво сирне без цукру з борошна амаранту» (ТОВ «ПФ« Авангард », Санкт-Петербург ) не вказано слово «нетто» при обознач ванні маси продукту, слово «підсолоджувач» написано з орфографічною помилкою.

Результати лабораторних досліджень показали, що фактичні значення харчову та енергетичну цінність всіх десяти зразків кондитерських виробів на основі цукрозамінників відрізнялися від даних, винесених на етикетку. В середньому фактичний зміст кілокалорій в досліджених зразках виявилося перевищено від 20 до 80 ккал. Виняток становлять печиво на фруктозі «Посіделкіно» (Ленінградська область) і цукерки на фруктозі «Добрий світло» (м Воронеж), в яких фактичний зміст кілокалорій виявилося трохи менше, ніж зазначено на упаковці. Однак ці розбіжності не є підставою для визнання продукції неякісної - відповідно до вимог Технічного регламенту Митного союзу 022/2011 на упаковку виносять середні (довідкові) значення енергетичної цінності без вказівки допусків.

На жаль, часто люди з надмірною вагою або з ожирінням купують продукти з цукрозамінників для того, щоб скорегувати свою вагу. Однак, калорійність сорбіту, ксиліту, фруктози така ж, як і у цукру. В результаті люди платять більше грошей за товари, які не сприяють зниженню ваги. І можуть навіть зашкодити, оскільки людина, вважаючи, що вони «лікувальні», може з'їсти їх в більшій кількості.

Особливо небезпечні відхилення по вуглеводах для людей, які отримують інсулін. Людина розраховує інсулін за показниками на етикетці, і якщо вуглеводів в продукті менше заявленого, це може привести до зниження цукру і гіпоглікемічної коми. А якщо вуглеводів більше, ніж вказано на етикетці (критичне значення має перевищення 10 г на 100 г продукту), то це веде до збільшення цукру в крові і подальшим ускладненням цукрового діабету. Виходить такі продукти, як «Печиво сирне без цукру з борошна амаранту», вироблене ТОВ «ПФ« Авангард », що містить вуглеводів на 23,7 г більше, ніж вказано в маркуванні, не корисні, а небезпечні. Таке відхилення підніме цукор на 4-5 ммоль / л вище норми. Фактична енергетична цінність цього печива на 85 ккал вище зазначеної на етикетці, перевищення становить 21%.

Відхилення по калорійності в бік збільшення створюють додаткові ризики для людей з надмірною вагою і цукровим діабетом другого типу, лікування яких направлено в основному на зниження ваги. Такі продукти заважають лікуванню, при цьому вартість їх завжди вище звичайних аналогів. Значне перевищення показників по калорійності експертиза виявила у виробів: подушечки амарантові «Di and Di» зі стевією (ТОВ «Корпорація Ді енд Ді»), печиво вівсяне «Баланс довголіття» (ТОВ «ТД« Петродіет »), зефір на фруктозі (ТОВ« КФ «Нева»), сушка на сорбите «Здорівка» (ТОВ «Лакомка СПб»), торт вафельний на сорбите (ТОВ «Верес»), цукерки «Мурена в шоколаді» ТМ «фруктози», печиво сирне без цукру з борошна амаранту ( ТОВ «ПФ« Авангард »), халва соняшникова на фруктозі« Царська »(ТОВ« Азовська кондитерська фабрика »). Тому людям, які прагнуть харчуватися збалансовано і нормалізувати свою вагу, ендокринологи таку продукцію є не рекомендують.

коментар експерта

Михайло Богомолов, лікар-діабетології, президент Російської діабетичної асоціації (РДА):

- Етикетки перевіреної продукції містять недостатньо інформації, навіть незважаючи на відповідність маркування вимогам Технічного регламенту. Дані продукти вимагають винесення на етикетку попереджувального напису типу «продукт не призначений для споживання особами з цукровим діабетом і ожирінням». Винесення на етикетку написів «на сорбите», «на фруктозі» без вказівки їх відносного змісту вводить в оману споживачів з цукровим діабетом і ожирінням.

На думку РДА, з десяти представлених на випробування зразків високоуглеводними виявилися п'ять: сушка на сорбите «Здорівка» (73%), печиво вівсяне «Баланс довголіття» зі стевією (67,8%), печиво вівсяне з журавлиною на фруктозі ТМ «Посіделкіно» 68,9%), зефір на фруктозі ТМ «ДіYes» (76,6%), печиво сирне без цукру з борошна амаранту (ТОВ «ПФ« Авангард », 71,7%), а цукерки ТМ« фруктози »з фруктозою потрапили в розряд «рекордсменів» - вони виявилися супервисокоуглеводнимі (81,4%). До висококалорійним РДА зараховує продукти, які містять понад 450 ккал на 100 г.

За висновком асоціації до суперкалорійним виробам з числа перевірених відносяться: печиво сирне з борошна амаранту (ТОВ «ПФ« Авангард », 462 ккал), подушечки амарантові« Ді енд Ді »(515 ккал), цукерки з вафлями на фруктозі« Добра порада »( 523 ккал), печиво вівсяне з журавлиною на фруктозі «Посіделкіно» (453 ккал), торт вафельний на сорбите «Верес» (580 ккал), халва соняшникова на фруктозі «Царська» (565 ккал).

За висновком асоціації до суперкалорійним виробам з числа перевірених відносяться: печиво сирне з борошна амаранту (ТОВ «ПФ« Авангард », 462 ккал), подушечки амарантові« Ді енд Ді »(515 ккал), цукерки з вафлями на фруктозі« Добра порада »( 523 ккал), печиво вівсяне з журавлиною на фруктозі «Посіделкіно» (453 ккал), торт вафельний на сорбите «Верес» (580 ккал), халва соняшникова на фруктозі «Царська» (565 ккал)

Також Російська діабетична асоціація зробила висновок про те, що п'ять зразків не відповідають вимогам Технічного регламенту:

- Природні цукрозамінники - ксиліт, сорбіт, фруктоза, мальтоза та інші - містять в собі стільки ж калорій, як і звичайний цукор, тому продукти на їх основі не можуть бути рекомендовані особам з ожирінням і з підвищеною вагою, - говорить Михайло Богомолов. - Ці товари призначені для здорових людей, які такими і хочуть залишатися. Дані продукти також можуть вживатися хворими на цукровий діабет, ожиріння, атеросклероз, але в кількостях, що не перевищують рекомендовані.

Наша довідка З 1 липня 2013 року набрав чинності Технічний регламент Митного союзу (ТР ТЗ) 027/2012 «Про безпеку окремих видів спеціалізованої харчової продукції, в тому числі дієтичного лікувального і дієтичного профілактичного харчування», в якому є нове визначення - «харчова продукція діабетичного харчування ». Це продукція, в якій відсутні або знижений вміст легкозасвоюваних вуглеводів (моносахаридів - глюкоза, фруктоза, галактоза, і дисахаридів - сахароза, лактоза) щодо їх змісту в аналогічній харчової продукції та (або) змінено вуглеводний склад.

Таким чином, людям, які складають для себе збалансований раціон з профілактичною або лікувальною метою, варто купувати продукти, на упаковці яких вказано ТР ТЗ 027/2012, а також чітко написано, що це «харчова продукція діабетичного харчування». Виробники таких продуктів зобов'язані здавати свої вироби на перевірку в НДІ харчування РАМН, а потім на основі його укладення отримати відповідний дозвіл на випуск такої продукції в Росспоживнагляді.

інформація надана СПб ООП «Громадський контроль»