Полезные материалы

Стевія при цукровому діабеті 2 типу

  1. Що це за рослина?
  2. Історія застосування
  3. Вибір цукрозамінників при цукровому діабеті
  4. Метаболічний синдром і стевія
  5. Форми випуску та застосування
  6. Рекомендації та протипоказання

Стевія - унікальна рослина, листя і стебла якого мають інтенсивний солодкий смак у багато разів перевершує солодкість цукру. Смакові якості «медової трави» обумовлені вмістом стевіозіда і ребуадозідов - речовин, що не відносяться до вуглеводів і мають нульову калорійність.

Завдяки цьому, широко використовується стевія при діабеті 2 типу та ожиріння в якості природного підсолоджувача. Стевія - це прекрасна альтернатива штучним цукрозамінникам, адже вона не тільки позбавлена ​​їх недоліків і побічних ефектів, але і позитивно впливає при діабеті 2 типу та гіпертонії. Завдяки цьому, широко використовується стевія при діабеті 2 типу та ожиріння в якості природного підсолоджувача

Що це за рослина?

Медова трава Stevia rebaudiana - багаторічний вічнозелений кущ з трав'янистими стеблами, сімейства складноцвітих, до якого відносяться знайомі всім айстри і соняшники. Висота чагарника досягає 45-120 см залежно від умов зростання.

Родом ця рослина з Південної і Центральної Америки, культивується для виробництва його екстракту стевіозіда як у себе на батьківщині, так і в країнах Східної Азії (найбільший експортер стевіозіда - Китай), в Ізраїлі, південних областях РФ.

Можна вирощувати стевію будинку в квіткових горщиках на сонячному підвіконні. Вона невибаглива, швидко зростає, легко розмножується живцями. На літній період можна висаджувати медову траву на присадибній ділянці, але зимувати рослина обов'язково має в теплому і світлому приміщенні. Використовувати в якості підсолоджувача можна як свіжі, так і засушені листя і стебла.

Історія застосування

Першовідкривачами унікальних властивостей стевії були індіанці Південної Америки, які використовували «медову траву» для надання солодкого смаку напоїв, а також в якості лікарської рослини - проти печії і симптомів деяких інших захворювань.

Після відкриття Америки її флора була досліджена європейськими біологами, і на початку XVI століття стевія була описана і класифікована Валенсійського ботаніком Стевіусом, які привласнили їй своє ім'я.

У 1931р У 1931р. французькими вченими був вперше вивчений хімічний склад листя стевії, що включає цілу групу глікозидів, які отримали назви стевіозіда і ребуадозідов. Солодкість кожного з цих глікозидів в десятки разів перевищує солодкість сахарози, але при їх вживанні не відбувається підвищення концентрації глюкози в крові, що особливо цінно для хворих на діабет 2 типу та страждають ожирінням.

Інтерес до стевії, як до природного цукрозамінника, виник в середині ХХ століття, коли були опубліковані результати досліджень поширених в той час штучних підсолоджувачів.

Виявилося, що хімічні цукрозамінники мають безліч негативних побічних ефектів, аж до здатності викликати онкологічні захворювання.

Як альтернатива хімічним підсолоджувачів була запропонована стевія. Багато країн Східної Азії підхопили цю ідею і почали культивувати «медову траву» і широко використовувати стевіазід у виробництві продуктів харчування ще з 70-х років минулого століття.

В Японії цей природний підсолоджувач повсюдно використовується у виробництві безалкогольних напоїв, кондитерських виробів, а також продається в торговельній мережі вже понад 40 років В Японії цей природний підсолоджувач повсюдно використовується у виробництві безалкогольних напоїв, кондитерських виробів, а також продається в торговельній мережі вже понад 40 років. Тривалість життя в цій країні - одна з найвищих в світі, а показники захворюваності на ожиріння і цукровий діабет - одні з найнижчих.

Вже одне це може служити, хоча і непрямим, доказом користі, яку приносить вживання в їжу глікозидів стевії.

Вибір цукрозамінників при цукровому діабеті

Цукровий діабет викликається порушенням вуглеводного обміну Цукровий діабет викликається порушенням вуглеводного обміну. При діабеті 1 типу в організмі припиняє вироблятися гормон інсулін, без якого неможлива утилізація глюкози. Діабет 2 типу розвивається, коли інсулін продукується в достатній кількості, але тканини організму на нього не реагують, глюкоза своєчасно не утилізується, і її рівень в крові постійно підвищений.

При діабеті 2 типу головним завданням стає підтримка кількості глюкози в крові на нормальному рівні, оскільки її надлишок викликає патологічні процеси, які проводять з часом до патологій судин, нервів, суглобів, нирок, органів зору.

Ці патології призводять до важких ускладнень, якими і небезпечний діабет 2 типу, втім, як і перший, інсулінозалежний тип цього захворювання.

При діабеті 2 типу прийом в їжу цукру викликає у відповідь викид в-клітинами підшлункової залози гормону інсуліну для переробки надійшла глюкози. Але через нечутливості тканин до цього гормону глюкоза не утилізується, її рівень в крові не зменшується. Це викликає новий викид інсуліну, який також виявляється безрезультатним.

Така інтенсивна робота в-клітин з часом їх виснажує, і вироблення інсуліну сповільнюється аж до повного її припинення.

Дієта хворих на діабет 2 типу різко обмежує вживання цукровмісних продуктів. Оскільки через звичку до солодкого хворим важко виконувати суворі вимоги цієї дієти, в якості підсолоджувачів використовуються різні засоби, що не містять глюкози. Без такої заміни цукру багатьом пацієнтам загрожувало б впадіння в депресію.

З природних цукрозамінників в дієті хворих на діабет 2 типу використовуються речовини солодкого смаку, для переробки яких в організмі не потрібно інсулін З природних цукрозамінників в дієті хворих на діабет 2 типу використовуються речовини солодкого смаку, для переробки яких в організмі не потрібно інсулін. Це - фруктоза, ксиліт, сорбіт, а також глікозиди стевії.

Фруктоза по калорійності близька до сахарози, основним її перевагою є, то, що вона приблизно вдвічі солодший за цукор, тому для задоволення потреби в солодкому її потрібно меншу кількість. Ксиліт має калорійність на третину менше, ніж сахароза, і солодший смак. Калорійність сорбіту на 50% вище, ніж у цукру.

Кожен з цих трьох підсолоджувачів допомагає підтримувати концентрацію глюкози в крові на нормальному рівні, проте вони мало ефективні у випадках, коли потрібно обмеження раціону по калорійності.

А адже діабет 2 типу в більшості випадків поєднується з ожирінням, і одним із заходів, які допомагають зупинити розвиток захворювання і навіть повернути його назад, є позбавлення від зайвої ваги.

В цьому плані стевія не має собі рівних серед натуральних цукрозамінників В цьому плані стевія не має собі рівних серед натуральних цукрозамінників. Її солодкість в 25-30 разів вище, ніж у цукру, а калорійність, практично, дорівнює нулю. До того ж, речовини, що містяться в стевії, не просто замінюють цукор в раціоні, а й надають терапевтичний вплив на функціонування підшлункової залози, зменшують резистентність до інсуліну, знижують артеріальний тиск.

Тобто, вживання підсолоджувачів на основі стевії дозволяє хворому на цукровий діабет 2 типу:

  1. Чи не обмежувати себе в солодощах, що для багатьох рівнозначно збереженню нормального психологічного стану.
  2. Підтримувати концентрацію глюкози в крові на допустимому рівні.
  3. Завдяки нульовому змістом калорій, стевія допомагає знизити загальну калорійність раціону і скинути зайву вагу. Це є ефективним заходом боротьби з діабетом 2 типу, а також великим плюсом в плані загального оздоровлення організму.
  4. Нормалізувати артеріальний тиск при гіпертензії.

Нульову калорійність, крім препаратів на основі стевії, мають також синтетичні цукрозамінники. Але їх застосування пов'язано з ризиком негативних побічних ефектів, в ході клінічних досліджень було виявлено канцерогенну дію багатьох з них. Тому штучні підсолоджувачі не йдуть ні в яке порівняння з натуральної стевією, яка підтвердила свою корисність багаторічним досвідом застосування.

Метаболічний синдром і стевія

На цукровий діабет 2 типу хворіють зазвичай люди у віці старше 40 років, що мають надлишкову масу тіла. Як правило, ця хвороба приходить не одна, а в стійкому поєднанні з іншими патологіями:

Закономірність цього поєднання була виявлена ​​вченими в кінці 80-х років ХХ століття. Це патологічний стан отримало назву «смертельний квартет» (цукровий діабет, ожиріння, артеріальна гіпертензія та ішемічна хвороба серця) або метаболічний синдром. Головна причина появи метаболічного синдрому - це нездоровий спосіб життя.

У розвинених країнах метаболічний синдром зустрічається приблизно у 30% осіб у віці 40-50 років, і у 40% жителів старше 50. Цей синдром можна назвати однією з головних медичних проблем людства. Рішення її багато в чому залежить від усвідомлення людьми необхідності вести здоровий спосіб життя.

Поняття здорового способу життя включає в себе правильне харчування, відмова від шкідливих звичок і регулярну посильну фізичну активність.

Один із принципів правильного харчування - це обмеження вживання «швидких» вуглеводів Один із принципів правильного харчування - це обмеження вживання «швидких» вуглеводів. Вчені вже давно прийшли до висновку про те, що цукор шкідливий, що вживання продуктів з високим глікемічним індексом є однією з головних причин поширеності ожиріння, карієсу, цукрового діабету та його ускладнень. Але, навіть знаючи про шкоду цукру, людство не може відмовитися від солодкого.

Цукрозамінники на основі стевії допомагають вирішити цю проблему. Вони дозволяють харчуватися смачно, не тільки не завдаючи шкоди здоров'ю, але і відновлюючи метаболізм, порушений непомірним споживанням цукру.

Широке використання цукрозамінників на основі стевії в поєднанні з популяризацією інших правил здорового способу життя допомагає зменшити поширеність метаболічного синдрому і рятує мільйони життів від головного вбивці сучасності - «смертельного квартету» Широке використання цукрозамінників на основі стевії в поєднанні з популяризацією інших правил здорового способу життя допомагає зменшити поширеність метаболічного синдрому і рятує мільйони життів від головного вбивці сучасності - «смертельного квартету». Щоб переконатися у вірності цього висловлювання, досить згадати приклад Японії, яка вже понад 40 років використовує стевіазід в якості альтернативи цукру.

Форми випуску та застосування

Підсолоджувачі на основі стевії випускаються у вигляді:

Часто зустрічаються в продажу різноманітні напої, в яких стевіозід поєднується з фруктовими та овочевими соками. При їх покупці рекомендується звертати увагу на загальну калорійність, яка часто виявляється настільки високою, що це нівелює всі переваги використання стевії.

Рекомендації та протипоказання

Незважаючи на всі корисні властивості стевії, надмірне її вживання неприпустимо. Рекомендується обмежити її прийом до трьох разів на день в дозуванні, зазначеної в інструкції або на упаковці підсолоджувача.

Приймати десерти і напої зі стевією найкраще після вживання вуглеводів з низьким глікемічним індексом - овочів, фруктів, круп і бобових. В цьому випадку ділянку головного мозку, що відповідає за насичення, отримає свою порцію повільних вуглеводів і не буде посилати сигнали голоду, «обманутий» безвуглеводної солодкістю стевіозіда.

Через можливі алергічних реакцій слід утриматися від прийому стевії вагітним і годуючим жінкам, не рекомендується також давати її маленьким дітям. Особам із захворюваннями шлунково-кишкового тракту необхідно узгодити прийом стевії з лікуючим лікарем.

Що це за рослина?
Що це за рослина?