Полезные материалы

Використання замінників цукру при цукровому діабеті

  1. Різновиди замінників цукру

Хворі на цукровий діабет намагаються виключити з раціону вуглеводи і цукор в тому числі Хворі на цукровий діабет намагаються виключити з раціону вуглеводи і цукор в тому числі. Але ця заборона на солодкі напої та продукти кожен сприймає по-різному. Одні дотримуються цього правила з легкістю, інші - часто ігнорують, ну а деякі люди відчувають себе обмеженими, коли виключають з раціону всі солодощі. Так ось, для останніх хворих існує альтернатива.

Замінити сахарозу можна, вживаючи інші солодкі речовини, які не підвищують рівень глікемії , А якщо і підвищують, то дуже повільно. Але деякі діабетики вважають, що раз дієтичні продукти не впливають на глікемію, то і вживати їх можна в необмеженій кількості, але це не так. Цукрозамінники при цукровому діабеті мають особливості, про які потрібно пам'ятати.

Різновиди замінників цукру

Найперший замінник цукру (сахарин) був отриманий ще в 1879 році. Він використовувався за часів Першої світової війни. А вже в середині ХХ століття стали з'являтися аспартам і цикламат. Зараз все цукрозамінники поділяють на дві умовні групи:

  • некалорійні (фруктоза, ксиліт, сорбіт);
  • з рівною глюкози енергетичною цінністю (сахарин, аспартам, цикломат, ацетсульфам калію).

Фруктоза. Це аналог цукру, який виготовляють з рослинної сировини. Вона досить повільно всмоктується і засвоюється без особливого впливу інсуліну. Фруктозу можна додавати в холодні страви, такі як компот, сир та ін. Для гарячої кави або чаю доцільніше використовувати інші цукрозамінники. У 1 грамі фруктози міститься 4 ккал.

Ксиліт. Даний аналог цукру виготовляють з деревини. Засвоюється він подібно фруктозі, але в деяких випадках може викликати нудоту, здуття живота і пронос.

Сорбіт. Цей цукрозамінник виробляється з рослинної сировини. Він повільно засвоюється і суттєво не впливає на рівень цукру в крові. За солодощі сорбіт поступається сахарози майже в три рази, але зате може викликати ті ж побічні ефекти, що і ксиліт.

Аспартам. Цей замінник цукру одержують хімічним шляхом. Він характеризується дуже низькою калорійністю, а при гарячій обробці розщеплюється, тому краще використовувати його для холодних страв. Аспартам солодше сахарози в 150 разів.

Сахарин. Отримують його хімічним шляхом, він не розщеплюється в організмі і виводиться нирками. Даний цукрозамінник солодше цукру в більш ніж 300 раз.

Цикламат. Також отримують хімічним шляхом. Має протипоказання при вагітності. При кулінарній обробці розщеплюється, тому найчастіше його використовують в поєднанні з сахарином.

Цукрозамінники при діабеті. Сорбіт, фруктоза і ксиліт - натуральні замінники цукру, які досить калорійні. Саме тому їх не рекомендують вживати тим людям, які мають підвищену масу тіла. Штучні речовини з солодким смаком, які не впливають на рівень цукру, містять мало калорій.

Сучасні діабетичні цукрозамінники (розчини і таблетки) мають ряд переваг перед «традиційними» (ксилітом, фруктозою і сорбітом): не містять калорій і ніяк не впливають на цукор в крові. Їх можна додавати в їжу і в напої, що дозволяє зробити харчування діабетика не тільки корисним, а ще й смачним. Найпопулярнішими серед замінників цукру є сахарин і аспартам, які не мають обмежень у прийомі. Але не варто забувати, що цукрозамінники не є ліками і не володіють властивістю, що знижує рівень глюкози. Ними можна лише трохи «підсолодити» своє життя тим діабетикам, кому важко обійтися без солодкого.