Полезные материалы

Замінники цукру при діабеті

.

Всілякі замінники цукру користуються останнім часом великою популярністю Всілякі замінники цукру користуються останнім часом великою популярністю. Вони є необхідним компонентом всіх діабетичних продуктів і використовуються в дієтичному харчуванні у людей, змушених стежити за своєю вагою. Але замінників цукру існує багато, а розібратися в них дуже складно. Наприклад, не всі замінники, призначені діабетикам, підходять для людей, що намагаються схуднути. Справа в тому, що всі замінники цукру діляться на дві групи. Перші мають калорійністю, або енергоємністю, такі як фруктоза, ксиліт, сорбіт, а другі, навпаки, безкалорійні, або неенергоёмкіе, речовини, серед них відомі сахарин, цикламат натрію, ацесульфат калію і аспартам.

А тепер давайте розберемося, чому ж ще вони відрізняються один від одного.

СОРБІТ- солодкий порошок, виготовлений з рослинної сировини. Він міститься в багатьох фруктах і в 3 рази менше солодкий, ніж цукор. Сорбіт повільно всмоктується в кишечнику і не робить істотного впливу на рівень глюкози в крові, позитивно впливає на обмін вітамінів в організмі. Зберігає свій смак при кип'ятінні, тому його можна додавати в продукти, що вимагають кулінарної термічної обробки. Добова доза не повинна перевищувати 30 г. Калорійність його така ж, як і у цукру: 1 грам містить 4 ккал, що необхідно враховувати при розрахунку калорійності їжі.

ФРУКТОЗА, або виноградний цукор, - компонент багатьох ягід і фруктів. Вона в 2 рази солодше цукру, хоча має таку ж калорійність, і в 3 рази солодше сорбіту. У фруктози є ряд позитивних ефектів у порівнянні з глюкозою: поліпшується утворення глікогену в печінці, що благотворно позначається на хворих з діабетом зі схильністю до гіперглікемії. Вживання фруктози в кількості 30 г на добу практично не призводить до підвищення потреби в інсуліні. Фруктоза в 6 разів перевищує солодкість сорбіту, але при кип'ятінні розчин фруктози стає менш солодким.

Ксиліт - найбільш часто використовується при діабеті, так як його засвоєння в організмі не вимагає участі інсуліну. Ксиліт сповільнює швидкість евакуації їжі зі шлунка, і кількість з'їденої їжі після прийому ксиліту достовірно нижче. Це дозволяє регулювати кількість надходження їжі в організм, що особливо важливо при цукровому діабеті II типу. Добове споживання ксиліту становить також 30 м

Ці замінники цукру можна вживати в їжу, не побоюючись, що вони викличуть відчутні коливання показників глюкози в крові і сечі. Але людям, схильним до зайвої ваги, слід пам'ятати, що замінники цукру, також як звичайний цукор, мають калорійністю і сприяють підвищенню маси тіла.

Цукрозамінники, особливо сорбіт і ксиліт, через їх повільного засвоєння можуть викликати здуття живота і розлад шлунка.

На відміну від сорбіту, фруктози і ксиліту, цукрозамінники другої групи, частіше іменовані підсолоджувачами, є неенергетичних речовинами і при розрахунку калорійності раціону їх можна не враховувати. З цієї причини хворим на діабет і всім іншим людям з надмірною масою тіла набагато корисніше вживати не замінники цукру, а підсолоджувачі - цикламат, сахарин, ацесульфам калію і аспартам, тим більше що вони в багато разів солодше цукру.

Всесвітня організація охорони здоров'я встановила безпечні граничні норми добового споживання підсолоджувачів дорослим, щоб виключити найменший ризик. Отже, ВООЗ рекомендує наступні норми вживання цукрозамінників та підсолоджувачів на 1 кг маси тіла:
Сахарин - від 0 до 2,5 мг
Цикламат натрію - від 0 до 12,34 мг
Аспартам - від 0 до 4 мг
Ацесульфат калію - від 0 до 9 мг

Дози цукрозамінників (ксиліту, сорбіту, фруктози), як уже говорилося, не повинні перевищувати 30 мг на добу, а для осіб похилого віку -15-20 г на добу.

Схожі статті: