Полезные материалы

Дієта при діабеті і преддіабетом на основі біомаркерів крові

  1. Дієта при діабеті
  2. Але який тип дієти найкраще підійде для схуднення?
  3. Біомаркери для схуднення

А нализ понад 1200 дорослих пацієнтів показав, що рівень глюкози в крові натще, рівень інсуліну натще або обидва цих показника ефективні для визначення оптимальних режимів харчування для скидання ваги. Дослідники повідомляють, що такі біомаркери особливо ефективні для визначення дієт, які найкраще підходять для людей з преддиабетом і діабетом .

Найбільш поширеною формою діабету є діабет 2-го типу, при якому організм не здатний ефективно використовувати інсулін, в результаті чого підвищується рівень глюкози в крові .

Преддіабет - це стан, при якому рівень глюкози в крові вище, ніж зазвичай, але він недостатньо високий, щоб викликати діабет. Однак люди з преддиабетом схильні значно більшому ризику розвитку діабету 2-го типу, ніж особи без преддиабета. За оцінками, близько 86 мільйонів чоловік в США мають преддиабет, але близько 90% не знають про це.

Дієта при діабеті

Зайва вага є основним фактором ризику розвитку діабету і інших хвороб, включаючи серцево-судинні захворювання і рак. Згідно з даними Центрів контролю і профілактики захворювань (ЦКПЗ), у людей з преддиабетом зниження маси тіла на 5-7% і збільшення фізичного навантаження можуть знизити ризик діабету 2-го типу на цілих 58%.

Людям, яким вже був поставлений діагноз «діабет», скидання ваги за допомогою дієти і фізичних вправ може допомогти контролювати рівень глюкози в крові і знизити ризик розвитку інших захворювань.

Але який тип дієти найкраще підійде для схуднення?

А нализ понад 1200 дорослих пацієнтів показав, що рівень глюкози в крові натще, рівень інсуліну натще або обидва цих показника ефективні для визначення оптимальних режимів харчування для скидання ваги

Само собою зрозуміло, що універсального підходу немає. Проте, доктор Аструп і його колеги вважають, що рівень інсуліну і рівень глюкози в крові натще можуть допомогти у визначенні найбільш ефективного раціону для зниження ваги .

Щоб прийти до висновку, дослідники проаналізували дані трьох клінічних випробувань, присвячених дієті: «Дослідження дієти, ожиріння і генів», «Дослідження продуктів в супермаркетах OPUS» (SHOPUS) і «Взаємодія генів і поживних речовин при ожирінні» (NUGENOB). В цілому, дослідження включало дані більш ніж 1200 дорослих пацієнтів з надмірною вагою.

Дослідники вивчали рівень глюкози в крові натще і рівень інсуліну натще кожного учасника і оцінювали, чи пов'язані ці рівні з втратою ваги при дотриманні певної дієти.

Команда дослідників виявила, що для дорослих з преддиабетом найбільш ефективна дієта, багата цільними зернами, фруктами і овочами. Наприклад, в дослідженні SHOPUS дорослі з преддиабетом, які дотримувалися «Нової нордичної дієти» з високим вмістом цільних зерен, фруктів і овочів, протягом 26 тижнів скинули в середньому на 6,06 кг більше, ніж ті, хто дотримувався контрольну дієту. Дорослі з нормальним рівнем глюкози в крові скинули близько 2,20 кг на «Новій нордичної дієті».

Згідно з висновками дослідників, людям з діабетом 2-го типу найбільше підходить дієта з низьким вмістом вуглеводів, багата рослинними «здоровими» жирами. Наприклад, в дослідженні NUGENOB дорослі з діабетом 2-го типу, що дотримували дієту з високим вмістом рослинних жирів і низьким вмістом вуглеводів, протягом 10 тижнів скинули приблизно на 2,04 кг більше, ніж учасники, які вживали невелику кількість жирів і велика кількість вуглеводів. Високожирові низкоуглеводная дієта краще підходить для зниження ваги у дорослих з нормальним рівнем глюкози в крові.

Біомаркери для схуднення

Як стверджують дослідники, включення в аналіз такого показника, як рівень інсуліну натще, ще більше зміцнило упевненість в наявності виявленої зв'язку між режимом харчування та втратою ваги. Виходячи з отриманих результатів, вчені вважають, що рівень глюкози в крові натще і рівень інсуліну натще можуть бути біомаркерами для схуднення.

Доктор Арне Аструп: «Визначення такого показника, як глюкоза в плазмі натще, в якості ключового біомаркери дозволяє по-новому поглянути на дані багатьох попередніх досліджень, що потенційно може призвести до справжнього прориву в персоналізованому харчуванні».

«Краса цієї концепції полягає в її простоті. Хоча ми і шукаємо інші біомаркери, просто дивно, наскільки ми можемо допомогти нашим пацієнтам, використовуючи лише ці два простих параметра », - додає доктор Аструп.

«Ми продовжимо проводити і заохочувати вивчення додаткових біомаркерів, таких як мікробіота кишечника і геноми, які можуть надати більше інформації і допомогти більш ефективно підібрати правильну дієту для конкретних людей».

Honor Whiteman, Medical News Today

Ілюстрації: Анастасія Леман

Але який тип дієти найкраще підійде для схуднення?