Полезные материалы

Як Америка через ТV впливає на олімпійський рух

2.02.2018

Близько $ 10 млрд - стільки міжнародний олімпійський комітет отримав за останні роки від американських телемереж

Ще коли рішення про нейтральний статус спортсменів з Росії було на стадії чуток, Володимир Путін запідозрив МОК в зв'язках з США. Так, безпосередній вплив американців на олімпійський комітет не доведено, але відчутно майже всюди, а найбільше воно помітно завдяки божевільним телевізійним контрактами. Спортивна редакція «БІЗНЕС Online» про спорт поза політикою, але при грошах.

Володимир Путін: «Дуже великі підозри, що це все робиться для того, щоб створити необхідну для кого-то обстановку невдоволення любителів спорту Володимир Путін: «Дуже великі підозри, що це все робиться для того, щоб створити необхідну для кого-то обстановку невдоволення любителів спорту ...» Фото: kremlin.ru

NBC: ТОПОВИЙ СПОРТ І антиросійській пропаганді

«Олімпіада повинна початися в лютому, а вибори у нас коли президентські? - цитував Володимира Путіна "Інтерфакс" . - У березні. Дуже великі підозри, що це все робиться для того, щоб створити необхідну для кого-то обстановку невдоволення любителів спорту ... У відповідь на наше уявне втручання в їх вибори хочуть створити проблеми під час виборів президента Росії ».

Вплив американців на олімпійський комітет не доведено, але відчутно майже всюди - взяти того ж Григорія Родченкова. Колишнього главу московської антидопінгової лабораторії і нинішнього «ката» російського спорту, по словами Путіна, «зловили і витягли» саме в США. Але як саме Штати можуть впливати на МОК і олімпійський рух в цілому? Найбільш очевидний відповідь - через телеконтракти. За інформацією ISPO , МОК в період з 2013 по 2016 рік отримав по 100 млн євро від таких спонсорів, як Coca-Cola, «Макдоналдс», Visa, Bridgestone, Samsung, Panasonic і Omega. А від американської мережі NBC Universal, як писав Variety , Отримав відразу $ 1,2 мільярда. Така вартість прав на показ Олімпіади-2016.

NBC Universal був заснований в 2004 році злиттям безпосередньо мереж Universal і NBC, якою володіла одна з найбільших публічних компаній світу General Electric. У 2009 році кабельна мережа Comcast викупила у неї 51% акцій, а в 2013 році Comcast став одноосібним власником в NBC Universal, купивши частку GE за $ 16,7 млрд. Зараз Comcast - друга мережа в США за часткою телеглядачів і комунікацій після AT & T. Крім NBC, вони володіють ще і студією Universal.

Олімпіаду показує ведучий канал NBC Universal - NBC. Телеканал відомий низкою проривних телепроектів: там з 1975 року транслюється головне розважальне шоу США Saturday Night Live (прообраз «Вечірнього Урганта»), саме на NBC придумали шоу Voice ( «Голос»), а старше покоління застало серіал «Лицар доріг», яке довгий час було найпопулярнішим серіалом каналу. В Америці у телеканалу відкрита ліва репутація. Керівництво постійно підтримувало Хілларі Клінтон, а після інавгурації Дональда Трампа канал став розносити його. Також на каналі ведеться активна антиросійська пропаганда.

Зараз, якщо користуватися покерной термінологією, у керівництва NBC на руках справжній роял-флеш - вони ексклюзивно транслюють фінал Національної футбольної ліги Супербоул і зимові Олімпійські ігри. Тому власники мережі розраховують на астрономічну прибуток в цьому році - $ 1,5 мільярда. На головній спортивній події зими Comcast планує заробити понад $ 900 мільйонів. При такому розкладі NBC отримає в Пхенчхані менший прибуток у порівнянні з сочинської Олімпіадою. Тоді виручка каналу склала $ 1,1 мільярда. При цьому NBC витратив на право мовлення всього лише $ 775 мільйонів. За рахунок нічних трансляцій канал збільшив нічні рейтинги в два рази, аудиторія ж в прайм-тайм була 23 млн глядачів, а відкриття Олімпіади подивилися 164 млн американців - це рекордна кількість за 10 років. За перші 11 днів проведення Олімпійських ігор в Сочі NBC Universal заробив на продажу реклами більш $ 800 мільйонів. Рекордні ж рейтинги зібрав півфінал хокейного турніру між Канадою і США, ставши найбільш переглядається хокейної грою за всю історію каналу.

Дар'я Клішина давно тренується і живе в США, у неї є контракт з Nike, і її медійність в Штатах набагато вище, ніж у інших спортсменів з Росії Дар'я Клішина давно тренується і живе в США, у неї є контракт з Nike, і її медійність в Штатах набагато вище, ніж у інших спортсменів з Росії. У підсумку вона єдина з росіян-легкоатлетів отримала допуск на Ігри Alexander Hassenstein / Staff / gettyimages.com

АМЕРИКАНЦІ ХОТІЛИ БАЧИТИ Клішина В РІО

У 2011 році NBC підписав угоду з МОК на $ 4,38 млрд заради ексклюзиву до 2020 року. Після успіху в Сочі, а також успішного показу Лондона керівництво моментально уклало новий контракт з олімпійським комітетом вже на $ 7,65 мільярда. У цей «пакет» входять права на мовлення Ігор з 2022 з 2032 роки. Крім того, з 2015 року Comcast платить МОК по $ 25 млн щорічно за інформаційну підтримку.

Цікаво, що найбільший власник прав в Європі - це Discovery Communications, теж американська мережа. Саме їй належить «Євроспорт». За чотири Олімпіади з 2018 по 2024 американці заплатили $ 1,45 мільярда. Єдина велика країна Євросоюзу, де «Євроспорт» не може показувати Ігри, - це Німеччина. Там за $ 75 млн права на корейські змагання купили ARD і ZDF. Нагадаємо, ARD відомий своїми «викривальними» документальними фільмами про допінг у російському спорті. Як би там не було, понад половини всіх доходів МОК отримує від американських телемереж.

У США багато хто сумнівається з приводу контрактів американських компаній з МОК. По-перше, Лос-Анджелесу не довірили право приймати у себе Олімпіаду-2028. По-друге, демарш Національної хокейної ліги сильно знизив все економічні прогнози. Через відсутність найсильніших гравців NBC недорахується істотних доходів від показу хокейного турніру, а це одна з провідних спонсорських складових - зазвичай сумарна тривалість рекламних роликів перевищує 20 хвилин. За оцінками, NBC недоотримає близько $ 100 мільйонів. Навіть були чутки про те, що в помсту телеканал не буде показувати матчі НХЛ в лютому, але, судячи з програми передач, сторонам вдалося знайти компроміс.

Багато проблем, як не дивно, міг доставити допінговий скандал в Росії. Але якимось дивним чином вийшло, що МОК відсторонив від Олімпіади спортсменів з тих видів спорту, які не відображаються в США в прайм-тайм. Напередодні Спортивний абрітражний суд (CAS) виправдав багатьох російських скелетоніст, ковзанярів і лижників, але їх вже навряд чи допустять до Ігор-2018 - пройдений дедлайн подачі заявок, а квоти вже роздані.

Багато проблем, як не дивно, міг доставити допінговий скандал в Росії Багато проблем, як не дивно, міг доставити допінговий скандал в Росії. Але якимось дивним чином вийшло, що МОК відсторонив від Олімпіади спортсменів з тих видів спорту, які не відображаються в США в прайм-тайм Фото: kremlin.ru

В таких популярних в Америці дисциплінах, як сноуборд, фігурне катання, екстрим, навпаки, відсторонення носили поодинокий характер. Схожа ситуація вже була два роки тому. За інформацією «Лайф.ру» , Керівництво каналу дуже хотіло бачити в Ріо Дарину Клішина. Спортсменка давно тренується і живе в США, у неї є контракт з Nike, і її медійність в Штатах набагато вище, ніж у інших спортсменів з Росії, які збиралися в Ріо. Так що на Клішина явно розраховували. У підсумку вона єдиною з росіян-легкоатлетів отримала допуск на Ігри. Можна припустити, що NBC подбало про те, щоб не зазнати серйозних втрат на Олімпіаді-2018 через бана Росії. При цьому на NBC Росії все одно не буде. Канал не має наміру згадувати нашу країну під час трансляцій, а спортсмени будуть іменуватися або просто «незалежні атлети», або «незалежні атлети з Росії».

«Чоловіча збірна Росії з хокею може стати головною прикрасою турніру, - цитує NBC "Чемпіонат" . - Її очолюють два колишні гравці НХЛ - Ілля Ковальчук і Павло Дацюк, для яких це буде вже п'ята Олімпіада. Це російський / радянський рекорд. Звичайно, ми не будемо називати цю команду Росією. Це команда олімпійських спортсменів з Росії, так як російський прапор заборонений через допінг. Всі 25 хокеїстів представляють КХЛ, але деякі з них раніше виступали в НХЛ і за рівнем таланту можуть грати в ній в майбутньому, якщо захочуть. Як тільки 3 квітня НХЛ оголосила, що не відправить своїх гравців на Ігри, Росія відразу ж стала фаворитом олімпійського турніру в Пхенчхані ».

Такий же жорсткої риторики останнім часом дотримується президент МОК Томас Бах. Раніше, а якщо точніше до підписання нової угоди з NBC, Бах був компромісною фігурою, часом навіть проросійською. Але c недавнього часу комітет радикально змінив свою позицію. Вся ця історія побічно натякає, що у NBC і їх власників, відкрито підтримують Демократичну партію США, величезний вплив на МОК через укладений під час правління Барака Обами телевізійний контракт. Причому ця «підтримка» абсолютно легальна і в ній немає ні краплі корупції. Зараз часто можна почути, що спорт повинен перебувати поза політикою. Але мало хто помічає, що спорт заодно з бізнесом, і вже давно.

Але як саме Штати можуть впливати на МОК і олімпійський рух в цілому?