Полезные материалы

«Ракетка і волан» (Battledore and Shuttlecock) або «Літаюча гра» (Jeu de Volant). Середньовічний бадмінтон.

Реконструкція гри «Ракетка і волан»

Картинка з журналу 1854 року, на якій багато дітей одночасної запускають волан

Гра для двох, хоча може грати майже необмежену кількість учасників. Правила гри були дуже простими: як можна довше утримувати волан в повітрі, перекидаючи (відбиваючи) його між гравцями. «Літаюча гра», як правило, була дитячою грою, і в неї рідко грали як в спортивне змагання, де був би переможець або невдаха, а просто для задоволення. Ідея полягала в підрахунку кількості разів, які ви потрапили за волану, щоб відбити і відправити його в політ по повітрю до наступного гравця. Існує запис про те, що в 1830 році родиною Сомерсет під час гри було зроблено 2117 ударів по волану.

«Літаюча гра» в Японії (1765-70 рр.)

Історія бадмінтону. Однозначно не відомо, де зародилася гра. Деякі дослідники вважають, що гра виникла в Китаї в V ст. до н.е. під назвою «ti jian zi» (кит. волан), а також широко використовувалася в Індії, Японії, Сіаму і Греції. За іншими даними, гра розвивалася в Стародавній Греції близько 2000 років тому, звідти поширилася на Схід в Китай, Японію, Індію та Сіам. Подальший розвиток гри у всіх дослідженнях зводиться до Англії XVI століття, де гра стала популярною серед дітей, а потім поширилася і в решті Європи, згодом сформувавшись в сучасний бадмінтон. Однак існують відомості і про більш ранню появу гри в Європі, зокрема, мініатюра в англійському манускрипті, датованому 1400 роком, що грають дітей з ракетками і воланом.

Мініаюра з MS. Douce 62 (1400 г.)

Жінки відіграють в «Ракетку і волан». Картина Адріана ван де Венне (1620 г.)

Назва «бадмінтон» походить від бадмінтон-хауса (англ. Badminton House), резиденції герцога Бофорта в Глостерширі (нині Ейвон), де до кінця 1850-х років з'явилася нова версія «літаючої гри». (Ісаак Спратт, лондонський дилер з продажу іграшок, опублікував в 1860 році буклет «Бадмінтон ракетка - нова
гра », але, на жаль, копія не збереглася).

«Літаюча гра».
Гравюра Ніколаса Арнульта (кінець XVII ст.)

Коли «ракетка і волан» стала бадмінтоном, точно не відомо, але перші правила гри були написані британцями в Пуне, Індія, в 1873 році, і вони не відрізнялися від сучасної гри. В Англії 1870-80-х років гра (яка іноді називалася «хіт і крик») також була дуже популярна і застосовувалася більше для проведення вільного часу, ніж для спорту. Люди, які повертаються з Індії в Англію, стали надавати грі більше довіри, і сприймати її серйозніше. У 1893 році була скликана перша зустріч різних клубів в Саутси в Гемпширі. Незабаром після того була заснована Асоціація бадмінтону. 14 провідних клубів в Англії погодилися з однаковим набором правил. У березні 1898 року в Гилдфорде відбувся перший відкритий турнір. Перший чемпіонат «Вся Англія» відбувся в наступному році.

Реконструкція «Ракетки і волана» клубом «Кемпен»

Про походження волана практично нічого не відомо. За однією з теорій в якості волана використовувався шматочок пробки з пір'ям (можливо від відповідних письмового приладдя). Наші експериментальні спроби в цьому напрямку також підтвердили можливість використання в якості волана коркову болванку (або кулька) з уткнутими або прив'язаними до нього пір'ям (трохи клею тільки зміцнять конструкцію). Такий волан виявився не набагато гірше сучасних воланів для бадмінтону. Він добре відскакує від ракетки і з ним можна грати. Швидше за все спочатку в грі не було ракеток і волан потрібно було відбивати просто руками, але потім стали використовувати невеликі дощечки.

Ракетки 1880 року

Про походження ракеток також відомо дуже мало, крім того факту, що вони вже були поширені в усій Азії і Індії в I столітті н.е. Ранні ракетки представляли собою невеликі дерев'яні веслоподобние дощечки, віддалено схожі на ракетки для пінг-понгу або більше схожі на обробну дошку. Подібними ракетками грали в середньовічній Європі. Пізніше до XVII-XVIII століть ракетки стали перетворюватися в рукоятку з ободом овальної або каплевидної форми з натягнутою на нього шкірою (як барабан), або з сіткою з тонких смужок (пізніше замінених на струни).

  1. Douce 62, 1400 Знаходиться в Bodleian Library, Oxford
  2. Зображення гри в бадмінтон, ракеток і воланів - http://www.worldbadminton.com/pictures/fineArt/
  3. «Ракетка і волан». На сайті про традиційні іграх Англії - http://www.tradgames.org.uk/games/Battledore-Shuttlecock.htm
  4. Англійський національний музей бадмінтону - asp?section=41&sectionTitle=National+Badminton+Museum#.Wi2BUEpl-Uk> https://www.badmintonengland.co.uk/text.asp?section=41&sectionTitle=National+Badminton+Museum#.Wi2BUEpl-Uk
  5. Коротка історія бадмінтону. Джон Стюарт - https://www.badmintonskills.net/2015/08/25/badminton-history-a-brief-history/
  6. Вікіпедія про гру «Ракетка і волан» - https://en.wikipedia.org/wiki/Battledore_and_shuttlecock
  7. «Ракетка і волан». Джефф Джонстон - https://hubpages.com/education/Battledore-and-Shuttlecock

Історичний клуб Кемпен (раніше клуб св. Димитрія) 2017, копіювання або часткове використання матеріалів без посилання на джерело заборонено.
Павлов Єгор

Asp?