Полезные материалы

Особистий досвід: Як залити каток у себе у дворі

  1. Валентин Михайлов
  2. Поступіться хлопцеві каток
  3. локальний комунізм
  4. Вода для катка
  5. заливна брила
  6. Догляд за льодом
  7. самоокупність

Багато хокейні коробки у дворах пустують ще з радянських часів - взимку заливати там лід ніхто не поспішає. Хоча каток біля будинку - це зручно: мінімальні черги і не так соромно падати. Ініціативу районних адміністрацій перехоплюють городяни: замість запитів і стояння в кабінетах чиновників вони купують шланги і самостійно заливають лід. The Village поговорив з приватним підприємцем Валентином Михайловим, для якого створення дворових ковзанок з хобі перетворилося на своєрідну громадянську позицію.

Валентин Михайлов

приватний підприємець

До 1992 року наша хокейна команда займала призові місця на десяти Олімпіадах поспіль: вісім разів взяли золото, один раз - срібло і бронзу. Це була наша гра. І як в Бразилії босі хлопчаки грають у футбол, так і у нас взимку в кожному дворі все брали ковзани і грали в хокей. Останні шість років я заливаю катки поруч з будинком - в хокейних коробках і просто на дворових майданчиках. Перший був на бульварі Новаторів, 45. Мені хотілося самому десь грати в хокей і щоб діти у дворі знайшли, чим себе зайняти на канікулах. Ми з друзями вирішили розробити методику, по якій городяни без допомоги чиновників зможуть створювати хороші катки.

Муніципали часто заливають ковзанки в нових хокейних коробках за допомогою пожежних. Правда, через пару років вони залишають цю ідею. Пожежні можуть або привезти воду з собою і залити бажану площу, або підключити для вас шланг до пожежного гідранта і вже з його допомогою створити невелике озеро. І перше, і друге - погана ідея, так як в стандартного хокейного коробці таке озеро замерзне хіба що при температурі нижче -15. Але якщо ми будемо чекати такі морози, то заливати зможемо тільки в середині лютого, втративши два з половиною місяці.

Але якщо ми будемо чекати такі морози, то заливати зможемо тільки в середині лютого, втративши два з половиною місяці

Поступіться хлопцеві каток

Кожен каток потрібно узгодити, уклавши договір з балансоутримувачем (тим, хто відповідальний за конкретну територію). Хоча я майже завжди заливав по-дикому, і це не викликало питань. Головне - щоб лід нікому не заважав.

Для ковзанки потрібно вибрати освітлене, відкрите місце з вільним доступом і в видаленні від дороги. В ідеалі - майданчик з невеликим ухилом, щоб під час відлиги або дощу вода відразу стікала і не руйнувала поверхню. Поруч з моїм будинком стоїть дев'ятиповерхівка, і я мрію залити в її тіні каток: лід в такому місці тримається на три тижні довше. Хоча взагалі локація далеко не завжди грає головну роль: кілька років тому ми успішно залили лід на теплотрасі.

коробки гарні для хокеїстів, але абсолютно не обов'язкові
для звичайного катка

Хокейні коробки гарні для хокеїстів, але не обов'язкові для звичайного катка. На них складно прибирати сніг: трактором туди не заїдеш, а лопатою доведеться довго скидати сніг через високий бар'єр.

локальний комунізм

Стартувати доведеться самому, але в подальшому буде потрібна допомога. Буває, я приходжу на потенційну майданчик, де ніколи не був і нікого не знаю, і все легко виходить, з півоберта. Перед заливкою потрібно розвісити по окрузі оголошення: «Будемо робити каток! Потрібна допомога! »- і залишити номер телефону. За тиждень віддзвонили кілька людей і запитають, чому вони можуть допомогти. Такі люди до певного моменту з інтересом спостерігають, а потім втягуються в процес. У нас складаються стосунки як в хороших правильних сім'ях: від кожного береться за можливостями і кожен отримує за потребами. Такий локальний комунізм. Хто може прибирати сніг - прибирає, хто може допомогти з ремонтом льоду - допомагає. Якщо лід буде гладким і міцним - завжди прийдуть люди, і вони самі все розчистять. Залівальщіку залишиться тільки виходити раз на тиждень на півгодини-годину, трохи підпрасувати, а далі люди самі. Навіть вмовляти нікого не доведеться.

Вода для катка

Коли місце вибрано і однодумці знайдені, основне питання - де взяти воду. Спочатку я розглядав найбожевільніші варіанти, аж до буріння і пошуків природних джерел. Але в підсумку вибираєш, лити з квартири або з підвалу.

Перший і найбільш очевидний варіант - кран у вашій квартирі. Ви можете заливати ковзанку, просто підключивши шланг до водопроводу, але це буде проблематично, якщо ви живете на четвертому-п'ятому поверсі. Потрібен довгий шланг, який доведеться якось дотягнути, а після десь зберігати, так як залити ковзанку раз мало: лід потрібно регулярно оновлювати - підливати хоча б раз на два тижні.

Що до законності використання «питної» води в таких цілях - нічого не можу сказати. В теорії вас можуть зобов'язати поставити лічильник. Я в цьому проблеми не бачу: середній каток 40 на 20 метрів вимагає 55 кубометрів холодної води на весь сезон. Обійдеться вам це, по тарифам житлової квартири, приблизно в дві тисячі рублів.

Якщо є ТСЖ, рада будинку
або комерційна обслуговуюча компанія - все спрощується

Найкраще брати воду в підвалі найближчого до катка будинку. Для цього необхідно звернутися в «Жилкомсервіс». Там вам швидше за все скажуть, що потрібно отримати згоду мешканців під'їзду, в підвалі якого ви хочете поставити лічильники. При зборі підписів вам доведеться одночасно працювати в п'яти-шести під'їздах, оскільки не ясно заздалегідь, де чекає успіх (кого-то постійно немає вдома, якісь квартири здаються, хтось відмовляється підписати, оскільки у нього немає дітей). На обхід може піти два-три тижні, часто доводиться вести довгі переконують бесіди.

Якщо є ТСЖ, рада будинку або комерційна обслуговуюча компанія - все спрощується. Вони можуть приймати подібні рішення, і в більшості випадків достатньо домовитися з ними.

Зібравши достатню кількість позитивних голосів, укладіть договір з «Жилкомсервісом». Вони поставлять в підвалі лічильники і дадуть вам вільний доступ до них. Важливо оплачувати витрати води в «Жилкомсервіс» по лічильникам щомісяця. Якщо ви прийдете туди в квітні, сподіваючись заплатити за весь сезон, то ваші гроші вже нікому не будуть потрібні: перевитрата води в будинку розділять між мешканцями і зобов'яжуть заплатити їх, а це призведе до проблем і справедливе невдоволення.

заливна брила

Багато хто вважає, що для того, щоб отримати відмінний лід, потрібно налити озеро - кинути шланг в центр поля і сісти вдома біля телевізора в очікуванні, що все само розтечеться і замерзне. Це не спрацює через специфіку регіону: у нас температура часто близька до нуля. Вода на ковзанці не може замерзнути, зверху утворюється тонка крижана кірка, і випаровування (основний фактор охолодження) припиняється. Частина, що залишилася під кіркою вода, перш ніж встигне замерзнути, витече за межі майданчика. І які загородження ні став - вона все одно знайде вихід. У підсумку до землі примерзають стоять поблизу машини, а тротуари стають слизькими - каток виходить, але не там, де потрібно. Замість гладкої поверхні залишаються повітряні бульбашки - НЕ лід, а суцільні місячні кратери.

Для хорошого катка досить простий техніки і ручної, рівномірної заливки. На кінець шланга можна надіти насадку з легкої металопластикової труби (близько 1,5 м), зігнути її в вигляді ключки і, наслідуючи садівникам, що розмахував Електрокоса, бродити по майданчику, «розмазуючи» воду. Головне - розливати її тонкими шарами. Якщо вода не встигне замерзнути, доведеться робити 10-хвилинні перерви (правда, при великих перервах шланг може замерзнути). Якщо все робити правильно, то поки ви дійдете до кінця майданчика, на початку лід буде вже «сухий», і можна йти на нове коло. Але не продовжуйте, поки попередній шар не замерз. При вдалому збігу обставин ідеальний каток буде готовий за два-три дні, але в деяких випадках (кочкообразний газон, великий шар снігу) може знадобитися до двох тижнів.

Догляд за льодом

На льоду часто з'являються подряпини, тому його потрібно ремонтувати спеціальним пристроєм, що нагадує швабру з рушником. Проводьте нею по поверхні - і лід стає дзеркально чистим. Зазвичай достатньо проводити таку процедуру раз на тиждень, в залежності від того, наскільки активно використовують каток. Іноді доводиться ремонтувати його і кожен день.

Куди більш корисними атрибутами стануть лопати з пластика низького тиску (ПНД - це міцний поліетилен, яка не колеться). Ці інструменти повинні бути у відкритому доступі - і тоді завжди знайдеться хтось, здатний прибрати сніг. Можна закріпити лопати за допомогою ланцюжка і цифрового замка, код якого люди будуть повідомляти один одному.

самоокупність

Щоб розкрутити каток, потрібно поставити лічильники, купити лопати, крани, фільтри і шланги, оплатити роботу сантехніка. Зазвичай на це йде 12-13 тисяч рублів, з урахуванням витрат на воду. Протягом останніх п'яти років я вкладаю в локальні катки тільки свої гроші. Кілька разів приходив до муніципалів, розповідав про свої плани. Спочатку вони виділили 10 тисяч, потім частково компенсували вартість - 6 тисяч. У них є відведені під це гроші, головне - переконати. Виходить, що люди роблять їх роботу. Тому їм простіше знайти ці 10 тисяч рублів і взяти каток собі «на баланс», ніж наживати ворогів.

фотографії: Forum-25.ru , Shutterstock