Полезные материалы

Політики, поети і абсент кафе «Славія»

  1. Кафе «Славія» - на перехресті чеської історії Назва кафе з'явилося в епоху захоплення ідеями панславізму...
  2. Чи не Влтаву, а Сену

Кафе «Славія» - на перехресті чеської історії

Назва кафе з'явилося в епоху захоплення ідеями панславізму і підйомом чеського національної самосвідомості. Натхнення в «Славії», розташованої на розі Національного проспекту і набережної Сметани, також шукав автор «Інженера людських душ» і «Бас-саксофона» Йозеф Шкворецкій, художник Карел Тайзі і багато інших. В цьому будинку навпроти Національного театру зустрічалися після 1968 року дисиденти, включаючи Вацлава Гавела. Наскільки змінився склад відвідувачів з того часу?

«І сьогоднішній склад наших гостей в чомусь близький і раніше - сюди приходять режисери та актори. Найчастіше, однак, серед відвідувачів можна зустріти політиків, а також пересічних громадян і іноземних туристів. Вони цікавляться історією цього закладу або просто хочуть насолодитися прекрасним видом з вікон »,

- розповідає менеджер кафе-ресторану «Славія» Зузана Матейкове.

Збереглося тут і улюблене місце Вацлава Гавела, який був одним із завсідників «Славії» ще в ту пору, коли припущення про те, що він може в майбутньому стати президентом країни, що оточують вважали б не більше ніж анекдотом.

Кафе «Славія», Фото: Petr Vilgus, CC BY-SA 3 Кафе «Славія», Фото: Petr Vilgus, CC BY-SA 3.0 «Пан Гавел любив сидіти в самому кінці залу, геть за тим столиком, звідки відкривається вид на Влтаву і на Малу Країну. Зараз там висить його фотографія. Це був його звичний куточок, інші місця його не влаштовували ».

- Тобто це крісло поруч з відомою картиною Віктора Оливи «Любитель абсенту», яка демонструвала безтілесний дух "музи сп'яніння", яка після реконструкції кафе зайняла місце полотна «Славія - Мати слов'ян»?

"Саме так. Гавел таким чином міг бачити не тільки річку, але і Празький Град, де він оселиться після того, як обійме посаду глави держави. Це було одне з місць для курців відвідувачів, а він, як відомо, належав до їх числа ».

- З вікон «Славії» 21 вересня 1937 року пражани спостерігали за похоронною процесією першого глави Чехословаччини Томаша Масарика Гарріга - ховали «Президента-визволителя» через тиждень після смерті: скорботна хода повільно рухалося від Празького Граду, через міст Легіонів, в напрямку Головного вокзалу.

Кафе «Славія», Фото: Ондржей Томша, Чеське радіо - Радіо Прага   «Так, відвідувачі припали до вікон;  безпосередньо з «Славії» цей історичний момент теж був відображений Кафе «Славія», Фото: Ондржей Томша, Чеське радіо - Радіо Прага «Так, відвідувачі припали до вікон; безпосередньо з «Славії» цей історичний момент теж був відображений. У ті часи в «Славії», коли очікувалося якесь важливе або навіть переломна подія історії, відвідувачам пропонували в оренду місця біля вікон. За місця, де ми зараз з вами розташувалися, нам довелося б доплачувати ».

- У 1881 р Національний театр охопила пожежа, і в підсумку будівлю довелося зводити заново. Відновили театр в 1883 р, а кафе «Славія» в будівлі палацу Лажанскіх, побудованому графом Прокопом Лажанскім в стилі неоренесанс, з'явилося лише в 1884 році. Що тоді можна було побачити з вікон палацу?

«Кафе« Славія »в ту пору дійсно ще не існувало, проте з дому Лажанскіх, де тоді розташовувалася школа танців, його мешканці та відвідувачі бачили церемонію закладки першого каменя у фундамент театру і багато іншого».

У палаці Лажанскіх знімав квартиру патріарх чеської класичної музики Бедржих Сметана. В даний час над «Славією» витають новаторські ідеї молодих режисерів і вчених: поверхом вище після Другої світової війни розташувався Факультет кінематографії і телебачення Академії мистецтв, а в безпосередньому сусідстві з правого боку - чеська Академія наук.

«Вчені до нас заходять часто, як і ректори або професора Академії мистецтв, а ось студенти академії найчастіше відвідують свій власний клуб в цьому ж будинку, а в« Славію »приходять на більш офіційні зустрічі».

«Віночки» і «гробики» - кондитерська класика

- Чи залишилися у вашому меню десерти або страви з інших категорій, які могли куштувати завсідники минулого - знаменитий письменник Карел Чапек і його брат, художник-кубіст Йозеф, а також комедійний дует в особі Веріха і Восковец, знаменитих акторів «Звільненого театру» політичної сатири , чия фотографія зустрічає гостей прямо над входом в кафе?

Кафе «Славія», Фото: Ондржей Томша, Чеське радіо - Радіо Прага   «Звичайно ж, ми пропонуємо практично ті ж самі пампушки - раз або два в тиждень, а також класику у вигляді« віночків »з заварного тіста з кремом і« раквічек »(« труну ») зі збитими вершками» Кафе «Славія», Фото: Ондржей Томша, Чеське радіо - Радіо Прага «Звичайно ж, ми пропонуємо практично ті ж самі пампушки - раз або два в тиждень, а також класику у вигляді« віночків »з заварного тіста з кремом і« раквічек »(« труну ») зі збитими вершками».

- У деяких, як я з'ясувала, «Славія» асоціюється з абсентом, і не тільки тому, що з картини Оливи відвідувачів кафе оглядає хмільним поглядом шанувальник цього напою - до слова, деякі зарубіжні політики опинилися в скрутному становищі, коли в ході офіційного візиту їм вручили в подарунок "зілля", що містить екстракт гіркого полину, яке було заборонено у них на батьківщині. Тутешнє меню передує вірш Ярослава Сейферта, присвячене кафе «Славія». Його можна прочитати на чеською, англійською та французькою.

Чи не Влтаву, а Сену

«Ярослав Сейферт в своїх віршах описує, що, випивши абсенту, він бачить не Влтаву і пагорб Петршин, а Сену і Ейфелеву вежу. Aбсент, можна сказати, нерозривно пов'язаний з нашим кафе-рестораном - його тут пили з самого початку відкриття цього закладу. Раніше цей напій вживали в чистому вигляді, а зараз вважають за краще додавати в каву, хоча як і раніше зустрічаються відвідувачі, які хочуть скуштувати його чистий смак. Ми, однак, попереджаємо наших гостей, що це не той напій, який можна пити чарку за чаркою протягом усього вечора ».

У своїх мемуарах Ярослав Сейферт залишив замальовку «У вікна кафе Славія», в якому згадує своїх видатних сучасників - «за вікнами» кафе проходять брати Чапек, художники Вацлав Шпала і Ян Зрзави, авангардист Карел Тейге. «Там ми сиділи біля вікна, що виходить на набережну, попиваючи абсент. Це було невеликим кокетством з Парижем, і нічим більше ... ».

Жива музика в «Славії» звучить щодня з 5 до 11 години вечора, фортепіано оживає, чуються імпровізації на теми популярних творів, в тому числі минулого століття.

«Піаністи тут чергуються, однак один з музикантів працює в« Славії »ось вже 30 років. Тут звучать як музика зі старих чеських фільмів, так і мелодії зарубіжних авторів. У будь-якому випадку, це музичний фон, який допомагає відчути атмосферу неповторного місця, не заважаючи бесіді відвідувачів за вечерею або келихом вина »,

- пояснює Зузана Матейкове.

Наскільки змінився склад відвідувачів з того часу?
Що тоді можна було побачити з вікон палацу?