Полезные материалы

Про проблеми хокею в Самарській області

- Як ви оцінюєте для ЦСК ВВС нинішній сезон?
- Підсумки сезону надпозитивні. По-перше, ЦСК ВВС, незважаючи на численні кадрові та фінансові проблеми, показав гідний результат. Команда по ходу сезону прогресувала і заслужено посіла шосте місце в регулярному чемпіонаті. На жаль, «льотчикам» не вдалося пройти перший раунд плей-офф, але треба відзначити, що їх суперник - смоленський «Славутич» - має бюджет в три-чотири рази більше і більше укомплектований склад. Проте «Славутич» тільки в п'ятому матчі зміг оформити вихід в наступний раунд турніру. По-друге, кістяк ЦСК ВВС і більшість гравців команди - це вихованці самарського хокею, що, звичайно, не може не радувати. По-третє, до клубу величезний інтерес з боку уболівальників.
У ЦСК ВВС один з найвищих показників в РХЛ по відвідуваності - на ряд матчів команди приходило більше трьох тисяч чоловік. І це з урахуванням того, що клуб у зв'язку з відсутністю коштів не веде ніякої реклами - елементарно в місті не розміщуються навіть афіші. Тобто люди самі цікавляться, дізнаються, заходять на офіційний сайт команди, який, до речі, також користується величезною популярністю. Більш того, вболівальники ЦСК ВВС відрізняються ентузіазмом - люди за своєю ініціативою і за свій рахунок займаються виготовленням клубної атрибутики, роблять професійну відеозйомку і якісні Відеозвіти з матчів, відвідують виїзні гри. По-четверте, в цьому році ЦСК ВВС отримав з боку мерії Самари відчутну допомогу, завдяки якій клубу вдалося вирішити частину фінансових проблем, знайти спонсорів, - Як ви оцінюєте для ЦСК ВВС нинішній сезон

Олександр Варламов

отримати в своє розпорядження сучасний комфортабельний автобус. Увага і підтримка глави міста позбавили ЦСК ВВС від побоювань, що клуб у міжсезоння може бути розформований. У колишні роки це питання стояло дуже гостро.

- Наскільки реальна перспектива виступу самарського клубу у вищій лізі - ВХЛ?
- Однозначно, клубу це необхідно. Питання в тому, що на це потрібно набагато більше грошей, ніж на РХЛ . Для виступу в ВХЛ необхідний бюджет в розмірі 150-170 мільйонів рублів, ще близько 30-40 мільйонів потрібно на реконструкцію самарського Палацу спорту, щоб він відповідав вимогам ліги. Очевидно, що ЦСК ВВС зможе претендувати на участь в ВХЛ не раніше сезону 2013/2014. Думаю, що зараз логічніше знайти 50 мільйонів рублів, яких би вистачило для комфортної участі в РХЛ в сезоні 2012/2013, і паралельно вирішувати питання майбутньої заявки в ВХЛ, в тому числі формувати необхідний бюджет.

- На ваш погляд, ідея створення пулу спонсорів ЦСК ВВС, ініційована мерією Самари минулого літа, можна реалізувати?
- Думаю, що реалізовується. Але я переконаний, що в пул повинні увійти ті компанії і бізнесмени, які хочуть допомагати команді, а не ті, яких змусять це зробити. Вважаю неправильним підхід, коли бізнес «нагинають» і змушують давати гроші на будь-якої спортивний клуб. По-перше, це не завжди правильно по відношенню до бізнесу, у якого, можливо, об'єктивно просто немає грошей на фінансування спорту. По-друге, такий механізм не дає ніякої стабільності - виходить, що фінансування клубу повністю залежить від позиції якогось високопоставленого чиновника, з відходом якого компанії перестануть допомагати команді.
Може бути, це прозвучить смішно, але ЦСК ВВС повинен стати бізнес-проектом, привабливим для спонсорів. На мій погляд, бізнесменам потрібно створити умови, щоб вони захотіли і могли підтримувати клуб. Компанії не повинні боятися, що якщо зараз вони дадуть грошей на хокей, до них прийдуть і вимагатимуть дати ще й на футбол. Я вас запевняю, є досить багато великих організацій, чиї керівники люблять хокей і хотіли б фінансово підтримати ЦСК ВВС, але вони не роблять цього саме з означеної причини або у зв'язку з тим, що їм уже нав'язали фінансування іншого спортивного клубу.

- Може бути, логічно твердження, що в Самарі футбол, хокей - в Тольятті?
- Ні, це неправильно. Самара - місто-мільйонник, мегаполіс. Що заважає тут розвивати не один спортивний професійний клуб, а кілька? Повинно бути різноманітність, як в інших регіонах. Так, не обов'язково, щоб у місті були чоловічі та жіночі команди з кожного виду спорту, що виступають у вищих дивізіонах, які мають великі бюджети і борються за медалі чемпіонатів. Але команда, яка грає на високому рівні, повинна бути обов'язково. Це необхідно для розвитку даного виду спорту, щоб була чітка система - від дитячих секцій до професійного клубу. Якраз така система повинна бути вибудувана в нашому хокеї. У Самарі буде клуб ВХЛ, а в Тольятті вищою ліги - КХЛ, і місцеві вихованці зможуть пройти шлях від дитячо-юнацької секції до команди елітної ліги.

- А чи не вийде так, що таку схему створять, а віддачі від неї не буде? Або попит на заняття хокеєм серед дітей виявиться нижче, ніж передбачалося?
- Якщо створять всі необхідні умови, нормально запрацюють спортивні школи, буде вестися

Трибуни льодового палацу Самари

правильна кадрова політика, то віддача буде дуже високою. У Самарській області хокей дуже популярний і користується попитом. Зараз в регіоні відіграє близько ста команд, які виступають у змаганнях різного рівня. Проводиться чемпіонат області, існує ліга аматорів, починає зароджуватися дворова хокейна ліга.

- Така кількість команд свідчить про достатньо високий рівень розвитку в регіоні хокею?
- Як не здасться дивним, але немає. Так, є близько сотні команд, але це не завдяки, а всупереч усьому. Умов для розвитку в регіоні аматорського та дитячого хокею немає. Як немає ні льоду, ні фінансування, ні підтримки влади.

- Як же тоді всі ці команди існують?
- Вони не існують - вони виживають. Непрофесійний хокей багато в чому тримається за рахунок ентузіазму самих спортсменів та їх особистих коштів або коштів батьків, якщо мова йде про дітей.

- Хіба спортивні шкіл не екіпірують дітей?
- Майже все закуповують батьки. Якщо батьки не можуть купити хокейну форму, то дитина не зможе тренуватися. Щоб його екіпірувати, потрібно мінімум 20 тисяч рублів, без урахування ключок, які періодично ламаються. Без необхідної форми серйозно займатися хокеєм неможливо. Ось і виходить, що в хокей грають не ті, хто хоче, а ті, хто може собі це дозволити. Сувора реальність. У Тольятті ситуація, звичайно, за рахунок нормального фінансування двох хокейних спортшкіл, краще. Таким чином, у нас хокей став елітним і недоступним видом спорту.

- У той же час влада звітували, що в Самарі і Тольятті діють вуличні катки, на яких можна безкоштовно грати в хокей. Як так?
- По-перше, вуличні катки нестандартних розмірів - отже, проводити на них будь-які змагання, навіть серед дитячих команд, не можна. По-друге, крім коробок потрібні опалювальні роздягальні, освітлення, регулярна заливка льоду, очищення від снігу. Всього цього немає, катки не обслуговують належним чином. Наведу яскравий приклад. Хокейний майданчик в Самарі на Ново-Садовій, біля будинку №25. Майданчик відкрили в жовтні 2011 року з помпою, в урочистій обстановці. На її зведення, за моєю інформацією, витрачено в два з гаком рази більше, ніж вона реально коштує -

Олександр Варламов з сином Семеном

близько двох мільйонів рублів замість 850 тисяч рублів. Гаразд, я не Рахункова палата і не прокуратура, справа звичайна для нашої країни, цим вже нікого не здивуєш.
Справа в іншому. Чиновники клятвено запевнили, що настане зима і хлопчаки зможуть тут грати в хокей. Зима прийшла. Освітлення немає, лід ніхто не заливає, майданчик занедбана. Мешканці звернулися до ЖЕУ - їм відповіли, що заливати лід не будуть, тому що ніхто не заплатить за додаткову витрату води. Звернулися до адміністрації Жовтневого району - допоможіть. Результат - повідомлення, що коробка побудована для зимового футболу, а якщо хтось хоче грати в хокей або кататися на ковзанах, нехай йде на інший каток.

- Що ж заважає будувати хокейні майданчики стандартних розмірів і займатися їх обслуговуванням?
- Не знаю. Не розумію і того, навіщо будують майданчики в тому вигляді, який вони мають сьогодні. Виходить, бюджетні гроші витрачаються неефективно. Навіщо ставити хокейні коробки вартістю 850 тисяч рублів, при цьому нічого не роблячи для того, щоб вони функціонували? Якщо проблема в грошах, то краще побудувати одну площадку, а не дві, але щоб вона була повністю готова і обладнана для занять хокеєм.

- В такому разі, на ваш погляд, як можна вирішити проблему нестачі льоду?
- Потрібно будувати криті ковзанки зі штучним льодом, які будуть працювати цілий рік. Їх вартість - близько 150 мільйонів рублів. В ідеалі вони повинні бути в кожному районі міста, щоб могли займатися всі бажаючі. Якщо будувати хоча б по одному катку в рік, це вже буде велика справа.

- Обласна федерація хокею якось намагається змінити ситуацію?
- Намагається, але без необхідного фінансування, умов, підтримки влади нічого зробити неможливо.

- Скільки щорічно потрібно грошей?
- З огляду на масу проблем і те, що нічого не робиться для їх вирішення, сказати важко. У 2011 році обласна федерація хокею отримала 1,5 мільйона рублів, з яких 215 тисяч пішли на організацію «Кубка Третяка». Решту грошей навіть не вистачило на проведення всіх календарних змагань.

Далі буде

Як ви оцінюєте для ЦСК ВВС нинішній сезон?
Наскільки реальна перспектива виступу самарського клубу у вищій лізі - ВХЛ?
На ваш погляд, ідея створення пулу спонсорів ЦСК ВВС, ініційована мерією Самари минулого літа, можна реалізувати?
Може бути, логічно твердження, що в Самарі футбол, хокей - в Тольятті?
Що заважає тут розвивати не один спортивний професійний клуб, а кілька?
А чи не вийде так, що таку схему створять, а віддачі від неї не буде?
Або попит на заняття хокеєм серед дітей виявиться нижче, ніж передбачалося?
Така кількість команд свідчить про достатньо високий рівень розвитку в регіоні хокею?
Як же тоді всі ці команди існують?
Хіба спортивні шкіл не екіпірують дітей?