Полезные материалы

Олімпіади для школярів: що нового?

Учасників олімпіади Вищої школи економіки для школярів у 2011 році очікують суттєві зміни в порядок проведення олімпіадних змагань. Про це розповідає директор з професійної орієнтації та роботі з обдарованими учнями ГУ-ВШЕ Тамара Протасевич.

Відео про Міжрегіональної олімпіаді школярів ГУ-ВШЕ у 2010 році Відео про Міжрегіональної олімпіаді школярів ГУ-ВШЕ у 2010 році

- Тамара Анатоліївна, Міжрегіональна багатопрофільна олімпіада школярів ГУ-ВШЕ завжди була наймасовішим інтелектуальним змаганням нашого університету для школярів. Якого роду зміни очікують в цьому навчальному році учасників олімпіади?

- Перш за все олімпіада втратила в своїй назві слово «багатопрофільна». В останні роки змагання школярів проводилися по олімпіадних профілів, які корелювали з освітніми програмами ГУ-ВШЕ. Наприклад, хлопці, захоплені математикою і планували заняття нею зробити своєю професією, повинні були вибирати між профілями «Математика» і «Прикладна математика» в залежності від того, на факультеті математики або на відділенні прикладної математики та інформатики вони хотіли б продовжити свою освіту. Причому розклад олімпіади не дозволяв школярам взяти участь в змаганнях з кількох профілів. У 2011 році олімпіада школярів буде проводитися за окремими загальноосвітніх предметів - економіці, математиці, праву і суспільствознавства, а формат і розклад змагань дозволить школярам взяти участь в декількох олімпіадах. Природним продовженням таких змін буде надання переможцям і призерам олімпіад з окремих предметів преференцій при вступі до Вежу на освітні програми декількох факультетів і відділень. Зокрема, переможців і призерів олімпіади з математики будуть чекати не тільки на факультеті математики, а й на відділенні прикладної математики та інформатики, факультетах економіки, соціології, бізнес-інформатики та інших. Інформація про співвіднесенні олімпіад і факультетів (відділень) ГУ-ВШЕ приведена на сторінці « Міжрегіональна олімпіада школярів »Порталу Вищої школи економіки. Хотіла б попередити, що до цієї інформації потрібно ставитися як до орієнтиру, так як остаточне рішення з питання надання пільг переможцям і призерам олімпіад приймає Вчена рада ГУ-ВШЕ. І таке рішення Вченої ради ще мають бути ухвалені після закінчення олімпіадних змагань в травні 2011 року.

Втрата в назві слова «багатопрофільна» компенсується довгим переліком в її назві абревіатур вузів, які в 2011 році нарівні з ГУ-ВШЕ візьмуть участь в організації та проведенні олімпіади. Нашими партнерами стали вузи займають лідируючі позиції в російському вищу професійну освіту, багато хто з них мають статус національних дослідницьких університетів. Для учасників олімпіади розширення кількості організаторів обертається зростанням цінності успішного виступу на олімпіаді: переможці і призери отримають пільги під час вступу не тільки в ГУ-ВШЕ, але і до вузів, які стали з-організаторами олімпіади.

- Складається враження, що учасникам олімпіади частіше доводиться стикатися з проблемою вибору. Чи так це?

- Так це дійсно так. Наприклад, школярі, які мріють професійно займатися економікою, можуть отримати пільги при вступі на факультет економіки ГУ-ВШЕ, ставши переможцями і призерами хоча б однієї з олімпіад - з математики або економіці. Вже зараз багатьом доведеться визначитися, в який предмет вони сильніші і в який з олімпіад успіх більш досяжний, на підготовці до цієї олімпіади і потрібно зосередити свої зусилля. Особливо важко, вважаю, буде круглим відмінникам, хоча можливість взяти участь відразу в декількох олімпіадах знижує гостроту такого вибору.

Переможці та призери олімпіад знову зіткнуться і з іншим вибором - вибором вузу та факультету. Наприклад, вище професійне економічну освіту можна отримати і в Уральському федеральному університеті імені Б.М. Єльцина, і в ГУ-ВШЕ, і в Бєлгородському державному університеті (я ще не всі вузи перерахувала) - який вибрати? Чи не уникнути проблеми вибору і тим, хто орієнтований на навчання тільки в Вишці - факультет економіки або Міжнародний інститут економіки і фінансів, а, може, факультет світової економіки і світової політики? Підготовку за напрямом «Економіка» можна отримати на будь-якому з цих факультетів. Широкі можливості народжують проблему вибору. До мене на форум вже звертаються школярі з проханням допомогти визначитися, в який олімпіаді їм краще взяти участь. Не можу дати певної ради. Доведеться вирішувати самим - доросле життя вимагає самостійних рішень.

- Ви згадали про таких профілях, як журналістика, психологія, історія. Серед олімпіад, які ви перерахували, немає тих, в яких могли б брати участь школярі, які цікавляться цими олімпіадних профілями. Те ж саме можна сказати і про інформатику. Як ви можете це прокоментувати?

- Справа в тому, що в 2011 році Вишка у співпраці з іншими вузами проводить ще ряд олімпіад. Це міжрегіональна олімпіада школярів з історії, яку ми проводимо спільно з Уральським федеральним університетом імені Б.М. Єльцина. До речі, школярі, які хотіли б продовжити вивчення світової політики, повинні орієнтуватися на участь саме в цій олімпіаді. Разом з Санкт-Петербурзьким державним університетом інформаційних технологій, механіки і оптики ми проводимо відкриту олімпіаду школярів «Інформаційні технології», стали співорганізатором олімпіади «Ломоносов» по ​​психології.

Для школярів, які проявляють інтерес до філології, ГУ-ВШЕ проводить олімпіаду з літератури, але ця олімпіада не входить до затвердженого Міністерства освіти та науки Росії Перелік олімпіад школярів в 2010-2011 навчальному році. Олімпіадні змагання з літератури пройдуть в один етап в березні 2011 року для школярів 9-х - 11-х класів.

- Чи не зміниться сам порядок проведення вузівської олімпіади - кількість етапів, умови участі в них школярів?

- Так, учасників олімпіад тут теж чекають зміни: етапів буде, як і в минулому році, два (причому, для всіх паралелей класів, що теж нове в порівнянні з минулим роком), а ось терміни і формат їх проведення зміняться. Наказом Міністерства освіти та науки Росії №1006 12 жовтня 2010 року затверджені зміни, що вносяться до Порядку проведення олімпіад школярів. Перший (відбірковий) етап повинен бути завершений не пізніше 31 січня, другий (заключний) етап - не пізніше 31 березня. Оргкомітет олімпіади, зваживши в умовах, що склалися всі «за» і «проти», прийняв рішення проводити перший (відбірковий) етап в заочній формі.

- Розкажіть, будь ласка, докладніше як будуть проходити змагання першого етапу?

- Школярі за підсумками реєстрації отримають логіни і паролі для доступу в систему проведення олімпіади. Змагання заочного етапу будуть проводитися відповідно до розкладу. У відведений час учасник, зареєструвавшись в системі проведення олімпіади, отримає доступ до завдань випадковим чином обраного варіанту. Після закінчення виділеного на виконання завдань часу система автоматично припинити доступ до завдань і врахує відповіді, які дані. Взяти участь в олімпіадних змаганнях учасник може тільки один раз з будь-якого комп'ютера, що має доступ в Інтернет. В даний час уточнюється порядок проведення змагань заочного етапу, узгоджується розклад, розробляється регламент та інше. У міру готовності інформація буде публікуватися на сайті олімпіади. Щоб учасники могли познайомитися з системою проведення олімпіад, оргкомітет планує в січні напередодні змагань заочного відбіркового етапу провести тренувальну сесію.

- Який принцип градації олімпіад, що означає олімпіади першого, другого і третього рівнів, в чому принципова різниця в рівнях олімпіад?

- Олімпіади поділяються на рівні в залежності від якісних і кількісних критеріїв, що затверджуються Міносвіти Росії, з урахуванням результатів контролю за проведенням олімпіад. До сих пір важливим критерієм була загальна кількість учасників олімпіади: перший рівень - це понад 3000 учасників, другий рівень - більше 1500 учасників, і нарешті, третій рівень - більше 300 учасників. З 2010-2011 навчального року рівень олімпіади буде визначатися після проведення олімпіади на основі аналізу результатів проведення олімпіади.

- Хто може стати учасником заключного етапу? Чи є обмеження на кількість переможців і призерів олімпіади?

- Учасниками заключного етапу стають переможці та призери відбіркового етапу. Причому, кількість переможців і призерів на кожному етапі може бути не більше 35% від кількості учасників олімпіади цього етапу, причому переможців - не більше 10%. У минулому році до другого етапу виходили ті, хто показав найкращі результати за сумою балів, набраних в декількох олімпіадних змаганнях. У цьому році при визначенні учасників, що вийшли до другого етапу, акцент буде зроблений на результати, які учасник покаже в змаганнях з профільного предмету за умови обов'язкової участі у всіх олімпіадних змаганнях.

- Напевно, саме животрепетне питання для школярів, яким чином ці зміни позначаться на пільги переможців і призерів олімпіади?

- Пільги переможцям і призерам олімпіад, в цьому році надходять до вищих навчальних закладів, залишаються по суті незмінними: зарахування без вступних іспитів або 100 балів з предмета, відповідним профілем олімпіади. Школярі 9-х та 10-х класів, які стали переможцями та призерами олімпіади, отримують право в наступному навчальному році брати участь відразу в заключному етапі. Десятикласників, які стали переможцями та призерами олімпіади в минулому році, хвилює питання, чи збереглося за ними в «епоху змін» право участі відразу в заключному етапі олімпіади, минаючи відбірковий. Поспішаю заспокоїти - все обіцянки будуть виконані, причому не тільки для тих, хто візьме участь в нашій олімпіаді, де ми «перша скрипка», а й для тих, хто буде брати участь в олімпіадах, в яких ГУ-ВШЕ виступає в якості со організатора.

- Яка географія проведення Міжрегіональної олімпіади школярів ГУ-ВШЕ в цьому році?

- При проведенні відбіркового етапу в заочному форматі має сенс говорити тільки про географію проведення другого етапу. Зараз з упевненістю можна сказати, що другий етап пройде у всіх містах, де розташовуються вузи - со-організатори. Це Єкатеринбург, Іркутськ, Йошкар-Ола, Казань, Москва, Нижній Новгород, Омськ, Перм, Санкт-Петербург, Томськ. Як і в минулому році, ми будемо проводити олімпіаду в Вірменії, Білорусії, Казахстані, Молдові, Україні. Управління з питань співробітництва з країнами СНД і Балтії веде зараз велику роботу з пошуку майданчиків для проведення олімпіад ГУ-ВШЕ в країнах СНД і Балтії. Остаточний перелік регіональних майданчиків, де відбудеться другий заключний етап, визначиться в лютому. Незважаючи на те, що олімпіада має широку географію, все змагання розпочнуться в один і той же час за московським часом. Можливо, буде зроблено виняток для східних регіонів. В цьому випадку для регіональних майданчиків на сході Росії буде розроблений інший, рівноцінний, комплект олімпіадних завдань.

- Чи ведеться якась робота, щоб допомогти школярам адаптуватися до нових умов проведення олімпіади і успішно до неї підготуватися?

- Ми намагаємося, як можемо, допомогти школярам підготуватися до участі в олімпіаді, причому і тим хлопцям, хто живе територіально далеко від ГУ-ВШЕ. Методичні комісії розробили перелік і зміст тим олімпіадних змагань, які опубліковані на нашому сайті. Розроблено та опубліковані демонстраційні версії олімпіадних завдань, методичні вказівки щодо підготовки до олімпіадних змагань. Працюють два майданчики інтернет-консультацій з економіки та з інформатики. Завершується розробка онлайн-ресурсу для проведення інтернет-консультацій з інших предметів. Приступили до запису відео-курсу «Економічна теорія: вступний рівень». Лекції прочитають відомі всім школярам, ​​які цікавляться економічною теорією, викладачі ГУ-ВШЕ Олена Владиславівна Савицька і Тетяна Юріївна Матвєєва . Сподіваюся, що в сукупності всі ці можливості дозволять школярам, ​​які територіально віддалені від Вишки, успішно підготуватися до олімпіадних змагань.

Людмила Мезенцева, Новинна служба порталу ГУ-ВШЕ

Якого роду зміни очікують в цьому навчальному році учасників олімпіади?
Чи так це?
Єльцина, і в ГУ-ВШЕ, і в Бєлгородському державному університеті (я ще не всі вузи перерахувала) - який вибрати?
Як ви можете це прокоментувати?
Чи не зміниться сам порядок проведення вузівської олімпіади - кількість етапів, умови участі в них школярів?
Розкажіть, будь ласка, докладніше як будуть проходити змагання першого етапу?
Який принцип градації олімпіад, що означає олімпіади першого, другого і третього рівнів, в чому принципова різниця в рівнях олімпіад?
Хто може стати учасником заключного етапу?
Чи є обмеження на кількість переможців і призерів олімпіади?