Полезные материалы

Як творець Android намагається випустити перший «анти-смартфон»


Енді Рубін

Стартап Essential Products, заснований Енді Рубіном, творцем Android, в 2017-м вселяв багато надій. У нього інвестували Amazon, Foxconn і Tencent. За два тижні до випуску свого першого девайса, смартфона Essential, він став «єдинорогом». На сленгу Кремнієвої долини це означає, що фірма почала оцінюватися вище $ 1 мільярда. Android-ентузіасти в Штатах в новий смартфон повірили, і хайп навколо нього почав формуватися досить серйозний. Навіть Артемій Лебедєв тоді писав в своєму блозі:


Найцікавіша компанія на сьогодні - Ессеншіал. Упевнений, що вони зможуть багатьох посунути. І ми ще багато про них почуємо.

Виправдатися мріям не судилося. Ринок смартфонів вже досить сильно стиснутий, особливо на рівні флагманів. Навіть Google зараз доводиться важко з продажами смартфона Pixel . Всього 4 млн штук вдалося збути в 2017 році - в порівнянні з 217 млн ​​iPhone. Новий стартап Енді Рубіна з маркетингом і міццю Google точно зрівнятися не міг. Свої продажу Essential не розкриває, але, за оцінками, вони були на-а-амного менше, ніж 4 млн.


Ентузіасти свої смартфони купили, але їх, в порівнянні з масовим ринком, виявилося небагато, а сарафанне радіо не запрацювало. У перші тижні вдалося відвантажити всього 5000 девайсів. Попит виявився нижче очікуваного, і, щоб хоч якось покрити збитки, ціну пристрою довелося швидко знизити зі стартових $ 699 до $ 499. Покупці, що купили смартфон за початковою ціною, отримували сертифікат на $ 200, який можна було витратити на один з «аддонів» Essential, на зразок камери, здатної знімати всі 360 °.



смартфон Essential

Смартфон був випущений в серпні. До кінця 2017 го, за чутками, вдалося збути 80 000 девайсів. А за весь перший рік продажів - близько 150 000. Для «самого хайпового продукту» це якось зовсім не зовсім. Прямо перед виходом пристрою стартап Essential Products оцінювали в $ 1,2 млрд, але його капіталізація сильно впала. З урахуванням річних продажів, які не могли принести більше $ 60 млн, зараз його оцінюють в $ 330 млн, або навіть дешевше.


У травні Енді Рубін скасував плани випуску Essential Phone 2. І навіть, за чутками, виставив компанію на продаж. Покупців не знайшлося (чи пропозиції були нижче, ніж Енді очікував). І ось, через півроку, стратегія змінюється. Тепер Essential 2 все-таки буде розроблений, але це буде зовсім не той смартфон, якого очікували. Замість стандартного для Apple, Xiaomi, Samsung та інших поліпшення дизайну і характеристик попередньої моделі, Рубін хоче зробити радикально інший девайс, причому такий, що і «смартфоном» його виходить назвати лише з великою натяжкою.



Найприкріше, що шанси на успіх у Essential були. Девайси-то вони розробляти цілком вміють. Перший смартфон був не гірше, ніж у інших на ринку, а за багатьма параметрами (наприклад, по дизайну задньої панелі, екрану від краю до краю і часу роботи акумулятора) - навіть краще. В основному погані продажі аналітики списують на невдалий маркетинг і погану стратегію. На виході Essential коштував дуже дорого, як новий iPhone, а в рекламу з принципу Рубін не вкладає.



Зараз на Amazon девайс коштує $ 350 , І якби його відразу випускали за такою ціною, його б розглядала для себе абсолютно інша категорія користувачів. Намагатися зі своїм першим девайсом вийти в лігу топ-флагманів, при цьому ще й без маркетингу, виявилося поганим бізнес-рішенням. І, звичайно, вплинуло поступове схлопування ринку смартфонів, на яких залишається все менше місця новим гравцям. Навіть Microsoft і BlackBerry в останні кілька років довелося вийти з цього ринку під тиском китайців, щоб не втрачати гроші.


Всі ці проблеми, каже Рубін, будуть враховані в новому пристрої компанії. По-перше, це буде не зовсім телефон. Він буде набагато менше, з маленьким екраном, а використовувати його передбачається разом з основним смартфоном, як «девайса-компаньйона». По-друге, головна фіча буде не титанова задня кришка і не преміум-характеристики, а вбудований софт. У пристрої буде AI, здатний наслідувати вашої манері мови, щоб за вас відповідати на дзвінки / повідомлення. Керувати ним користувач буде в основному голосовими командами. Поки що нічого схожого, за словами Рубіна, на ринку немає. Найближча паралель - гаджет головного героя з фільму «Вона».



За задумом, такий «міні-смартфон» допоможе, наприклад, відповідати на повідомлення та електронну пошту, відв'язувати від настирливих телефонних рекламників, призначати зустрічі на вказаний вами час і виконувати інші дрібні доручення. У вигляді плюса - можна буде залишити головний телефон з великим екраном в сумці або рюкзаку, а користуватися всіма його функціями через маленький кишеньковий девайс, який поміщається де завгодно.


В інтерв'ю Bloomberg Енді Рубін розповідає про своє бачення користі від пристрою:


Якщо я зможу зробити так того, щоб ваш телефон був віртуальної версією вас, ви зможете в повній мірі насолоджуватися життям, вечеряти, дивитися фільм, не торкаючись свого телефону. А він в цей час за вас розбереться з усіма нудними завданнями. Мені здається, мені вдасться прибрати цю звичку людей постійно перевіряти свій смартфон, хвилюватися, що у них є повідомлення або пропущені дзвінки. У нас всіх стане трохи менше стресу.

У Essential Products вклали близько $ 300 млн. Це робить компанію найамбіційнішим стартапом Кремнієвої долини в сфері побутової електроніки. Навіть після провалу смартфона Essential, гроші і талановиті розробники у фірми ще є. Плюс, Рубіну не доведеться розробляти свій AI з нуля. Він планує, що його технологія буде просто проганяти команди через Сірі, Алексу і Google Assistant, злегка адаптуючись під ваші уподобання і характерні патерни мови. Тобто, всі шанси на те, що Рубіну вдасться випустити свій продукт, цілком собі є (якщо, звичайно, йому вдасться переконати конкурентів дати йому API).



Перший прототип «анти-смартфона» передбачається закінчити до кінця цього року. А вже в січні на виставці CES 2019 Лас-Вегасі девайс хочуть показати лідерам індустрії, щоб залучити додаткові інвестиції. На тій же виставці в минулому році негласно демонстрували перший варіант телефону Essential.


Правда, залишається питання, наскільки технологія вийде краще готового Google Duplex AI, - персонального асистента, якого вже вбудовують в новий Pixel 3 . Той уже вміє приймати за вас дзвінки, вести голосом діалог зі співрозмовником, задавати йому питання, робити вижимки інформації і потім передавати її вам в зручному вигляді. Скоро така технологія буде доступна кожному на Android. В такому випадку новий девайс Рубіна залишиться корисний тільки для людей з iOS, та й то, швидше за все, ненадовго. Бюджет в $ 300 млн - звичайно, непогано, але з Google, Apple і Amazon, які вже багато років витрачають мільярди на створення своїх AI, компанія Essential Products в перспективі декількох років навряд чи зможе змагатися. На думку експертів, майбутнє стартапу поки що залишається дуже туманним.


PS Якщо ви робите покупки в інтернет-магазинах Америки, швидко і вигідно доставляти їх в Росію вміємо ми, Pochtoy.com. Всі посилки, оформлені до 25 жовтня, йдуть по спеціальним тарифом - $ 11 за кілограм. А кожен читач Хабра, який після реєстрації вводить код HABR, отримує 7% знижку на доставку. Порівняйте ціни США і РФ. Ті ж останні iPhone там у Apple коштують дешевше на 15-30 (!) Тисяч рублів.