Полезные материалы

Коротенько. Гайдаров образився на Сайтієва

Кулачним боєм завершив свій виступ на Олімпіаді білоруський борець вільного стилю Мурад Гайдаров (до 74 кг). Після поєдинку за вихід в півфінал проти росіянина Бувайси Сайтієва, в якому судді віддали перемогу супернику, в підтрибунному приміщенні сталася сутичка між нашим спортсменом і представниками російської делегації.



За версією коментаторів спортивного телеканалу НТВ плюс, ініціатором конфлікту став той, хто програв.
Гайдаров добре почав виступ у Афінах, впевнено розправившись з суперниками по попередній групі - австралійцем Алі Абдо і італійцем Сальваторе Рінеллой. Але вже на чвертьфінальній стадії сітка турніру звела його з Бувайсой Сайтієва. Обидва борця добре знають один одного, так як народилися в одному місті - дагестанському Хасав'юрті, де і починали спортивні кар'єри. Бувайса старше земляка на п'ять років, він у складі збірної Росії став олімпійським чемпіоном Атланти-96, а також виграв п'ять світових першостей. Причому останній раз в сутичці за цей титул Сайтиев бився з Гайдарова. Правда, за твердженнями білоруської сторони, суддівство в тому поєдинку було далеко від ідеального. Сумнівним став арбітраж і в Афінах. Поєдинок проходив дуже напружено, і його основний час завершився внічию - 2: 2. До речі, Гайдаров відігрався на заключній, шостий, хвилині після того, як зумів хильнути поставленого в партер опонента. Більше двох хвилин польський арбітр Гжегож Брудзинського не міг поставити борців в схресний захоплення, щоб почати овертайм. Коли ж йому це вдалося, то вже через 6 секунд поєдинок був зупинений: судді вирішили, що першим розірвався захоплення у білоруського спортсмена, і присудили вирішальний бал Сайтієва. Хоча відеоповтор, скоріше, переконував у зворотному. Розсерджений Гайдаров відмовився виходити в центр килима на церемонію оголошення переможця зустрічі і для традиційного рукостискання. Головному тренеру збірної Білорусі Валентину Мурзінкову довелося двічі вистачати свого підопічного в оберемок і повертати на килим, де Мурад вступив у перепалку з суддею. По гарячих слідах кореспондент "ПБ" зв'язався з наставником нашої команди Валентином МУРЗІНКОВИМ:
- Засмутило не так суддівство, скільки підлу поведінку суперника. Мурад поводився на килимі, як чоловік, а Сайтиев, вибачте, як повія, постійно апелював до арбітра, чогось канючить. Схоже, на принципи спортивної етики йому наплювати.
- Що ж сталося в підтрибунному приміщенні після поєдинку?
- Та нічого особливого. Посварилися злегка два гарячих хлопця ...
А через кілька годин Бувайса Сайтиев став дворазовим олімпійським чемпіоном, розтрощивши на шляху до золота поляка Крістіана Бржозовского (8: 0) і казаха Геннадія Лаліева (7: 0). Гайдаров ж відмовився боротися за п'яте місце і був дискваліфікований.
Дорогу до півфіналу іншому білоруському спортсмену, Олександру Шемарова (до 96 кг), також перегородив росіянин - Хаджимурат Гацалов, який потім став переможцем Олімпіади. Наш співвітчизник, якого двічі ставили в партер, дозволив заробити супернику два бали до перерви і один - у другій половині поєдинку. В результаті у Шемарова - сьоме місце. Гацалов ж по дорозі на п'єдестал обіграв американця Даніеля Кормье (5: 0) і Магомеда Ібрагімова з Узбекистану (4: 1). Росія зібрала найбільш багатий урожай золотих медалей на борцівських килимах Афін. Вольники і "греко-римляни" цієї країни завоювали 5 вищих нагород з 18. Також варто відзначити вдалий виступ за сумою двох видів Узбекистану - два золота і срібло. При цьому узбеки послали на Ігри лише сім учасників.
Як ми вже повідомляли, білоруси Олександр Варламов і Андрій Мамонтов не пробилися в півфінал (відповідно і в фінал) в стрибках з 10-метрової вишки. Золото в цьому виді дісталося представнику Китаю - Хю Цзя. Таким чином, стрибуни Піднебесної виграли шість з восьми дисциплін!
Основним претендентом на перемогу вважався чемпіон Сіднея-2000 Тіан Лян. Хю Цзя, нагадаємо, був другим на минулій Олімпіаді. Конкуренцію азіатам могли скласти канадець Олександр Деспатье, переможець чемпіонату світу-2003 в Барселоні, срібний призер першості планети-2001 в Фукуоці, і австралієць Метью Хелм, який був другим в Іспанії і третім в Японії. Саме спортсмен з Зеленого континенту показав кращий результат в попередніх змаганнях і півфіналі. Канадець займав другу позицію, випереджаючи китайців.
У фіналі Тіан Лян очолював групу претендентів після трьох раундів. Правда, він не міг похвалитися стабільністю: перший стрибок зробив дуже добре, другий - непогано, третій - непереконливо. І згодом це зіграло на руку конкурентам. У третій спробі Хелм заслужив чотири "десятки", а Деспатье - три. У іншого китайця справи пішли взагалі погано: у другому раунді Хю Цзя отримав оцінки всього по 7-8 балів і скотився на четверте місце. Здавалося, навряд чи вдасться виправити становище. Однак настирливий Хю Цзя здорово виконав четвертий стрибок з коефіцієнтом складності 3,5 і відразу ж злетів на другу позицію. У той час як Тіан Лян, Хелм і Деспатье не кращим чином впоралися з елементами з розряду ультра-сі (коефіцієнт 3,6). У двох останніх спробах Хю Цзя спрацював чудово: судді поставили йому 9,0 - 10,0. У підсумку він став олімпійським чемпіоном.
На закінчення повернемося до невдах-білорусам. На наш погляд, причина провалу криється не тільки в "брудному" виконанні елементів і помилки при вході у воду - хлопці також не збільшили складність. З 33 учасників кваліфікації на 10-метровій вишці тільки дев'ять, в тому числі Варламов і Мамонтов, включили в свої програми стрибки з коефіцієнтом нижче 3,0. А ті, хто претендує на високі місця, заявляють і 3,5, і 3,6, і навіть 3,8. Ми говорили про необхідність якісного стрибка в минулому році після чемпіонату світу в Барселоні, де Мамонтов і Варламов зайняли відповідно 29-е і 30-е місця. На жаль, нас не почули ...
У заключному виді олімпійської програми синхронного плавання - змаганнях груп - Білорусь не була представлена. Тому можна зосередитися на медальних суперечках.
Як і очікувалося, золото завоювали росіянки. Натхненна ідея пронизувала все їх виступ. І в технічному плані "вісімка", в якій виділялися дворазові олімпійські чемпіонки Сіднея Ольга Брусникина і Марія Кисельова, а також тріумфатори Афін в дуеті Анастасія Давидова та Анастасія Єрмакова, перевершувала основних конкуренток з Японії. Переможниці продемонстрували оригінальні елементи, підтримки, виштовхування, вистрибування, в тому числі чисте сальто. Причому програма нова: її поставили лише після лютневої олімпійської кваліфікації і не встигли підготувати до травневого чемпіонату Європи в Мадриді. Хоча в ідеалі потрібно було обкатати довільну в іспанській столиці. І все-таки збірна Росії знову святкувала "золотий" успіх. До речі, ця команда є кращою в групових вправах з 1998 року - виграла дві Олімпіади і три чемпіонати світу.
Але блискучою вікторії Кисельової та компанії могло і не бути "завдяки" дивним обставинам: на 18-й секунді програми обірвалася музика. Представники технічного комітету розгубилися, не знаючи, яке рішення прийняти. Адже в історії синхронного плавання таке трапилося вперше! Дівчата вийшли з води і, щулячись від прохолодного вітру, терпляче очікували вердикту суддів. Росіянок могли зняти зі змагань або знизити оцінку на пару балів за технічну непідготовленість музичного супроводу. Однак арбітри запропонували почати виступ з початку або відразу, або останніми. Дівчата вибрали перший варіант. Але в середині програми музика знову стала пропадати! Тоді допомогли глядачі - аплодували в такт мелодії ... А після фіналу постраждалі ділилися враженнями. Тепер вже триразова олімпійська чемпіонка Марія Кисельова сказала: "Випадок з музикою навіть допоміг. Ми стали працювати ще зосередженіше, інтенсивніше. Потрібно було змусити суддів повірити в нашу перевагу ". Анастасія Єрмакова додала, що в зв'язку зі тим, що трапилося "завдання стала ще важче". Ольга Брусникина і зовсім спочатку зневірилася в успішному результаті змагань: "Подумала, що золотої медалі, заради якої я відновила спортивну кар'єру, нам не бачити" ...
Пізніше з'ясувалася причина інциденту. Виявляється, технік взявся за диск пітними пальцями. Ліквідували ж технічну несправність дуже просто: потерли диск об штани!
Від неприємного моменту фіналу - до зворушливому. Після виставлення оцінок команді господарів відбулися проводи з великого спорту 34-річної Христини Фаласініду, яка сприяла розвитку синхронного плавання в Греції. Завдяки цій спортсменці команда входить в світову десятку. Фаласініду колись представляла СРСР, в 1989 році була чемпіонкою Європи в соло. У 1991-му синхроністка переїхала до Греції і в тому ж році стала другою на континентальній першості.
Срібні призери Олімпіади-2004 японки, подібно росіянкам, явили публіці нову, ускладнену програму. Правда, обійшлося без пригод. Представниці Країни висхідного сонця виглядали виграшніше, ніж в технічній програмі. Однак, як вірно підмітила Міхо Такеда, вони ще не досягли того високого рівня, на якому знаходиться російська збірна.
А ось що зайняв шосте місце китаянкам скромності не позичати. На наступних, домашніх, Олімпійських іграх вони збираються завоювати медаль. "В Афінах ми не відрізнялися приголомшливою технікою і швидким темпом виконання елементів. Але вже готуємося до суперпоказу в Пекіні! "- заявила Жан Сяохуань.



Що ж сталося в підтрибунному приміщенні після поєдинку?