Полезные материалы

Інтерв'ю наставника ХК "Рязань"

Розібратися в причинах події ми постаралися з Олегом Борсуковим, який входив в тренерський штаб екс-наставника «городян» Анатолія Федотова, а після відставки останнього очолював команду в якості виконуючого обов'язки головного тренера. Олег Володимирович намагався бути щирим у відповідях, чому розмова вийшла відвертою і змістовним.

ХТО ТАКИЙ ФЕДОТОВ?

- Підготовку до сезону-2012/13 в ХК «Рязань» начебто почав тренерський штаб на чолі з Олегом Курячим. І раптом на початку липня було оголошено про призначення Анатолія Федотова. Чому так різко змінилася ситуація?
- Дійсно, в квітні-травні все йшло до того, що з ХК «Рязань» продовжить роботу колишній тренерський штаб. З Олегом Курячим і Костянтином Фроловим почали вести переговори з вільними гравцями, хто б міг допомогти команді, в червні підписали перші контракти. Зокрема, переконали залишитися Сашу Полухина, досягли угоди з досвідченим Сергієм храмовим з Альметьєвська, з Воскресенська запросили молодих і перспективних Дмитра Мухіна, Артема Груздева, Юрія Маслякова і Миколи Красотіна. І раптом керівний штаб клубу викликав голова (в той час) облспорткомітету Віктор Попков і поставив перед фактом: у команди буде новий головний тренер Анатолій Федотов, а допомагати йому буде Микола Давидкин. Мовляв, в попередньому сезоні ХК «Рязань» зайняв всього лише передостаннє місце, тому керівництво області вирішило поміняти тренерський штаб. Додатковими коментарями нас не побаловали, та й ми питань не задавали.

- А вас кандидатура нового наставника здивувала?
- Чесно кажучи, дуже! Пам'ятаю, ми ще переглянулися: хто такий Федотов, адже він нікого не тренував! Правда, потім з'ясувалося, що це той Федотов, що виступав за збірну СРСР і Росії. Гравцем він був пристойним. Я подумав, може і в тренерства у нього вийде. До того ж Микола Давидкин - досить

До того ж Микола Давидкин - досить

Олег Курін

досвідчений фахівець. Та й ім'я Андрія Яковенко, який був покликаний відповідати за селекцію, як не крути, в російському хокеї відоме.

- Вам спочатку місця в тренерському штабі Федотова не знайшлося. Встигли злякатися, адже життя могла розвернутися на 180 градусів?
- Ні, без роботи я в будь-якому б випадку не залишився. Хоча сам у себе встиг запитати: «Олег, що далі?» Але вже на наступний день до мене підійшов Олег Курін і повідомив, що планує зосередитися на функціях спортивного директора, а місце в тренерському штабі повинен зайняти я.

- Відмова Куріна був погано закамуфлювавши демаршем. Чому сказали так ви?
- Згоден, Курін просто не захотів працювати з Федотовим. Втім, його можна зрозуміти: після того як Олег Миколайович відпрацював десять з гаком років головним, його клали на роль асистента. Це удар по статусу і самолюбству. Я ж як був помічником, так помічником і залишався. Зараз навчаюся у Вищій школі тренерів у Москві (закінчую влітку), так що подібний поворот подій був мені навіть на руку. Давидкин - мужик тямущий, у нього є чому повчиться. Та й від Федотова я розраховував багато перейняти.

- Почався чемпіонат і ...
- Стало очевидним є те, що впадало в очі ще на предсезонке. На обидві ноги кульгав «пост номер один», не тягнула оборона. Команда була розбалансована. Так, могли забити, але пропускали куди легше. Діяли за такою антібразільской системі: самі заб'ємо скільки зможемо, а противник - скільки захоче. Плюс стали кидатися в очі помилки самого Федотова, якого відверто не вистачало досвіду. Приклади? У Красноярську завершили основний час внічию - 2: 2. Коли я побачив, хто вийшов оборонятися в овертаймі, схопився за голову. І тут же допустили таку помилку, за яку з ДЮСШ виганяють. Поразка пішло за поразкою.

- Як поводився Федотов?
- Видно було, що розгубився. Він же приїхав перемагати, як вони говорили: «Піднімати рязанський хокей». Зрозуміло, що жоден тренер не хоче програвати. Але тут Федотов просто не знав, що робити. Пішли конфлікти: тренера з гравцями, між хокеїстами.

Олег Курін

- Коли відчули: Федотов в Рязані не жилець?
- Я йому зла не бажав. Спочатку, як і всі, розраховував, що у нього вийде і ХК «Рязань» зможе зробити суттєвий крок вперед. А потім ... Якщо людина відразу не захотів налагодити контакт, то не став він робити це і згодом. Хоча я не перший рік варюся в системі ВХЛ . Здається, я міг би йому дещо розповісти, підказати. Але на жаль ... А чим більше було поразок, тим більше смикався Федотов. Пішли якісь незрозумілі обміни, але було ясно, що ніхто тлумачних гравців просто так не віддасть. Наприклад, Шутова «сплавили» в Твер, взявши натомість Олександра Фомічова. В ігровому плані це ніякої користі не принесло - кращі роки Фомічова, як з'ясувалося, позаду. А ось контракт у нього виявився мало не в два рази вище, ніж у Шутова - це тільки збільшило платіжну відомість клубу. Одним словом, чим далі, тим більше прийняті рішення штабу Федотова нагадували агонію.

- Федотов дійсно захворів. Або це був хитрий хід, щоб красиво піти?
- Ні, тут Федотову пред'явити нічого. Було видно, що біль його турбує. Особливо це ставало помітно під час поїздок. Так що лікарняний Анатолій Володимирович взяв у справі.

РІС - НА СНІДАНОК, НА ОБІД - КАРТОПЛЯ

- Про відхід Федотова було оголошено відразу після домашнього матчу з «Молотом-Прикамье». Рішення приймалося за його ходу. Почувши оголошення диктора, сильно здивувалися?
- Ні. Справа в тому, що Віктор Попков напередодні викликав мене і поцікавився, як я сприйму того, щоб очолити команду. Я відповів згодою. Щиро вдячний Попкову за те, що повірили в мене, що дав шанс, можливість попрацювати головним на такому рівні. Інша справа, що я, можливо,

Інша справа, що я, можливо,

Анатолій Федотов

не виправдав очікувань. Прошу щиро мене вибачити, якщо так. Але на те були певні причини.

- Ви брали, за вашими ж словами, розібрану, неукомплектовані команду. Які мотиви?
- А чому ні? Та й, нехай звучить пишномовно, якщо не я, то хто ?! Хто б ще поїхав в даній ситуації в Рязань ?! Та ніхто! Курін? Сумніваюся, що Олег Миколайович погодився б повернутися після Федотова, особливо в тій ситуації. Плюс, повторю, для мене це було чудовою школою. Ну і нарешті я просто щиро вірив, що зможу виправити ситуацію. На жаль, відразу це не вийшло. Але поступово-поступово вдалося, та лютий все ж можу занести собі і ХК «Рязань» в актив.

- На жаль, але оперативно струснути команду вам так і не вдалося ...
- По-перше, у команди вважай, що не було воротаря. Мало не кожну гру ми починали з дефіцитом шайби в три - стільки наші воротарі пропускали хвилині до 10-ї, потім починали героїчно наздоганяти, часто безуспішно. Захист ...
Втім, практично відразу виникло бажання поміняти добру половину складу, оскільки деяких товаришів струшувати було просто марно. Але одна справа - прийняти рішення, інше - його втілити в життя. На кого ми могли поміняти того ж Баринова або Вострикова? А просто так від гравців що нині не звільнишся, вони зараз дуже добре захищені, в тому числі і фінансово. Проте з багатьма вдалося за обопільною згодою контракти розірвати. Правильність прийнятих рішень підтверджує той факт, що крім Арсенія Кардаільского (10 матчів, одне набране очко за «Кристал». - Прим. Авт.) Ніхто із них з ХК «Рязань» з ініціативи тренерського штабу в ВХЛ так і не з'явився.
Але позбутися баласту було мало. Стояла проблема якось комплектувати склад. Пішли по простому, але єдино доступному шляху. Брали тих хлопців, яких знали, на яких могли розраховувати на 100 відсотків. І які погоджувалися на адекватні гроші. Так з'явилися Макс Галкін, у якого не пішла в Воронежі, Ігор Чуканов, Руслан Башкіров, Олександр Осипенко. На жаль, багато хто приходив після великих пауз в кар'єрі, форму набирали вже по ходу сезону. Дуже допомогло повернення голкіпера Дмитра Яковлєва. Мало того що ми відчули впевненість за останній рубіж, так ще й Леша Трифонов, не вражає на старті, подивився, як грає і тренується справжній професіонал, і потягнувся за ним. ХК «Рязань» отримав другого класного голкіпера.
Ну і ще один важливий фактор. У ХК «Рязань», як і сезон назад, не було преміальних. А це дуже важливий стимулюючий фактор. Як я зрозумів, попередній тренерський штаб преміальні гравцям обіцяв. Але як при закладеному бюджеті Федотов співтовариші збиралися робити і пристойні ставки, і виплачувати премії - загадка. Мабуть, попереднього тренеру було обіцяно додаткове фінансування. В результаті преміальні пішли на зарплати, інакше клуб просто не дограв би чемпіонат. Але факт залишається фактом. Хлопці заїкнулися про премії після першої перемоги, після другої ... А не отримавши, опустили руки. В іграх це було дуже помітно. Грали, по суті, до першої пропущеної шайби. Поступаючись, вольові зусилля вичавити з команди було вже марно. Що я їм міг пообіцяти ?! Рис на сніданок або картоплю на обід? Вони і так їх отримували.

Анатолій Федотов (праворуч)

До лютого стало ОТРИМУВАТИ ЗАДОВОЛЕННЯ ВІД ХОКЕЮ

- Але ж з команди йшли і лідери, ті, хто був на провідних ролях. Я маю на увазі захисника Олександра Титова і форварда Олександра Романова.
- Що стосується Саші Титова, то у нього був договір з попереднім тренерським штабом, що якщо надійде пропозиція перейти на більш високий рівень, то його відпустять. Подібні «домовленості-пастки» після відходу Федотова спливали не раз. Так, не хотіли ми відпускати і Кирила Никанорова, але ж людині дали слово в Рязані.
Що стосується Титова, то Саша - хлопець молодий, перспективний. Йому треба рости, тому перешкод лагодити не стали. У підсумку сезон він завершує в «Торос», що є серйозним кроком вперед в кар'єрному плані. Виглядає в складі нефтекамцев він, до речі, здорово.
Сашу Романова я не хотів відпускати - він був справжнім лідером команди, як на майданчику, так і в роздягальні. Але КХЛ є КХЛ. Для Романова, можливо, перехід в «Сибір» був останнім шансом повернутися на цей рівень. В результаті у нього все вийшло. Наскільки я в курсі, він зараз в першій ланці новосибирцев виходить. Відпустити Романова коштувало навіть для того, щоб показати: при належному ставленні до ігор, тренувального процесу, поведінки в побуті можна навіть з останньої команди ВХЛ отримати запрошення в команду КХЛ. А то у нас багато представників молоді, які вважають себе недооціненими зірками, щиро вважаючи, що гідні грати тільки в КХЛ, а самі для цього нічого не роблять.

- Як оціните співпрацю з клубом КХЛ «Сибір»?
- Я їм дуже незадоволений. Деяких гравців надсилали на 2-3 гри, тут же висмикували назад.

Олег Барсуков

Та й ті приїжджали часто просто відбувати номер, розглядаючи виступ в ВХЛ як посилання. Зрештою тільки-тільки ХК «Рязань» набрав обертів, як в Новосибірськ поїхав останній делегат, Артем Кононенко. У нас з'явилися «дірки» в складі, сезон догравали в три трійки нападу.

- Генеральний менеджер «Сибіру» Кирило Фастівський недавно заявив, що також незадоволений співпрацею з ХК «Рязань», маючи на увазі в першу чергу результати. Але в той же час Фастівський, судячи з його слів, розраховує на продовження відносин.
- Так? Дуже цікава думка. Якщо незадоволені, то зазвичай співробітництво припиняють, так адже? Втім, керівництву нашого клубу ще належить вирішити питання з клубом-партнером в КХЛ на майбутній рік. У будь-якому випадку, «Сибір» це буде або якась інша команда, недоліки відносин зі старшими за статусом треба врахувати.

- Коли зрозуміли, що ХК «Рязань» далеко не безнадійний? У попередньому сезоні команда, втративши шанси на плей-офф, просто кинула грати. Нині ж, навпаки, на очах стала брати очки!
- До кінця січня набрали форму хлопці, які прийшли по ходу сезону - гра Башкірова, Осипенко, Коротеева, Чаканова засяяла новими фарбами. За ними потягнулися інші. З'явилися воротарі, які виручали команду, багато матчів витягувалися саме завдяки надійним діям Яковлєва та Трифонова на останньому рубежі. Налагодили ігрову дисципліну, виконували тренерські установки. Нарешті, вигравши одну гру, в другій хлопці відчули впевненість у своїх силах, стали отримувати задоволення від хокею. Ось і намагалися награтися до кінця регулярного чемпіонату, незважаючи на те що останнє місце до цього часу ХК «Рязань» було вже «приватизовано».

- Ні досади, що в ВХЛ немає втішних турнірів для команд, що не потрапили в плей-офф? Зараз, дивись, завоювали б умовний Кубок федерації?
- Ні. У цих турнірах мотивація вже не та. Навіть з регулярним чемпіонатом не порівняти, не кажучи вже про плей-офф. Ну і якщо про банальне, то для ХК «Рязань» це спричинило б ще й додаткові фінансові витрати, довелося б залазити в борги.

- У нинішньому сезоні в структурі рязанського клубу з'явилася команда МХЛ-Б «Блискавка».
- Якісь висновки щодо «молодіжки» робити ще рано. Все ж Рязанцев там були 1995 року, лише кілька людей і відверто «сирі». Розумію, що у нас професійний клуб, але уболівальникам в першу чергу хочеться бачити на Рязанському льоду місцевих вихованців. Хоча якщо брати завдання підготовки гравців для головної команди області, то толк від «Блискавки» був уже в нинішньому сезоні. Добре проявив себе в МХЛ-Б Георгій Громов, і ми перевели його в основу. Хлопець міцний, з пристойним кидком, але до реалій ВХЛ виявився ще не зовсім готовий. В першу чергу це стосується силової боротьби. Як наслідок, в одному з епізодів його зустріли захисники, як слід в хокеї, в результаті - травма.

ЧЕКАЄМО РІШЕННЯ КЕРІВНИЦТВА ОБЛАСТІ

- Заглянемо вперед. Вам принципово позбутися приставки «в. о. »?
- Знаєте, немає. Якщо мені довірять готувати команду і на наступний рік, буду радий і зроблю все можливе, щоб не повторити помилок попередніх сезонів. Але якщо, наприклад, на тренерський місток повернеться Олег Курін, то із задоволенням увійшов би в його тренерський штаб. Олега Миколайовича я знаю давно як порядну людину і грамотного тренера, хто б що після сезону-2011/12 не говорив. А ось нового іногороднього тренера я в Рязані бачити дуже не хотів би. Ось прийшов Федотов. Клуб створювався по крупинках, а у Анатолія Володимировича був свій погляд. Він все зруйнував,

а щось зробити нічого не зміг. В результаті ХК «Рязань» піднімати доведеться фактично з нуля.

- З певною часткою умовності, але якщо ви залишитеся, кого з нинішнього складу ви хотіли б бачити на наступний сезон?
- Так ми визначилися з колом таких гравців і запрошуємо їх на відновний збір, який плануємо організувати в міру можливостей. Це Дмитро Яковлєв, Олексій Трифонов, Дмитро Мухін, Максим Галкін, Ігор Чуканов, Денис Коротєєв, Руслан Башкіров, Юрій Масляков, Микола Красотін, Олександр Осипенко. Втім, варто врахувати, що я назвав тих, кого хотілося б бачити. Але чи захочуть вони - ще питання ...

- Молодь - Заварзін, Храпак, Груздєв, Костічкін, Дубовицький?
- Володя Заварзін під питанням. По роботі на тренуваннях до нього претензій немає, але сезон у нього не пішов, треба серйозно з ним поговорити. Храпак навряд чи. Федір не вміє слухати тренера, що навряд чи комусь сподобається, плюс є прогалини в техніці і тактиці. Хоча не виключаю, що запросимо його на передсезонні збори, як і Георгія Громова. У Артема Груздева хронічна травма коліна, що не дозволяє грати в повну силу. Микола Костічкін непогано проявив себе на фініші сезону, намагався, його ми розглядаємо в якості кандидата на наступний. А ось Женя Дубовицький розчарував. Ми запрошували його, пам'ятаючи за попереднім сезону, коли він став світлою плямою на тлі «вмираючої» команди - сміливо йшов у обіграш, вів силову боротьбу, кидав по воротах. Куди що поділося за півроку ?! Хлопець підписав контракт і просто заспокоївся.

- Кращий бомбардир команди - Коробов?
- Контракт Максима Коробова ХК «Рязань» на наступний сезон просто не потягне, так що якісь ще міркування на цю тему будуть зайвими.

- Потенційні новобранці на відновлювальному зборі будуть?
- Ні. Ми ведемо попередні переговори з рядом хокеїстів, але до конкретики поки справа не доходила. В першу чергу тому, що на сьогоднішній день немає визначеності з тим, хто очолить ХК «Рязань» в сезоні-2013/14, які завдання. В цьому плані дуже чекає рішення керівництва області.

В цьому плані дуже чекає рішення керівництва області

Олег Барсуков

ХТО ТАКИЙ ФЕДОТОВ?
Чому так різко змінилася ситуація?
А вас кандидатура нового наставника здивувала?
Встигли злякатися, адже життя могла розвернутися на 180 градусів?
Хоча сам у себе встиг запитати: «Олег, що далі?
Чому сказали так ви?
Приклади?
Як поводився Федотов?
Або це був хитрий хід, щоб красиво піти?
Почувши оголошення диктора, сильно здивувалися?