Полезные материалы

Каспаров проти Deep Blue. Частина II: Філадельфійський експеримент

Трохи сухих фактів. Матч проходив у Філадельфії з 10 по 17 лютого 1996 року. Призовий фонд становив 500 тисяч доларів з яких 80% (400 тисяч) отримував переможець і 20% (100 тисяч) - той, хто програв. В основному, навпаки Каспарова за комп'ютером сидів Фен Сю, але іноді його підміняли Мюррей Кемпбелл або Джо Хоен. Всі троє - творці Deep Blue. Рішення про припинення або продовження гри (здача партії, угоду на нічию) брав спеціально запрошений шаховий консультант - гросмейстер Джоель Бенджамін .

Детальніше про команду IBM можна почитати в першій частині .

Отже, матч почався Отже, матч почався. У відповідь на безсмертне 1.e2-e4 Гарік обирає своє грізна зброя за чорних - сицилійський захист. Це гостре початок не раз приносив гросмейстеру ефектні перемоги, але справа в тому, що навіть Каспаров досконально не знає і не може знати тонкі нюанси всіх відгалужень дебюту.

Комп'ютер вчинив мудро (втім, на це «мудрість» його, по всій видимості, запрограмували творці) - по своїй дебютній базі швидко зійшов з варіантів, яким надають перевагу Каспаровим, і перевів партію в русло, в якому Гаррі ніколи не здобував перемог. Чорним так і не вдається зрівняти гру. А на 23 ходу комп'ютер розвалив позицію противника, провівши оглушливий пішаковий прорив d4-d5 (див. Діаграму).

При подальшому перегляді партії може здатися, що гросмейстеру вдалося розвинути зустрічну матову атаку, і хто переможе - це ще бабуся надвоє сказала При подальшому перегляді партії може здатися, що гросмейстеру вдалося розвинути зустрічну матову атаку, і хто переможе - це ще бабуся надвоє сказала. Але насправді білі від початку і до кінця контролювали ситуацію і завжди були на шах крок попереду.

У найгіршій позиції Каспаров припускається помилки і комп'ютер закінчує партію показовою розправою над чорним королем (на діаграмі - фінальна позиція зустрічі). Зблідлий Каспаров спішно віддаляється із залу ...

Люди радіють - вже в першому спарингу робот переконливо переграв чемпіона світу!

Треба віддати належне Гарику - він завжди вміє мобілізуватися після прикрих поразок Треба віддати належне Гарику - він завжди вміє мобілізуватися після прикрих поразок.

Каспаров за білих вибирає солідний і надійний варіант. У чорних сальдо «мінус пішак», але їм вдалося домогтися «різнокольорових» слонів (див. Діаграму).

При спокійній позиції це дозволяє обґрунтовано сподіватися на нічию. Але часи на дошці неспокійні - білий король надійно заховався за своїми пішаками, а ось темний владика весь як на долоні і «різнобарв'я» при наявності ферзів якраз дозволяє провести на нього дуже небезпечну атаку.

Від матових загроз комп'ютер абияк захистився, але за це довелося віддати майже все піхоту. Далі в партії стався розмін ферзів та, незважаючи на різнокольорових слонів, шансів на нічию вже немає - низку білих солдатів зупинити не вдасться, а ось єдина вижила чорна прохідна блокувалася легко.

Ні білі, ні чорні в партії не ризикували і поєдинок пройшов без ексцесів Ні білі, ні чорні в партії не ризикували і поєдинок пройшов без ексцесів.

Каспаров отримав деяку перевагу за рахунок активної тури і кращого коня в порівнянні з ворожим слоном. Комп'ютер знайшов дотепний Турову маневр, який остаточно зрівняв шанс. Безкровна і швидка нічия.

Отже, половина матчу пройшла. Суперники по разу програли, але мирна третя партія показала, що вони швидко оговталися після ударів. Протиборчі сторони вирішили, що знову настала пора для рішучих дій.

Каспаров білими грав дуже активно, але чорні збудували неприступну фортецю Каспаров білими грав дуже активно, але чорні збудували неприступну фортецю. Чемпіон світу запропонував нічию, але співробітники IBM вирішили, що можуть сподіватися на більшу, ніж мирну угоду.

Тоді Каспаров віддав «якість» і створив позицію (див. Діаграму), де у чорних, незважаючи на «зайву» човен немає шансів на перемогу - далеко від свого короля віддалятися небезпечно, боронь Боже - заматуют. Не погодившись відразу на нічию, в цій партії «айбіемовци» особливо нічим не ризикували. У наступній партії, в інший нічийної позиції, вони вирішили знову повторити цей «маневр». Але, як виявилося - з більш фатальними наслідками.

Комп'ютер знову грав надійно і Каспаров, незважаючи на те що йому чорним кольором вдалося перехопити ініціативу в партії, не досяг чогось особливого Комп'ютер знову грав надійно і Каспаров, незважаючи на те що йому чорним кольором вдалося перехопити ініціативу в партії, не досяг чогось особливого.

Чемпіон світу запропонував нічию (див. Діаграму) і знову команда IBM вирішила, що можна пограти ще трохи. Тоді Каспаров посилив активність, а ось машина грала апатично і безідейно. Гаррі повів вперед пішака «e» і за неї білим довелося віддати фігуру. Людина повів у рахунку. Це був переломний момент матчу. Коли Гаррі запропонував розійтися миром, навпроти нього за комп'ютером сидів, як завжди, Фен Сю.

«Батько» шахового суперкомп'ютера в грі розумів набагато менше ніж в швидкодіючих процесорах свого дітища. Тому надав прийняття рішення гросмейстеру Бенджаміну. Джоель зметикував, що нічия в даному випадку - хороша пропозиція, але вирішив продовжити гру «в інтересах науки». Пізніше він пояснив на прес-конференції, що хотів поспостерігати, як себе поведе машина в приблизно рівній позиції. Каспаров від душі подякував за експеримент.

Окрилений успіхом, Каспаров на підйомі провів білим кольором останню партію, провівши серію тонких, воістину «людських» маневрів Окрилений успіхом, Каспаров на підйомі провів білим кольором останню партію, провівши серію тонких, воістину «людських» маневрів. Комп'ютер приречено грав «від оборони».

Але поки машина зводила зміцнення на останніх рубежах, людина захоплював простір і максимально розширював сферу впливу своїх фігур.

На діаграмі - фінальна позиція партії. На дошці - так званий цуцванг в міттельшпілі. При повній дошці фігур у чорних майже немає ходів.

Практично на будь-який порух слід якщо не форсований мат, то великі матеріальні втрати. У комп'ютера зараз навіть зайва пішак, але позиція білих настільки переважна, що команда Deep Blue вирішила: відтягувати кінець немає ніякого сенсу.

На післяматчевій прес-конференції задоволений Гаррі Кімович не скупився на похвалу на адресу електронного суперника і його творців:

«Перш за все мені хотілося б привітати команду IBM з воістину видатними досягненнями, завдяки яким комп'ютер виявився настільки серйозним противником».

«Це сталося вперше в історії - щоб комп'ютер з шаховою програмою, створеної людьми, більшість з яких не вміють грати в шахи, так серйозно боровся з чемпіоном світу».

Також цікаво прокоментував ураження комп'ютера в двох останніх партіях:

«Можливо, ті, хто був розчарований 6-й або 5-й партіями, можуть сказати, що в багатьох позиціях машина грала досить бездарно, будучи не в силах зрозуміти найпростіших речей, які легко засвоюються людиною-шахістом. Але, по-перше, такі позиції потрібно було ще вміти створювати, а по-друге, необхідно було постійно стежити за тактичними ударами, які можуть миттєво вирішити результат партії, - це одне з важливих переваг машини ».

Після чого Каспаров поділився, як йому вдалося підібрати ключ до електронного супернику:

«Я думаю, що основна відмінність між людиною і комп'ютером можна відчути, вивчаючи 1-ю та 2-ю партії. Останні дві партії я грав, навчившись розігрувати позиції і вибирати ходи, найбільш неприємні для машини. Для комп'ютерів процес навчання досить важкий, а під час матчу взагалі неможливий, оскільки команді потрібен час, щоб в лабораторних умовах провести процес навчання ».

«Принципово важливим було те, що я дуже швидко зумів навчитися і вибрав правильну стратегію. Фактично я уникнув того, чого потрібно було уникнути. Вже тільки одна перша партія дала мені достатньо інформації. Не створюйте слабкості, не грайтеся відкриті позиції там, де є шанс, що твій король може виявитися в небезпеці. І я в наступних п'яти партіях уникнув прямого зіткнення. Позиції були відкритого типу, але все ж можливості машини створити що-небудь неприємне для мого короля або інших фігур були вельми і вельми обмежені ».

А наостанок напророкував комп'ютерним шахів велике майбутнє:

«Я вважаю, що вперше в історії людства ми маємо щось дуже близьке до штучного інтелекту. Уже є можливість зменшити число помилок і досягти рівня гри, який визначається інтуїцією людини. Зараз - там де я інтуїтивно відчуваю, чи граю я правильно чи помилково, - машина просто перебирає мільярди і мільярди варіантів. Але не виключено, що в подальшому вдасться створити алгоритм, який був би порівнянний з інтуїтивним мисленням людини ».

Але не виключено, що в подальшому вдасться створити алгоритм, який був би порівнянний з інтуїтивним мисленням людини »

Перемога Каспарова була досить переконливою в рахунку (перевага в два очки), але по грі переважної переваги не було. По суті справи, людина домінував над машиною тільки в двох партіях з шести - другий і останній. Комп'ютер мав беззаперечну перевагу в першій партії, тому більш «справедливий» рахунок за кількістю перемог був би 2: 1, а не 3: 1.

У IBM вирішили повторно кинути рукавичку чемпіону, запропонувавши зіграти аналогічний матч через рік. Всі розуміли, що цей рік буде витрачено на поліпшення алгоритмів з урахуванням досвіду відбувся матчу, на збільшення рахункових потужностей, а також на подальше «загострювання» гри суперкомп'ютера під стиль Каспарова. Більшість експертів сходилися на думці, що другий 6-раундовий бій також залишиться за Гаріком, хоча перемога буде важкою. І це при тому, що напередодні першого матчу фаворитом вважався суперкомп'ютер. Але, на превеликий подив, Deep Blue несподівано візьме реванш при дуже спірних обставин ...

(Далі буде…)

додатково

Переглянути партії детально можна тут . А ще про Deep Blue є грунтовна стаття у Вікіпедії .

Каспаров проти Deep Blue. Частина I: чорний ящик

джерело: geektimes.ru