Полезные материалы

Хто з російських спортсменів виступає за чужі країни

  1. Познайомилися на підйомнику
  2. Пішов у відмову
  3. зламав ключицю
  4. Закохалася в сервисмена
  5. самолюбний чемпіон
  6. Мріє про криміналістиці
  7. Хто ще міг би виступати за Росію

Діючі спортсмени звикли до зміни місць - така у них робота. Але іноді вони по-справжньому круто змінюють своє життя, переїжджають в іншу країну і починають виступати під чужим прапором. Чи можна їх назвати зрадниками?

Наші спортсмени їдуть з різних причин. Одні не спрацювалися з тренерами збірної і втомилися від постійних конфліктів. Інші покинули Росію з волі батьків, які тікали з країни через невлаштованості і злиднів. Треті розуміли, що в збірну Росії їм не пробитися і вибирали країну, де конкуренція набагато нижче. Сьогодні ми розповімо про відомих спортсменів-перебіжчиків, в долі яких сталися дивовижні зигзаги.

Познайомилися на підйомнику

Знаменита біатлоністка Анастасія Кузьміна - живий докір нашим фахівцям. Чи не розгледіли вони вчасно її талант. В результаті Настя, рідна сестра Антона Шипуліна, поїхала до Словаччини і змінила громадянство. Ось як сама Кузьміна пояснила свій від'їзд з Росії:

- Коли у мене з'явилася сім'я, народилася дитина, це практично перекреслило мою кар'єру. Повертатися після пологів було дуже складно. Підтримки з боку тренерів я не відчувала. Ми з чоловіком намагалися пустити коріння в Росії. Півроку прожили в надії, що хтось допоможе. Чи не дочекалася я допомоги. Ось і поїхали в іншу країну.

Діючі спортсмени звикли до зміни місць - така у них робота

Після народження сина Єлисея Анастасія КУЗЬМІНА та її чоловік Даніель перебралися до Словаччини. фото: rusbiathlon.ru

Втім, сама Настя цього б не зробила. Ініціатором переїзду став її чоловік Даніель Кузьмін. Він народився на Камчатці, потім переїхав до Ізраїлю і в змаганнях з лижних гонок представляв цю країну. Але спритний хлопець хотів жити Європі.

- З Настею ми познайомилися на зборах в Рамзау. Я запізнився на підйомник в гори, і вона теж. Поступився їй місцем. Дивлюся - симпатична дівчина. Так і зав'язалися стосунки. Я півроку жив в Австрії, виступав тоді за місцевий лижний клуб. А до цього побував на змаганнях в Словаччині, і мені там сподобалося. Коли Настя завагітніла, я набрався сміливості і звернувся до Юраю Санітре. Він був президентом Федерації біатлону Словаччини. У цій країні ніколи не було сильних біатлоністок. Коротше, ми домовилися, що після декрету Настя буде за Словаччину виступати. А вони створюють умови. Її взяли з руками і ногами.

Анастасія здивувала всіх. Вона стала першою в світі біатлоністкою, якій вдалося перемогти на трьох Олімпіадах поспіль. Коли в липні 2015 року Настя народила дочку Олівію, у неї було бажання зав'язати з великим спортом. Але чоловік м'яко порадив: «Не поспішай, ти ж любиш біатлон». В результаті в словацьке місто Банська Бистриця, де живуть Анастасія і Даніель, переїхали його батьки. Бабуся із задоволенням няньчиться з онукою. Однак і мама не забуває про Олівію. Мало хто знає, що навіть під час чемпіонату світу 2016 Кузьміна годувала свою дівчинку грудьми. Це було так зворушливо ...

Додамо, що до Ігор в Пхенчхані Анастасію готував чоловік. Ось такий у них злагоджений тандем.

Пішов у відмову

Плавець Аркадій Вятчанін відмовився виступати за свою країну вже на схилі кар'єри. У квітня 2013 року його вщент розсварився з керівництвом Всеросійської федерації плавання і головним тренером збірної Анатолієм Журавльовим. Вятчанін, бронзовий призер Олімпійських ігор і чотириразовий чемпіон Європи, обурився, що його під надуманим приводом не допустили до участі в Кубку Росії. Аркадій нецензурними словами поливав тренера і чиновників. Зрештою бешкетника до старту допустили, і він показав хороші результати. Але в знак протесту проти існуючих порядків відмовився їхати на чемпіонат світу.

Але в знак протесту проти існуючих порядків відмовився їхати на чемпіонат світу

Аркадій вщент розсварився з головним тренером і чиновниками. фото: vk.com

Через два роки Вятчанін отримав громадянство Сербії. Однак виступити на Олімпіаді в Ріо-де-Жанейро йому не дозволили. Міжнародна федерація плавання заявила, що спортсмен порушив правила переходу з однієї команди в іншу. Аркадій зрозумів, що чиновники його переграли. У серпні 2017 роки він став громадянином США. Пробитися в збірну цієї країни в 33-річному віці Вятчанін навряд чи зуміє. Але влаштуватися там тренером Аркадію цілком під силу.

До речі, його мама Ірина Вятчанін підготувала п'ятикратну чемпіонку світу з плавання Юлію Єфімова.

зламав ключицю

У сноубордиста Юрія Подладчикова бажання змінити громадянство виникло в 17 років. У цьому юному віці він виступав за збірну Росії на Олімпіаді в Турині і не пройшов кваліфікацію. Та ще й травму отримав.

- У збірній стосунки не склалися. На мене дивилися косо - через те, що я жив в Швейцарії і мав прекрасні умови для тренувань. На Ігри в Турин я поїхав взагалі один. Відчував себе покинутим. Жахливе був час. Швейцарці знали, що у мене російський паспорт, але всіляко мені допомагали. Я вчився у кращих місцевих райдерів. Тому й зважився на перехід.

Сноубордист Юрій Подладчіков вибирати не країну, а команду. Фото: © Reuters

Сім'я Подладчикова раніше жила в Подольську. Батько і мати Юрія закінчили мехмат МДУ. У 1992 році, коли вчені в Росії стали нікому не потрібні і перебивалися з хліба на воду, вони поїхали до Швеції. Потім чотири роки провели в Нідерландах, а з 1996-го осіли в Цюріху. Тепер Юрій Юрійович Подладчіков - професор, займається геофизикой в лозаннському університеті. А його син, теж Юрій Юрійович, носить титул олімпійського чемпіона зі сноуборду в дисципліні хафпайп. Завоював він цей титул в Сочі-2014.

Юрій Подладчіков. фото: Instagram.com

- Звичайно, було б правильніше, щоб мій син приніс олімпійське золото Росії, - визнав Подладчіков-старший. - Але Юра вибирати не країну, а команду, де він бачив перспективи. Головний тренер збірної Швейцарії покинув цю посаду і став його персональним тренером. Цей факт говорить багато про що. У Юру повірили. А ще у нього є характер. Влітку 2012-го син зламав ключицю в Америці, одразу в чотирьох місцях. Лише через два дні потрапив до спортивного хірурга в Швейцарії. Той обімлів: «Як ти міг стільки витерпіти ?!» Юра сам сказав, що такого болю не відчував ніколи.

Закохалася в сервисмена

Багатьом здавалося, що біатлоністку з Салехарда Анну Булигін чекає блискуче спортивне майбутнє. У 2009 році вона здобула яскраву перемогу на етапі Кубка світу в Антерсельві, а потім стала чемпіонкою світу в естафеті в складі збірної Росії. Але після Олімпіади у Ванкувері, де Аня залишилася без медалей, у неї всередині щось зламалося.

- Це реально був злам. Я до сих пір не можу викреслити той період зі своїх думок, - згадує спортсменка. - Я розуміла, що вже не зможу зібрати воєдино всі осколки. Тренувалася швидше за інерцією. Хотіла взагалі піти зі спорту.

Анна Фроліна обганяє всіх - але не наяву, а уві сні. фото: globallookpress.com

Відрадив її від цього сервісмени збірної Росії з лижних гонок Юрій Фролін. У молодих людей трапився бурхливий роман, Ганна закохалася по вуха і після весілля взяла прізвище чоловіка. А коли народила сина, швидко повернулася до тренувань. Але з листопада 2016 року став виступати за збірну Кореї.

- Я боялася почути слова: мовляв, віддаю країну, яка мене виховала, інтереси Батьківщини. Мені дуже важко дався цей перехід, - зізналася Анна. - Я розуміла, що в збірну Росії вже не проб'юся. Але хотіла довести, що ще на щось здатна. Мені навіть ночами сниться: я біжу, біжу і всіх обганяти.

На жаль, на Олімпіаді в Пхенчхані Анна Фроліна нічого не добилася. Як і інший наш біатлоніст, Тимофій Лапшин, який з кон'юнктурних міркувань теж став громадянином Кореї.

самолюбний чемпіон

Свого часу поміняв спортивне громадянство і колишній стріляє лижник, а нині депутат Держдуми Володимир Драчов. Кажуть, він скоро сяде в крісло президента Союзу біатлоністів Росії. Драчев двічі був призером Олімпійських ігор, чотириразовим чемпіоном світу, а в 1996-му переміг у загальному заліку Кубка світу. Але коли його не взяли на Олімпіаду в Солт-Лейк-Сіті, самозакоханий спортсмен вирішив виступати за Білорусію.

- На етапі Кубка світу в Естерсунді спринтерські гонки дивилися Путін, Лукашенко і Кучма. Це було 23 лютого 2003 року, - згадував Драчев в одному з інтерв'ю. - У жінок виграє Олена Зубрилова. Олександр Григорович радіє, киває Кучмі: спасибі, мовляв, що віддали нам таку спортсменку. А в чоловічому спринті виграю вже я. Лукашенко знову посміхається, а ось Путін нахмурився. Він тільки там дізнався, що я перейшов в білоруську команду.

Цікаво, як тепер Володимир Петрович, якщо його оберуть президентом СБР, буде ставитися до подібних переходах.

Цікаво, як тепер Володимир Петрович, якщо його оберуть президентом СБР, буде ставитися до подібних переходах

Август 2013 року. Лариса СЕЛЕЗНЬОВА, Олег МАКАРОВ і їхня дочка Ксенія раді, що стали американцями

Мріє про криміналістиці

Фігуристка Ксенія Макарова народилася в Санкт-Петербурзі в спортивній сім'ї. Її батьки Лариса Селезньова і Олег Макаров були дворазовими чемпіонами Європи в парному катанні і взяли бронзу на Олімпіаді-1984 Сараєво. А на початку 90-х влаштувалися в США. Вони самі тренували свою дочку, платили великі гроші за лід і дуже пишалися, коли Ксюша в 17 років виграла чемпіонат Росії серед жінок і представляла нашу країну на Олімпіаді у Ванкувері. Мама з татом навіть дозволили їй переїхати в Пітер до тренера Євгена Рукавіцина. Але, опинившись одна в большом городе, Ксюша якось загубилася. Вона покірно програла конкуренцію за місце в збірній Аделіні Сотниковій і Юлії Липницький, а потім і зовсім отримала травму стегна. У серпні 2013 року Макарова стала американською громадянкою. Однак дуже швидко зрозуміла, що в збірній США її зовсім не чекають.

Однак дуже швидко зрозуміла, що в збірній США її зовсім не чекають

Фігуристка МАКАРОВА не витримала конкуренції. Фото: © РІА «Новости»

- Наша сім'я завжди буде лояльна до Росії, але ми вважаємо себе американцями, - чесно зізналася Ксенія.

В майбутньому вона хоче стати криміналістом і ловити небезпечних злочинців. Смілива дівчина.

Хто ще міг би виступати за Росію

  • Іван Зайцев, син зірки радянського волейболу В'ячеслава Зайцева, який перебрався в Італію, захищає нині кольори «Скуадри Адзурри». Він став чемпіоном Європи з волейболу та призером Олімпійських ігор.
  • На Апенніни подався і фігурист Іван Барієв, чемпіон Росії серед юніорів. Правда, в Італії він виступає під іншим прізвищем - Рігіна.
  • 20-річний Олександр Звєрєв, який входить до п'ятірки кращих тенісистів світу, представляє Німеччину, але у нього російське коріння. Його батько Олександр Звєрєв-старший, який виступав за збірну СРСР з тенісу, емігрував в ФРН в 1991 році. Старший син глави сімейства Михайло Звєрєв теж професійний тенісист.
  • Скаути збірної Росії по футболу прогавили відмінного півзахисника Романа Єрьоменка, який блискуче грав у ЦСКА. Разом з батьком, колишнім футболістом Олексієм Єременко, Рома переїхав до Фінляндії, коли йому було три роки. Але у хлопця є російське громадянство! Однак в 20 років він почав грати за збірну Фінляндії. (Втім, за Росію на чемпіонаті світу-2018 Роман Єременко все одно б не зіграв: він відбуває дискваліфікацію за вживання кокаїну.)

До речі

  • Знаменита фігуристка Марина Анісіна, розлучившись з Іллею Авербухом, в 1993 році виїхала до Франції. І принесла цій країні золоту медаль Олімпіади-2002 в парі з Гвендаль Пейзера.

Чи можна їх назвати зрадниками?
Той обімлів: «Як ти міг стільки витерпіти ?