Полезные материалы

КАРАТЕ-ДО. ПОРТРЕТ. Моя чарівна леді

Історію про грецькому майстра Пігмаліона, створив статую Галатеї і закохався у власний твір, на різний манер переказали літературні та музичні класики. Найбільш відомі варіації - однойменна п'єса Бернарда Шоу та мюзикл "Моя прекрасна леді". Познайомившись зі спортивної біографією найбільш титулованою в Білорусі каратистки Світлани Вількіна, двенадцатикратного чемпіонки Європи і семикратної чемпіонки світу, володарки п'ятого дана, кореспондент "ПБ" відразу зрозуміла, що без натхнення художника тут також не обійшлося. У 1977 році Світлану до улюбленого виду спорту долучив її чоловік Андрій, і з тих пір учениця не втомлюється доводити своєму вчителеві, що вона, творіння його рук, - досконалість.



Формальним приводом зустрітися з прославленої спортсменкою став недавній тріумф на чемпіонаті континенту в Києві, звідки Вількіна привезла відразу чотири золоті медалі. Світлані не було рівних в індивідуальному ката серед ветеранів (для тих, кому за 38), жіночому командному ката, міксті і індивідуальному ката серед жінок. Останній результат гідний особливого захоплення: у свої 43 - ніякого манірності, коли мова заходить про вік - Вількіна не побоялася битися з двадцятирічним дівчатами і була першою в цьому розділі. "Відзначилася серед молодиць", - похвалилася чемпіонка перемогою в найпрестижнішій категорії. Тепер діалектні слова, що видають провінційне минуле, у Світлани прослизають рідко і навіть прикрашають її правильну, немов у диктора телебачення, мова. Тому утворений чоловік може залишити свою другу половину наодинці з будь-яким журналістом, не побоюючись, що світ дізнається про "укокошенной тітки, яку татусь лікував від інфлюенци, вливаючи їй в глотку джин", як це було з літературним персонажем Елізою Дуліттл.
Правда, завдяки старанням вчительки російської мови з відмінками у дівчини з периферії і так все було в порядку, і перетворити "квіткарку в герцогиню" виявилося неважко. Світлана виросла в Вітебську, де довгі роки сім'я жила у халупі на промисловій околиці міста. Незважаючи на те що доводилося робити роботу по дому і дивитися за молодшими братом і сестрою, викроювала час для занять спортом. У тринадцять стала кандидатом у майстри зі спортивної гімнастики, до закінчення школи виконала норматив майстра спорту СРСР з акробатики. Рішення продовжити навчання в Мінську визначило всю її подальшу долю. На студентській картоплі, куди відрядили першокурсників тодішнього інституту фізкультури, познайомилася з Андрієм. Симпатичний хлопець виявився сином її улюбленого викладача Яна Романовича Вількіна, відомого літератора і історика, автора численних наукових праць і художніх творів, чиї роботи видавалися за кордоном. Чотири роки, поки молоді люди зустрічалися, вона була входжу в їх будинок. Справжня інтелігентність столичної сім'ї проявилася в тому числі і тоді, коли провінціалки, що не вміла бринькати "на фортепьянах" і в очі не бачила ножів для риби, ніхто не виявив зневаги. На дворі, звичайно, був двадцяте століття, і шляхетне походження не мало визначального значення. Набагато гірше довелося, наприклад, француженці Матильди, дівчині з народу, в позаминулому столітті вийшла заміж за відомого німецького поета Генріха Гейне. За переказами, довгий час знати відмовляла подружжю в прийомі. Поки якась жінка не вигукнула: "Якщо вже Генріх дав їй своє ім'я, то ми можемо дати хоча б чашку чаю".
До слова, фрау Гейне нічого не розуміла в чоловікових віршах. На відміну від неї Світлана, будучи сама спортсменкою, знала ціну бойовим мистецтвам, усвідомлюючи, наскільки гармонійним і привабливим може бути це видовище, як багато зусиль докладає її чоловік, щоб залишатися вірним своїй справі. Це зараз центр шотокан карате-до "Ірбіс" -БНТУ - один з кращих в Східній Європі, а доцент університету Андрій Вількін знаходить повне розуміння з ректором Борисом Хрустальовим. Але ж була пора, коли люди в кімоно займалися нелегально, в підвалах, і дивилися на них косо. Тепер, дивлячись на привезене з Південної Кореї покриття, на стіни, прикрашені картинами художників, на виконані фахівцями з оперного театру дзеркала, на музей слави, в якому за п'ятнадцять років накопичилося безліч кубків, період "підпілля" уявляєш насилу.
На той час, коли Світлана долучилася до карате, гоніння закінчилися, а у неї самої було вже двоє дітей - дочка Ольга та син Олексій. Після народження другої дитини в танцювальному ансамблі "Карагод", де вона виконувала соло, недвозначно натякнули: якщо тобі 29, від глядачів, що сидять в перших рядах, зморшки в куточках очей все одно не сховаєш. Знали б горе-естети, що і через півтора десятка років ветерану будуть аплодувати трибуни, а судді, що знаходяться в двох кроках від татамі, висловлювати своє захоплення, не економлячи на високі бали. Завдяки карате Вількіна позбулася страху і сором'язливості і перетворилася в впевнену в собі жінку. Виріс рівень її домагань, підвищилася самооцінка. А тоді, в момент повного відчаю, дружину підтримав Андрій. Чоловік вселив, що вона енергійна, вродлива і що їй під силу опанувати найдоступнішим видом спорту, що дозволяє продовжити молодість. Сьогодні Світлані постійно доводиться чути запитання, чи не захоплюється вона бодібілдінгом. Завжди струнка, підтягнута, лопатки зібрані, крок від стегна. Андрію пощастило, що дружина віддає перевагу спортивному стилю одягу. Одягла, не думаючи, костюм і кросівки і пішла - "шусть, шусть". Але варто змінити штани на спідницю, стати на каблук, згадати про косметику, як на вулиці чоловіки починають поглядати в її сторону - на те, що Вількіна називає наслідком гармонійного розвитку м'язової маси. Відшліфувати свою фігуру за допомогою технічних комплексів ката, а заодно виховати в собі такі цінні якості, як терпіння, вміння працювати, долати страх, не так вже й просто. Виступ, яке недосвідчені глядачі приймають за показовий номер або оздоровчу гімнастику, є не що інше, як бій з тінню. І, борючись з уявним супротивником, що загрожує смертельною небезпекою, треба проявити свої найкращі якості. Тут немає ризику на додачу до гнучкості суглобів і рельєфу м'язів отримати синці і садна, як це часто трапляється в контактному куміте. Правда, одного разу Світлані довелося поміняти кваліфікацію. Було це років п'ять тому. На виїзних змаганнях в Москві було потрібно замінити одну з белорусок в командному турнірі. Перед Вількіна ставили завдання протриматися, звести бій до нічиєї, а вже перемогу вирвуть інші. З цією місією вона впоралася, але якою ціною! Тренер її суперниці, що судив цей поєдинок, на порушення правил дивився крізь пальці, і тієї все сходило з рук. У підсумку на обличчі "багатоверстатниці" залишилися-таки сліди ударів. У поїзді по дорозі додому юні попутники з дитячою безпосередністю показували пальцем на тітку з фінгалом, і це Андрій Вількін ще терпів. Але коли колеги, з місяць бачили Світлану в темних окулярах, стали цікавитися, чи не п'є бува його дружина, вдарив по столу кулаком: "Все. З мене досить. Більше в куміте ні ногою ".
Втім, з подвоєною увагою стежити за контактними боями голові Білоруської федерації шотокан карате-до все-таки доводиться - коли на татамі бореться його дочка Ольга, майстер спорту, чемпіонка світу та Європи. Довелось бути свідком, як в одній із зустрічей 12-го чемпіонату Білорусі молодшу Вількіна спіткала невдача. Дівчина мужньо перенесла біль, привітала переможницю, вийшла на нагородження і прочитала в очах батьків схвалення: спортивну поведінку - понад усе. Не дарма вважається, що каратисти - наймиролюбніші люди. Світлана Вількіна внутрішні старти вигравала незліченну кількість разів. Але якщо напередодні не відчуває себе готовою, від виступу відмовляється: "Це все одно, що запросити гостей і не накрити хорошого столу".
Поняття "будинок" і "робота" для Вількіна давно невіддільні одна від одної. У залі вся сім'я пропадає цілими днями. Квартира, де зараз незавидними темпами, в годину по чайній ложці, йде ремонт, кинута напризволяще. Так що попугаіхе Гоше - через зайнятість на пташиний стать не звернули уваги - ні з ким перекинутися словом. При повної анархії, яка існує в побуті, всі члени сім'ї організовані і зібрані. У клубі "Ірбіс" -БНТУ групи змінюють одна одну: у студентів спортивне карате входить в програму навчання, але і від бажаючих відвідувати платні оздоровчі заняття немає відбою. Призводять в тому числі дітей трьох-чотирьох років, "Барсиком", як їх любовно називає Світлана. Не всі, виростаючи, залишаються в центрі. Але ті, хто не зраджує цьому виду спорту, в нагороду за відданість отримують можливість розділити п'єдестал з учителями. "Коли вихованець, якого тільки що вручили медаль, дивиться на тебе з вдячністю, на очі мимоволі навертаються сльози. Такий щасливий момент ніколи не набридне ".
На початку грудня Світлана Вількіна разом з білоруської збірної з шотокан карате-до їде на Туманний Альбіон: в Сандерленді відбудеться розіграш 18-го Кубка Європи. До слова, англійська вона знає краще чоловіка, тому і там може вільно говорити на будь-які теми, не тільки про погоду і здоров'я. Навіть якщо не займе призового місця, успіх у місцевої публіки їй забезпечений - справжню леді англійці бачать здалеку.