Полезные материалы

Вчений WWF: чому Юлія Латиніна помиляється, коли говорить про клімат

Кліматологи говорять не про сам процес, а про його швидкості - зараз йде унікально швидке зростання концентрації СО2 в атмосфері. Такого не було як мінімум 800 тисяч років

Фото: РИА Новости
Фото: РИА Новости

Олексій Кокорін,
керівник програми «Клімат і енергетика»
Всесвітнього фонду дикої природи (WWF),
кандидат фізико-математичних наук

У прямій полеміці з Юлією Латиніної (див. «Нову газету», № 35 від 04.04.2016. - «В Росії вводять податок на повітря») немає сенсу. Чи не ведемо ж ми дискусію про те, чи має Земля форму кулі або ж є плоскою. Багато наукові дисципліни за останні десятиліття обросли глибоким математичним апаратом. Вони аналізують тонкі фізичні зворотні зв'язки, а на них дивляться, як на умоглядну географію XVIII століття.

Читайте також: Читайте також:

Я завжди чекала, коли вони зроблять це. У Росії вводять податок на повітря!

У своїй колонці Латиніна абсолютно правильно пише, що діоксид вуглецю (CO2) - частина атмосфери, яка потрібна для життя на планеті. Також автор вірно пише, що клімат постійно змінюється, і у нього «немає норми». Однак з цього робиться абсолютно неправильний висновок про те, що зміна клімату не небезпечно.

Кліматологи говорять не про сам процес, а про його швидкості - зараз йде унікально швидке зростання концентрації СО2 в атмосфері. Такого не було як мінімум 800 тисяч років.

При цьому ізотопним і іншими видами аналізу точно доведено, що це зростання відбувається через спалювання викопного палива. Спалюючи вугілля і нафту, ми повертаємо вилучений з атмосфери при утворенні газу і нафти вуглекислий газ, пише Юлія Латиніна, і біосфера, на думку автора, «стає зеленішою і пишніше». Ось тільки швидкість вилучення вуглекислого газу була в сотні тисяч і мільйони разів менше, ніж швидкість повернення при спалюванні викопного палива. Океан і наземні екосистеми не встигають відреагувати - поглинути СО2, тому приблизно 50% CO2 накопичуються в атмосфері і підсилюють парниковий ефект.

Далі Латиніна стверджує, що теорію глобального потепління створила «бюрократична організація» - Міжурядова група експертів зі зміни клімату (IPCC), і «в порівнянні зі звітами IPCC Дмитро Кисельов виглядає жалюгідним вигадник». Однак ця організація не розробила жодної теорії і не зробила жодного відкриття. Група лише робить наукові огляди на базі статей в рецензованих наукових журналах. Саму теорію зміни клімату ще в 1970-ті роки розробляв в СРСР академік Михайло Будико. Потім академіки Юрій Ізраель, Георгій Голіцин та інші радянські вчені продовжили його роботи. Ці ж люди стояли біля витоків створення в 1988 році IPCC.

Революція в кліматології сталася завдяки створенню в кінці XX століття глобальних математичних моделей фізики атмосфери і океану. Вони пояснюють зміни клімату за останні 30-50 років, включаючи і «стрибки» температури і опадів. Ці моделі показують, як антропогенні фактори впливають на зміну клімату, пояснюють зростання числа і сили небезпечних гідрометеорологічних явищ (повеней, пожеж, засух і т.д.) - дуже важливого слідства зміни клімату. Це зростання є експериментальним фактом.

Намагаючись переконати, що потепління - річ безпечна, Юлія Латиніна стверджує, що всі найвідоміші в історії «кліматичні катастрофи» були пов'язані з похолоданням. Однак це не зовсім так. Є роботи, в яких стверджується, що спалахи чуми були пов'язані з потеплінням. А ці події несли набагато більше життів, ніж гинуло через неврожаї в холодні роки.

Так, є чимало інформації, що сприятливі для стародавньої людини тепліші кліматичні умови допомогли йому розвинутися. А зараз людина іншої. Йому не важливо, чи добре росте трава в степах Казахстану. Людині сучасній потрібно, щоб на величезних територіях, де він живе зараз, було менше посух і повеней. І те, що в тропіках температура змінюється слабо, ніяк не говорить про благополучну ситуацію в регіонах цієї зони. Саме там більш сильні засухи і зростаючий дефіцит води дійсно сильно впливають на сільське господарство і життя людей.

Тому заключні слова Латиніної про те, що «на південному березі Карського моря буде зростати виноград», виглядають як знущання над сотнями мільйонів людей, які страждають від нестачі води і продовольства в Азії і Африці, і тими, хто живе на малих островах, які будуть повністю затоплені. Тим більше що і у Карського моря все буде не в порядку: територію очікують ерозія берегів, танення мерзлоти, руйнування будівель. В цілому нашій країні загрожують різке збільшення числа лісових пожеж, всі більш мінлива погода.